A kutyusok természetes módon nyalogatják a mancsaikat, de ha ezt túl hosszan teszik, amögött akár komolyabb betegség is meghúzódhat. Elképzelhető, hogy sérülés érte kedvencedet, allergiával vagy fertőzéssel küzd, fájdalmai vannak. Írásunkból most megtudhatod, hogy milyen jelek utalhatnak komolyabb problémára, ha a kutya a lábát nyalogatja és mikor fordulj feltétlenül állatorvoshoz.
Miért nyalogatja a kutya a lábát?
A nyalogatás a kutyusok tisztálkodásának jele. Bár nem olyan gondosan, mint a macskák, de az ebek is igyekeznek megszabadulni a különféle szennyeződésektől, különösen a mancsaikon. Gyakran látható például, hogy a kutya rövid időre megnyalja a lábát, miután hazaérkezik a sétából, különösen ha homokos vagy piszkos területen járt.
Az alkalmi mancsnyalás – napi néhány perc – tehát egyáltalán nem szokatlan. Mivel hétköznapi dologról van szó, ezért sokszor fel sem merül a gazdikban, hogy problémás, ha a kutya nyalogatja a lábát. Azonban előfordulhat, hogy túl hosszúra nyúlik ez a procedúra, esetleg rágással vagy egyéb tünetekkel társul, ilyenkor érdemes lehet megmutatni egy állatorvosnak.
Mi lehet az oka, ha a kutya sokat nyalogatja a lábát?
A túlzott mancsnyalás hátterében állhat többek között fájdalom, sérülés, és bizonyos esetekben viselkedési problémák. Egyes kutyusok ugyanis hajlamosabbak lehetnek idegi alapon a túlzott tisztálkodásra, mint mások.
De nézzük is most ezeket egy kicsit részletesebben!
Összecsukható szilikon kutyatál
Végre egy tálka, amit bárhová elvihetsz magaddal! Ez az összecsukható szilikon kutyatál ideális választás kirándulásokhoz és utazásokhoz.
Helytakarékos, egészségbarát szilikonból készült. Strapabíró karabinerrel rendelkezik, amivel könnyen rögzíthető pórázra, táskára vagy hátizsákra.
Akár vizet, akár PetChef eledelt is tehetsz bele, hogy kedvenced mindig hidratált és jól étkezzen.
MegnézemMegsérült a kutya mancsa
Amennyiben a kutya a lábát nyalogatja, elképzelhető, hogy a sétálás vagy játék során megvágta a tappancsát, valamilyen karcolás esett rajta, vagy tüskébe lépett, esetleg más idegen anyag fúródott a mancsába.
Ha azt látod, hogy mindig egy bizonyos területet nyalogat, akkor a vágás, horzsolás a legvalószínűbb.
Sajnos, ha valami beleállt a lábába, azt nem mindig lehet egyszerűen észrevenni. Vannak például olyan szúrós növények, például a toklász, amelyek szinte láthatatlanul, de annál nagyobb fájdalmat okozva ékelődnek be például a lábujjak közé. Ilyenkor azt láthatod, hogy a kutyus nem csak nyalogatja, hanem rágja is ezt a részt, próbálna megszabadulni tőle.
Nagyon fontos, hogy ha valami belefúródott a lábába, ne próbáld otthon eltávolítani, mert esetleg nagyobb sérülést okozhatsz. Mindenképp bízd állatorvosra!
Mit tegyél sebek, horzsolások esetén?
- A sérült területet alaposan tisztítsd meg, öblítsd át vízzel, távolítsd el a szennyeződéseket.
- Kend be a sérült mancsot antibiotikumos kenőccsel, majd kötözd be.
- A lábát fedd zoknival, vagy adj a kutyusra tölcsért, hogy ne tudja leszedni a kötést és nyalogatni a sebet, mert az el is fertőződhet.
Fájdalmai vannak
A kutya nyalogatja a lábát akkor is, ha bárhol fájdalmat érez. Ezzel próbál ugyanis megküzdeni a kellemetlen testérzettel.
Mi okozhat fájdalmat kutyusodnak?
- Sebek
- Gerincproblémák
- Ízületi gyulladás
- Ciszták
- Daganatok
Az ízületi gyulladás és a daganatos megbetegedések különösen gyakoriak idősebb ebeknél.
Mit tegyél, ha fájdalmai vannak a kutyának?
- Amennyiben az állatorvos már konkrét problémát diagnosztizált, a túlzott mancs nyalogatás elsősorban a fájdalom csillapításával, akár vényköteles gyógyszerek alkalmazásával tudod korlátozni.
- Ízületi gyulladás esetén az is sokat számíthat, ha a kutyusnak nem kemény felületen kell járnia, így például egy puha szőnyeg a padlón enyhítheti a fájdalmát és egyben kevesebbet is fogja nyalogatni a lábát.
Bőrbetegségek és fertőzések
Előfordulhat, hogy négylábú barátod valamilyen bőrbetegséggel küzd és ezért nyalja a mancsát, vagy valamilyen fertőzés alakult ki nála.
A baktériumos és a gombás fertőzések nagyobb valószínűséggel jelentkeznek a szőrösebb lábú kutyáknál, különösen nedves időben.
Hogyan előzhetők meg a fertőzések, bőrgyulladások?
- Esős időben mindig alaposan töröld szárazra kutyusod mancsait a sétákat követően.
- A téli, latyakos napokon hasznos lehet a kutyacipő, hogy megóvd kedvenced lábait a sótól és a jégtől, amely sérüléseket és fertőzéseket okozhat.
Lelki okok: unalom vagy szorongás
A kutyusokra a mancs nyalogatás nyugtatólag hat, ezért vannak olyan ebek, akik pszichés alapon végzik.
Sokszor a kutya nyalogatja a lábát, ha:
- unatkozik (ez sokszor egyéb rombolással is társul)
- szeparációs szorongása van
- megijed valamitől (pl. dörög az ég, nagy zaj van stb.)
- környezetváltozás történt
- CCD-je (kognitív diszfunkció szindróma) van
Fontos, hogy ha ezek valamelyikére gyanakszol, mindenképp konzultálj állatorvosoddal, hogy a szakember kizárja az egyéb lehetséges – például fizikai – okokat.
Amennyiben pszichés háttere van a mancs nyalogatásnak, szentelj minél több figyelmet kedvencednek. Gondoskodj fizikai és szellemi aktivitásáról. A közös játékok során dicsérd, jutalmazd ízletes jutifalikkal.
PETCHEF TIPP: Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, és ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot, de lehetőleg glutént sem.
A PetChef kínálatában már elérhetőek az ínycsiklandozóan finom és omlós tőkehal tallérok, amelyek fagyasztva szárított eljárással készülnek friss tőkehalból és farkashalból. Tökéletes választás kutyusod jutalmazására!
Allergiás reakció
A viszkető mancsok miatt is gyakori, hogy a kutya nyalogatja a lábát. Ennek legtöbbször allergia az oka.
Az allergiának három fő típusa van:
- ételallergia, amelyet az étrendből bizonyos ételek kiiktatásával lehet kezelni
- kontaktallergia, amelyet egy helyi anyagra, például ágyneműre, bolhaporra, kutyasamponokra és egyéb vegyi anyagokra adott reakció okoz
- légúti allergia, amelyet a levegőben lévő allergének, például pollen, por, penész vált ki
A környezeti allergéneknek köszönhetően a kutyák között viszonylag gyakran alakul ki spontán atópiás bőrgyulladás. Mivel a tünetek igen változatosak, gyakran nehéz pontos diagnózist felállítani. Az allergia oka lehet atka, pollen, penészgomba stb. Az atópiás bőrgyulladás általában heves vakarózással, az érintett terület nyalogatásával jár, ezen kívül szőrhullás, a bőr pirossága, piros foltok, göböcskék, fül- és bűzmirigy gyulladás stb. jelentkezhetnek.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg szőrhullás, vakarózás, mancsrágás vagy bűzmirigyproblémák jelentkeznek, válaszd a Háztáji bárány eledelünket!
Ez a gondosan összeállított monoprotein bárányhúsos ragu hajdinával, quinoával, sütőtökkel, brokkolival és édesburgonyával készül. Könnyen emészthető és hipoallergén, így ideális az allergiás kutyusok számára. Magas omega-3 és omega-6 tartalma segít az allergiás tünetek enyhítésében.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Mit tehetsz, hogy minimalizáld allergiás reakciók kialakulásának esélyét?
- Kizárólag olyan készítményeket – pl. kutyasampon, kutyafogkrém – használj, amelyek nem tartalmaznak mesterséges adalékanyagokat.
- Sétálást követően mindig töröld meg kedvenced mancsait, hiszen például káros növényvédő szerekkel és egyéb vegyszerekkel érintkezhet a séta során.
- Csakis jó minőségű, allergénektől mentes kutyaeledelt adj kedvencednek.
- Az allergia megelőzésében és kezelésében rendkívül hatékony a huminsav, amely a hisztamin termelés csökkentésével járul hozzá a tünetek enyhítéséhez
TIPP: Válaszd a PetChef egészséges kutyaeledeleit!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest, a lassú főzési eljárásnak köszönhetően, sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok.
A kutyák jó étvággyal, és szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben és egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülés, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges bőr és testsúly.
- A recepteket dr. Varga József állatorvos állította össze akár azoknak a kutyusoknak is, akik különleges táplálkozási igénnyel rendelkeznek: hipoallergén, máj- és vesekímélő, energizáló hatású és érzékeny gyomrú kutyáknak is van ajánlott menü
- Teljesen tartósítószer és adalékanyag mentes
- Rendkívül kényelmes a rendelés, szállítás
- Ügyfélszolgálatunk közvetlenül elérhető telefonon, bármilyen kérdésben szívesen adunk tanácsot.
- Kérd ki állatorvosod tanácsát a bolhairtókról és kezeld otthon a kutyust.
- Mindig ellenőrizd a bolhákat, különösen a melegebb hónapokban, ha kedvenced sok időt tölt a szabadban.
- Kerüld, hogy a blöki kóbor állatokkal érintkezzen.
Bolhás a kutya
A gyakori mancsnyalást szintén okozhatja bolhafertőzés. Sok bolhacsípés ugyanis viszketést és irritációt okoz.
Bizonyos esetekben a bolhákat szabad szemmel is láthatod, de előfordulhat olyan eset is, hogy mindössze egyetlen csípés okoz komoly reakciót a kutyusnál, ha arra érzékeny.
Mit tehetsz bolhák ellen?
EXTRA TIPP: Ha bolha elleni gyógyszert adsz a kutyusodnak, akkor érdemes mellé táplálékkieegészítőnek máriatövist adni. Ez ugyanis védi a májat, és segít csökkenteni a gyógyszerek mellékhatásait.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemMilyen esetben fordulj feltétlenül állatorvoshoz, ha kutya nyalogatja a lábát?
Mivel a háziállatok nem tudják elmondani, hogy mi a bajuk, ezért az új és szokatlan viselkedési formákra – így ha a kutya sokat nyalogatja a lábát – való tudatos odafigyelés segíthet abban, hogy felismerd, ha állatorvos segítségére van szükség.
Ha a mancs nyalogatása vagy rágása hirtelen jelentkezik, túlzott mértékű, illetve hosszú ideig fennáll, továbbá van van rá esély, hogy kutyád megsérült vagy fájdalmai vannak, azonnal fordulj állatorvoshoz. Fontos, hogy szakember állítsa fel a pontos diagnózist és írja elő a szükséges kezelést.