A kiskutya etetése során sok olyan tényezőre is oda kell figyelni, ami a felnőtt kutyáknál nem játszik szerepet. A kölyökkutya táplálása elsősorban az életkortól és a testsúlytól függ, és természetesen az sem mindegy, milyen eledelt adunk neki.
A kölyökkutya etetése – általános tudnivalók
A kölyökkutyák etetése függ az állat súlyától és életkorától, illetve számos további tényezőtől. Először az általános szabályok közül térünk ki a fontosabbakra, majd az ideális táplálék tulajdonságait részletezzük.
A kiskutya etetésének legfontosabb szabályai
Napi többszöri etetés
A kölyökkutyák etetése ideális esetben kisebb adagokban történik. Az első hónapban a szoptatás is ilyen ritmusban zajlik, nem véletlenül. Mivel a gyomruk is kis méretű, az egyszeri, nagy mennyiségű táplálékkal nem bír el. Azért, hogy a gyomorrontást, hányást, hasmenést, és a székrekedést elkerüljük, célszerű naponta többször, kisebb adagokban etetni a kutyust, az életkorának megfelelően. (Erről bővebben alább, A kutya etetése című részben térünk ki.)
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg fáradékony, nagy mozgásigényű, válogatós, cukorbeteg, magas tápanyagszükségletű vagy még kölyökkutyus, válaszd a Tanyasi marha eledelünket!
Ez a gondosan összeválogatott marhahúsos monoprotein ragu barna rizzsel, sütőtökkel, édesburgonyával és áfonyával készül, magas fehérjetartalma pedig támogatja az izomzat, csontok és fogak fejlődését.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
A kölyökkutya táplálásának körülményei
Lényeges, hogy az etetésekre meghatározott napirend szerint, mindig azonos időben és helyen kerüljön sor. Ideális, ha etetés előtt közvetlenül a kiskutya nem mozog intenzíven, ilyenkor inkább várjunk 5-10 percet, amíg lenyugszik. Még fontosabb, hogy etetés után 1,5-2 óráig az állat pihenjen. Erre a megfelelő emésztés és az esetleges gyomorcsavarodás elkerülése miatt van szükség.
Az ételt ne hagyjuk egész nap a kiskutya előtt
A kutyák közül sokan hajlamosak rá, hogy pár perc alatt, hirtelen sokat egyenek. A másik véglet, amikor a kiskutya sokat piszmog étkezés közben. Utóbbi esetben is kerüljük el, hogy a táljában folyamatosan ott legyen a kutyaelede, legfeljebb 15-20 percet hagyjunk az étkezésre.
Az állat előbb-utóbb megtanulja, hogy ez a szokásos rend, és ennyi idő alatt egy lassabb kutya is elfogyasztja majd a táplálékot. Amit meghagy, vegyük el tőle, és inkább csökkentsük az adagot. Ez persze csak az ételre igaz, az ivóvíz folyamatosan legyen elérhető a kölyökkutya számára.
Milyen táplálékkal történjen a kölyökkutyák etetése?
A kutya etetése házikoszttal
A kölyökkutyák etetése során sajnos sokan hajlamosak engedni az aranyos apróságok kérlelő tekintetének. Pedig az, hogy a kutyának ízlik valami, még nem jelenti, hogy jó is a számára. Az általunk fogyasztott házikoszt általában jóval zsírosabb, kalóriadúsabb és fűszeresebb annál, mint ami a kutyáknak ideális. Ez a kölykök esetében fokozottan igaz. Amikor kis kedvencünk esengve bámul ránk, gondoljunk arra, hogy számára éppen annyira nem való a mi ételünk, mint amennyire számunkra az övé.
A kölyökkutyák számára ideális táplálék tulajdonságai:
- kiváló minőségű, ellenőrzött alapanyagokból készül,
- könnyen emészthető, nem terheli meg a tápcsatornát,
- monoprotein: kizárólag egyféle állat húsából készül,
- kevés vagy zéró mennyiségű a mesterséges adalékanyag-tartalma (nincs benne tartósítószer, állományjavító, színezék, aroma),
- a kutya növekedéséhez elegendő energiát tartalmaz,
- a kölyökkutya számára megfelelő arányban és mennyiségben találhatók benne a szükséges zsírok, fehérjék, szénhidrátok, rostok, ásványi anyagok és vitaminok,
- erősíti az immunrendszert,
- elősegíti a csontok és az izmok fejlődését.
A kölyökkutyák esetében is igaz, hogy a legjobb számukra a frissen főzött, házi jellegű kutyaeledel – amennyiben érvényesek rá az említett jellemzők. Természetesen minél tovább tart az anyatejes táplálás, annál jobb. Amennyiben a kutyust 7-8 hetes koráig táplálja az anyja, utána fokozatosan áttérhetünk a főtt kutyaeledelre. Ha a szoptatás korábban véget ér, két hónapos koráig a kutya etetése száraztáppal vagy nedves kutyaeledelekkel is történhet.
A kutya etetése természetesen házilag is lehetséges, hiszen a friss, jó minőségű alapanyagokból főtt táplálék ideális a fejlődésben lévő kiskutyák számára. Feltéve, ha legalább kétnaponta tudunk főzni a kutyusnak friss eledelt, és az megfelelő arányban tartalmazza a számára szükséges tápanyagokat.
Ha azonban erre nincs időnk, érdemes fokozatosan átváltani a PetChef friss alapanyagokból készülő, ellenőrzött színhúsból és szuperélelmiszerekből álló, kíméletes eljárással főzött kutyaeledeleire. Kölyökkutyák esetében a PetChef eledelekre történő áttérés 3 hónapos kor után ajánlott!
Az egyes eledelek nevére klikkelve meg is rendelhető az adott termék. Az adagok mennyisége azonban függ a kutya testtömegétől. Ennek meghatározásához az oldal alján megadható a kutya testsúlya.
Ez tulajdonképpen egyfajta idézőjeles kutya etetési kalkulátorként is felfogható. Mivel a kalkulátor felnőtt kutyákra lett méretezve, a kölyökkutyák fokozott tápanyagigénye miatt érdemes az állat valódi súlyánál eggyel nagyobb kategóriát megjelölni.
A kiskutya etetése életkor szerint
A fejlődésben lévő kiskutyák esetében hetek, hónapok alatt sokat változik a kutya teste, szervezete és emésztésének sajátosságai. Ennek megfelelően az egyes életszakaszokban más és más az etetés ideális módja.
A 3 hetes kiskutya mit ehet?
A kiskutya etetése 3 hetes korában, mint már említettük, a legideálisabb anyatejjel. Amennyiben ez valamiért nem lehetséges, szerezzünk be a kiskutyáknak kifejlesztett tejpótló tápszert. Tehéntejjel ne etessük a kiskutyát, ennél ideálisabb például a kecsketej, a szükséges mikrotápanyagokkal kiegészítve.
A 6-8 hetes kölyökkutya etetése
Az elválasztás után a legjobb a kölyökkutya táplálása friss, sem túl meleg, sem túl hideg, lágy, pépes étellel. Kezdetben akár naponta négyszer is kaphat enni a kiskutya, majd ahogy növekszik, de legkésőbb 3 hónapos korában áttérhetünk a napi háromszori étkezésre.
Amennyiben a kölyökkutya idősebb korban kerül hozzánk, kezdetben érdemes ugyanazzal az eledellel táplálni, amivel az előző gazdája. Az új eledelre való átszoktatás fokozatos legyen.
Az egyszerűség kedvéért tételezzük fel, hogy korábban szárazeledelt kapott, nálunk pedig PetChef eledelt fog kapni. Ebben az esetben az átszoktatás ideális üteme a következő:
1-3 nap
1/4 PetChef -3/4 régi eledel
Komposztálható kakizacskó
A kora reggeli sétáknál és az esti csavargásoknál a kutyaürülék eltűntetése talán a kedvenceinkkel járó egyik legnagyobb fejtörés.
A kukoricakeményítőből készült környezetbarát kakizacskónk használatával ez pofonegyszerű, ráadásul kedvenced ökomancsnyomát is csökkentheted vele.
Azontúl, hogy alapból elvárható, igenis menő dolog feltakarítani a kakit kutyusunk után. A lila, szupercuki mintás kakizacsival ezt te is könnyedén megteheted a kedvenceddel való séták során.
Megnézem4-6 nap
1/2 PetChef – 1/2 régi eledel
7-10 nap
3/4 PetChef – 1/4 régi eledel
A 4 hónapos kölyökkutya etetése
Ahogyan a kutya idősebb lesz, fokozatosan emeljük az étel mennyiségét (ehhez segítségül lásd a táblázatunkat lentebb). Ekkor már a darabosabb, szilárdabb ételt is kínálhatunk a kiskutyának. A kutya ilyenkor igen intenzíven fejlődik, étvágya és tápanyagigénye testsúlyához képest kiemelkedő, minimum kétszerese a felnőttkorinak. Kistestű kutyák esetében 4 hónapos, közepes és nagytestű fajtáknál pedig 6 hónapos kortól áttérhetünk a napi kétszeri etetésre.
A 4-15 hónapos kölyökkutya etetése
A kistestű kutyák esetében 4 hónapos korában, nagytestű kutyusoknál pedig 6 hónapos korában válthatunk a napi kétszeri étkezésre.
A napi kétszeri etetés felnőtt korban maradhat, de akár egyszeri étkezésre is válthatunk. Adódik a kérdés, hogy mikor érik el a kutyák a felnőttkort.
Ez a kutya méretétől függ:
- A kistestű kutyák esetében 8-10 hónapos,
- a közepes testűeknél 12,
- a nagytestűeknél 15,
- az óriástestű fajták esetében pedig 18-24 hónapos koruk környékén beszélhetünk a felnőtt kor eléréséről.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemA kölyökkutya etetése táblázat alapján
A folyamatos fejlődés időszakában nem mindig egyszerű eldönteni, mennyit egyen a kutya. Ha túletetjük őket, csontozatuk és ízületeik fejlődése nem biztos, hogy követni tudja a hirtelen testsúlynövekedést. Így már korán kialakulhatnak ízületi betegségek vagy a csontrendszert érintő problémák. Ugyanakkor a túl kevés tápanyag bevitele is gondot okozhat, hiszen visszavetheti a kutyákat a fejlődésben.
Ebben segíthet, ha a kutyaetetés táblázat alapján történik. Az alábbi táblázat természetesen inkább csak támpontot jelent a kiskutyák etetése kapcsán, illetve az ehhez szükséges mennyiségek meghatározásakor. Ugyanakkor ezen a téren hasznos segítséget nyújthat.
A kölyökkutya súlya | A kiskutya etetése (Ajánlott adag PetChef eledelekkel) |
---|---|
1-4 kg | 280g |
5-7 kg | 400g |
8-12 kg | 600g |
13-18 kg | 800g |
19-26 kg | 1000g |
27-34 kg | 1400g |
35+ kg | igény szerint |
A kiskutyák etetése az állatorvosi közreműködéssel készülő PetChef eledelekkel
A PetChef frissen főzött, házi készítésű kutyaeledelei dr. Varga József állatorvos tanácsai alapján, kizárólag természetes és emberi fogyasztásra alkalmas alapanyagokból készülnek. Összetevőik között olyan, rostokban különösen gazdag zöldségeket és gabonákat találunk, mint például a quinoa, a erdei áfonya, a sütőtök vagy az édesburgonya.
Ezek a prémium minőségű kutyaeledelek minden szempontból megfelelnek a kölyökkutyák igényeinek. A PetChef frissen készült házi kutyaeledelei a lassú főzésnek köszönhetően más kutyaeledelekkel szemben megőrzik a hasznos tápanyagokat és vitaminokat. Sem tartósítószert, sem pedig ízfokozókat nem tartalmaznak.
A recepteket gondosan, állatorvosi segítséggel állítottuk össze, úgy, hogy azok tökéletesen megfeleljenek a kiskutyák tápanyagszükségletének.
Ha pedig bizonytalan vagy benne, hogy melyik ízlene kutyusodnak, kipróbálhatod Kóstoló csomagunkat is, mely minden eledelünket tartalmazza.