Keresés a cikkek között
Petchef Kutyak Is Szoronghatnak 1

Nem csak mi, emberek vagyunk képesek szorongani, négylábú barátaink is ismerhetik ezt a kellemetlen érzést. Míg azonban az emberek képesek ezt a nyugtalansággal, aggodalommal együtt járó félelemérzetet tudatosítani magukban, akár kommunikálni is a környezetük felé, vagy adott esetben segítséget kérni és tenni ellene, addig a kutyák nem képesek egyértelműen kifejezni érzéseiket, és sokkal nehezebb számukra egyedül megbirkózni a lelki problémáikkal. Nekünk, gazdiknak kell a szorongás külső jeleit felismerni kedvencünkön, megfejteni az okát, valamint segítséget nyújtani.

A szorongás valamilyen vélt vagy valós veszélyhelyzetre adott reakció. A szorongásos kórképbe a fóbiától kezdve, a pánikzavaron át, a különböző szorongásos és kényszeres zavarok tartoznak, melyek közös jellemzője, hogy a szenvedő alany valamilyen kóros, irracionális félelemérzetet él át egy – mások számára akár jellegtelen – inger hatására. Ezeket az érzéseket mi, emberek már szinte mindnyájan megtapasztaltuk valamilyen formában. De honnan lehet tudni, ha épp a kutyánk szorong? És mit tehetünk ellene?

A kutyák esetében a stressz jelei elsősorban a testbeszédben jelentkeznek. Az alábbi felsorolt tünetek természetesen rövidebb ideig jelentkezhetnek az életkorból adódóan, a kánikula miatt, vagy egy apró sérülés következtében is. Nem kell tehát rögtön rosszra gondolnod, de ha gyakran, huzamosabb ideig, vagy egyszerre tapasztalod a következő tüneteket a kutyusodon, akkor azért nem árt, ha jobban odafigyelsz rá:

1. Túlzott lihegés
A kutyák a nagy meleg, valamilyen betegség, vagy fizikai aktivitás hatására is liheghetnek, azonban, ha egyik eset sem áll fenn, az indokolatlannak tűnő lihegés a félelemérzet jele is lehet.

2. Céltalan fel-le járkálás, remegés
Tipikus szorongásos tünetek embernél és kutyáknál is egyaránt.

3. Nyüszítés, ugatás
Ezek a gazdi figyelmének felkeltésére szolgáló ösztönös jelzések. Ugyanúgy, ahogy egy csecsemő is sírással hívja fel a szülei figyelmét, ha valami baja van.

4. Farok behúzása a két hátsó láb közé, fülek lelapulása
Érdemes odafigyelnünk kedvencünk farok-, és fül-tartására, mert sok mindent elárul a kutya lelkiállapotáról. Míg a vidám, felszabadult kutya lelkes farokcsóválással és égnek álló fülekkel reagál az ingerekre, addig a szorongós állat „fülét-farkát” behúzza félelmében.

5. Szájszárasság, ami ajaknyaldosásban nyilvánul meg
Ugyanúgy, mint az emberek esetében, a kutyáknál is fellép stressz, vagy szorongás hatására a szájszárazság.

6. Folyamatos ásítozás
A stressz által kiváltott ásítozás sokkal intenzívebb és elnyújtottabb, mint az álmosság, fáradtság miatti ásítás.

7. Vedlés
A vedlés egy természetes folyamat tavasszal, amikor a kutyánk „leveti” téli bundáját. Ezen kívül okozhatja bőrparazita, vagy nem megfelelő étrend. Ha ezek közül egyik sem áll fenn, akkor lehet, hogy szorongás van a vedlés hátterében.

8. Izommerevség
Ha félnek, a kutyák megfeszíthetik a farukat, vagy meglehetősen merevvé válhatnak. Ez egy ugrásra kész támadópóz, amit a félelemérzet vált ki.

9. Nyakszőrök felborzolása
A nyak behúzása és a szőrök megemelése következtében az állat nagyobbnak, dominánsabbnak tűnik. Ezt a taktikát használják a kutyák is, ha rá akarnak ijeszteni ellenfelükre.

10. Elbújás, elmenekülés
Ösztönös stratégia: ha valamivel nem tudok megbirkózni, elfutok előle – így tesznek a kutyák is. Gondoljunk csak a tűzijátékok, viharok idején elszökött, vagy a házában vacogó kutyákra.

11. Hányás, hasmenés, étvágytalanság
Ezek a tünetek már a hosszabb idő óta fennálló szorongás jelei lehetnek. Persze ebben az esetben is ki kell zárni egyéb lehetőségeket (vírusfertőzés, gyomorrontás), de ha két napnál tovább tapasztaljuk, mindenképp érdemes állatorvoshoz fordulnunk, aki megállapítja a problémák okát.

Nagyon fontos, hogy ha el akarjuk különíteni a stresszjeleket a normális viselkedéstől, alaposan ismernünk kell a kutyánkat, tudnunk kell, hogyan viselkedik általában, mire érzékeny, mitől fél, mi ingerli, milyen betegségei vannak. Csak ezen információk birtokában lehet megállapítani, hogy szorong-e az állat valami miatt, vagy egyéb probléma áll a viselkedés hátterében.