A kutyusok bundáján sajnos ugyanúgy megjelenhet a korpa, mint az emberi fejbőrön. Ha ilyen jeleket észlelsz, akkor nem árt azonnal konzultálni állatorvosoddal, a seborrheás dermatitisz ugyanis kellemetlen viszketést okozhat, sőt hatással lehet kedvenced testsúlyára és hangulatára is, így feltétlenül kezelni kell. De honnan ismerd fel a kutya korpát? Miért alakul ki és mit tehetsz ellene? Cikkünkből most minden fontos információt megtudhatsz.
Mi is az a kutya korpa?
A korpásodás, vagy hivatalos nevén seborrheás dermatitisz során elhalt hámsejtek jelennek meg a kutyus szőrén, azonban nem minden esetben.
A korpásodásnak több típusa van:
- Seborrhea sicca (száraz seborrhea): Fehér bőrdarabkák figyelhetők meg a kutyus bundáján és többnyire száraz, hámló bőrrel társul.
- Seborrhea oleosa (olajos szeborrea): A kutya bőre olajos érzetű lehet és kellemetlen szagot áraszthat.
- Sétáló korpa: A korpa úgy tűnik, mintha mozogna, ezt a cheyletiellának hívják, ami valójában egy atkafajta.
Hogyan ismerheted fel, ha korpás a kutya?
A korpásodás az esetek többségében elég könnyen felismerhető. Apró, fehér bőrdarabkák tapadnak a kutyus szőrére, ami sötétebb bunda esetén elég látványos. Ezek le is hullhatnak, és például felfedezhetők az ágyneműn, szőnyegen, más használati tárgyakon.
Míg az embereknél a korpásodás általában a fejet érinti, a kutyáknál leggyakrabban a háton fordul elő, különösen a farok közelében veheted észre a problémát.
Mitől lesz korpás a kutya?
A kutyák korpásodását számos tényező okozhatja és bármelyik fajta érintett lehet.
Egyes esetekben ez egy genetikai állapot, például elsődleges seborrhea válthatja ki, ami leggyakrabban a cocker spánieleknél, west highland white terriereknél és basset houndoknál fordul elő.
Hátterében állhat ichtiózis is, ami többek között a golden retrievereknél, a cavalier king charles spánieleknél és a yorkshire terriereknél jellemző.
A leggyakoribb azonban az, hogy vagy környezeti hatások vagy egészségügyi problémák miatt korpás a kutya.
A kutya korpa okai
Allergia
A kutyák szezonális, étel vagy kontakt allergiája sok esetben bőrproblémák formájában jelentkezik. Az érintett ebek az év bizonyos időszakaiban viszkethetnek, krónikus fül- és bőrfertőzésben szenvedhetnek, vagy állandóan nyalogathatják a mancsaikat. A korpásodás általában csak egy tünete annak, ha a kutyus allergiás.
Helytelen táplálkozás
A szőrös kedvencek sokszor nem jutnak hozzá a megfelelő tápanyagokhoz, amelyekre bőrük és a szőrzetük egészségének megőrzéséhez szükségük lenne. Ezért mindig figyelni kell rá, hogy kedvenced kizárólag jó minőségű, vitaminokban és tápanyagokban gazdag eledelt kapjon.
TIPP: A kutya korpásodása megelőzhető, ha étrendje gazdag omega-3 és omega-6 zsírsavakban. A PetChef Atlanti lazac kutyaeledele például rendkívül magas omega-3 és 6 zsírsav tartalommal bír, ami hozzájárul kedvenced egészséges bőréhez és bundájához, ráadásul gyulladáscsökkentő hatású.
Bőrfertőzések
A bőr bakteriális és gombás fertőzései is okozhatnak korpásodást. Ezek az apró betolakodók kihasználhatják a kutyák meggyengült immunrendszerét, vagy a bőrsérüléseket és másodlagos fertőzést okozhatnak. Ezeket minden esetben kezelni kell, hogy kedvenced kültakarója ismét egészséges lehessen.
Hormonális problémák
Az olyan betegségek, mint a pajzsmirigy alulműködés és a cushing-kór változásokat idézhetnek elő a kutya bőrének egészségében. A legyengült immunrendszer a másodlagos fertőzésekkel szemben sokkal sebezhetőbbé teszi a kutyust és ilyenkor nem ritka, hogy megjelenik a korpa.
Száraz levegő
Hozzánk hasonlóan a kutyákat is megviselheti a téli hónapokban a lakás száraz levegője. Amennyiben a probléma kizárólag a fűtési időszakban jelentkezik, akkor biztos lehetsz abban, hogy nem elégséges a páratartalom, ami kiszárítja kedvenced bőrét. Ha tudod, hogy otthonodban különösen száraz a levegő, érdemes rendszeresen párásítani szőrös társad érdekében.
Atkák és más paraziták
Az ún. sétáló korpát a cheyletiella atkák okozzák, melyek elég nagyok ahhoz, hogy szabad szemmel is láthatóak legyenek és könnyen összetéveszthető a korpás bőrdarabkákkal. Más külső élősködőkhöz, például bolhákhoz, kullancsokhoz, demodex- és sarcoptes atkákhoz hasonlóan ezek a nemkívánatos vendégek is a kutya bőrén élnek és onnan táplálkoznak, emiatt kellemetlen viszketést okoznak.
Nem megfelelő ápolás
Amennyiben nem gondozod kellő odafigyeléssel kutyusod bundáját, az is okot adhat a korpa kialakulására. Amennyiben a blöki szőre összecsomósodik, a bőre sem tud megfelelően lélegezni, ami melegágya lehet a problémának. Érdemes tehát rendszeresen fésülni és egyben ellenőrizni a bőrét, hogy mielőbb észlelhesd, ha gond van.
Emellett lehetnek galibák a túl kevés vagy túl sok fürdetés miatt is. Fajtánként eltérő, hogy melyik négylábúnál, milyen időközönként aktuális a mosdatás. Vannak olyan kutyusok, akiket akár 4 hetente is érdemes, míg másokat elegendő negyedévente. Ezt annak fényében kell mérlegelni, hogy például milyen hosszú a szőre, vagy milyen szabadtéri aktivitásokban vett részt az eb. Ha sárban hempergett, akkor természetesen mindenképp elkerülhetetlen a zuhany.
Korpás a kutya: milyen tünetekkel fordulj állatorvoshoz?
Amennyiben a kutyus csak enyhe szezonális vagy alkalmi korpásodással küzd, valószínűleg nincs ok az aggodalomra. Ettől függetlenül érdemes időpontot kérni állatorvostól, ha a blökin a következő tünetek bármelyikét tapasztalod:
- Viszketés
- Kellemetlen szagú bőr
- Nagy mennyiségű elhalt hámsejt
- Szőrhullás
- Vörös és irritált a bőr
Ezek a szimptómák más betegségek jelei is lehetnek, ezért fontos, hogy szakember mondja ki a diagnózist.
A kutya korpásodás okának felderítése a kutya pontos tüneteitől függ, valamint attól, hogy az állatorvos a fizikális vizsgálat alapján mire gyanakszik. A szakember végezhet bőrkaparást parazita keresés céljából, valamint kérhet tenyésztést gombás és bakteriális fertőzések kimutatására. Ezen kívül vérvizsgálatot is elrendelhet egyéb betegségek, rendellenességek ellenőrzésére és kiszűrésére.
Mit tehetsz otthon a kutya korpa ellen?
Attól függően, hogy mennyire súlyos a korpásodás, néhány otthoni módszerrel segítheted, hogy kedvenced ismét egészséges és korpamentes legyen. Előzetesen érdemes konzultálni az állatorvossal a megfelelő otthoni gyógymódokról.
Mikre figyelj kutya korpa esetén?
- Fürdetés során csakis káros adalékanyagoktól mentes speciálisan kutyák számára kifejlesztett kutyasampont használj.
- Soha ne alkalmazz embereknek szánt korpásodás elleni készítményeket, mert ezek a termékek a kutyákra nézve károsak lehetnek.
- A tartósan fennálló korpásodáshoz vényköteles samponra lehet szükség a viszkető, irritált bőr megnyugtatására.
- A blöki bundájának rendszeres kefélése fontos a bőr masszírozásához és egészségének fenntartásához. Mindig a kutyafajtának legmegfelelőbb keménységű kefét válaszd.
- Az atkák nagyobb odafigyelést igényelnek, mivel akár 10 napig is élhetnek a használati tárgyakon. Ilyen esetben az ágyneműt, a kennelt, a játékokat, a szőnyegeket meg kell tisztítani, hogy megelőzhesd az újrafertőzést. Az ebet hetente 6-8 alkalommal érdemes ilyenkor megfürdetni. Az állatorvos ezen kívül speciális öblítőket, valamint szájon át szedhető gyógyszereket írhat fel.
Próbáld ki a PetChef főtt menüit!
Kóstoló csomagunkban mindegyik ízünk megtalálható egyszerre, így kutyusod eldöntheti, hogy melyik a kedvence.
A doboz tartalma: 7 db, egyenként 160 grammos főtt kutyaeledel az alábbi ízekben:
Tanyasi marhaSzüreti pulykaErdei nyúlÜnnepi malacHáztáji bárányMennyei kenguruAtlanti lazac
MegnézemBiztosítsd kutyusod egészséges táplálkozását és bőrének egészségét a PetCheffel!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest, a lassú főzési eljárásnak köszönhetően, sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok.
A kutyák jó étvággyal, és szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben és egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülés, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges bőr és testsúly.
- A recepteket dr. Varga József állatorvos állította össze akár azoknak a kutyusoknak is, akik különleges táplálkozási igénnyel rendelkeznek: hipoallergén, máj- és vesekímélő, energizáló hatású és érzékeny gyomrú kutyáknak is van ajánlott menü
- Teljesen tartósítószer és adalékanyag mentes
- Rendkívül kényelmes a rendelés, szállítás
- Ügyfélszolgálatunk közvetlenül elérhető telefonon, bármilyen kérdésben szívesen adunk tanácsot
Kutyaeledeleinkre visszavásárlási garanciát vállalunk: amennyiben bármilyen oknál fogva nem ízlik kutyusodnak valamelyik PetChef eledel, kicseréljük egy általad választott másik ízre vagy akár a teljes árát visszatérítjük! Tégy minket próbára!