A kutyusok egészségét számos veszély fenyegeti, köztük a paraziták okozta megbetegedések. Ráadásul az ebek sem zöldövezetben, sem belvárosi környezetben nincsenek biztonságban, hiszen gyakorlatilag bárhol összeszedhetnek bélférgeket, illetve ki vannak téve a kullancsok, szúnyogok, bolhák támadásának. Az ún. külső élősködők a kutyák bőrén vagy szőrzetében élnek, a belsők pedig az emésztőrendszert, a szívet, tüdőt, szemet támadhatják meg. Cikkünkben most bemutatjuk a kutyákat leggyakrabban érintő parazitákat. Megtudhatod, hogy milyen jelek figyelmeztethetnek a váratlan vendégekre, és hogyan előzheted meg, hogy kedvenced életét apró betolakodók keserítsék meg.
Mik azok az élősködők?
Az élősködők vagy paraziták olyan szervezetek, amelyek más élőlényekben vagy azok testén élnek és belőlük táplálkoznak.
Két típusuk létezik:
- belső élősködők
- külső élősködők
A paraziták életciklusa nagymértékben függ a gazdaállattól. Bár sok élősködő nem okoz súlyos betegséget megfelelően gondozott, erős immunrendszerrel rendelkező kutyák esetében, néhányuk azonban komoly egészségügyi problémák kiváltói lehetnek.
A legtöbb parazita fajspecifikus, és csak meghatározott állatokban él. A paraziták peték útján szaporodnak, és életciklusuk során különböző fejlődési szakaszokon mennek keresztül, amelyek néha köztigazdákat is igényelnek. Az inváziók főként tavasszal és ősszel gyakoriak, amikor a melegebb és nedves környezet kedvez a fejlődésüknek. Ugyanakkor az enyhe telek egyre inkább támogatják, hogy az élősködők a hideg évszakban is támadhassanak.
Komposztálható kakizacskó
A kora reggeli sétáknál és az esti csavargásoknál a kutyaürülék eltűntetése talán a kedvenceinkkel járó egyik legnagyobb fejtörés.
A kukoricakeményítőből készült környezetbarát kakizacskónk használatával ez pofonegyszerű, ráadásul kedvenced ökomancsnyomát is csökkentheted vele.
Azontúl, hogy alapból elvárható, igenis menő dolog feltakarítani a kakit kutyusunk után. A lila, szupercuki mintás kakizacsival ezt te is könnyedén megteheted a kedvenceddel való séták során.
MegnézemMilyen belső kutya élősködők léteznek?
A házi kedvencek leggyakoribb belső élősködői, a bélférgek, amelyek az emésztőrendszerben telepednek meg, valamint az egysejtű paraziták. Ide tartoznak többek között az orsóférgek, galandférgek, kampósférgek, ostorférgek és a mikroszkopikus méretű giardia fajok.
Belső élősködők azonban nem csak az emésztő traktusban fordulhatnak elő. Vannak olyan paraziták, amelyek más szerveket támadnak, például a tüdőt, a szívet vagy a szemet.
Lássuk most, hogy mely paraziták veszélyeztethetik a kutyusokat, és milyen jelei lehetnek a fertőzöttségnek!
Orsóférgek
Az orsóférgesség a kutyák egyik leggyakoribb és legtöbb kárt okozó betegsége, különösen a kölyökkutyákat érinti. Az orsóférgek (pl. Toxocara canis) 6-18 cm hosszúak, fehéres sárga színűek, és a petéik a kutya bélsarával kerülnek a külvilágra, ahol lárvává alakulnak. A lárvák szájon át jutnak a kölykök bélrendszerébe, majd vándorolnak a szervezetben, súlyos emésztőrendszeri és egyéb tüneteket okozva.
A fertőzés lassítja a kölykök növekedését, étvágytalanságot, hasmenést és fénytelen szőrzetet eredményez. Bár az orsóférgesség ritkán halálos, már az enyhe fertőzés is komoly károkat okozhat.
Az orsóférgesség ellen kiváló gyógyszerek állnak rendelkezésre, azonban a védekezést megnehezíti, hogy a férgek petéi rendkívül ellenállóak a kémiai és hőhatásokkal szemben. Ugyan a szárazság sok petét elpusztít, ez nem oldja meg teljesen a problémát. A legtöbb fertőtlenítőszer hatástalan az orsóféreg petékkel szemben, mert a nőstény férgek naponta több ezer petét termelnek, amelyek hosszú évekig megőrzik fertőzőképességüket. Ezért az orsóférgek elleni védekezés és fertőtlenítés rendkívüli kihívást jelent.
Kampósférgek és ostorférgek
A kampósférgek (pl. Ancylostoma) és ostorférgek (pl. Trichuris vulpis) különösen a fiatal állatokra jelentenek veszélyt. A fertőzés jelei közé tartozik a hasmenés, hányás, fogyás, súlyosabb esetekben pedig vérszegénység és idegrendszeri tünetek is kialakulhatnak.
Galandférgek
A galandférgek (pl. Dipylidium caninum, Taenia és Echinococcus fajok) különösen a kölyökkutyáknál okoznak hányást, hasmenést és fejlődésbeli lemaradást. A fertőzött állatok végbéltájékának viszketése miatt gyakran „szánkáznak”. Az Echinococcus fajok zoonotikusak, tehát az emberekre is veszélyt jelentenek.
Giardia
A giardia fajok mikroszkopikus egysejtű paraziták, amelyek kutyákat és embereket egyaránt megfertőzhetnek. Ez alattomosan, gyakran tünetmentesen történik, de időnként nyálkás, visszatérő hasmenés és testsúlyvesztés tapasztalható.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemTüdőféreg
A tüdőférgességet az Angiostrongylus vasorum nevű féreg okozza, amelyet fertőzött csigák terjesztenek. A kutyusoknál légszomj, krónikus, akár véres köhögés, és véralvadási problémák léphetnek fel. Kezelés nélkül a fertőzés életveszélyes lehet.
Szív- és bőrféreg
A szívférgesség (Dirofilaria immitis) és a bőrférgesség (Dirofilaria repens) fertőző alakjait szúnyogok terjesztik. A szívférgesség hosszú ideig tünetmentes, de később súlyos szívelégtelenséghez vezethet.
A bőrférgek, bőr alatti élősködők, amelyek viszkető csomókat okoznak a kutyusok testén, emellett szőrhullás és vakarózás is figyelmeztethet. A bőrféreg a szembe jutva károsodást, akár vakságot is okozhat.
Szemféreg
A szemférgességet okozó fonálférgek szúnyogok és gyümölcslegyek közvetítésével terjednek. Ezek a paraziták a kötőhártya alatt találhatók, és a szem kipirulását, könnyezését, váladékozását és gyulladását okozzák.
A leggyakoribb külső élősködők kutyákon
A külső élősködők, vagy ektoparaziták, az ízeltlábú paraziták széles körét foglalják magukban. Ide tartoznak a kullancsok, atkák, bolhák, tetvek, szúnyogok, legyek és lepkeszúnyogok, amelyek az alábbi veszélyeket rejtik:
- Gyakran okoznak viszketést, irritációt, bőrgyulladást és más bőrelváltozásokat.
- Az élősködők által kiváltott allergiás reakciók súlyos bőrproblémákhoz, például allergiás dermatitiszhez vezethetnek.
- Bizonyos ektoparaziták zoonotikus fertőzéseket terjesztenek, vagyis az emberekre is átvihetik a betegségeket. Például a bolhák galandférgeket hordozhatnak, amelyekkel a gazdik is fertőződhetnek.
Nézzük most meg a kutyusokat leginkább veszélyeztető parazitákat és hogy milyen tünetekből ismerheted fel jelenlétüket!
Kullancs
A kullancsok olyan vérszívó paraziták, amelyek a Lyme-kór, babéziózis és anaplazmózis terjesztői lehetnek. Összesen 42 fajtájuk ismert, amelyből összesen 2 őshonos, és 1 újonnan megjelent fajta jelent veszélyt a kutyusokra. Gyakran találhatók meg az erdős területeken és magas fűben. A kutyák testén különösen a fej, nyak, fül és lábak környékén telepednek meg. A betegségeket az apró élősködő nyálában és ürülékében található kórokozók okozhatják, ezért fontos a kullancs mielőbbi eltávolítása.
Atkák
Bár az atkák ritkán felelősek komoly betegségekért, az élősködők a bőrön megkeseríthetik négylábú barátod életét, ha nem kezelik őket. Az atkák, mint például a fülatkák és rühatkák, bőrproblémákat és fülgyulladást okoznak. A rühatka fertőzés súlyos viszketést és szőrhullást eredményezhet.
Bolhák
Az 1-4 mm-es bolhák vérszívó rovarok, amelyek súlyos viszketést, bőrgyulladást és allergiás reakciókat okozhatnak. Emellett közvetítik a galandférgeket és más betegségeket is. A bolhák, élősködők a kutya szőrén, melyek legjobban a fül és fartájékot, a fartőt és hátat, valamint a belsőcombokat és hasat szeretik élőhelyüknek választani.
Tetvek
A tetvek két fő típusa a rágótetvek és a vérszívó tetvek. Mindkettő súlyos viszketést, bőrgyulladást és szőrhullást okoz. Könnyen terjednek állatok között, különösen zárt környezetben, például kennelekben.
Szúnyogok
A szúnyogok nem csak kellemetlen csípéseket okoznak, hanem terjesztik a szívférget is, amely súlyos és potenciálisan halálos betegséget okozhat kutyáknál. A lepkeszúnyogok pedig a leishmaniasis nevű betegség kötvetítői lehetnek.
Ismerd meg a Szüreti pulyka főtt menüt!
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg kutyusod túlsúlyos, hízékony, érzékeny emésztésű vagy cukorbeteg, válaszd a Szüreti pulyka eledelünket!
Ez a gondosan összeállított monoprotein pulykahúsos ragu barna rizzsel, sárgarépával, zöldborsóval, édesburgonyával és chia maggal készül, alacsony zsírtartalma pedig ideális választás a hízékony, emésztési gondokkal küzdő kutyák számára.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Hogyan védd meg kedvencedet az élősködőktől?
A megelőzés nagyon fontos a paraziták esetében. Amellett, hogy költséghatékonyabb, mint a kialakult betegségek kezelése, a fertőzések rontják kutyusod életminőségét, csökkentik az ellenálló képességét és rövidíthetik az élettartamát.
Mivel nincsenek olyan kutya élősködők elleni szerek, amelyek az összes parazitát elpusztítanák, ezért érdemes több készítmény kombinációját alkalmazni. A külső megoldások (spot-on cseppek, nyakörvek, spray-k) és a belsőleg alkalmazott kutya élősködők elleni tabletta kutyáknak, valamint a féreghajtó paszták különböző hatásidővel rendelkeznek: havi, 3 havi vagy akár 7-8 hónapig tartó védelmet nyújthatnak élősködők ellen kutyáknak.
Jöjjön most néhány tipp az élősködők ellen!
- Rendszeres féreghajtás – Kapjon kedvenced negyedévente féreghajtót! Kölyökkutyák esetében 2-4 hetes kortól 2-3 hónapos korukig kéthetente történjen a féregtelenítés!
- A kutyus egyedi igényei – Tartsd szem előtt a kutya életkorát! Fajtáját, életvitelét, bundájának típusát! Ha sokat jártok kirándulni, erdő közelében éltek, mindenképpen kombinált védekezést alkalmazz! Konzultálj állatorvosoddal és kérd ki a véleményét, hogy mit érdemes használni!
- Rágcsálók elkerülése – Gondoskodj róla, hogy kutyád ne érintkezzen vad rágcsálókkal, amelyek bélférgeket hordozhatnak!
- Biztonságos ételek – Ne adj nyers húst vagy vágóhídi hulladékot kutyádnak! Kizárólag minőségi, megfelelően hőkezelt eledel kerüljön a tányérjára.
- Más állatok bélsarának kerülése – Törekedj rá, hogy kutyád ne szaglássza és egye meg más állatok ürülékét, ami bélféreg fertőzést okozhat.
- Keresd fel rendszeresen az állatorvost! – Érdemes félévente bélsár parazitológiai vizsgálatot végezni, mivel a rutinszerűen alkalmazott féreghajtók nem pusztítanak el minden bélparazitát.
- Tiszta víz – Kizárólag tiszta vizet adj kedvencednek, és tartsd távol a pocsolyáktól, tavaktól, folyóktól, mivel ezek szennyezettek lehetnek.
- Rendszeres ápolás – Gondoskodj kutyusod bundájának rendben tartásáról, hogy elkerüld a szőrzet féregpete-szennyeződését!
- Ürülék eltávolítása – Gyűjtsd össze és dobd ki kutyád ürülékét, hogy csökkentsd a talaj parazita szennyezését!
- Higiéniai szokások – Mindig alaposan mosd meg a kezed, miután kutyáddal foglalkoztál, különösen étkezés előtt! Ezen kívül rendszeresen fertőtlenítsd otthonodat, hiszen az élősködők a lakásban is megbújhatnak!
- Gyermekek védelme – Tanítsd meg a kicsiknek, hogy ne vegyék a szájukba a kezüket játék közben, és alaposan mossanak kezet! Kerüljétek a homokozókat, amelyek állati ürülékkel fertőzöttek lehetnek!