A lazacolaj kutyáknak az egyik legkedveltebb étrendkiegészítő, nem véletlenül. Rengeteg pozitív egészségügyi hatása van, kiskutyáknak és idősebb négylábúaknak egyaránt adható. Cikkünkből megtudhatod, hogy mitől olyan különleges a lazacolaj, milyen hatásai vannak, milyen mellékhatásokat tapasztalhatsz. Arról is szó lesz, hogy hogyan válaszd ki a legjobb lazacolajat, mire kell figyelni a használata közben és hogyan tárold, hogy minél tovább elálljon.
Mi az a lazacolaj?
A lazac olaj egy halolaj fajta, amelyet lazacból nyernek ki. Kiemelkedő omega-3 zsírsav tartalma miatt különösen jótékony négylábú barátaink számára. További előnye, hogy lazac illata miatt sok kutyus könnyedén és szívesen fogyasztja.
Miért annyira jótékony hatású az omega-3 kutyáknak?
Az omega-3 zsírsav elősegíti a bőr egészséges működését, a sebgyógyulást, gyulladáscsökkentő hatása van, valamint segít az egészséges szőrzet fenntartásában. Két fontos telítetlen zsírsavból áll, mindkettő szükséges a kutyák szervezetének egészséges működéséhez:
- EPA azaz eikozapenténsav: elősegíti a véralvadást, támogatja az immunrendszer működését, hangulatjavító hatású
- DHA azaz dokozahexaénsav: serkenti az agyműködést, javítja az anyagcserét, és támogatja a szem- és idegszöveteket
A kutyák szervezete nem tudja előállítani az omega-3 zsírsavakat. Éppen ezért olyan táplálékot kell adni nekik, amelyben megtalálható ez az összetevő. Ez azért is lényeges, mert a kutyák szervezetében nem mindegy, hogy mekkora az omega-3 és omega-6 zsírsavak aránya – kutatások szerint a megfelelő arány 1:5 és 1:10 között van.
A legtöbb kutyaeledel és kutyatáp viszonylag sok omega-6 zsírsavat tartalmaz, így könnyen felborulhat ez az egyensúly. Ilyenkor fáradékonyság, fakó szőrzet és viszketés jelentkezhet.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg immunrendszere legyengült, sokat vakarózik, hullik a szőre, szervezete esetleg valamilyen gyulladással küzd, vagy cukorbeteg, akkor válaszd az Atlanti lazac eledelünket!
Ebben a gondosan összeállított monoprotein lazachúsos raguban hajdina, quinoa, édesburgonya, brokkoli és sütőtök is található. Magas omega-3 és omega-6 zsírsav tartalma hozzájárul a fényes bundához az egészséges bőrhöz, ráadásul gyulladáscsökkentő hatású is.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Halolaj kutyáknak: miben más, mint a lazacolaj?
Fontos tudni, hogy minden lazacolaj halolaj, viszont nem minden halolaj lazacolaj. Miért lényeges ez? Egyrészt a lazac tartalmazza a legnagyobb arányban az omega-3 zsírsavakat, másrészt nagy különbség lehet a 100% lazacolaj és a halolaj előállításában, és összetevőiben is.
A jó minőségű lazacolajat ugyanis hidegen sajtolással állítják elő, így nem történik hőkezelés, és a zsírsavak érintetlenül maradnak. A halolajat ezzel szemben sokszor hőkezelik, azaz felforralják, így a hasznos összetevők egy jelentős része sajnos elvész.
Ami pedig az összetevőket illeti, a lazacolaj nevéhez híven kizárólag lazacból készül, míg a halolajok a lazacon kívül készülhetnek makrélából, szardíniából, heringeből, vagy egyéb halakból is – ezek pedig kevesebbet tartalmaznak az omega-3 zsírsavból.
Összességében tehát elmondható, hogy ha halolajat szeretnél adni a kutyának, a legjobb választás a 100%-os lazacolaj.
A jó minőségű lazacolajat ugyanis hidegen sajtolással állítják elő, így nem történik hőkezelés, és a zsírsavak érintetlenül maradnak. A halolajat ezzel szemben sokszor hőkezelik, azaz felforralják, így a hasznos összetevők egy jelentős része sajnos elvész.
Ami pedig az összetevőket illeti, a lazacolaj nevéhez híven kizárólag lazacból készül, míg a halolajok a lazacon kívül készülhetnek makrélából, szardíniából, heringeből, vagy egyéb halakból is – ezek pedig kevesebbet tartalmaznak az omega-3 zsírsavból.
Összességében tehát elmondható, hogy ha halolajat szeretnél adni a kutyának, a legjobb választás a 100%-os lazacolaj.
A lazacolaj hatásai a kutyákra
Ahogy már a fentiekben említettük, a lazacolaj számos pozitív élettani hatást gyakorolhat a kutyák szervezetére. Lássuk most összefoglalva, hogy mire számíthatsz, ha lazacolajat adsz kutyusodnak!
- Talán a legszembetűnőbb változás, hogy kedvenced bundája fényessé, puhává válhat. Ráadásul a lazacolaj a szőrhulláson is segíthet, amit vedléskor különösen jól jöhet
- Enyhítheti a bőr szárazságát és a viszketést. Allergiás bőrtünetek, korpás bőr esetén is segítséget nyújthat, de a kórokozók, paraziták okozta bőrproblémák gyógyulásában is segíthet
- Gyulladáscsökkentő hatása lehet, és támogathatja a sebgyógyulást
- Segítheti az ízületek egészséges működését, különösen hatékony lehet időskori ízületi problémák, például porckopás, artrózis tüneteinek enyhítésében
- Segíthet a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, főleg az időskori szívbetegség kialakulásában és kezelésében hatékony
- Az omega-3 zsírsavak lelassíthatják a daganatok növekedését is
- Nagy szerepet játszhat a szem egészségének, és az egészséges látás fenntartásában
- Támogathatja az idegrendszer egészséges működését, és a kognitív funkciók javulását eredményezheti
Mikor ajánlott a lazacolaj kutyáknak?
A lazacolaj alapvetően minden egészséges felnőtt kutyának is ajánlott, ilyen esetben érdemes évi 1-2 kúrát tartani. Ezen kívül különösen jótékony lehet az alábbi esetekben:
- Kölyökkorban, azaz 8-52 hetes korban különösen előnyös a lazacolaj, ugyanis több szempontból is elősegíti a fejlődést. Támogathatja az agyműködést, a gondolkodási funkciókat és a memóriát, fokozhatja az izomerőt, valamint a látást, a szem egészségét is pozitívan befolyásolhatja
- Időskorban megelőzheti és enyhítheti az ízületi kopás okozta tüneteket, csökkentheti a demencia kialakulásának esélyét, segíthet az egészséges szőrzet fenntartásában
- Olyan kutyusoknak is érdemes adni, akik hajlamosak a szív-, bőr-, vagy daganatos betegségekre
- Vemhesség alatt a magzat fejlődését is elősegítheti, de ellést követően az anyatejjel is a kiskutyák szervezetébe jutnak az értékes hatóanyagok
Bár a lazacolajnak számos jótékony hatása van, mielőtt megkezdenéd az alkalmazását, azt javasoljuk, hogy konzultálj állatorvossal az adagolást és az esetleges ellenjavallatokat illetően!
Ezen kívül fontos, hogy tisztában legyél vele, hogy a táplálékkiegészítő alkalmazása nem helyettesíti a minőségi táplálékot. Ügyelj rá, hogy a kutyusod tálkájába csakis prémium összetevőkből készült, magas tápértékű eledel kerüljön. A legtöbb száraztáp sajnos nem megfelelő választás, ha szeretnél többet tudni a témában, olvasd el a száraztápokról írt cikkünket.
A PetChef frissen főtt kutyaeledeleinek receptjeit a kutyák táplálkozására specializálódott állatorvos, Dr. Varga József állította össze. Összetevőink frissek és emberi fogyasztásra is alkalmasak, így bátran adhatod menüinket kedvencednek.
Komposztálható kakizacskó
A kora reggeli sétáknál és az esti csavargásoknál a kutyaürülék eltűntetése talán a kedvenceinkkel járó egyik legnagyobb fejtörés.
A kukoricakeményítőből készült környezetbarát kakizacskónk használatával ez pofonegyszerű, ráadásul kedvenced ökomancsnyomát is csökkentheted vele.
Azontúl, hogy alapból elvárható, igenis menő dolog feltakarítani a kakit kutyusunk után. A lila, szupercuki mintás kakizacsival ezt te is könnyedén megteheted a kedvenceddel való séták során.
MegnézemA lazacolaj mellekhatásai
A lazacolaj ritkán okozhat mellékhatásokat is:
- Kellemetlen lehelet: kedvenced lehelete pár óráig lazacillatú lehet. Ha ezt zavarónak találod, a lazacolajos etetés után mosd meg kedvenced fogát – ezt amúgy is érdemes megtenni a fogkő képződésének megelőzésének érdekében
- Hízás: a lazacolaj energiatartalma viszonylag magas (kb 40 kcal/teáskanál). Ezt érdemes beleszámolni a napi táplálékadagba, és annyival kevesebbet adni a kutyusnak, mert a hízásra hajlamosabbakon meglátszódhat az extra energiamennyiség
- Emésztőrendszeri zavarok: puffadás, hasmenés, székrekedés, hányás. Érzékeny gyomrú kutyusoknál érdemes csak fokozatosan, pár cseppel kezdve bevezetni a táplálékkiegészítőt.
A legjobb lazacolajnak az alaszkai nyílt tengerről származó lazacból készített olajat tartják. Ennek az oka, hogy halászat során meg kell felelni az amerikai élelmiszerbiztonsági szabályoknak, másrészt a tengervíz itt kevesebb higanyt és arzént tartalmaz.
EXTRA TIPP: Ha igazán jó minőségű lazacolajat keresel kedvező áron, akkor próbáld ki a PetChef lazacolajat. 100%-os lazacolaj, alaszkai nyílt tengeri lazacból!
A lazacolaj adagolása és alkalmazása
A legjobb, ha a lazacolajat a szokásos táplálékhoz kevered – sok esetben még vonzóbbá, kívánatosabbá teszi az ételt. Az adagolásnál a testsúlyt kell figyelembe venni, jó minőségű lazacolaj esetén 10 kg-ként 1 teáskanálnyi lazacolaj a szokásos napi adag. De ne feledd, minden kutyus más és más, ezért a legjobb, ha az adagolást illetően egyeztetsz állatorvosoddal!
Szintén lényeges, hogy nem szabad az előírtnál több lazacolajat adni! Ilyenkor ugyanis jóval magasabb a mellékhatások jelentkezésének valószínűsége, illetve sok gazdi arról számolt be, hogy a kutyusok tappancsai túl puhává és sérülékennyé váltak.
A lazacolaj nem alkalmazható külsőleg, tehát közvetlenül a bőrre kenve, erre a célra más készítmények javasoltak.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemA lazacolaj tárolása
A lazacolaj napfénytől védett, hűvös helyen tartandó. Érdemes olyan terméket választani, amelynek sötét az üvege. Felbontás után pedig a legjobb, ha hűtőben tárolod.
Figyelem! Ha az olaj szaga megváltozik és lazac helyett inkább rothadó halra emlékeztet, akkor megromlott. Ilyenkor már ne add oda a kutyusnak!