A kutya szőrhullás ellen a védekezés módját mindig a kiváltó ok határozza meg. Márpedig a kutya szőrhullás okai szerteágazóak. A pontos diagnózis felállításához, valamint a megfelelő kezeléshez mindenképpen szükség lesz állatorvosi segítségre. Ugyanakkor számos dolgot megtehetsz a szőrhullás megelőzésére és kezelésére. Ilyen például a kutya bundájának ápolása és az állat megfelelő táplálása.
Kutya szőrhullás vagy alopécia tünetei
Az alopécia jelentése a szezonális vedlési időszakon túli kóros, fokozott szőrvesztés. Erről akkor beszélünk, ha:
- az állat szőre elveszti fényét, száraz, sprőd, törékeny tapintású,
- a kutya szőrhullás intenzívebb, mind vedléskor,
- illetve, ha a kutya szőrhullás foltokban jelentkezik.
Csomókban hullik a kutya szőre? Ezek lehetnek a kutya szőrhullás okai
A szőrhullás és a mögötte rejlő bőrbetegség számos okra vezethető vissza. Abból, hogy foltokban vagy csomókban hullik a kutya szőre,még nem lehet diagnózist felállítani. Ehhez szükséges a szokásos fizikális és kiegészítő vizsgálatok elvégzése, például a bőrkaparék-vizsgálat, baktérium- és gombatenyésztés, vérvétel.
Ezek alapján már kiderülhet, hogy a követező lehetséges okok közül melyik állhat a háttérben.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg immunrendszere legyengült, sokat vakarózik, hullik a szőre, szervezete esetleg valamilyen gyulladással küzd, vagy cukorbeteg, akkor válaszd az Atlanti lazac eledelünket!
Ebben a gondosan összeállított monoprotein lazachúsos raguban hajdina, quinoa, édesburgonya, brokkoli és sütőtök is található. Magas omega-3 és omega-6 zsírsav tartalma hozzájárul a fényes bundához az egészséges bőrhöz, ráadásul gyulladáscsökkentő hatású is.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Bakteriális és gombás fertőző kutya bőrbetegségek
Miközben egyes baktériumok és gombák betegséget okoznak, mások a kutya szervezetének jótékony szereplői. Ugyanakkor nem minden baktériumok, gombák okozta kutya bőrbetegség jár együtt szőrhullással, némelyiknek azonban jellemző tünete. Ha piros, gyulladt az állat bőre, ha hullik a kutya szőre foltokban, valószínű, hogy gomba vagy baktérium okozta fertőzés áll a háttérben.
Örökletes tényezők
A rendellenes szőrhullásnak is vannak örökölhető változatai. Ilyen például a színmutációs alopécia (color dilution alopecia). Ennek jellemző sajátossága, hogy féléves kor környékén a kutya szőre a test egyes részein (pl. a háton, mellkason, combtöveknél vagy a füleknél) elvékonyodik. Kutya szőrkopás esetén, illetve ha ezeken a helyeken kihullik a kutya szőre foltokban, színmutációs alopéciára gyanakodhatunk.
Hormonális okok
A hormonális panaszok az emberekhez hasonlóan a kutyákat is sújthatják. Az endokrin-rendszer bizonyos problémáinak a szőrhullás az egyik jellemző tünete. Ha a szőrhullás a törzsön tapasztalható és szimmetrikus elhelyezkedésű, szinte biztos, hogy hormonális oka van. Az ilyen jellegű szőrhullás rendszerint nem társul egyéb panasszal (pl. viszketegséggel).
A szőrhullással járó főbb hormonális okok:
- a nemi hormonok zavarai,
- Cushing-szindróma,
- a kutya pajzsmirigy zavarai.
Ahogyan az korábbi posztjainkból is kiderül, a Cushing szindróma a kutyák hasnyálmirigy-gyulladásánál, a pajzsmirigy-alulműködés pedig a fülgyulladás esetében is kiváltó ok lehet. Ezért különösen fontos a kutya pajzsmirigy-alulműködés kezelése az állatorvos utasításainak megfelelően.
Rühesség
A kutya rühesség esetén vakarózással reagál a betegség okozta viszketésre. Ez a kutya bőrbetegség szőrhullást okoz, az állat pedig vakarózással reagál a betegség okozta viszketésre. A rühes kutya tulajdonképpen egy élősködő okozta fertőzésnek esik áldozatul. A rühatka egy olyan szőrtüszőatka, amely gyulladást vált ki. Az állat rüh esetén vakarózik, bőre kipirosodik és a kutya szőrhullás foltokban is gyakran jelentkezik, mint jellemző tünet.
Stressz
Azt, hogy a kutyának lelke van, egyetlen gazdinak sem kell bizonygatni – így a szőrhullásnak lelki okai is lehetnek. Első helyen említhető a stressz, amit sokféle váratlan vagy traumatikus helyzet kiválthat. Ilyen lehet például:
- a költözés,
- ha egy új kutya érkezik a házhoz,
- baleset,
- bántalmazás,
- tűzijáték,
- állatorvosi látogatás.
A stressz kiváltotta szőrhullás az esetek többségében átmeneti, és a feszültség okának megszűnésével véget ér.
A kutyákat érintő stresszről ebben és ebben a posztban olvashatsz bővebben.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemAllergiák
Sajnos egy ideje tapasztalhatjuk, hogy a kutyákat is utolérte számos olyan civilizációs betegség, ami az embereket is sújtja. Ilyen például az elhízás, illetve az allergia is.
A kutyáknál négyféle allergiát különböztetünk meg:
- atópiás vagy környezeti allergiát, amely belégzés útján fejti ki a hatását (pl. virágpor, háziporatka, különféle vegyszerek),
- bolhanyál, illetve bolhacsípés okozta allergia,
- kontakt dermatitis (közvetlen érintkezés során okoz irritációt),
- valamint az ételallergia.
A kutyákat sújtó allergiákról, ezek kezeléséről, illetve hogy lehetséges-e, és ha igen, hogyan a kutya allergia kezelése házilag, erről szóló blogposztunkban foglalkoztunk részletesen, de ebben a posztban is írtunk róla. Ahogyan ezekből is kiderül, az allergia tipikus tünetei közé tartozik a vakarózás és a szőrhullás. Mivel az ételallergia önmagában is megközelítőleg az allergiás esetek 10%-áért felel a kutyák esetében, egy külön alfejezetet szentelünk neki a továbbiakban.
Rák
Az allergiánál már volt szó a civilizációs betegségekről – sajnos a rák ugyancsak viszonylag gyakran érinti a kutyákat. Ennek részben az az oka, hogy a kutyusok életmódja sokban hasonult a gazdikéhoz.
Például:
- a városias életmód,
- a mozgáshiány
- és a sokféle mesterséges anyag, amivel kapcsolatba kerülnek,
- illetve ami a nem megfelelő táplálkozás kapcsán bejut a szervezetükbe, egyaránt hajlamosít a különböző daganatos megbetegedésekre.
A rák hatékony kezelését tovább nehezíti, hogy sokféle különböző tünete lehet (például a kutya hasmenése is). Ezek közül több is olyan – beleértve a kutya szőrhullást is -, amely más betegségek kapcsán is kialakulhat. Ezért nagyon fontos, hogy ha szőrhullást tapasztalsz, minél előbb fordulj állatorvoshoz. A rák megelőzésében ugyanakkor segíthetnek az olyan, antioxidánsokban gazdag élelmiszerek, mint például az édesburgonya.
Védekezés a kutya szőrhullás ellen
A rendellenes vagy makacs kutya szőrhullás ellen házilag is védekezhetünk bizonyos esetekben. Ehhez azonban azonosítani kell a szőrhullás okát, amihez elengedhetetlen az állatorvos közreműködése. Hiszen a felsoroltak mellett egyéb okai is lehetnek a szőrhullásnak, a megfelelő terápia feltétele pedig a pontos diagnózis.
Bizonyos esetekben, például stressz okozta szőrhullásnál a gazdi feladata megszüntetni a kiváltó okot. Fokozott, a szokásosnál intenzívebb vedlés esetén, illetve, ha az állatorvos tanácsolja, kutya szőrhullás elleni vitamin, bőr vitamin alkalmazásával javíthatjuk a bőr és a szőr védelmét, regenerálódását.
Ugyanilyen fontos a kutya szőrtípusának pontos ismerete, illetve az ennek megfelelő ápolás. A rendszeres bőr- és szőrápolás, a megfelelő kutyasampon használata és az állat bundájának átkefélése szintén elengedhetetlen.
Ha a kutya szőre hullik, és ennek oka valamilyen élősködő vagy fertőzés, az első lépés mindig a kórokozó vagy élősködő legyőzése. Ennek érdekében pontosan kövessük az állatorvos utasításait, és használjuk az általa felírt krémet, gyógysampont, kenőcsöt vagy gyógyszert.
Kutya szőrhullás foltokban: az ételallergia jele is lehet
Mint már említettük, az ételallergia meglepően gyakori a kutyáknál: minden 10. allergiás állat ebben szenved. Ilyenkor nagyon gyakori, hogy foltokban hiányzik a kutya szőre. Leginkább akkor gyanakodhatunk ételallergiára, ha a kutya vakarózik, de sem bőrbetegségre, sem élősködőkre utaló jelek nincsenek. A kutya szőrhullás szintén utalhat ételallergiára, de gyakori tüsszögés, kiütés, fülfolyás is tünete lehet.
Annak megállapítására, hogy pontosan milyen ételre allergiás a kutya, a legjobb eszköz az úgynevezett eliminációs diéta – erről ebben a posztban írtunk bővebben. Egyszerűbb és gyorsabb eredményt hoz egy speciális vérvizsgálat. Ez 60-80 allergénről mutatja ki, hogy érzékeny-e rá az állat. Megbízható módszer, de nem olcsó mulatság.
Ételallergia esetén érdemes speciális diétát követni – erről dr. Varga József állatorvos, a kutyák táplálásának szakértője részletesen is beszélt az alábbi videóban. A megoldás mindenképpen egy allergizáló összetevőktől, mesterséges aromáktól, színezékektől és tartósítószerektől mentes, hipoallergén étrend.
Habzsolásgátló kutyatál
A PetChef habzsolásgátló szilikon tál segít megelőzni a felfúvódást és emésztési problémákat, mivel lassítja a falatozást és megakadályozza a felesleges levegő nyelését.
A barázdás tál emellett fizikai és szellemi stimulációt biztosít, így kedvenced minden falatért megdolgozik.
Tökéletes választás unaloműzésre vagy akár figyelemelterelésre körömvágás közben is.
MegnézemEgészséges étrenddel a kutya szőrhullás ellen
A szőrhullás az egyoldalú, elégtelen táplálkozás következtében is kialakulhat. A bőr állapota alapvetően meghatározza a belőle sarjadó szőrzet egészségét. Kevesen gondolnak rá, hogy a bőr a test legnagyobb kiterjedésű szerve, számos fontos tápanyagra van szüksége, hogy egészséges maradjon. A legtöbb száraz kutyatáp szőrhullás ellen nemhogy hatástalan, de még elő is idézheti a problémát.
Néhány tápanyag, amelynek hiánya kritikus lehet a szőrhullás szempontjából:
kollagén,
egyes telítetlen zsírsavak,
nyomelemek,
egyes kéntartalmú aminosavak,
valamint a biotin.
A tápanyaghiány kiküszöbölése és megelőzése érdekében elengedhetetlen, hogy a kutyát biotinban és könnyen emészthető fehérjékben gazdag étrenddel tápláljuk, és a kutya szőrhullást vitamin adásával is csökkenthetjük. A megfelelő tápanyagokat tartalmazó étrend kialakításához mindenképpen kérd ki szakember tanácsát. A másik lehetőség, ha olyan kutyaeledelt választasz, amelyet eleve állatorvos felügyelete mellett állítottak össze.