Ápolt mancsok, szépen karbantartott karmok: a kutya körömvágás nem valami úri huncutság, hanem kedvenced gondozásának nagyonis fontos része. A túl hosszú karmok ugyanis nem csak kényelmetlenséget, de akár komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. A cikkből megtudhatod, hogy miért szükséges a karmok rendszeres ápolása, melyek a kutya körömvágás lépései, milyen eszközökkel készülj és hogyan szoktasd hozzá négylábú barátodat a számára nem túl kellemes procedúrához.
Miért olyan fontos a kutyáknál a körömvágás?
A kutyák karma egész életük során folyamatosan nő és ideális esetben folyamatosan kopik is. A megfelelő mértékű kopáshoz azonban megfelelő körülmények szükségesek. Ha a kutyus kinti és van lehetősége ásni, keményebb talajon futkározni, vagy a benti kutyus sokat sétál mondjuk járdán, nincs is probléma. A karmok ilyenkor ugyanis a növekedéssel arányosan képesek kopni. Azonban ha a kutyus idősebb, és/vagy kevésbé aktív, esetleg sokat tartózkodik lakásban, akkor a karmok nem kopnak eléggé.
A túl hosszú karmok nem csak kényelmetlenek, hanem számos egyéb gondot is okozhatnak:
- A karom letörhet, berepedezhet, ami kényelmetlenséggel, akár fájdalommal is járhat a kedvencednek
- A hosszú karom bárhová beakadhat és akár le is szakadhat, ami komoly sérülésveszéllyel jár
- Ráadásul a kutyusod nemcsak magát sértheti meg, hanem másokat is
- A túl hosszú karom visszanyomódik mozgás közben és fájdalmat okozhat, ami elveszi kedvenced kedvét a mozgástól – ez pedig túlsúlyhoz és egyéb egészségügyi problémához vezethet
- A lábujjak a karmok miatt kifordulhatnak, ami a testtartás megváltozását és hosszú távon ízületi problémák kialakulását okozhatja
- A hosszú köröm okozta fájdalom miatt a kutya nyalogatni, rágni kezdi a tappancsát – ez a bőr elvékonyodásához, sebek keletkezéséhez vezethet, megtelepedhetnek a gombák, baktériumok és más kórokozók
- A karom akár a talppárnába is belenőhet, extrém fájdalmat és fertőzéseket okozva
A kutyák körömvágásának elmulasztása tehát komoly betegségek kialakulásához is vezethet: éppen ezért fontos, hogy ne feledkezz meg róla!
Mikor túl hosszú a kutyusod karma?
A karmok ideális esetben nem érnek le a talajig. Tehát, ha azt tapasztalod, hogy kedvenced érkezését a körmöcskék kopogása jelzi, akkor itt az ideje a körömvágásnak! A következő képen látható karmok már túl hosszúnak számítanak:
Hallottál már a PetChefről, de nem tudod melyik eledelt válaszd kedvencednek?
-
Próbáljátok ki mindegyiket egyszerre!
Egy kis anatómia: így épül fel a kutyák karma
A kutyakarom 3 fő részből áll:
- Körömágy: a karom legbelső, eleven része, amely igen érzékeny, mivel ereket, ideget tartalmaz
- Subunguis: a karom középső, a külsőnél puhább, keratinból álló része, amely a körömágyat védi
- Unguis: a karom külső, kemény része, amelyben a növekedés irányára merőleges, egymásra ferdén rétegelt, körkörösen futó keratin szálak találhatóak
A külső, kemény rész gyorsabban nő, ennek köszönheti a karom a hajlott formáját. Minél nagyobb a karom, annál nagyobb ugyanakkor a belső, élő körömágy is, amelyet ha elvágsz, az nem csak erős vérzéssel, de fájdalommal is jár. Sajnos a fájdalom okozta rossz emlék miatt pedig szinte biztos, hogy ellenállásba ütközöl majd a következő körömvágás során.
A kutya körömvágás menete
A fentiek alapján ijesztő is lehet a körömvágás, de egy kis odafigyeléssel és óvatossággal gyorsan bele lehet jönni a műveletbe.
Mire van szükség a karomvágáshoz?
- Karomvágó: bármelyik állatfelszerelést árusító üzletben vásárolhatsz ilyen eszközt. Sok esetben határolóval vannak felszerelve, hogy ne tudj egyszerre túl sokat vágni kedvenced körméből.
- Guillotine-os karomvágó: egyetlen pengét tartalmaz, általában kisebb kutyák, vékonyabb karmok vágására alkalmas
- Ollós karomvágó: erős, ollószerű eszköz, nagyobb testű, erős karmú kutyusoknak is tökéletes
- Elektromos, görgős karomreszelő: ezzel biztosíthatod, hogy ne maradjon túl éles kedvenced karma.
- Törlőkendő, fertőtlenítő és vérzéscsillapító por: ezekre akkor lehet szükséged, ha véletlenül mégis belevágtál az eleven részbe. Vérzéscsillapító port állatgyógyászati termékeket árusító üzletben kaphatsz.
- Jutalomfalat: jól jöhet beszoktatásnál, és vigaszként, ha belevágnál a körömágyba. Ha nem akarsz extra kalóriákat adni a kutyusnak, tegyél el pár falatot a vacsorájából. Arra viszont figyelj, hogy a dolog csak akkor működik, ha a kutya tényleg szereti a kutyaeledelt, amit adsz neki – a PetChef frissen főzött kutyaeledelei biztosan nem okoznak csalódást kutyusodnak.
Megfelelő körülmények
Megkönnyítheted a saját dolgodat, ha megfelelő körülményeket teremtesz a körömvágás előtt. Érdemes kedvencedet megetetni vagy éppen megsétáltatni, így eleve nyugodtabb hangulatban kezdődik a folyamat. Az, hogy kedvenced álló vagy fekvő helyzetben van, teljesen mindegy: azt válaszd, ami számára kényelmesebb!
Szintén lényeges, hogy a körömvágás helyszínén elegendő fény álljon rendelkezésre, ha kell, kapcsolj be egy extra kislámpát!
-
1. Fogd meg a kutyus tappancsát úgy, hogy az ujjak kissé szétnyíljanak: így jobban hozzáférsz majd a karmokhoz!
2. A karomvágót az ujjak végéhez képest 45°-os szögben, a körömre merőlegesen kell tartani. A karmokat az élő körömágyhoz képest minimum 2mm-re vágd le. Na, de hol is van a körömágy?
- Fehér vagy világos körmök esetén könnyű dolgod lesz: az eleven rész halványpiros vonalként jelenik meg.
- A fekete köröm vágását inkább apránként, kis részletekben végezd: ha a karom belsejében kör alakú szürkés, vagy fehéres részhez érkezel, közepén fekete folttal, akkor ne vágj többet!
3. A karmok reszelése: érdemes vágás után megreszelgetni kedvenced karmait, hogy ne akadjanak bele semmibe, illetve az éles körmök ne okozzanak sérülést.
A körömvágási rutin része lehet még a mancsok átvizsgálása toklász vagy sérülések után, szükség szerint a szőrzet kibontásával vagy formára nyírásával.
Mit tehetsz, ha mégis vérzik a kutya körme?
Még gyakorlott gazdikkal, sőt kutyakozmetikusokkal vagy állatorvosokkal is előfordul néha, hogy belevágnak a kutya körmének körömágyába, ami vérzéssel jár. Ne ess pánikba, szerencsére nem történik ilyenkor tragédia! Sőt,ha a gazdi nyugodt marad, a kutyus is előbb nyugszik majd meg.
A sérült karmot mártsd vérzéscsillapító porba, majd fertőtlenítsd le! Kutyusodat pedig alaposan simogasd meg és adj neki 1-2 jutalomfalatot!
Mi a teendő, ha extra hosszú a karom?
Minél hosszabb a karom, annál hosszabb a körömágy, így annál nagyobb az esélye, hogy belevágsz az érzékeny részbe. A jó hír viszont az, hogy a karom fokozatos visszavágásával a körömágy is egyre visszább húzódik majd és pár hét alatt elérheted a kívánt állapotot. Tehát ilyen esetben az a legjobb, ha apránként, de viszonylag sűrűn vágsz kedvenced karmából.
A farkasköröm nagyobb figyelmet igényelhet
A lábközépcsont belső oldalán helyezkedik el (már amennyiben egyáltalán kifejlődik) a kutyák 5. ujja, a farkaskörömmel. Ez a köröm kevésbé kopik, így sok mindenbe beakadhat. Éppen ezért még akkor is figyelj rá, ha a kutyusod többi körme nem, vagy csak ritkán igényel vágást!
Kutya teniszlabda
-
A teniszlabda színes, pattog, tökéletesen illeszkedik a szájba és a legszórakoztatóbb és legsokoldalúbb kutyajáték, ami jó pár generáció óta népszerű a kutyusok körében.
A PetChef kínálatában már megtalálod a vidám, egészségbarát teniszlabdákat, melyek télen-nyáron kiváló mókát biztosítanak az örökmozgó ebeknek.
Hogyan szoktathatod hozzá a kutyusodat a körömvágáshoz?
Ahogy már említettük, a kutyusok ösztönösen utálják a körömvágást, amin nem segít, ha még valamilyen kellemetlen emlékük is van a témában. Mivel segíthetsz?
- Ösztönözd jutalomfalattal! Eleinte az egy karom, egy jutifali elvet is alkalmazhatod, később elegendő lehet a mancsonként egy jutalomfalat adása.
- Ha a kutyusnak rossz emlékei vannak, jutalomfalattal először szoktasd hozzá, hogy megfogod a mancsát, majd kezedbe veszed az ollót, de még ne csinálj semmit!
- Az is segíthet, ha egyszerre csak egy mancson vágod le a karmokat, így egyszerre kevesebb időt kell kibírni kedvencednek.
Ha a fenti tanácsok nem segítenek, akkor kérheted tapasztalt kutyakiképző segítségét is. Ha pedig nem a kutyusod, hanem te magad félsz a körömvágástól, nem muszáj vesződni vele: állatorvos vagy kutyakozmetikus is szívesen elvégzi a feladatot.