Nem véletlenül él élénken a köznyelvben a rühes kutya kifejezés. A kutya rühesség ugyanis valós és egészen gyakori probléma, amely a fertőzött állat (és sajnos néha ember) számára borzasztó viszketéssel jár. A cikkből megtudhatod, hogy mi is pontosan a kutya rühes megbetegedése, hogyan fertőz a betegség és hogyan zajlik a rüh kezelése kutyáknál.
Mi az a kutya rühesség?
Mitől lesz rühes a kutya? A ludas egy mikroszkopikus méretű atkafaj, a Sarcoptes családba tartozó Sarcoptes Scabiei var Canis. Az apró, mindössze 0,2-0,4 mm nagyságú élősködők egész életüket a gazdaállaton töltik, aminek mély járatokat fúrnak a bőrébe, és bőrének hámtörmelékeivel táplálkoznak. Kizárólag szaporodni jönnek fel a bőrfelszínre, a petéket szintén a járatokban rakják le. A rühatkák olyan szorosan kötődnek a gazdaállathoz, hogy nélkülük életképtelenek és a szabad levegőn pár óra alatt elpusztulnak.
Hogyan terjed a rühesség kutyáknál?
A rühesség minden esetben fertőzött állattal történő direkt kontakt során terjed. Mivel a rühesség elsősorban vadállatoknál, például a szintén kutyafélék közé tartozó rókáknál van jelen, ezért elsősorban a velük érintkező kutyák, kóbor állatok és vadászkutyák vannak veszélyben. A betegséget atkával fertőzött szőrszálak vagy bőrdarabkák terjesztik.
Fontos tudnivaló, hogy bár szinte minden állatfajnak megvan a maga rühességet okozó atkája, ezek nem korlátozódnak kizárólag az adott fajtára. A rühatkák ugyanis ideiglenesen megtelepedhetnek más gazdaállatban is, bár nem minden állatban képesek sokáig életben maradni. A kutya rühatkája viszont megfertőzi a macskát is, ahol kevésbé okoz tünetet, de a fertőzött cica ettől még hordozza és terjeszti a betegséget.
Mik a tünetei a kutya rühességnek?
A rühesség tünetei hasonlóak az allergia tüneteihez. Az atkák ürülékében, nyálában és egyéb testnedveiben található fehérje ugyanis heves immunreakciót vált ki, amely az allergiához igen hasonló tüneteket okozhat. A tünetek a következők:
- Kínzó viszketés, amely hirtelen és az év bármelyik szakában kialakulhat. A viszketés annyira erőteljes, hogy a fertőzött kutyus képtelen abbahagyni önmaga rágását, vakarását, ezért a kezelés elején sokszor nyak tölcsér viselése szükséges. A viszketés az alábbi területeken jelentkezhet:
- Fülek széle (ellentétben az allergiával, amely inkább a hallójáratok bemenetét támadja)
- Könyökök, bokák
- Arc, szemek környéke
- Ritkábban a has alsó része, vagy akár az egész test
- A kutya folyton vakarózik, rágja magát
- Kialakulhatnak vörös göböcskék (papulák), pörkösödő göböcskék
- A szőrzet megritkulhat, vagy teljesen kihullhat
- A folyamatos vakarózás miatt a bőr begyulladhat és előfordulhat bakteriális vagy gombás másodlagos fertőzés is
Bár megfertőződéskor a szervezet azonnal aktív ellenanyag termelésbe kezd és egészséges immunrendszer esetén 1-2 hónap alatt elbánik az élősködőkkel, több okból is rendkívül fontos a rüh kezelése. Egyrészt a fertőzött kutyus számára a fertőzés időszaka maga a pokol, másrészt meglehetősen ragályos betegségről van szó, amely más állatokat, sőt a gazdit sem kíméli.
Norvég rühesség
Fontos tudni, hogy idősebb, vagy legyengült immunrendszerű kutyáknál előfordulhat a rühesség egy másik változata, az úgynevezett pörkösödő vagy norvég rühesség. Ilyenkor az érintett állat bőrén egy vastag, sárgás-fehéres színű cementszerű pörkös réteg képződik, amely akár több, mint 1000 atkát is tartalmazhat.
Ismerd meg a PetChef Erdei nyúl menüt!
-
Egyre több négylábú idilli életét teszi tönkre valamilyen egészségügyi probléma, ami legtöbbször visszavezethető ahhoz, hogy milyen minőségű étel kerül kedvenced tányérjába.
Kutyusod máj- és vesebetegséggel küzd, hasnyálmirigy problémáktól szenved, esetleg idős, allergiás vagy cukorbeteg? Akkor válaszd az Erdei nyúl eledelünket!
A gondosan összeállított monoprotein raguban, a nyúlhús mellett, helyet kapott még egy kis kukoricadara, chia mag, édesburgonya, sütőtök és friss erdei áfonya is. Erdei nyúl eledelünk hipoallergén hatással is rendelkezik, ezért ideális azoknak a kutyusoknak, akik allergiásak más fehérjeforrásra. Csökkentett fehérjetartalma pedig támogatja a vesék szűrő funkcióját, így kifejezetten ajánljuk máj- vagy vese problémák fennállása esetén.
Kizárólag természetes összetevőkből, állatorvos tanácsadásával készült, frissen főzött eledeleinket még házhoz is visszük nektek!
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc eledelét!
A rüh diagnózisa
Bár a fenti tünetek elég egyértelműnek tűnhetnek, valójában csupán a tünetekből nem tudhatod biztosan, hogy rühes a kutyusod. Ennek az az oka, hogy sokszor az allergia is heves viszketést okozhat. A diagnózis felállításában éppen ezért szükség van a kutyus előtörténetére: az utcáról befogadott, rossz körülmények közül elhozott kutyák, vagy a vadállatokkal találkozó kutyusoknál jóval magasabb az esély a rühességre. Azt is érdemes tudatni az állatorvossal, hogy a kutyusod kapott-e valamilyen parazitaellenes kezelést és ha igen, akkor pontosan milyet.
Az alapvizsgálaton kívül végezhető:
- Bőrkaparék-vizsgálat: sok a fals negatív vizsgálati eredmény, ugyanis egy beteg állatban általában mindössze 10-15 atka él, ezért nagy az esélye, hogy a kaparékban éppen nem található atka
- Szerológiai teszt (antitest vizsgálat): ez egy vérvizsgálat, amely az atkák ellen termelődött antitesteket képes kimutatni a fertőzött kutya véréből. Ebben az esetben viszont fals pozitív eredmény születhet, ha a kutya allergiás más atkákra, például az igen gyakori poratkára
A rüh kezelése kutyáknál
A kutya rühességre gyógyszer, vagy spot-on (rácsepegtetős) készítmények léteznek. Ezeket az adott szertől és a tünetek súlyosságától függően egyszer vagy kúraszerűen szükséges alkalmaznod. Ha kedvenced nagyon szenved viszketéstől, akkor az állatorvossal történő megbeszélés után használhatsz különféle fertőtlenítő samponokat, kenőcsöket vagy felülfertőződés esetén antibakteriális, gombaölő készítményeket.
Lehetséges-e a kutya rüh kezelése ecettel?
Bár sok helyen olvasható, hogy a rüh kezelése ecettel lehetséges, mi mégsem javasoljuk. Ennek legfőbb oka az, hogy a kisebesedett, gyulladt bőrt még jobban irritálja az ecet, ami további rágáshoz, vakarózáshoz vezet, és kutyusod még több kárt tehet önmagában.
Ha a kutyusodnál rühességet diagnosztizálnak, a többi állatot is kezelni kell
Mivel a rüh fertőző betegség, ezért könnyen átragadhat a kutyus környezetében élő többi állatra, sőt az emberre is. Éppen ezért a kutyával együtt élő többi állat egyidejű kezelése is feltétlenül szükséges!
A bőr egészségének helyreállításában kulcsfontosságú a megfelelő etetés
A bőr és szőrzet egészségének helyreállításában és fenntartásában kritikus szerepe van a megfelelő tápláléknak. A PetChef kutyaeledeleit úgy állítottuk össze, hogy Omega-3 és más zsírsavakban gazdag forrásaként szolgáljon kutyusod számára, ezzel biztosítva a minél gyorsabb gyógyulást és az egészség fenntartását!
Összecsukható szilikon kutyatál
-
Végre egy tálka, amit bárhová elvihetsz magaddal. Ez az összecsukható szilikon kutyatál igazán helytakarékos megoldás egy hosszabb kirándulás vagy utazás során.
Sétához, kiránduláshoz ideális a PetChef új szilikon itatótálja, hogy ne okozzon problémát, ha megszomjazik kedvenced. Az összenyomható, egészségbarát szilikonból készült tálka kis helyen elfér. A karabíner segítségével pedig pórázra, kézitáskára, hátizsákra rögzíthető. Akár vizet, akár PetChef eledelt is tehetsz bele.
A rüh megfertőzheti az embert is
A rühességnél is fennállhat a zoonózis jelensége, ami azt jelenti, hogy az élősködő az emberre is átterjedhet. Bár a mi bőrünkben a kutyákat támadó rühatka nem képes szaporodni, csípésszerű és nagyon erős viszketéssel járó szinte elviselhetetlen bőrtünetet viszont okozhat. Felnőtteknél ritkán történik ilyesmi, a gyermekek és az idős, legyengült emberek viszont veszélyeztetettek, ezért a házikedvenc rühességénél feltétlenül tájékoztasd a háziorvost!