A kutya székrekedés súlyos panaszokhoz vezethet, ha nem kezelik időben. Ebben a posztban megvizsgáljuk a lehetséges okait és számba vesszük a tüneteit. Azt is megnézzük, mit tehetsz a kutya székrekedés kezelése érdekében, illetve milyen étrenddel előzheted meg a kialakulását.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg máj- és vesebetegséggel küzd, hasnyálmirigy problémáktól szenved, esetleg idős, allergiás vagy cukorbeteg, akkor válaszd az Erdei nyúl eledelünket!
Ebben a gondosan összeállított monoprotein nyúlhúsos raguban kukoricadara, chia mag, édesburgonya, sütőtök és friss erdei áfonya is megtalálható. Hipoallergén hatással rendelkezik, ideális allergiás kutyusok számára. Csökkentett fehérje- és foszfortartalma támogatja a vesék szűrő funkcióját, így kifejezetten ajánljuk máj- vagy vese problémák fennállása esetén is.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked! Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
MegnézemA kutya székrekedésének okai
Egy egészséges kutyának naponta 1-3 alkalommal van széklete, összesen mintegy 50-250 grammnyi. Székrekedésről (vagy orvosi szakkifejezéssel: bélsárpangásról) akkor beszélhetünk, ha az állatnak legalább két napon keresztül nincs széklete.
A betegséget leggyakrabban a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód okozza. Idősebb kutyáknál az is közre játszhat a székrekedés kialakulásában, ha az állat nem fogyaszt elegendő vizet. Sokszor előfordul, hogy a kutyaszéklet ürülését valamilyen dugulás akadályozza meg, ami az állat emészőrendszerében keletkezik. Ezt előidézheti egy darab csont, de fű- vagy szőrcsomó is.
Külön ki kell térnünk a túlzott csontfogyasztásra. Amennyiben a kutya túl sok csontot eszik, a gyomorsavak nem képesek maradéktalanul kivonni a csontokból a meszet. Így azok kisebb-nagyobb darabok formájában, sok esetben szilánkosan jutnak el a vastagbélbe. A bélsárban lévő hegyes csontdarabok pedig megsebezhetik a végbél kezdeti szakaszát. Emiatt az állatnak fájdalmas lehet az ürítés, ami ellen a széklet visszatartásával védekezik. Ennek pedig az a vége, hogy a bélsár összesűrűsödik, rendkívüli mértékben megkeményedik, végül már nem fér át a végbélnyíláson.
A kutya székrekedés további lehetséges okai:
- a vastagbél megnagyobbodása,
- idegen tárgy lenyelése,
- tályog, daganat a belekben,
- a végbélnyílás körüli mirigyek gyulladása,
- bélférgesség,
- a prosztata megnagyobbodása (főleg idősebb kutyáknál),
- sérv,
- vesebetegség,
- pajzsmirigyzavarok,
- egyes gyógyszerek,
- stressz,
- rostban szegény táplálék.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemA kutya székrekedésének tünetei
A kutya székrekedése más betegségekhez képest viszonylag könnyen azonosítható. A széklet – két napon át, vagy azon túli – elmaradása mellett árulkodó jele, hogy a kutya folyamatosan üríteni próbál, erőlködik, de nem jár sikerrel. Közben esetleg a fájdalom következtében nyöszörög vagy szűköl.
A kutya székrekedés további tünetei:
- rendellenesen kemény, száraz széklet,
- nyálkás széklet,
- véres széklet,
- hányás,
- étvágytalanság,
- levertség.
Ha a székrekedés tartósan fennáll, krónikus állapotba kerül a kutya, amit makacs székrekedésnek nevezünk. Ekkor a végbélben tömörülő széklet végképp nem képes kiürülni, tovább mérgezi a kutya szervezetét és számos szövődményhez vezethet.
Komposztálható kakizacskó
A kora reggeli sétáknál és az esti csavargásoknál a kutyaürülék eltűntetése talán a kedvenceinkkel járó egyik legnagyobb fejtörés.
A kukoricakeményítőből készült környezetbarát kakizacskónk használatával ez pofonegyszerű, ráadásul kedvenced ökomancsnyomát is csökkentheted vele.
Azontúl, hogy alapból elvárható, igenis menő dolog feltakarítani a kakit kutyusunk után. A lila, szupercuki mintás kakizacsival ezt te is könnyedén megteheted a kedvenceddel való séták során.
MegnézemA kutya székrekedésének kezelése
A két leggyakrabban felmerülő kérdés a gazdikban, hogy mit kell tenni, ha a kutya nem tud kakilni, illetve a kutya székrekedés házilag kezelhető-e. Most mindkét kérdésre válaszolunk, a második kérdésre a válasz: igen, kezelhető.
Nagyon fontos azonban, hogy otthoni kezelés esetén is konzultálj a kutya állatorvosával, kérd ki a tanácsát. Ha ugyanis nem megfelelő terápiát vagy gyógyszert adsz a kedvencednek, az állapota tovább romolhat. Különösen igaz ez a kutya hashajtóval történő kezelésére: ilyen tablettát csak állatorvos tudtával adj neki.
A kutya székrekedését paraffinolaj vagy más ásványolaj adagolásával is megelőzheted, amit az állat eledelébe keverhetsz. Szintén fontos a rendszeres és elegendő testmozgás, például a napi kétszeri séta.
Néhány további módszer, ami segíthet a kutya szorulása esetén:
- fokozott folyadékbevitel,
- székletlágyító gyógyszerek,
- aloe vera.
Hatékony megoldás lehet a beöntés is a kutyának. Székrekedés esetén azonban kulcsszerepe van annak, hogy milyen ételekkel eteted a kedvenced.
A helyes étrend szerepe a kutya székrekedésének megelőzésében
Székrekedés esetén a legfontosabb, hogy a kutya rostban gazdag ételeket fogyasszon. Ennek egyik módja, hogy ilyen összetevőket keversz az ételébe, például 1-1 kanál útifű maghéjat vagy búzakorpát. Ennél is jobb megoldás, ha olyan kutyaeledellel táplálod, amely alapanyagainak köszönhetően eleve tartalmazza az állat számára szükséges rostmennyiséget.