Keresés a cikkek között
petchef-Kutya Poharral Small

Lehet, hogy a szemünk előtt történik, vagy esetleg csak hazaérve vesszük észre, hogy egy kupac van a sarokban. Az aggasztó látvány mellett egyből megfogalmazódat a kérdés, hogy kutyusunk mitől is csinálja ezt?

Öröm az ürömben, hogy az állaga és kinézete meglehetősen sok információt ad arról, hogy mi történik a kutyus testében. Az alkalmi hányás gyakran a kutyának ösztönös módszere arra, hogy kiürítsen valamit amit nem kellett volna megennie. Azonban ha a kellemetlen meglepetés előfordulása a szokásosnál gyakoribb, annak lehet valami komolyabb oka van.

Íme pár dolog, amitől ez előfordulhat:

Ami bemegy, az ki is jön

Az étel intolerancia vagy allergia okozhat hányást vagy hasmenést, de bizonyos száraztápokban lévő balaszt anyagok és tartósítószerek is meg tudják betegíteni a kutyust. Ha alternatív megoldást keresünk, érdemes főtt ételre átállni kedvencünk étrendjét illetően legalább néhány hétig és figyelni a változásokat.

Rágd meg az ételt

Ahogy azt a nagyi mondta, ülj le és rágd meg rendesen az ételt. Próbáljuk ugyanezt elérni négylábú társunknál is ?. A kutyák technikailag nem tudnak rágni (nem rendelkeznek őrlőfogakkal), de jótékony hatása van, ha picit lassítanak az étkezés során. A túl gyors étkezés okozhat hányást, mert a nem megfelelően aprított falatok felkavarhatják a gyomrát. Abban az esetben, ha a kutyusod étkezések után hányogat, próbálj ki egy lassú étkezést biztosító tálat.

Autókázás

Melyik kutya nem szeret autózni? Valamennyi kutyus izgalomba jön egy autós kirándulástól, noha lehet maga az út már nem lesz annyira zökkenőmentes.

Ha a kutyus az autós utazás után hány, akkor az nagy valószínűséggel annak a jele, hogy az útközben történő kanyarok és egyéb hirtelen mozgások felkavarják a gyomrát. Ezért igazából hibáztatni sem lehet, hiszen ha valaki autózás közben olvas, szintén tapasztalhat hasonlót. A szellőztetés hatékony megoldást nyújthat erre, mert a friss oxigén nyugtatólag hat a szervezetre.

Kukacok?!

A Gyomorban található paraziták szintén okozhatnak hányást. Mindig gondoskodjunk a megfelelő prevencióról és legyenek a kedvenceink féreg hajtva (nem beszélve a rendszeres állatorvosi vizitekről ?).

Pocak gondok

Néha kedvencünk gyomra annyira irritálva van, hogy több hét kell mire helyrejön. Mindenképpen konzultáljunk állatorvosunkkal annak érdekében, hogy négylábú barátunknak szüksége van-e kiegészítő kezelésre. Extra szeretettel megtámogatva a gyógyulás gyorsabb.

És végezetül pár sor a túlaggódóknak (Ide tartozunk mi is :D). Néha kedvencünk ok nélkül megeszik mindent, ami az útjába akad, majd kihányja. Kutyadolog. Itt még nem szükséges pánikolni és azonnali erősítést kérni. Az állatorvost abban az esetben szükséges hívni, ha a hányás két egymást követő nap előfordul vagy véres.

Zárszóként pedig te vagy aki a legjobban ismeri a kutyust, szóval bízz a megérzésedben! Ha valami azt súgja nincsenek rendben a dolgok, feltétlenül kérd orvosod segítségét.