A kutya sántítás viszonylag gyakori probléma, amely hátterében számos ok állhat. Lehet egyszerű rándulás, amely pihentetéssel elmúlik, de súlyosabb sérülés vagy betegség is okozhatja a jelenséget. A cikkből megtudhatod, hogy mik lehetnek az okai, ha sántít a kutya, mit kell megfigyelni, hogy segítsd a diagnózist, illetve mikor kell állatorvoshoz fordulni. Szó lesz a kezelési lehetőségekről és arról is, milyen vizsgálatokra számíthatsz az orvosi rendelőben.
Sántít a kutya? Ilyenkor kell állatorvoshoz fordulni
Sántítás és sántítás között nagy különbségek lehetnek. Már akkor is sántításról beszélünk, ha a kutya a normálistól eltérően jár vagy mozog, illetve az sem mindegy, hogy jelentkezik-e fájdalom, vagy kísérő tünet. Lássuk, mit érdemes megfigyelned, ha sántít a kutya és mikor van szükség orvosi segítségre!
Ismerd meg a PetChef Mennyei kenguru menüt!
-
Egyre több négylábú idilli életét teszi tönkre valamilyen egészségügyi probléma, ami legtöbbször visszavezethető ahhoz, hogy milyen minőségű étel kerül kedvenced tányérjába.
Kutyusod nagytestű, idős, ízületi gyulladással, hasnyálmirigy problémákkal, vagy diszpláziával küzd, esetleg cukorbeteg? Akkor válaszd a Mennyi kenguru eledelünket!
A gondosan összeállított monoprotein raguban, a kenguruhús mellett, helyet kapott egy kis köles, quinoa, sütőtök, édesburgonya, friss erdei áfonya, valamint kurkuma és gyömbér is. A kenguruhús rendkívül magas omega-3 tartalommal, valamint hipoallergén hatással is rendelkezik, így ideális azoknak a kutyusoknak, akik allergiásak más fehérjeforrásra. A gyömbérnek és a kurkumának köszönhetően extra támogatás nyújt kutyusod ízületei számára. Biztosítja a porcok, ízületek, inak, csontok rugalmasságát és csökkenti az öregedéssel járó ízületi merevséget.
Kizárólag természetes összetevőkből, állatorvos tanácsadásával készült, frissen főzött eledeleinket még házhoz is visszük nektek!
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc eledelét!
Enyhe vagy súlyos sántítást tapasztalsz?
Enyhe sántításról beszélünk, ha a kutya mozgása kicsit megváltozik, de az összes lábát használja. Ha a tünetek rövid időn belül javulnak, akkor nem feltétlenül kell ellátogatni az állatorvoshoz.
A sántítás súlyosnak mondható, ha a kutya kíméli a lábát, sem járás, sem állás közben nem teszi le. Ilyenkor mindenképpen érdemes állatorvoshoz fordulni, még akkor is, ha kedvenced nem mutatja jelét fájdalomnak. A kutyák fájdalomtűrő képessége ugyanis viszonylag nagy, és még akkor is lehet nagy a baj, ha kedvenced nem mutatja.
Akut vagy krónikus sántításról van szó?
Az akut sántítás hirtelen jelentkezik, általában mozgás közben vagy után. Ha a kutya nem mutat komolyabb fájdalmat, és nincsenek olyan kísérő tünetek, mint egy nagyobb duzzanat, erős vérzés, akkor valószínűleg pihentetéssel megoldódik majd a probléma. Amennyiben viszont azt tapasztalod, hogy a kutya még a lábujját sem érinti le és nyüszít, sír, akkor érdemes állatorvoshoz fordulni.
Ha a sántítás több, mint 2 hétnél tovább fennáll, akkor tartós, azaz krónikus sántításról van szó. Ilyenkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatnod a kedvencedet, főleg, ha a tünetek nem javulnak, vagy erősödnek. Ilyenkor a baleseti sérüléseken kívül ugyanis komolyabb betegségek is állhatnak a sántítás hátterében.
Milyen jellegű a sántítás?
A sántítást okozhatja valamilyen fájdalom, ilyenkor a kutya kíméli a lábát, súlyosabb esetben viszont mozogni sincs kedve vagy fel sem tud állni. Azonban az is előfordulhat, hogy a kutya érzékvesztés következtében sántít, amelynek a hátterében gerincsérülés vagy neurológiai probléma állhat. Súlyos fájdalom és érzékvesztés esetén is állatorvosi kivizsgálás szükséges!
Vannak-e egyéb tünetek?
Ha nem csak sántít a kutya, de egyet vagy többet is tapasztalsz a következő kísérő tünetek közül, akkor mindenképpen látogassatok el állatorvoshoz:
- Komoly baleseti sérülésre utaló jelek, például nagyfokú fájdalom vagy duzzanat, ízület vagy csont látható elmozdulása vagy erős vérzés
- Ha a kutyus nem tud felállni
- Erős remegés
- Láz vagy letargia, bágyadtság
- Viselkedésbeli változások, például félelem, agresszió
- Légzési nehézség
- Szédülés vagy dezorientáltság
- Hányás
- Eszméletvesztés
A kutya sántítás okai
Leggyakrabban valamilyen sérülés áll a háttérben, ha sántít a kutya, de betegség vagy fejlődési rendellenesség is okozhat ilyen tüneteket. Lássuk, melyek a leggyakoribb okok!
A mancs sérülései
A sántítás hátterében sokszor a mancs valamilyen sérülése áll. A mancs sérülései általában a következő okokra vezethetők vissza:
- Tüske, üvegszilánk vagy valamilyen egyéb éles tárgy fúródik a talppárnákba vagy azok közé
- Toklász fúródik a talppárnák közé, ami gyulladást okoz
- Rovarcsípés éri a kutyust
- Égési vagy fagyási sérülés történik a túl forró vagy túl hideg aszfalton való séta következtében
- Túl hosszú a kutya karma, ezért fájdalmas a járás
- Beszakadt vagy leszakadt a kutya karma
Ha észreveszed, hogy sántít a kutya, akkor első lépésben tehát a mancsot vizsgáld át! A mancs sérülésére utalhat, ha a kutya nyalogatja a lábát.
Előfordulhat, hogy a kutyus elhúzza a fájó lábát, ilyenkor próbálkozhatsz jutalomfalatokkal, hogy eltereld kedvenced figyelmét.
Vizsgáld át tüzetesen a talppárnákat, ellenőrizd a karmokat és aprólékosan nézd meg a talppárnák lábujjak közét, lehetőleg zseblámpával vagy a telefonod vakujával. Már egy egészen aprócska befúródott tárgy is nagy fájdalmat okozhat ezen az érzékeny részen.
EXTRA TIPP: Ha jutalomfalatokkal szeretnéd elterelni kedvenced figyelmét, akkor válaszd a PetChef kínálatában elérhető ínycsiklandozóan finom és omlós tőkehal rágókákat, amelyek fagyasztva szárított eljárással készülnek friss tőkehalból és farkashalból. Nem csak ízletesek, de nagyon egészségesek is!
Baleseti sérülések
Szintén sűrűn előfordul, hogy a kutya sántítása valamilyen traumás sérülés következtében jelentkezik. Ez lehet akár egy rossz mozdulat vagy lépés is, nem feltétlenül kell látványos balesetre gondolni. Természetesen a legtöbb sérülés intenzívebb ugrálás vagy játék következtében történik, és az is gyakran megtörténik, hogy kedvenced leesik valahonnan vagy gödörbe lép. Nézzük, milyen baleseti sérülések fordulhatnak elő!
- Ínszalag húzódás, azaz a kutya lába megrándul
- Ínszalag szakadás
- Ízületi ficam, porcsérülés
- Izomgörcs
- Csonttörés vagy -repedés
- Zúzódások
- Nyílt sebek
A baleseti sérülések pontos helye nem mindig nyilvánvaló. Ilyenkor, ha a kutyus engedi, érdemes áttapogatni a fájdalmas végtagot, ami segít megállapítani a sérülés pontos helyét.
A sérült kutya mozgatása és szállítása
Komolyabb sérülés esetén különösen oda kell figyelni arra, hogy hogyan mozgatod a kutyust, nehogy még nagyobb sérülést okozz. Ilyenkor a legjobb, ha a kutyát szállítóketrecbe helyezve viszed el a rendelőbe. Ha erre nincs lehetőség, akkor egy pokrócra helyezd kedvencedet, és ennek sarkait felemelve emeld az autóba. Ilyen esetben jól jön, ha valaki segít, hiszen vezetés közben nem fogod tudni tartani a sérült állatot.
Ezen kívül az is előfordulhat, hogy egyébként békés és szelíd kedvenced a fájdalom következtében agresszívvá válik, ezért nagyon óvatosan bánj vele.
Betegség is okozhatja, hogy sántít a kutya
Számos olyan betegség létezik, amelynek következtében az ízületek vagy ínszalagok fájdalmassá válnak, vagy a csont elváltozása következik be. Milyen betegségek okozhatják a kutya sántítását?
- Fiatalabb állatoknál jelentkező sántítás esetén előfordulhatnak fejlődési rendellenességek, például csontbetegségek, csontgyulladás
- Idősebb kutyusoknál gyakori az ízületi gyulladás vagy ízületi kopás
- Degeneratív ízületi betegségek például porckorongsérv, vagy Lyme-kór következtében
- Bakteriális vagy gombás fertőzések, amelyek a lágyszövetekben, ízületekben vagy a csontokban is okozhatnak elváltozást
- Autoimmun betegségek
- Daganatos betegségek, például oszteoszarkóma, amely a csontot érintő rosszindulatú elváltozás
- Idegrendszeri betegségek
- Örökletes betegségek, mint a könyök- vagy csípődiszplázia
- Patella, azaz térdkalácsficam, ami kistestű kutyáknál gyakori
A betegségek felderítése házilag nem lehetséges, ilyenkor mindig szakorvosi vizsgálatra van szükség.
Milyen okra gyanakodhatsz, ha a mellső lábára sántít a kutya?
A mellső lábak esetén a leggyakoribb ok a könyökízületi diszplázia, illetve gyakrabban fordulnak elő az izomsérülések és az izmok gyulladása.
Mi állhat a hátterében, ha sántít a kutya a hátsó lábára?
Hátsó lábak esetén sokszor csípőízületi diszplázia okoz sántítást, de sűrűn előfordul az Achilles-ín sérülése, a keresztszalag szakadás, vagy a patella ficam is.
Hogyan tudod eldönteni, hogy melyik lábára sántít a kutya?
Előfordul, hogy a kutya mozgása megváltozik, vagy kedvencednek nincs kedve mozogni, de nem egyértelmű, hogy melyik végtaggal van a baj. Ilyenkor a következőket figyeld meg:
- Mellső lábak esetén amikor a fájdalmas láb érinti a talajt, a kutya felemeli a fejét, majd az egészséges lábnál pedig lehajtja;
- Hátsó lábak esetén a kutyus előredől, hogy csökkentse a terhelést, illetve az is gyakori, hogy járás közben ugrál. Amikor a fájdalmas láb érinti a talajt, a farok és a csípő megemelkedhet.
A diagnózis felállítása
A kutya sántítás hátterében álló diagnózis felállítása mindig állatorvos feladata, de sokat segíthetsz azzal, ha megfigyeled a sántítás körülményeit és jegyzetet készítesz. Ha pedig csak időnként sántít kedvenced, akkor érdemes videót is készíteni az orvosnak. Mire kell figyelned?
Mikor jelentkezett először és milyen körülmények között tapasztalod a sántítást?
- Ha futás, mozgás, játék közben jelentkezik a tünet, akkor valamilyen sérülésről, esetleg rovarcsípésről, vagy idegen test okozta sérülésről van szó;
- Ha mozgás után jelentkezik a sántítás, akkor lehetséges, hogy kedvenced túlerőltette magát. A következő napokban akár izomláz is jelentkezhet, ám pár napon belül el kell múlnia a tüneteknek;
- Ha a sántítás javul, de mozgásra újra és újra visszatér, akkor előfordulhat komolyabb ízületi- vagy izomsérülés, amely pihenésre javul, de terhelésre rosszabbodik;
- Ha a sántítás időjárásváltozáskor vagy hidegben romlik, akkor ízületi gyulladásra vagy kopásra gyanakodhatsz;
- Ha a sántítás váltakozik a végtagok között, akkor neurológiai betegség, például Lyme-kór állhat a háttérben.
Milyen vizsgálatokra számíthatsz az állatorvosi rendelőben?
Az állatorvos először megfigyeli a kutya mozgását, majd fizikális vizsgálatot végez. Ha a sántítás oka nem teljesen nyilvánvaló, akkor röntgenfelvételt is készítenek.
Lágyrész-, porcsérülés esetén nem mindig elegendő a röntgenfelvétel, ilyenkor MRI vagy ultrahangos képalkotásra is szükség lehet. Ha pedig egyéb betegség gyanúja áll fenn, akkor vérvételre, CT vizsgálatra vagy ízületi folyadék elemzésére kerülhet sor.
Komplikáltabb esetekben a kutyust elküldhetik ortopéd szakorvoshoz, vagy neurológiára is.
Kerámia kutyatál
-
Az egészséges kutyaeledelhez minőségi kerámia tál dukál. Lepd meg szőrös barátodat a PetChef újdonságával, a szupercuki kerámia etetőtálkával, amely kedvenc falataihoz és vízhez egyaránt tökéletes választás! Sok kutyus szenved a fémtálak okozta allergiától, számukra pl. a kerámiából készült tál a megfelelő választás.
Milyen kezelésre lehet szükség, ha sántít a kutya?
Enyhébb esetben elegendő a pihentetés, súlyosabb esetben egyéb kezelésre is szükség lehet.
Mire kell figyelned a kutya pihentetésénél?
Pihentetéskor a legfontosabb, hogy a kutyus minél kevesebbet mozogjon. Ehhez nyugodt, biztonságos és kényelmes környezetet kell teremteni, elpakolni a játékokat és biztosítani kell, hogy minél kevesebb inger érje kedvencedet.
- Csak rövid sétákat tegyetek ilyenkor, amíg a kutyus elvégzi a dolgát. Tartsd rövid pórázon, hogy ne tudjon futni és ugrálni;
- Ha egyedül hagynád kedvencedet, akkor érdemes szobakennelben vagy boxban hagyni;
- Ha javulást tapasztalsz, eleinte figyelj arra, hogy csak kímélő mozgást végezzen!
Gyógyszeres kezelés
Komolyabb fájdalom, gyulladás esetén szükség lehet fájdalomcsillapítóra, gyulladáscsökkentőre vagy antibiotikumra. Porckopás, vagy ízületi gyulladás esetén ízületvédő táplálékkiegészítők segíthetnek. Bizonyos betegségek esetén pedig más gyógyszerek is szükségesek lehetnek.
Figyelem! A gyógyszeres kezelést minden esetben állatorvossal kell egyeztetni! Ne adj kedvencednek emberi gyógyszert, mert mérgező lehet számára. Bár bizonyos hatóanyagok náluk is hatásosak, ezt mindig állatorvos határozza meg.
Egyéb kezelések
A diagnózistól függően további kezelésre is szükség lehet:
- Komolyabb baleseti sérülés esetén sín alkalmazására, vagy műtétre is sor kerülhet;
- A gyógyulást elősegítheti szakember által végzett masszázs, vagy fizikoterápia;
- Szintén jótékony hatású lehet a kutya úszás, hidroterápia is.
Az etetés szerepe az ízületi sérülések megelőzésében és a gyógyulásban
A vázizomrendszer egészségének megőrzéséhez, és a gyógyuláshoz nagyon fontos, hogy minőségi, tápanyagokban gazdag eledellel etesd kedvencedet. Bizonyos összetevők ugyanis elősegítik az izmok regenerációját, az ízületek egészséges működését, és gyulladáscsökkentő hatásúak.
EXTRA TIPP: Ha gondoskodni szeretnél kedvenced ízületeinek egészségének megőrzéséről, akkor próbáld ki a PetChef Mennyei Kenguru menüjét. Ez az eledel nem csak hipoallergén, de a gyömbérnek és kurkumának köszönhetően extra támogatást nyújt az ízületek számára. Erős gyulladáscsökkentő hatású és elősegíti a természetes regenerációs folyamatokat is.