A kedvenceink szorongásával foglalkozó előző írásunkban a külső jelek, tünetek felismerésével foglalkoztunk, a második részben pedig a szorongás lehetséges okait, azok megelőzését, valamint a szorongás elleni hatásos fellépés stratégiáit vázoljuk.
Számtalan oka lehet annak, ha egy kutya szorong. Igen gyakran fordul elő például az állatorvosnál, de kiválthatja a szorongást, ha az addig megszokott környezetéből kiszakad a kutya, és egy új, ismeretlen helyre kerül. Ezért is érdemes kicsit jobban odafigyelnünk kutyánkra például költözéskor vagy nyaraláskor.
A megszokott környezetben történő drasztikus változások is megviselhetik kedvencünk idegrendszerét. Ha új szobatárs vagy lakótárs érkezik, ha egy új partner lép az életünkbe, vagy épp fordítva, ha egy párkapcsolat véget ér, és az egyik fél elköltözik, kedvencünknél átmeneti szorongás figyelhető meg, ami akkor ér csak véget, ha a változás hosszabb távon pozitív kimenetelű, vagy ha megszokja az új helyzetet. A szorongás veszélye fennállhat természetesen akkor is, ha születés vagy örökbefogadás, vagy rosszabb esetben válás, haláleset történik a családban. Gyakran fordul elő az is, hogy egy új háziállat érkezik a házhoz, ami – ha összepasszol kutyánkkal – akár jól is elsülhet, de ha a barátkozás nem megy olyan gördülékenyen, akkor a kutyusunk elhanyagoltnak érezheti magát, és féltékeny lesz az új jövevényre, ami szintén mindennapi szorongáshoz vezethet.
A leggyakoribb és talán minden kutya által tapasztalt félelem-, és szorongáskeltő inger: az erős hanghatás (tűzijáték, mennydörgés, petárda). A zajfóbia minden háziállat közül a kutyákra a legjellemzőbb, ami nem is meglepő, hiszen kitűnő a hallásuk.
Mit tehetünk a szorongás csökkentése érdekében?
A legfontosabb természetesen a szorongást kiváltó okok a megszüntetése, de ha ez nem megoldható, akkor próbáljuk meg ellenkondicionálni kedvencünket, vagyis egy pozitív asszociációval összekapcsolni a fejében a negatív ingereket. Például vigyük el állatorvos után egy jó kis sétára, vagy adjunk neki ízletes falatkákat, ha tudjuk, hogy aznap tűzijáték lesz. Ha ehhez hozzászokik a kutyánk, egy idő után a két ingert összekapcsolja fejben, és a pozitív inger csökkenteni fogja a stresszt és a szorongást.
Ugyanígy, ha nagyobb változások történnek otthon, érdemes kialakítani bizonyos rutint az állat életében: biztosítsunk egy megnyugtató helyet neki, egy kellemes kutyaházat, ahová visszavonulhat pihenni, és törekedjünk arra, hogy mindig azonos időben történjen az etetés vagy a séta. A kiszámíthatóság és a rendszeresség segít, hogy egy biztonságos légkör alakuljon ki az kutyánk életében.
Szintén hatásos módszer, ha megtanítjuk a kutyánkat az „ül” és a „fekszik” parancsokra. Amikor a kutyus elvégzi ezeket a feladatokat, jutalmazzuk meg, és amikor legközelebb félelmetes vagy szorongó állapotba kerül ebünk, akkor ezzel a játékkal elterelhetjük a figyelmét. A közös játék és mozgás pedig – ugyanúgy ahogy nálunk, embereknél – szintén csökkenthetik a stresszhormonok termelődését.
Ha a fenti megoldások nem működnek, és kedvencünk hosszabb ideig produkálja a szorongás tüneteit, akkor érdemes szakember segítségét kérni.