A kutya bélférgek a blökik emésztőrendszerében élnek, és bár sok esetben tünetmentesek, egyes típusai elszívhatják a tápanyagokat, így kutyusod legyengülhet, kóros fogyásba kezdhet. Ráadásul a bélférgek emberre is veszélyesek! Felelős állattartóként ne hagyd ki a rendszeres állatorvosi ellenőrzéseket és féreghajtó kezeléseket, és mindig figyelj megfelelő higiéniára, hogy négylábú barátod és az egész család parazitamentes maradhasson! Cikkünkben most megnézzük, mi is pontosan a bélférgesség, milyen típusai és tünetei vannak, valamint beszélünk a megelőzéséről és kezeléséről.
Mi az a bélféreg és miért veszélyezteti kutyusod egészségét?
A bélférgek olyan paraziták, amelyek a kutya emésztőrendszerében telepednek meg. Károsíthatják a szervrendszert, és súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. A férgek ugyanis elszívhatják a vitaminokat, tápanyagokat, ami kóros soványsághoz, a kutyus szervezetének legyengüléséhez vezethet. A bélféreg székletből könnyen kimutatható.
A bélféreg fajtái
A kutyák bélférgességét különböző fajtájú férgek okozhatják. Lássuk most ezeket!
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg immunrendszere legyengült, sokat vakarózik, hullik a szőre, szervezete esetleg valamilyen gyulladással küzd, vagy cukorbeteg, akkor válaszd az Atlanti lazac eledelünket!
Ebben a gondosan összeállított monoprotein lazachúsos raguban hajdina, quinoa, édesburgonya, brokkoli és sütőtök is található. Magas omega-3 és omega-6 zsírsav tartalma hozzájárul a fényes bundához az egészséges bőrhöz, ráadásul gyulladáscsökkentő hatású is.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Orsóférgek (Toxocara-fajok)
A Toxocara canis nagy méretű, vékonybélben élő fonálféreg. A kifejlett példányok mérete elérheti a 15 cm hosszúságot is, leggyakrabban a kölyökkutyákat támadják, de felnőtt ebeket is fertőzhetnek. Jellemző, hogy sokszor alvó állapotban vannak, azonban vemhes kutyusok esetén képesek újra aktivizálni magukat, és az anyatejes táplálás során megfertőzni a kölyköket.
Az orsóférgek a vékonybélben rakják le petéiket, melyek a kutya székletével ürülnek. A petékből kikelt lárvák behatolnak a bél falába, és miután megjárják a májat, tüdőt, légcsövet, felköhögést és lenyelést követően visszatérnek a vékonybélbe.
A peték néhány hét alatt válnak fertőzőképessé, és akár évekig is eléldegélnek. A kutyusok általában ezeket a petéket nyelik le.
Galandférgek (Dipylidium caninum, Echinococcus granulosus, Taenia spp.)
A galandférgek több fajtája is bejuthat a blökik szervezetébe. A kutyák gyakran fertőződnek meg, ha bolhákat rágcsálnak és nyelnek le, ezek ugyanis fertőzöttek lehetnek a galandférgek petéivel.
A galandférgek egyik faja, a Dipylidium caninum – amelyet a bolha is terjeszt – az embereket is képes megfertőzni. Sok esetben nyers hús fogyasztásával terjed.
Az Echinococcus granulosus ugyan kutyáknál nem okoz tünetet, a gazdiknál ugyanakkor lassan fejlődő echinococcus ciszták képződését eredményheti, amely akár életveszélyes klinikai tüneteket is okozhat.
A Taenia spp. galandférgek úgy juthatnak kedvenced szervezetébe, ha fertőzött köztigazdák (pl. rágcsálók, nyúl, sertés, szarvasmarha, juh, kecske) szöveteit vagy belső szerveit eszi a kutya.
Ostorférgek (Trichuris vulpis)
Az ostorférgek a kutyák vastagbelében garázdálkodnak. A peték a fertőzött állatok székletével távoznak. 1-2 hónap alatt fejlődnek ki belőlük a lárvák, amelyeket a peték burka véd, így akár évekig képesek túlélni.
Kampósférgek (Ancylostoma caninum, Uncinaria stenocephala)
A kampósférgek kis fonálférgek, amelyeket hatalmas, a test többi részével szöget bezáró szájszervük jellemez, innét származik nevük is.
A kutya beleiben élnek, és az állatok bőrén át is behatolhatnak. A peték a szennyezett talajban találhatók, és a kutya a lábaival, mancsaival vagy szőrével érintkezve fertőznek.
Úgy táplálkoznak, hogy megragadják a bélnyálkahártyát a szájszervükkel, és károsítják annak felületét, hogy tápanyagokhoz jusson. Ez az Ancylostoma caninum esetében elsősorban vér, mert ez a fajta a vér oxigénjét igényli, míg az Uncinaria stenocephalák a táplálékot a bél felületének szöveti összetevőiből szerzik.
A kutyusoknak egyszerre több típusú bélférge is lehet
Fontos megjegyezni, hogy egy kutya többféle bélférget is hordozhat egyszerre. A bélférgek elleni kezelés és megelőzés érdekében elengedhetetlen a rendszeres állatorvosi ellenőrzés, a megfelelő higiéniai intézkedések, valamint a bélféreg ellenes kezelések alkalmazása. A konkrét bélféreg típusa és a kezelés módja az állatorvos által történő diagnózist követően kerül meghatározásra.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemA kutya bélféreg tünetei
A bélféreg jelei változóak lehetnek, és néha nehezen felismerhetők. Lássunk néhány általános tünetet, amely bélféregre utalhat:
- étvágytalanság
- súlyvesztés
- hányás
- hasmenés
- a kutya a hátsó részét nyalogatása
- bélféreg székletben
- hasi duzzanat
Bélféreg típusa | Tünetei | |
Orsóférgek | Toxocara canis | kölyköknél kisebb fertőzöttség esetén tünetmentes
nagyszámú féreg kóros soványságot, hasi duzzanatot, bélelzáródást vagy bélbetüremkedést okozhat |
Toxascaris leonina | általában tünetmentes | |
Galandférgek | Dipylidium caninum | tünetmentes, viszketés a végbélnél |
Echinococcus granulosus | tünetmentes | |
Taenia spp | tünetmentes, olykor viszketés a végbélnél | |
Ostorférgek | Trichuris vulpis | többnyire tünetmentes, de súlyos fertőzöttség esetén vérszegénység, hasmenés és súlycsökkenés tapasztalható |
Kampósférgek | Ancylostoma caninum | hasmenés, véres széklet, súlycsökkenés és kóros soványság jelentkezhet (előfordulhatnak akut és krónikus tünetek) |
Uncinaria stenocephala | ritkán okoz tüneteket, de előfordulhat hasmenés, súlycsökkenés és kóros soványság |
Hogyan juthat bélféreg kutyusod szervezetébe?
A bélférgek többféle módon támadhatják kedvencedet. Lássuk most a leggyakoribbakat!
1. Szennyezett talaj
A kutyák könnyen összeszedhetnek bélférgeket, ha olyan területeken járnak, ahol más fertőzött állatok élnek, vagy a talaj paraziták petéit tartalmazó állati ürülékkel szennyezett. A peték a kutya szervezetébe juthatnak, például ha megnyalja a földet, szennyezett növényeket rágcsál vagy állatok székletét veszi a szájába.
2. Fertőzött állatokkal való érintkezés
A kutyusok más fertőzött állatokkal, például kutyákkal, macskákkal vagy vadállatokkal való közvetlen érintkezés során is megfertőződhetnek. A bélférgesség terjedhet a közös játszótereken, szoros fizikai kontaktus során stb.
3. Fertőzött élelmiszerek és víz
Veszélyes lehet, ha kedvenced olyan élelmiszert – pl. nyers húst – vagy vizet fogyaszt, amely bélféreg petéket tartalmaz.
PETCHEF TIPP: A bélférgesség megelőzése érdekében nyers étrend helyett ajánlott kutyusodnak főtt kutyaeledelt adnod. A PetChef frissen főtt kutyaeledeleinek receptjeit a kutyák táplálkozására specializálódott állatorvos, Dr. Varga József állította össze. Összetevőink frissek és emberi fogyasztásra is alkalmasak, így bátran adhatod menüinket kedvencednek és nem kell szalmonella fertőzéstől tartanod.
4. A kölyök elkapja az anyától
Néhány bélféreg típus az anyától a kölyökkutyára is átterjedhet a vemhesség, a szoptatás során.
Összecsukható szilikon kutyatál
Végre egy tálka, amit bárhová elvihetsz magaddal! Ez az összecsukható szilikon kutyatál ideális választás kirándulásokhoz és utazásokhoz.
Helytakarékos, egészségbarát szilikonból készült. Strapabíró karabinerrel rendelkezik, amivel könnyen rögzíthető pórázra, táskára vagy hátizsákra.
Akár vizet, akár PetChef eledelt is tehetsz bele, hogy kedvenced mindig hidratált és jól étkezzen.
Megnézem5. Bolhák, tetvek által
A bolhák és rágótetvek szintén átadhatják a bélféreg petéket, amelyek fertőzést okozhatnak a blökiknél. Gyakori ugyanis, hogy ezeket elfogyasztják a kutyusok és így kerülnek be szervezetükbe a paraziták.
A bélféreg kutyáknál emberre is veszelyes lehet
Sajnos kutyák bélférgessége nem csak az állatok egészségét fenyegeti, hanem az emberi egészséget is. A bélférgek átterjedhetnek, különösen a gyermekekre, és súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak.
A peték akkor tudnak bejutni a szervezetbe, ha a kutya ürülék eltávolítása után, vagy a kutyussal történő egyéb interakció után kézmosás nélkül érinted például a szádat. De sokszor előfordul, hogy egyszerűen a környezetben lévő bélféreg peték okozzák a fertőzést, ezért elengedhetetlen a tudatos odafigyelés és a megfelelő higiénia biztosítása.
A Toxocara spp-be tartozó orsóférgek bejutásának megelőzése kulcsfontosságú, ugyanis ezek a lárvák a vándorlásuk során elakadhatnak az emberi szemben, idegrendszerben, és/vagy az agyban, ami komoly egészségügyi problémákat idézhet elő. A galandférgek pedig cisztákat képezhetnek a szervezetben.
A bélféreg tünetei embernél
Az emberi bélféreg tünetek nagyon tipikusak lehetnek. Ha ezeket tapasztalod magadon, érdemes orvoshoz fordulni. Ilyen lehet:
- az étvágytalanság
- a testsúly csökkenése
- a hányinger
- a hasmenés
- a hányás
- a csalánkiütés
- a hasi nyomásérzékenység
- a teljesítőképesség csökkenése
A bélféreg diagnosztizálása kezelése kutyusoknál
Hogy férges-e a kutya, ezt bélféreg teszt tudja igazolni, amelyhez széklet vizsgálatra van szükség. A gyógymód függhet a bélféreg típusától, a súlyosságtól és más egyedi tényezőktől: mindezek fényében dönt az állatorvos a kezelési tervről.
Sokféle széles spektrumú féreghajtószer kapható, melyek nagy hatékonysággal pusztítják el parazitákat. Bélféreg gyógyszert tabletták formájában is kaphat a kutyus, vagy rendelkezésre állnak paszták és injekciók is. A féregtelenítést követően ismételt bélsár vizsgálatra van szükség, és amennyiben még mindig akadnak élősködők a mintában, folytatni kell a kezelést. Egyes esetekben, ha a kutya újra és újra megfertőződik, akár éveken át tartó kúra is indokolt lehet.
Hogyan előzhető meg a bélféreg?
A bélférgek elleni legjobb védekezés, a megelőzés. Elengedhetetlen a rendszeres féreghajtás, mivel a készítmények a kifejlett parazitákra hatnak. Célszerű negyedévente féreghajtót kapnia szőrös barátodnak, de egyedi esetekben akár havonta is szükség lehet rá. Különösen fontos az elővigyázatosság, ha kisgyerek van a családban, mert a kutyus könnyen megfertőzheti a piciket. Kölyökkutyák esetében 2-4 hetes koruktól 2-3 hónapos korukig kéthetente kötelező a féreghajtás.
Lássuk most, hogy mire érdemes odafigyelned annak érdekében, hogy kutyusod féregmentes lehessen!
- Rendszeresen vidd el kedvencedet állatorvosi vizsgálatra és ne feledkezz meg a féreghajtó kezelésekről!
- Gondoskodj róla, hogy a kutya ne érintkezzen vad rágcsálókkal!
- Ne adj kedvencednek vágóhídi hulladékot vagy nyers húst! Csakis olyan hús kerüljön a tányérjára, amit legalább 10 percig min. 65°C hőkezeltek, vagy egy hétig -17 – -20°Con fagyasztottak!
- Törekedj rá, hogy a blöki ne szaglássa és egye meg más állatok ürülékét!
- Szőrös pajtidnak csakis tiszta vizet adj, tartsd távol a pocsolályktól, tavaktól, folyóktól, hiszen ezek a vizek is szennyezettek lehetnek!
- Rendszeresen ápold kutyusodat, hogy elkerüld a bunda féregpete-szennyeződését!
FONTOS: A kutyusok ürülékét rendszeresen szedd fel, hogy ezzel is csökkentsd a talaj parazita szennyezését! Mindig legyen nálad kakizacsi, és a kutyakakit sose dobd a komposztba vagy az újrahasznosítható hulladékok közé!
Ezeket teheted a bélféreg ellen házilag, hogy megőrizhesd saját egészségedet!
- A higiénia kulcsfontosságú! Mindig alaposan mosd meg a kezed, miután szőrös barátoddal foglalkoztál, valamint az étkezések előtt!
- A gyerekek sajnos könnyen összeszedhetnek bélférget például a homokozóban, ezért érdemes kerülni ezeket, ha tudod, hogy állati ürülékkel lehetnek fertőzve! A lurkókat továbbá meg kell tanítani arra, hogy ne vegyék a szájukba a kezüket a játékok során, valamint az alapos kézmosásra!
- Mivel bélférget szennyezett talajtól is kaphatsz, viselj kesztyűt kertészkedés közben!
- Mindig vedd le a cipőt, ha hazaérsz, hogy az otthoni terület parazitamentes maradhasson, mert könnyedén hazaviheted a séta során összeszedett petékkel! Érdemes kutyusod lábát is megmosni!