Vakarózás, szőrhullás, fénytelen bunda, kellemetlen szagok, mindenféle elváltozások a bőrön: ezek a tünetek alaposan megijesztik a gondos gazdit. Akárcsak az emberek, a kutyusok is érzékenyen reagálnak a környezeti ártalmakra, a vegyi anyagokra, a fertőzésekre, a stresszre és a kiegyensúlyozatlan táplálkozásra. Nézzük, hogyan előzhetjük meg a bajt, illetve mit tegyünk, ha beütött a krach.
A kutyák bőrének és szőrzetének minősége általános egészségi állapotuk egyik mutatója. A bőrbetegségeket a leggyakoribb egészségügyi panaszaik közt tartják számon, melyek az akut problémáktól az élethosszig tartó kezelést igénylő krónikus rendellenességekig terjednek.
A kutya bőrbetegségeinek leggyakoribb okai
Immunközvetített bőrbetegségek
A bőrbetegségek eredhetnek az immunválaszok hiányából vagy túlműködésből is. Elégtelen immunválaszok váltják ki a rühre való hajlamot, illetve az olyan visszatérő bőrfertőzéseket, mint például a Malassezia-fertőzést vagy a bakteriális fertőzéseket. A felfokozott immunválaszokat túlérzékenységi rendellenességekre, például atópiás dermatitiszre és autoimmun rendellenességekre (pl. pemphigus) lehet felosztani.
Fizikai eredetű bőrbetegségek
A forró kiütés egy akut gyulladt és fertőzött bőrirritációs terület, amit a kutya saját maga nyalogatásával és harapdálásával hoz létre. A kiváltó okok közé tartozik a bolhaallergiás dermatitisz vagy más allergiás bőrbetegségek. A nyalási granulómák pedig azok az elfekélyesedett területek, melyek a kutyus kényszeres, megszállott nyalogatása miatt keletkeznek, sokszor pszichés okokkal a hátterében.
Fertőzéses eredetű bőrbetegségek
A fertőzések közé tartoznak a parazitás (rüh, bolha, kullancs), a bakteriális (staphylococcus), a gombás (Malasezzia fajok) és a vírusos (kutya szemölcs) bőrbetegségek. A leggyakoribb parazita okozta allergiás megbetegedés a kutyusok esetében a bolhaallergiás dermatitisz, ami a bolhanyálban lévő vegyi anyagoktól alakul ki. A kutya szőrtüszőgyulladása többnyire olyan egyéb betegségekkel együtt lép fel, mint a rühesség és az allergia.
A kutyák allergiás megbetegedéseivel ebben a cikkben foglalkoztunk bővebben.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg szőrhullás, vakarózás, mancsrágás vagy bűzmirigyproblémák jelentkeznek, válaszd a Háztáji bárány eledelünket!
Ez a gondosan összeállított monoprotein bárányhúsos ragu hajdinával, quinoával, sütőtökkel, brokkolival és édesburgonyával készül. Könnyen emészthető és hipoallergén, így ideális az allergiás kutyusok számára. Magas omega-3 és omega-6 tartalma segít az allergiás tünetek enyhítésében.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Táplálkozási tanácsok kutya bőrbetegség esetén
Számos bőrbetegség, akár kutyánkon a bőrgomba megjelenése is, a helytelen táplálkozásra vezethető vissza. A magas glikémiás indexű feldolgozott élelmiszerek emésztési zavarokat okoznak kedvenceinknél. Ezek hirtelen emelik meg a vércukorszintet, ami gyulladásos megbetegedésekhez, majd viszkető bőrelváltozásokhoz vezethet. Lássuk, miben szenvedhetnek hiányt állataink, és hogyan érdemes pótolnunk a hiányzó tápanyagokat.
Omega-3 zsírsav
Az omega-3 zsírsav csökkenti a bőr gyulladását, sőt fénylő bundához is hozzásegíti kedvenceinket. Megtalálhatóak például a lazacolajban, a chiamagban és a bárányhúsban.
Vitaminok
A zsírban oldódó A- és E-vitamin kritikus szerepet játszik a bőr egészségének megőrzésében. Az A-vitamin megakadályozza a hámszövetek romlását, az E-vitamin pedig szuper antioxidáns, ami semlegesíti a szabadgyököket.
Ásványi anyagok
A réz hiánya száraz bőrt eredményez, míg a cink a fehérjeszintézist segíti elő, ami hozzájárul a bőr rugalmasságának megőrzéséhez.
Habzsolásgátló kutyatál
A PetChef habzsolásgátló szilikon tál segít megelőzni a felfúvódást és emésztési problémákat, mivel lassítja a falatozást és megakadályozza a felesleges levegő nyelését.
A barázdás tál emellett fizikai és szellemi stimulációt biztosít, így kedvenced minden falatért megdolgozik.
Tökéletes választás unaloműzésre vagy akár figyelemelterelésre körömvágás közben is.
MegnézemA kutya bőrbetegségek gyógymódjai
Mindenképpen azt ajánljuk, mutasd meg kutyusodat állatorvosnak, ha a szokásosnál intenzívebb vakarózást, esetleg látványos bőrproblémát tapasztalsz. Nem érdemes hosszasan kísérletezgetni a házi gyógymódokkal, mert sajnos, akár árthatsz is vele, ha nem viszed el egy idő után szakemberhez. A szódabikarbónás, almaecetes kezelések ideiglenesen csökkentik a tüneteket, de nem oldják meg a problémát.
Ha ételallergiára gyanakszunk, érdemes kipróbálnunk az eliminációs diétát, amiről dr. Varga József állatorvos, a kutyák táplálásának szakértője mesél ebben a videóban. A kevés összetevőből álló, mesterséges aromáktól, színezékektől és tartósítószerektől mentes, hipoallergén étrend egészen biztosan támogatja kutyusunk emésztőrendszerét, egészségét.