Éles fájdalom, kellemetlen diszkomfortérzet, égő gyomor, puffadás. Sajnos sokszor négylábú kedvenceinket sem kíméli a hasfájás, ugyanúgy szenvednek tőle, mint mi emberek, csak nem tudják elmondani panaszaikat. Van azonban néhány jel, amire érdemes odafigyelni, hogy tudd, ha bundás barátodnak segítségre van szüksége. Cikkünkben most megnézzük a kutya hasfájás tüneteit és leggyakoribb okait. Továbbá megtudhatod, hogy mikor érdemes állatorvoshoz fordulni, hogy szőrös pajtid a legjobb ellátásban részesüljön és ismét fájdalommentesen és boldogan élhesse mindennapjait.
A kutya hasfájás okai
Az emberekhez hasonlóan a kutyusok is gyakran fájlalhatják pocakjukat. A probléma hátterében állhat vírusfertőzés, gyulladások, vagy akár a nem megfelelő kutyaeledel és jutifali, ami felborítja szőrös pajtid emésztőrendszerét. Maga a táplálék váltás is előidézhet panaszokat, amiről érdemes szakemberrel konzultálni.
Lássuk most a legfontosabb okokat, hogy mitől fájlalhatja kedvenced a pociját!
Gázok és puffadás
A gázképződés természetes folyamat a kutyusoknál az étel megemésztése során. A blökik emellett – az emberekhez hasonlóan – gyakran szenvednek székrekedésben. Ilyenkor a székletük a keletkező gázokkal együtt felgyűlik, és diszkomfortérzést, fájdalmat okoz.
A fokozott gázképződés és felhalmozódás puffadáshoz vezet, ami a kutyusok esetében nagyon súlyos probléma. Kedvenced gyomra ugyanis megnyúlhat a beszorult gázoktól, ami gyomorcsavarodást okozhat, és az egyik vezető halálok. Ezért mindenképpen érdemes azonnal állatorvoshoz fordulni, ha puffadást tapasztalsz.
Bélgyulladás és elzáródás
A kutyák szívesen esznek olyan dolgokat, amik nem ideálisak a gyomruknak. Gyakran lenyelik például a játék darabokat, belekóstolnak a gazdi agyonfűszerezett ebédjébe, elcsenik a gyerekek csokiját stb. Ezek aztán a gyomornyálkahártya gyulladását eredményezhetik.
Ráadásul, ha egy játék vagy más idegen tárgy megakad a kutyus beleiben, elzáródást okoz, amely sajnos a kutya életébe is kerülhet, ezért azonnal szakemberhez kell vinni.
Parvovírus
A parvovírus nagyon fertőző, a kutyák egymás között, széklettel vagy emberekkel való közvetlen érintkezés útján kaphatják el. Súlyos gyomor-bélgyulladást és gyakran vérzéses szövődményeket okoz.
Különösen veszélyes abban az esetben, ha a kutyus vemhes, ugyanis a parovírus hatással van a magzatokra is.
Daganat
A kutyusoknál mind a bélrendszerben, mint a gyomorban kialakulhatnak daganatok, melyek egyik első jele a hasfájás lehet. Ha a kutyus felsír, vagy furcsa hangokat ad ki, amikor felemeled vagy hozzáérsz a hasához, feltétlenül konzultálj állatorvossal.
Fekély
Bizony nemcsak az embereknél, hanem a kutyusoknál is előfordulhat gyomorfekély, ha megsérül a nyálkahártya. Ezt sok esetben különféle gyógyszerek hosszan tartó szedése váltja ki (pl. bőrbetegségekre, ízületi gyulladásra felírt készítmények, nem-szteroid gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, kortikoszteroidok stb.). De a fekély hátterében hisztamint felszabadító rákos hízósejtek is állhatnak. Továbbá a stressz is okozhat problémát.
Bélbetegségek
A kutyáknál gyakran előfordulnak bélgyulladások is, melyek az alábbi okok miatt alakulhatnak ki:
- vírusos – például parvo- vagy koronavírusos – fertőzés
- bakteriális, vagy gombafertőzés
- paraziták, férgek
- méreganyagok, melyek vegyszerekből kerülnek a kutya szervezetébe
- bélnyálkahártya izgató gyógyszerek
- romlott étel
Felszívódási zavar
Előfordulhat, hogy kedvenced nem tudja megfelelően megemészteni az ételét. A felszívódási zavar a vékonybélben vagy a hasnyálmirigyben fennálló rendellenesség miatt alakul ki. Bár a kutyus eszik, sőt akár kifejezetten jó lehet az étvágya, nem kapja meg a táplálékból a számára szükséges létfontosságú tápanyagokat, ezért alultáplált. Ha a kutyus ezeket a jeleket mutatja, mindenképpen állatorvoshoz kell vinni.
+1 Allergia
A kutya ételallergia valamilyen típusú fehérjére jelentkezik. Leggyakrabban a baromfihús váltja ki. A száraztápok többségében van baromfi, még akkor is, ha az adott táp alapvetően marhahúsos, vadhúsos, vagy éppen halas. Ez persze nem azt jelenti, hogy kizárólag a baromfik allergizálnak, más típusú fehérjék, összetevők ugyanúgy okozhatnak ételallergiát a kutyáknál. Az irritáció a legtöbb esetben viszketés, vakarózás formájában jelentkezik, de előfordulhatnak hasi panaszok is.
PETCHEF TIPP: Ha csak minimálisan is felmerül az ételallergia gyanúja, akkor fontos, hogy kedvencedet kizárólag hipoallergén táplálékkal etesd.
Igen gyakori hiba azonban, hogy bár az eledel hipoallergén, de a jutalomfalatokról vagy rágókákról megfeledkezik a gazdi. Sajnos a legtöbb jutalomfalat tartalmaz valamilyen allergént, legyen az gabona, vagy mesterséges ízfokozó.
A PetChef kínálatában megtalálhatók az izlandi tőkehalból és farkashalból készült teljesen természetes és adalékmentes hipoallergén rágókák és jutifalik, amelyek allergia esetén is bátran adhatók kedvencednek.
A kutya hasfájás tünetei
Sajnos ha kedvenced kutyául érzi magát, akkor sem tudja elmondani, hogy pontosan mi a baj. Ezért nagyon fontos, hogy gazdiként odafigyelj a testbeszédére és a viselkedésére.
Ha fáj a kutyus pocija, akkor az alábbi kísérőtüneteket tapasztalhatod:
- Rossz lehelet – Gyomorproblémák esetén gyakori a fokozott gyomorsav termelés, emiatt a blöki lehelete is kifejezetten savas lehet.
- Letargia vagy megváltozott viselkedés – Ha a kutyus nagyon enervált, az sokszor utal gyomorproblémára. A letargikusan viselkedő kutya megpróbálhatja minimalizálni a kellemetlenséget. Az is előfordulhat, hogy kissé összekuporodott testhelyzetet vesz fel.
- Gázok – Amennyiben a kutyából a szokásosnál több bélgáz távozik, vagy többet böfög, az gyomor-bélrendszeri problémákra figyelmeztet.
- Duzzadt, puffadt gyomor – A puffadás vagy a hasüreg duzzanata szintén jelezheti a gázfelhalmozódást. Ha kemény vagy feszes a hasa, az komoly vészhelyzetet jelenthet, azonnal vidd állatorvoshoz.
- Öklendezés és ajakcsücsörítés – A jelek azt mutatják, hogy a kutya hányingerrel küzd. Lehet, hogy megpróbálja visszatartani a hányást.
- Hányás és hasmenés – Ezek a gyomor- és bélrendszeri problémák legnyilvánvalóbb és legközvetlenebb tünetei.
Ezen kívül nem árt tudni, hogy bizonyos esetekben a kutya hasfájás remegéssel is járhat.
Nézzük most meg néhány konkrét probléma tünetegyütteseit!
- Gázok és puffadás – nyugtalanság, szapora légzés, hasi duzzanat, öklendezés, túlzott nyáladzás
- Székrekedés – kemény, száraz széklet, erőlködés a bélsár ürítésekor
- Bélgyulladás – hasmenés, erőlködés székletürítés közben, fájdalom a bél ürítésekor, fogyás, hányás
- Gyomorgyulladás – epe, friss vér vagy emésztett vér hányása (kávézacchoz hasonló)
- Elzáródás – letargia, étvágytalanság, hányás, hasmenés, fogyás, hasi duzzanat, alacsony testhőmérséklet, kiszáradás
- Parvovírus – tompaság, láz, étvágytalanság, hányás, (véres) hasmenés
- Daganat – hányás, hasmenés, étvágytalanság, fogyás, letargia, sápadt íny
- Fekély – friss vagy emésztett vér hányása, hasi diszkomfortérzés, sötét, (véres) széklet, csökkent étvágy
- Gyulladásos bélbetegség – fogyás, étvágytalanság, hányás, hasmenés, duzzadt has, folyadék visszatartás, vizes hasmenés
- Felszívódási zavar fogyás és/vagy hasmenés
Hallottál már a PetChefről, de nem tudod melyik eledelt válaszd kedvencednek?
-
Próbáljátok ki mindegyiket egyszerre!
A gyomor- és bélproblémák diagnosztizálása
Kutya hasfájás esetén az állatorvos először fizikális vizsgálatot végez, és szükség esetén röntgen felvételt készít. Indokolt lehet emellett a vérvétel és székletvizsgálat, továbbá a szakember ultrahangvizsgálatot is kérhet.
TIPP: Amennyiben a hasfájás mellett kedvenced véres székletet ürít vagy hasmenése van, érdemes már a vizitkor mintát magaddal vinni vizsgálat céljából.
Mit tehetünk kutya hasfájás ellen? Kutya gyomorrontás diéta és egyéb gyógymódok
Miután az állatorvos megállapította, hogy milyen egészségügyi probléma okozza a kutya panaszait, az alábbi kúrák segíthetnek.
- Parvovírus – Parvovírus esetén el kell különíteni a kutyát más ebektől és kórházi kezelés szükséges. Az állatorvos intravénásan adhat kedvencednek folyadékot, hogy hidratálja és támogassa a szervezetét a vírus elleni küzdelemben. Antibiotikumot írhat fel a betegségből eredő bakteriális fertőzések csökkentése érdekében.
- Gyulladás – Gyulladások esetén diétát és sok folyadékbevitelt javasolhat, biztosítva a kutya hidratáltságát.
- Egyéb állapotok – A puffadás, a daganatok és az elzáródások azonnali sebészeti beavatkozást igényelnek, amely a nyílt műtéttől az elzáródások eltávolítására szolgáló kevésbé invazív eljárásokig terjedhet.
Ritkán előfordulhat, hogy a fekélyt műtéti úton kell eltávolítani, ha az a gyomor-bélrendszer egy részében perforációt okozott.
A kutyus hasfájása esetén az állatorvos gyakran javasol diétát az emésztőrendszer tehermentesítése érdekében, valamint probiotikumok szedését.
Fontos, hogy kisebb panaszok esetén is konzultálj állatorvosoddal!
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben, valamint egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben és egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Házi készítésű főtt kutyaeledeleink
Ünnepi malac
Érzékeny gyomorra
Tanyasi marha
Fokozott energiaszükségletre
Háztáji bárány
A szőr- és bőr támogatására
Szüreti pulyka
Az emésztés támogatására
Erdei nyúl
A máj- és vese támogatására
Atlanti lazac
Az immunrendszer támogatására