Bár a kutyatartás rengeteg örömmel és gyönyörű pillanattal jár, sajnos kedvenced is megbetegedhet. A gyógyulásra pedig annál nagyobb az esély, minél előbb észreveszed, hogy valami gond van és konzultálsz az állatorvossal. Mivel a kutyák nem tudják elmondani, ha valami fáj, vagy rosszul érzik magukat, érdemes megismerned a leggyakoribb kutya betegségeket és a betegségekre utaló tüneteket. Ezek alapján pedig már könnyebben és gyorsabban felismerheted, ha valami nincs rendben.
Kutya betegségek tünetei: mikor gyanakodj betegségre?
A kutyák ősei a gyenge falkatagokat gyakran hátrahagyták vagy akár meg is támadták, ezért a kutyák ösztönösen próbálják elkerülni, hogy mások is észrevegyék, ha rosszul érzik magukat. A kutyák által adott jelzések ezért nagyon árnyaltak és finomak lehetnek, emiatt meg kell tanulni azokat az árulkodó jeleket, amik arra utalnak, hogy baj van. Lássuk, mire kell figyelni!
- Gyors és indokolatlan fogyás: ha nem mozogtok többet a megszokottnál és nem is változtattál a kutyus étrendjén, de mégis fogyást tapasztalsz, akkor mindenképpen ki kell vizsgáltatni kedvencedet, a tünet ugyanis akár komoly betegség jele is lehet.
- Az étvágy megváltozása: ha 1-2 napig változást tapasztalsz kedvenced étvágyában – ami nem csak étvágytalanság, de túlzott étvágy is lehet – az még nem feltétlenül jelent problémát. Azonban ha az állapot huzamosabb ideig fennáll, akkor érdemes állatorvossal konzultálni
- Az ivóvíz elutasítása: A víz elutasítása sokkal nagyobb aggodalomra ad okot, mint az étvágytalanság. Ez nagyon gyorsan vezethet kiszáradáshoz, így ha nem iszik a kutya, azonnal vidd állatorvoshoz!
- A viselkedés megváltozása: ha a kutyus nem érzi jól magát, az gyakran viselkedésbeli változásban nyilvánul meg. Lehet, hogy társaságkerülővé vagy agresszívvá válik, vagy letargikus lesz a viselkedése, nem érdekli a séta vagy a játék. Az is intő jel lehet, ha az egyébként független kutya hirtelen bújóssá válik.
- Vizelési- és ürítési szokások megváltozása, hányás, hasmenés: Ha az egyébként szobatiszta kutyusod hirtelen elkezd bepisilni, vagy bekakiklni, akkor szinte biztos, hogy orvosi probléma áll a háttérben. De az is intő jel lehet, ha kedvenced többet vagy gyakrabban vizel a szokásosnál, esetleg nehezére esik pisilni. Ugyanígy figyelni kell a székletet, ennek mennyiségét és állagát. A széklet ugyanis rengeteget elárul kedvenced egészségügyi állapotáról. A kutya székletről itt írtunk bővebben >>. Ha pedig folyamatos hányást, hasmenést tapasztalsz, ami nem múlik rövid időn belül, akkor irány az állatorvos!
- Változások a fizikai megjelenésben: A kutyák szemének fényesnek és élénknek kell lennie, a füleknek pedig tisztának és szagtalannak. Az egészséges íny rózsaszínű, az orr pedig általában nedves és hűvös. Ha bármiben változást tapasztalsz, érdemes kedvencedet kivizsgáltatni
- Légzési nehézségek, köhögés: Az emberekhez hasonlóan a kutyáknak is lehetnek légzőszervi problémái. A köhögés, tüsszögés és orrfolyás egyszerű fertőzések is lehetnek, de mégis indokolt az állatorvos meglátogatása. Ha nehézlégzést, orrvérzést tapasztalsz, esetleg a nyelv vagy az íny kékes árnyalatúvá színeződik, akkor sürgős orvosi segítségre van szükség
- Extrém vakarózás, nyalogatás: Ha kedvenced folyamatosan nyalogatja magát vagy vakarózik, az jelezhet fertőzést, bolha-allergiát, élősködőt de akár ízületi bántalmakat is. Minél előbb érdemes állatorvoshoz fordulni, ugyanis a sérült területeken másodlagos fertőzések is kialakulhatnak, amik mind a diagnózist, mind a kezelést megnehezítik
- Láz: Az egészséges kutya testhőmérséklete 38,5 Celsius fok (amennyiben az állat végbelében mérjük). A szakirodalom szerint 37,5 és 39,2 fok között nem beszélhetünk lázról a kutyák esetében. Ha azonban a kutyák hőmérséklete meghaladja a 39,7 fokot, egyértelműen lázról van szó. A láz a szervezet reakciója valamilyen betegségre, fertőzésre, ezért ha ezt a tünetet tapasztalod, irány a rendelő! A kutya lázról itt írtunk bővebben>>
A helyes etetés szerepe a betegségek megelőzésében és a lábadozásban
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a tápanyagokban-gazdag, kiegyensúlyozott táplálkozás a kutyák esetében is.
A legtöbb száraztáp sajnos nem lesz megfelelő választás. Ezek ugyanis olyan silány minőségű összetevőkből készülnek, mint a húsliszt és a gabona, amelyek alacsony tápértékkel rendelkeznek és akár allergiát is okozhatnak.
Ehelyett válassz csúcsminőségű, válogatott összetevőkből készült kutyaeledelt. A PetChef kutyaeledelei prémium minőségű összetevőkből, állatorvosi recept alapján készülnek.
Ismerd meg a PetChef kutyaeledeleket!
A leggyakoribb kutya betegségek
Most, hogy megismerted a tüneteket, nézzük, hogy melyek azok a leggyakoribb egészségügyi problémák, amelyek négylábú barátodat veszélyeztetik!
Rágóka válogatás
-
A kutyusod motiválása és jutalmazása fontos része a napi kapcsolatotoknak, ehhez jó, ha mindig van nálad néhány extra finom, szuperegészséges falat is.
Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot és glutént sem, ami a kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy allergiát.
Tökéletes választás lehetnek kutyusod jutalmazására a szuper ízletes izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal bőr rágókák és izlandi tőkehal bőr rágókák is, melyeket fagyasztva szárított eljárással készítünk.
Nagy segítségedre lehetnek a fogmosások közti lepedék eltávolításában ezek a természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágókák. Fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik. Mindennapos fogyasztás mellett kevesebb barna foglepedék és fogkő alakulhat ki, és megszűnhet a kutya rossz lehelete is.
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
Fertőző, de védőoltással megelőzhető kutya betegségek
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy kedvencedet rendszeresen beoltasd. És itt nem csak a kötelező veszettség elleni oltásról van szó, hanem más, veszélyes, akár halálos kimenetelű fertőzések elleni oltásokról is. Kiskutya korban pedig egyáltalán nem ajánlatos a kölyköt más kutyák által látogatott nyilvános helyre vinni, mielőtt megkapná minden oltását. A következő betegségek előzhetőek meg védőoltással:
- Parvovírusos bélgyulladás: a fiatal kutyák legveszélyesebb fertőző bélgyulladása, amely súlyosan károsítja a bélhámsejteket, véres hasmenést, hányást és extrém kiszáradást okoz. Gyakran halálos lehet.
- Coronavírusos bélgyulladás: szintén a bélhámsejteket támadja, ebben az esetben inkább vízszerű hasmenés és hányás jelentkezik, a kiszáradás itt is nagymértékű. Infúziós kezelésre szinte mindig szükség van, akár halálos kimenetelű is lehet.
- Szopornyica: fiatal és felnőtt kutyákra egyaránt veszélyes vírus, kölykökben nagyon gyakran halálos, felnőtteknél maradandó károsodást okozhat. Magas lázzal, hurutos vagy gennyes szem- és orrfolyással jár, gyakran pedig idegrendszeri tünetek, izomgörcs, vagy bénulás is kialakulhatnak.
- Veszettség: Emberre is veszélyes gyógyíthatatlan betegség, amely általában harapás útján terjed. Súlyos idegrendszeri tünetekkel, például tudatzavarral, viselkedészavarral, görcsökkel, agresszivitással jár, később nyelési nehézség, habzó száj, bénulás, fulladás alakul ki. Ma már az átoltottságnak és a rókák vakcinázásának köszönhetően ritkábban jellemző, ennek ellenére évente kötelező a veszettség elleni védőoltás beadatása.
- Herpeszvírusos fertőzés: elsősorban vemhes szukákra, ezek magzatára és kutyakölykökre veszélyes. Terméketlenséget, magzatelhalást, csökkent alomszámot, méhgyulladást okozhat. A fertőző kiskutyák nem szopnak rendesen, nem növekednek, hasmenés és idegrendszeri tünetek is jellemzőek náluk. A védőoltást párzás után, majd ellés előtt 2 héttel szükséges beadatni.
- Kennelköhögés: a kennelköhögést általában az emberi influenzához hasonló tüneteket okozó parainfluenza okozza, amelyet aztán bakteriális felülfertőzések súlyosbítanak. Orrba cseppentős vakcinával lehet ellene védekezni.
- Fertőző májgyulladás: fiatal kutyákra különösen veszélyes adenovírus okozta fertőzés, amely magas lázat, sárgaságot, hányást, bevérzéseket és a szaruhártya kékes elhomályosodását okozza. Fiatal kutyákban halálos is lehet, a vakcina jelen van a kombinált oltásokban.
- Leptospirosis: bakteriális fertőzés, amely leggyakrabban fertőzött vizelettel terjedő vizekben van jelen. Magas lázat, sárgaságot, görcsöket, étvágytalanságot okoz. A baktériumtörzsek ellen a vakcina a kombinált védőoltásokban van jelen.
Gyakori bélrendszeri betegségek kutyáknál
A kutyáknál számos bélbetegség fordulhat elő, a tünetek jelentkezésénél érdemes minél előbb állatorvoshoz fordulni. Lássuk melyek a leggyakoribb bélrendszeri betegségek!
Bélgyulladás
Létezik heveny és idült formája. A heveny formának számos oka lehet: a fent említett fertőzések egyike, mérgezés, romlott étel fogyasztása, és bélnyálkahártya izgató gyógyszerek lenyelése. Az idült formát általában paraziták okozzák. Ha többszöri fájdalmas hasmenést, gyakori hányást tapasztalsz, vagy a hasfal nyomásérzékeny, emellé elesettség is társul, azonnal forduljatok orvoshoz!
Bélelzáródás
Minden gazdi által rettegett állapot, amelyet általában idegen tárgy lenyelése, béldaganat vagy hasi sérv kitüremkedése okoz. A bél egy szakasza részlegesen vagy teljes egészében elzáródik, extrém puffadást, fájdalmat, hasi görcsöket okozva. Egyéb tünetei lehetnek a hányás, széklet elmaradása, puffadás. Rendkívül gyors cselekvésre van szükség ahhoz, hogy megmentsd kedvenced életét!
Gyomorcsavarodás
Súlyos és gyakori probléma, amelyet a köznyelv helytelenül bélcsavarodásnak nevez, pedig az valójában egy másik, sokkal ritkább betegség. A gyomorcsavarodás általában az etetés utáni hirtelen intenzív mozgás következményeként alakul ki, amely miatt a gyomor feltelik gázokkal, majd megcsavarodhat saját tengelye körül.
A kitágult gyomor megnehezíti a légzést, akadályozza a véráramlást, szisztémás sokk alakulhat ki, amely életveszélyes állapotot eredményez.
Tünetei:
- Tapintásra kemény, feszülő hast vagy gyomor;
- A kutya láthatóan nyugtalan, szorong esetleg a pánik jeleit mutatja,
- Hányni próbál de sikertelenül;
- Szaporán lélegzik;
- A kutya a hasát nézi vagy mancsával megpróbálja megérinteni.
A fenti tünetek jelentkezésekor azonnal forduljatok állatorvoshoz!
Ha szeretnél többet megtudni a kutyák bélbetegségeiről, olvasd el ezt a cikkünket! >>
Kutya bőrbetegségek, bőrproblémák
A kutyák bőrproblémáinak hátterében számos ok állhat. Ezek közül a leggyakoribbak:
- Allergia: a leggyakoribb allergiás megbetegedéset a közhiedelemmel ellentétben nem az ételallergia, hanem a pollenek okozzák. Erős bőrviszketést, allergiás hallójárat-gyulladást, kötőhártyagyulladást, hörgőgyulladást okozhat. Ezen kívül nagyon gyakori a bolhanyál-allergia is, amely bizonyos területekre (például faroktő vagy combélek korlátozódhat, ritkábban testszerte jelentkezik és rendkívül erős viszketéssel jár. Az allergia okainak kivizsgálása mindenképpen állatorvos feladata!
- Fertőzéses eredetű bőrbetegségek: parazitás (rüh, bolha, kullancs, atka), bakteriális (staphylococcus), a gombás (Malasezzia fajok) és a vírusos (kutya szemölcs) bőrbetegségek.
- Immunközvetített bőrbetegségek: eredhetnek az immunválaszok hiányából vagy túlműködésből is. Elégtelen immunválaszok váltják ki a rühre való hajlamot, illetve az olyan visszatérő bőrfertőzéseket, mint például a Malassezia-fertőzést vagy a bakteriális fertőzéseket.
A bőrbetegségekről ebben a cikkben olvashatsz bővebben>>
Élősködők okozta kutya betegségek
Számos olyan élősködő él környezetünkben, amely veszélyt jelent kedvencedre. Lássuk a leggyakoribbakat!
Kullancs okozta kutya betegségek
Az élősködők közül az egyik legveszélyesebb a kullancs, amely számos súlyos, akár életveszélyes fertőzést is terjeszthet. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy kedvencedet kullancs szezonban, vagy akár egész évben kullancs elleni védekezéssel lásd el, ugyanis a fertőzések egy része ellen nem létezik védőoltás. Melyek a kullancs által terjesztett gyakori kutya betegségek?
- Babesiosis: ez a leggyakoribb fertőzés, létezik ellene védőoltás is. Egy vérélősködőről van szó, amely tönkreteszik a vörösvérsejteket, vérszegénységet, sápadt nyálkahártyát okoz, a vizelet gyakran sötétbarna. Hosszú távon sárgaságot, veseelégtelenséget, a lép és a máj megnagyobbodását okoz. A betegség ellen van gyógyszer, de a kezelést minél előbb meg kell kezdeni!
- Lyme-kór: nehezen diagnosztizálható betegség, amely visszatérő hőemelkedéssel, bágyadtsággal, étvágytalansággal jár. A hátulsó testfél gyengesége, sántítás is kialakulhat, de a szívizom is károsodhat. Ma már létezik kutyáknak Lyme-kór elleni védőoltás is.
Bélférgesség
Többféle parazita támadhatja meg kedvenced bélrendszerét. A bélféreg típusától függetlenül a leggyakoribb tünetek a megnövekedett étvágy ellenére bekövetkező fogyás, nyákos ürülék, hasmenés, végbélviszketés. A férgek bizonyos típusai láthatóak az ürülékben. Megelőzése féreghajtó készítmények adásával lehetséges, ezt rendszeres időközönként szükséges beadni.
A bélférgességről és féregtelenítésről itt olvashatsz bővebben >>
Bőr -és szívférgesség
Ma már nem csak a mediterrán országokban gyakori a bőr- és szívférgesség, a klímaváltozás miatt ma már többféle szúnyog is megjelent hazánkban, amely megfertőzheti a kutyákat.
- A bőrférgesség viszonylag jól kezelhető, kevésbé okoz súlyos tüneteket. Fő tünete, hogy a bőrben nagyobb gócok tapinthatók.
- A szívférgesség ritkább, de nagyon súlyos, akár életveszélyes tüneteket okozhat. Főbb tünetei a fáradékonyság, köhögés, rossz általános kondíció és a megnagyobbodott has.
A két betegség elkülönítése nehézkes, a kezelés szívférgesség során hosszas és kétes kimenetelű. A legjobb védekezés a kiskutya kortól adható féregtelenítő készítmények adása (ez nem egyezik meg a szokásos féreghajtókkal!), de ez csak negatív szívférgesség teszt esetén adható. Emellett a folyamatos szúnyog elleni védekezés is fontos.
A szívférgességről ebben a cikkben, a bőrférgességről pedig ebben a cikkben olvashatsz bővebben.
Szájüregi, fogászati betegségek
A fogkövesedés és ennek következtében kialakult fogágybetegségek a kutyák esetén is nagyon gyakoriak. A fogak felszínén kialakuló lepedéket kedvenced esetében is el kell távolítani. Amennyiben ez nem történik meg, ínygyulladás, ínysorvadás, majd a fogak kilazulása és elveszítése is bekövetkezhet. Ráadásul a fogágy gyulladását okozó baktériumok a véráramba is bekerülhetnek, és károsíthatják a vesét, májat, szívet és más szerveket is.
A fogkövesedés ellen heti többször érdemes a kutyus fogát kifejezetten erre a célra kifejlesztett fogkrémmel és kutyafogkefével megmosni.
EXTRA TIPP: A lepedék eltávolításában a fogmosások között nagy segítségedre lehet egy természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágóka. A Petchef kínálatában már szuper ízletes farkashal bőr vagy tőkehal bőr rágókát is találsz, amelyek fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik.
Gyakori mozgásszervi betegségek kutyáknál
Csípődiszplázia
Ez egy örökletes rendellenesség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. Már 4 hónapos kutyusoknál is jelentkezhet, de mindenképpen 1 éves kor alatt jellemző.
A diszplázia eleinte sokszor tünetmentes, a kutyus idősödésével azonban gyulladás, fájdalom és sántítás alakulhat ki. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutya húzza a lábát. Bár tornáztatással és megfelelő diétával sokat lehet javítani az állapoton, teljesen nem gyógyítható.
Mivel csípődiszpláziával diagnosztizált kutya nem tenyészthető, mindenképp kérj negatív teszteredményt a tenyésztőktől!
Térdkalácsficam (patella luxatio)
A térdkalácsficam azt jelenti, hogy a térdkalács (patella) elmozdul a normál helyzetéből. Ilyenkor a kutyus számára fájdalmas a láb terhelése. Súlyos esetben krónikussá válhat a probléma, és műtéti beavatkozás is szükségessé válhat.
Porckorongsérv
Leggyakrabban a hátágyéknál és a nyaki szakaszon jelentkezik, hogy a porckorong rugalmasságát és víztartalmát lassan elveszíti, majd egyre jobban kitüremkedik a gerinccsatorna felé. Végül akár ki is záródik, erős fájdalmat, hátulsó végtagbénulást, esetleg hólyagbénulást okozva. A hátizmok és a hasfal bekeményedhet, a bőr extrém érzékennyé válhat. Enyhébb esetben gyógyszeres és vitaminos kezeléssel, illetve gyógytornával, fizikoterápiával gyógyítható, súlyosabb esetben műtét is szükséges lehet.
A kutyák légúti betegségei
A kutyák légúti betegségei között a leggyakoribbak a légcsőszűkület vagy légcsőösszeesés és az asztma.
Kerámia kutyatál
-
Az egészséges kutyaeledelhez minőségi kerámia tál dukál. Lepd meg szőrös barátodat a PetChef újdonságával, a szupercuki kerámia etetőtálkával, amely kedvenc falataihoz és vízhez egyaránt tökéletes választás! Sok kutyus szenved a fémtálak okozta allergiától, számukra pl. a kerámiából készült tál a megfelelő választás.
Légcsőösszeesés, légcsőszűkület
A légcső tartását C-alakú porcgyűrűk biztosítják, amelyek segítségével a légcső kellően merev, de egyben rugalmas is lesz. Ugyanakkor a porcgyűrűk nem veszik teljes egészében körbe a légcsövet, végeiket egy membrán fogja össze. Ez egyes kutyáknál meglazulhat, belóghat a cső üregébe és összetartó erő híján a porcgyűrűk ellapulhatnak. A levegő áramlása így akadályozottabbá válik. Tünete a száraz, kattogó köhögés, amely éjjelenként vagy izgalom, terhelés hatására fokozódik. Gyógyszeres kezeléssel enyhíthetőek a tünetek, de tökéletesen gyógyítani nem tudják a betegséget. Az elhízás nagymértékben növeli a kór kialakulásának kockázatát.
Asztma
Az asztma allergiás eredetű alsó légúti gyulladást jelent, leggyakrabban a belélegzett házipor vagy pollenek okozzák. A hörgők fala megvastagodhat, üregük beszűkülhet, fokozott nyálkatermelődés alakul ki. Tünetei a rohamszerű köhögés, légszomj, gyakran egyéb allergiás tünetekkel kombinálva.
Gyakori szembetegségek kutyáknál
Bizonyos kutyafajták szeme fokozottan érzékeny, és gyakrabban alakulnak ki náluk a szembetegségek. Szintén veszélyeztetettek az idősebb állatok. A leggyakoribb szembetegségek a következők:
- Zöldhályog: a szemben több csarnokvíz termelődik, mint amennyi el tud vezetődni. Ezáltal a felesleges folyadék felhalmozódik a szemben, a szem szöveteire terhelődő nyomás pedig megnő. Hosszú távon a megemelkedett nyomás a szem szöveteinek károsodását, részleges vagy teljes látásvesztést eredményezhet. Főleg idősebb kutyák esetén alakul ki.
- Cseresznyeszem betegség: A cseresznye szem a 3. szemhéj mirigyének előesése. A szemhéjban található könnytermelő mirigyet rögzítő szövetek olykor olyan lazák, hogy a mirigy elődomborodik a helyéről és kis piros dudorként (cseresznye) jelenik meg a szemrésben. A probléma leggyakrabban növendék korban jelentkezik, és sokszor néhány hét, vagy hónap különbséggel mindkét szemen megjelenik.
- Szemhéjbefordulás: a szemhéj széle nem illeszkedik pontosan, párhuzamosan a szem felszínéhez, hanem a szem felé fordul, és a széle érintkezik a szemmel. Emiatt a szemhéj szélén, súlyosabb esetben annak külső oldalán található szőrszálak hozzáérnek a szaruhártyához, és irritálják azt. A kutyus szeme fájdalmas, fokozott váladékozás alakul ki, az állat hunyorog, nem szívesen nyitja ki a szemét. A kötőhártya általában piros, a szaruhártya homályos, ödémás, vagy idült esetben pigmentált lehet. A kezelés műtéti úton lehetséges.
- Szemhéjkifordulás: öröklött rendellenesség. A kifordult szemhéjak kötőhártyája állandóan vörös, gyulladt, gyakorlatilag folyamatos, rendszeres kezelésre szorul.
Hormonális betegségek
Cukorbetegség
A cukorbetegség a kutyusok esetében is olyan komoly problémát jelent, mint az embereknél. A cukorbetegség vagy az inzulintermelés teljes leállását jelenti, vagy pedig azt, hogy nem keletkezik elegendő inzulin, illetve nem jut el a sejtekbe.
A végeredmény mindkét esetben az, hogy a sejtek nem tudják felvenni a glükózt, amely pedig létfontosságú a számukra. Ezért a kutya vércukorszintje megemelkedik, a vérben felhalmozódó glükóz pedig a vizelettel kiürül. Az állat szervezete egy idő után az azt felépítő fehérjék és zsírok lebontásával próbálja ellátni a sejteket energiával. Végül mindez az idegek, az agy és a belső szervek károsodásához vezethet.
A kutyák cukorbetegségéről itt olvashatsz részletesebben >>
Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy alulműködés során a szervezet nem tudja fenntartani a megfelelő pajzsmirigy hormonszintet. Ennek jelei közé tartozik a súlygyarapodás, a szőrzet elvékonyodása, a száraz bőr, a lassú szívverés és a hideg iránti érzékenység. Mivel a pajzsmirigy alulműködés progresszív állapot, ha a fenti jelek bármelyikét észleled, mindenképp vizsgáltasd ki kutyusodat állatorvossal. A pajzsmirigy alulműködés könnyen kezelhető napi gyógyszeres kezeléssel, amelyet a kutya egész életében folytatni kell. Érdemes a tenyésztőtől információt kérni a kölyökkutya nagyszüleinek pajzsmirigy állapotáról, hiszen így megtudható, hogy a probléma előfordult-e a vérvonalon.
A kutyák füle fokozottan érzékeny a bakteriális fertőzésekre, gyulladásokra, ezért rendszeresen, akár heti szinten ellenőrizni kell őket. Ha pirosságot vagy kellemetlen szagot tapasztalsz a fülekben, az fertőzést jelezhet, ilyenkor forduljatok állatorvoshoz!
A kutyák leggyakoribb fülbetegségei:
- Külső hallójárat gyulladás: pirosság, érzékenység, viszketés és váladékozás jelentkezhet. Oka lehet toklász, fertőzés vagy allergia is.
- Középfülgyulladás: tünetei a fülrázás, fülcsapkodás, vagy ha a kutyus a beteg fül felé billenti a fejét. Általában a külső hallójárat gyulladás következményeképp alakul ki, de a dobhártya sérülését is jelezheti. Ritkán jelentkezik önmagában.
- Belsőfül gyulladás: számos tünete lehet, például egyensúlyzavar, vagy a fájó fül felé történő körmozgás, dőlés, esetleg szemtünetek is jelentkezhetnek. Sokszor középfül gyulladással társul, de megbetegedhet önállóan is vagy garati fertőződés által.
Epilepszia
Az epilepszia egy olyan agyi működési zavar, amelynek során az agy egyes területein fokozott elektromos tevékenység keletkezik. Ez a fokozott agyi aktivitás megzavarja az idegsejtek ingerületi, illetve gátló folyamatainak egyensúlyát és izgalmi túlsúlyt eredményez.
Az epilepszia a kutyák gyakori idegrendszeri betegsége. Tünetei változatosak lehetnek, mivel a betegségnek is többféle típusa van.
A kutya epilepsziáról itt olvashatsz részletesebben >>
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben, valamint egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben és egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Házi készítésű főtt kutyaeledeleink
Ünnepi malac
Érzékeny gyomorra
Tanyasi marha
Fokozott energiaszükségletre
Háztáji bárány
A szőr- és bőr támogatására
Szüreti pulyka
Az emésztés támogatására
Erdei nyúl
A máj- és vese támogatására
Atlanti lazac
Az immunrendszer támogatására