A diszplázia egyre gyakoribb betegség a kutyák körében. A címben említett témák mellett cikkünkben kitérünk a csípődiszplázia részleteire és áttekintjük, mit jelent a diszpláziás kutya etetése.
A kutyák körében egyre gyakoribbak a modern, városias életmóddal összefüggő betegségek. A kutya diszplázia esetén is ilyen megbetegedésben szenved, ugyanis a vadon élő kutyaféléknél (pl. farkas, sakál) ismeretlen a diszplázia. Éppen úgy, ahogyan természetes körülmények között sokat mozgó, például pásztor- vagy terelőkutyák körében sem fordul elő.
Az utóbbi évtizedekben azonban megváltoztak a kutyatartás körülményei. Az állatok többsége a korábbinál jóval kevesebbet mozog. Emellett sajnos a kutyák körében is jellemző a túlzott kalóriabevitel, az elhízás, és az alacsony minőségű kutyaeledelek, száraztápok használata. A betegség terjedéséhez a szelektív, “pedigrés”, illetve a nem kellő szakértelemmel végzett tenyésztés is hozzájárult. Mindez mára a diszpláziás kutyák számának ugrásszerű növekedését eredményezte.
A diszplázia jelentése, fogalma
A diszplázia a kutyák genetikai gyökerű mozgásszervi megbetegedése. A görög eredetű szó (dysplasia) jelentése: rendellenes fejlődés. A betegség a csípő-, a könyök-, illetve a vállízületeket támadja meg. A diszpláziás kutya ízületeit alkotó csontvégek és az azokat borító porcok pontatlanul, nem megfelelően illeszkednek egymáshoz.
Enyhe diszplázia esetén a kutya akár teljesen tünetmentes is lehet. A betegség súlyosabb fokozatai azonban jelentős mozgászavarral és egyéb betegségekkel, tünetekkel járhatnak.
Néhány példa:
- porckopás,
- ízületi fájdalom,
- sántaság,
- degeneratív ízületi elváltozás, porcfelrakódás (arthrosis),
- ízületi ficam (subluxáció).
A diszplázia okai, kialakulása
A diszplázia egy örökletes eredetű, poligén (több gén által előidézett) fejlődési rendellenesség. A betegséget úgynevezett recenzív, lappangó gének váltják ki, először általában a kölyökkutyák 6 hónapos korában jelenik meg.
A betegség az ízületi nedv felhalmozódásával kezdődik. Ezt néhány héttel vagy 1-2 hónappal később ízületi tokok kialakulása követi. Végül az ízület meglazul, ami az egymással érintkező ízületi felületek pontatlan illeszkedéséhez vezet. Ettől kezdve bármikor bekövetkezhet a baj, hiszen a lazán illeszkedő ízületek könnyebben sérülnek vagy betegszenek meg. Az előzőekben említett porckopás és ficam mellett ízületi gyulladás és izomsorvadás is felléphet.
Elsősorban a nagyobb testű, népszerű, túltenyésztett kutyafajták hajlamosak a diszpláziára. Néhány példa:
- kaukázusi juhász,
- német juhász,
- belga juhász,
- rottweiler,
- bernáthegyi,
- boxer,
- masztiff,
- ír szetter.
A diszplázia tünetei
A diagnózis felállítását megnehezíti, hogy a diszpláziának nincsenek sajátos, csak erre a betegségre jellemző tünetei. Az alábbi tünetek megjelenésekor diszpláziára gyanakodhatunk, ezért érdemes állatorvoshoz fordulni.
A diszplázia tünetei fiatalkorban:
- csökkent mozgásigény,
- a kutya gyorsan kifárad, sokat pihen,
- nehezen áll fel,
- a két hátsó lábával furcsán, kacsázva jár (a megszokottnál közelebb vagy távolabb érnek talajt egymáshoz képest a lábai),
- futás közben a hátsó lábak egyszerre rugaszkodnak el a földtől, illetve érnek földet (nem pedig a szokott módon, felváltva),
- a kutya hátsó lábainak gyengesége,
- a kutya hátsó lábaiban fájdalom, görcs jelentkezik,
- egy idő után sántít a kutya, illetve biceg,
- a kutya hátsó lába összecsuklik,
- a kutya ízületei járás közben “kattogó” hangot adnak ki,
- előrehaladott állapotban a kutya hátsó combjai elvékonyodnak.
Idős korban a diszpláziás kutya csak erőlködve, sántikálva tud elindulni, de kis idő után az ízületei bemelegednek, mozgása közelít a normálishoz. Idővel a sántaság és a betegség következtében fellépő mozgászavar súlyosbodik, és gerincproblémák is jelentkezhetnek.
A diszplázia fokozatai
A diszpláziás kutyákat két nagy csoportra bonthatjuk:
- Tenyésztési szempontból diszpláziás kutyák – a betegséget hordozó, továbbörökítő de tünetmentes állatok.
- Klinikailag diszpláziás kutyák – Tüneteket produkáló, kezelésre szoruló kutyák.
A diszplázia fokozatait a tenyésztési szempontból diszpláziás kutyák esetében különböztetjük meg. A diszplázia szűrésen átesett állatok az FCI (Federation Cynologic Internationale) Európában, így Magyarországon is érvényes előírásai szerint az alábbi minősítéseket kaphatják:
- mentes,
- majdnem mentes,
- enyhe diszplázia,
- közepes diszplázia,
- súlyos diszplázia.
Az előírások értelmében az első három kategóriába tartozó kutyák tenyészthetőek, a közepes és súlyos diszpláziával diagnosztizált állatok tenyésztése viszont nem etikus.
A csípődiszplázia
A betegség leggyakoribb formája a csípőízületi diszplázia, ha diszpláziáról beszélünk, általában ezt értjük alatta. A csípődiszplázia tulajdonképpen egy örökletes csípőficam, amelynek során a csípőízület részét képező combcsontfej pontatlanul illeszkedik a medencecsont ízületet alkotó vápájába.
A folyamatosan – részlegesen vagy teljesen – ficamodó csípőízületben porckopás, porcdegeneráció, ízületi gyulladás, illetve csípőízületi arthrózis keletkezik. Ezek pedig
- mozgászavart,
- fájdalmat
- sántaságot okoznak.
Mint már említettük, a csípődiszpláziára is igaz, hogy a kistestű kutyák nem veszélyeztetettek. Ellenben a hirtelen, gyors növekedés és az elhízás rizikótényezők.
A csípődiszplázia mellett létezik könyökízületi és vállízületi diszplázia is. Az utóbbit viszonylag kevéssé ismerjük, az előbbi szerepe viszont egyre jelentősebb.
A diszplázia kezelése
A diszplázia kezelése a diagnózissal kezdődik. Ez általában röntgenvizsgálatot jelent, amit altatásban végeznek. Az eredmények alapján megállapítható a betegség súlyossága.
A diszpláziás kutya mozgatása
Enyhébb esetben a diszpláziás kutya mozgatása, vagyis a megfelelő mozgásterápia szükséges és a megfelelő étrenddel együtt elégséges feltétele az állat gyógyulásának. A kutya fajtájához és életkorához szabott mozgásterápia kialakításához érdemes szakember segítségét kérni. Annál is inkább, mert a rendszeres és helyes mozgás a diszplázia megelőzését is segíti.
Diszplázia elleni gyógyszeres kezelés
A gyógyszeres kezelés három területre összpontosul a diszpláziás kutyák esetében:
- a diszpláziához kapcsolódó fájdalom csillapítása,
- az ízületekben keletkező gyulladás csökkentése, megszüntetése,
- illetve porckopásgátló gyógyszerek alkalmazása.
Fontos, hogy humán gyógyszereket sosem adjunk a kutyának, a diszplázia elleni gyógyszer alkalmazása pedig állatorvosi felügyelet mellett történjen.
Mivel a gyógyszerekkel csak tüneti kezelés lehetséges, súlyos esetben, a betegség előrehaladott stádiumaiban műtéti beavatkozásra is szükség lehet. Fontos azonban megjegyezni, hogy sok más betegséghez hasonlóan a diszplázia esetében is érdemes a megelőzésre helyezni a hangsúlyt. A már említett mozgásterápia, illetve a megfelelő étrend segítségével.
A diszpláziás kutya etetése
A helytelen táplálkozás ugyan nem a diszplázia fő oka, de az egyik legfőbb rizikófaktora, vagyis a betegség klinikai tüneteit jelentős mértékben súlyosbíthatja. A két legfontosabb szempont, amit a diszpláziás kutya etetése során figyelembe kell venni, a kalcium-túladagolás elkerülése és a fehérjeszegény étrend.
Mit tehetünk a kalcium-túladagolás elkerülésére a diszpláziás kutya étrendjében?
Amennyiben nem teljes értékű kutyaeledelt vagy tápot adunk kedvencünknek, szükség lehet csonterősítők alkalmazására. Azonban sosem használjunk humán csonterősítőket, csakis olyanokat, amelyeket az állatorvos javasolt a kutya számára. Teljes értékű tápok mellett a csonterősítőket hagyjuk el.
A diszpláziás kutya etetése fehérjeszegény táplálékkal
A túlzott kalcium- és fehérjebevitel a diszplázia mellett egyéb mozgásszervi megbetegedéseket is okozhat (pl. ízületi porcleválás, csonthártyagyulladás). A boltban kapható kutyaeledelek és száraztápok többségének fehérjetartalma sajnos túlságosan magas egy diszpláziás kutya számára.
Amennyiben alacsony fehérjetartalmú, kiváló minőségű táplálékot keresünk diszpláziás kedvencünknek, a Petchef Erdei nyúl frissen főzött kutyaeledele ideális erre a célra. Az emberi fogyasztásra is alkalmas minőségű alapanyagok közül a nyúlhús és a máj adják ennek a terméknek a nyersfehérje-tartalmát. Ez a PetChef eledelek között a legalacsonyabb, ami az Erdei nyúl kutyaeledelt máj- és vesediétához is alkalmassá teszi.
Az első osztályú, hazai termelőktől származó nyúl színhús mellett többféle szuperfood, például chiamag, édesburgonya, sütőtök és áfonya biztosítja, hogy a kutya minden szükséges tápanyaghoz hozzájusson. Az Erdei nyúl eledel emellett hipoallergén tulajdonságú, vagyis az allergiában szenvedő állatok speciális étrendjébe is beilleszthető.
A kutyusom, fajtiszta Golden Retriever. Mivel már 11 éves elmúlt és eddig sima száraztáppal és kutyakonzervvel etettük, azon kezdtem gondolkodni, hogy ez nem biztos, hogy a legegészségesebb módszer, mégha a kutyánk nem is panaszkodik érte. Szeretném, ha minnél tovább, minnél egészségesebben és boldogabban velünk lehetne hiszen együtt nőttünk fel, olyan nekem mint egy testvér. Az egyik rokonom mesélt a PetChefről, az ő kutyusa is a nyúl húsos változatot eszi. Rendeltem is belőle, a pulyka húsosból és a malac húsosból is. Mondanom sem kell fél perc alatt elfogyott 🙂 Most rendelek a bárányosból is, mindet kipróbáljuk, mert tudom, nem lőhetek mellé ezekkel a szuper, minőségi ételekkel.
Köszönjük <3