A kullancs kiszedése nem a gazdik álma, fontos azonban, hogy ne halogasd a műveletet, ha kis fekete betolakodót észlelsz kutyusodon! A kullancsok ugyanis olyan kórokozókat hordozhatnak, amelyek évente állatok ezreinél okoznak komoly betegségeket. Ilyen lehet például a Lyme-kór, a babézia vagy a vérzéses kullancsláz. A fertőzés már három-hat órával a csípés után is felütheti a fejét, ezért szőrös barátod egészsége érdekében elengedhetetlen, hogy minél hamarabb megszabadítsd kullancstól. Szerencsére, ha tudod, hogy hogyan távolítsd el szakszerűen a kis vérszívót, akkor az egész procedúra pofonegyszerű lesz. Cikkünkben most megnézzük, hogy honnan tudhatod, ha a kutya kullancsot szedett össze és melyek a legjobban kitett testtájai. Továbbá elsajáítíthatod, hogy milyen eszközökkel és technikákkal inthetsz búcsút a kullancsoknak.
Kullancs kiszedése kutyából: egész évben érdemes figyelni kedvencedet
Bármilyen szabadban töltött program után szerencsés, ha ellenőrzöd, nem érkezett-e váratlan vendég kutyusod bundájában megbújva. A kullancsok ugyanis komoly betegségeket terjeszthetnek, melyek még kedvenced életét is veszélyeztethetik.
Habzsolásgátló kutyatál
A PetChef habzsolásgátló szilikon tál segít megelőzni a felfúvódást és emésztési problémákat, mivel lassítja a falatozást és megakadályozza a felesleges levegő nyelését.
A barázdás tál emellett fizikai és szellemi stimulációt biztosít, így kedvenced minden falatért megdolgozik.
Tökéletes választás unaloműzésre vagy akár figyelemelterelésre körömvágás közben is.
MegnézemMilyen betegségeket okozhatnak a kullancsok?
- Lyme-kór – A Borrelia Burgdorferi baktérium okozza. A betegség több szervrendszert, gyakorlatilag az egész szervezetet érintheti, antibiotikumos kezeléssel gyógyítható.
- Babézia (babesiosis) – A Babesia Canis tehető felelőssé érte, mely a vörösvérsejteket támadja, és ha nem kezelik, a belső szerveket károsíthatja. Magas lázzal jár és a vese elégtelen működését is okozhatja.
- Vérzéses kullancsláz (ehrlichiosis) – Az Ehrlichia Canis baktérium a kutyus fehérvérsejtjeit támadja meg. Az első tünetek 8-20 nap múlva jelentkeznek.
- Agyhártyagyulladás (encephalitis) – A TBE vírusok terjesztik. Bár az embereknél gyakran hallani a kullancscsípést követő agyhártyagyulladásról, állatoknál elsősorban ez akkor jelenthet gondot, ha a kutya immunrendszere le van gyengülve.
Mit érdemes tudni a kullancsokról?
A kullancs a pókszabásúak osztályába tartozó élősködő. Szájának szigonyszerű tüskéi táplálkozás céljából a gazdatesthez tapadnak. A rákszerű lábak és egy ragacsos váladék segít a vérszívónak a kutyushoz tapadni. A fertőzéseket nem önmagában a kullancs okozza, hanem annak nyála vagy ürüléke.
A kullancsok mérete a szabad szemmel szinte észrevehetetlenektől, az emberi ujjbegy nagyságúakig terjed. Világszerte körülbelül 200 kullancsfaj él, Magyarországon 42 fajtája ismert.
Túlélhetnek és áldozataikra leshetnek erdőkben, fűben, bozótosban, de még a város kellős közepén is, ahol akad egy talpalatnyi zöld terület.
Ugyan nem minden kullancs fertőzött, azonban ha találsz egyet a kutyádban, azt mindenképpen potenciális fertőzésforrásként kell tekinteni. Lényeges, hogy minél több időt tölt el a kullancs a kutya bőrébe fúródva, annál nagyobb az esélye, hogy megfertőzi kedvencedet.
Csak nyáron kell odafigyelni a kullancsokra?
Sajnos nem, ugyanis az utóbbi évek nagyon enyhe telei kedveztek az élősködőknek, hogy a hidegebb időben is vígan munkálkodjanak. Ezért érdemes egész évben résen lenned és alaposan átvizsgálni négylábú pajtidat.
A kullancsok:
- Tűző napon elpusztulnak.
- Szeretik a hűvösebb, árnyékos területeket, ahol megbújhatnak.
- A nulla fok alatti hőmérsékletet nem élik túl, azonban ha melegebb helyett találnak, könnyen áttelelnek.
Hol szeretnek megbújni a kullancsok?
A kullancsok különösen az alábbi területekre szeretik befészkelni magukat a kutyus testében:
- Az arc és nyak körül.
- A fül belsejében.
- A mancsokon és a lábujjak között.
Melyik kullancs veszélyeztetheti kedvenced egészségét?
Két őshonos, valamint egy viszonylag új fajta lehet veszélyes a mindennapi séták és játékok során:
- Közönséges kullancs (Ixodes ricinus) – Ez a fajta nem csak az állatoknál, de az embereknél is okozhat súlyos fertőzést, így Lyme-kórt, vírusos agyhártyagyulladást és ritkább esetekben babéziát.
- Kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) – A márványos testű kullancs felelős a babéziás esetek többségéért, ez viszont emberre ártalmatlan.
- Barna kutyakullancs: (Rhipicephalus sanguineus) – Nem számít őshonos fajtának, de már itthon is találkozni vele és a babéziás, valamint vérzéses kullancsláz fertőzésekért felelős.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg szőrhullás, vakarózás, mancsrágás vagy bűzmirigyproblémák jelentkeznek, válaszd a Háztáji bárány eledelünket!
Ez a gondosan összeállított monoprotein bárányhúsos ragu hajdinával, quinoával, sütőtökkel, brokkolival és édesburgonyával készül. Könnyen emészthető és hipoallergén, így ideális az allergiás kutyusok számára. Magas omega-3 és omega-6 tartalma segít az allergiás tünetek enyhítésében.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
A helyes technika: kullancs kiszedése kutyából lépésről lépésre
Mindig legyél nagyon óvatos, amikor megpróbálod eltávolítani a betolakodót, különösen ha a kutya szeme közelében, a szája körül, vagy a fül belsejébe fúrta be magát! Ha úgy érzed, hogy nem tudod biztonsággal kiszedni, kényes területet érint, azonnal vidd el állatorvoshoz!
Ha jól hozzáférsz a kis vérszívóhoz, akkor azonban magad is elvégezheted a műveletet.
Milyen eszközöket használj a kullancs eltávolításához?
A kullancs biztonságos kiszedéséhez az alábbiakra lehet szükséged:
- Gumikesztyű
- Kullancscsipesz vagy speciális kullancseltávolító horog
- Izopropil-alkohol a fertőtlenítéshez
- Tégely vagy kis fedeles edény
- Antibiotikumos kenőcs
- Extra világítás és nagyító (opcionális)
Néhány tipp a kullancs kiszedéséhez:
- Akár horgot, akár kullacscsipeszt választasz, a beavatkozást megelőzően gondosan készíts elő minden eszközt! Érdemes gumikesztyűt húznod, hiszen a kis betolakodó fertőzött is lehet.
- A nagyító és egy plusz fényforrás segít, hogy minél jobban lásd a behatolás pontos helyét.
- Legyen kéznél egy tégely, vagy fedeles edény, amibe aztán betehed a kullancsot, melyet szükség esetén meg is vizsgáltathatsz, hogy nem volt-e fertőző. Emellett azért is fontos, hogy elkülönítve legyen, hogy ne tudjon megfertőzni más állatot.
- Amikor eltávolítottad a kullancsot, mindig fertőtlenítsd az adott területet!
Kullancs kiszedése kutyából csipesz nélkül, speciális kullancs eltávolító horoggal
A kullancskiszedő horog azért nagyon jó választás, mert úgy alakították ki, hogy a művelet közben ne nyomd össze a kullancs potrohát, amely növelhetné a fertőzésveszélyt.
És akkor lássuk, hogyan használd a horgot a kullancs kiszedéséhez:
I. Simítsd le a szőrt az érintett területen!
II. Óvatosan illeszd be a kullancs testét a horog erre kialakított vájatába!
III. Forgasd az óramutató járásával megegyező irányba a horgot, amíg a kullancs el nem válik a bőrtől! Fontos, hogy amíg még kicsit is be van fúródva, ne húzogasd!
IV. Miután a vérszívó elvált a bőrtől, alaposan vizsgáld meg, hogy egyetlen része sem maradt a kutyus testében!
FONTOS: Ha óramutató járásával ellentétesen végzed a mozdulatot, a kullancs feje beszakadhat.
Kullancs kiszedése kutyából csipesszel
Most pedig nézzük, hogy hogyan történik mindez egy egyszerű csipesszel!
I. Simítsd le a szőrt a területen!
II. Fogd meg a kullancs tövét a lehető legközelebb a kutya bőréhez. Ügyelj rá, hogy nehogy megsértsd a blökit! Arra is figyelj, hogy ne szorítsd túl erősen a kullancsot, mert ez összenyomhatja a vérszívót és kórokozók juthatnak a kutyus szervezetébe!
III. Lassan, egyenletes mozdulatokkal kezdd el kihúzni a kullancsot a kutya bőréből! Ne csavargasd vagy rángasd közben a kezed! A cél az, hogy a kullancs fejét úgy húzd ki a kutya bőréből, hogy nem szakad le a testéről!
IV. Miután eltávolítottad a kullancsot, győződj meg róla, hogy a kutya testében nem maradtak részei!
Mi történik, ha a kullancs feje beszakad?
Sajnos ilyen bármikor előfordulhat. Nagy vész nincs, de arra számíts, hogy kis gyulladást fogsz tapasztalni a területen, dudor is kialakulhat. Az idegentestet viszont ki fogja lökni a kutya szervezete. Amennyiben hosszabb ideig nem múlik a kipirosodás, keresd fel az állatorvost!
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemMikor jelentkezhetnek a tünetek, ha fertőzött volt a kullancs?
A kullancscsípés után érdemes figyelni kedvencedet 1-3 hétig, ilyenkor tünhetnek fel ugyanis a megbetegedés jelei. Ha bágyadt, nem eszik, kedvetlen, körkörös bőrpír keletkezik a csípés körül, mindenképpen keressetek fel szakembert, utóbbi például a Lyme-kór tünete lehet ugyanis.
Kullancs kiszedése kutyából házilag: léteznek otthoni csodaszerek?
Van néhány mítosz arról, hogy mennyire hatásos a kullancsok ellen az olaj, a körömlakklemosó, a benzin vagy épp a ragasztó.
Sajnos ezek a házi praktikák többet árthatnak, mint használnak, ugyanis még több kórokozó juthat a blöki testébe a csodaszerekkel.
Fontos továbbá azt is szem előtt tartani, hogy irritációt is kiválthatnak a kutya bőrével érintkezve, ezért egyáltalán nem javasolt, hogy próbálkozz velük. Jobb, ha a hagyományos csipeszes vagy horgos módszert alkalmazod.