Kutya gazdinak lenni óriási öröm és egyben hatalmas felelősség is. Az oltások naprakészen tartásától kezdve, a fülek tisztántartásán, a körömvágáson és fogmosáson át a szőrzet ápolásig, rengeteg a teendő kedvenced egészsége és boldogsága érdekében. Bár a fültisztítás általában nem tartozik a blökik kedvenc elfoglaltságai közé, a fertőzések és irritációk elkerülése érdekében fontos helyet kapnia a napi rutin során. Cikkünkben most megnézzük, hogy milyen fülproblémák fordulhatnak elő a kutyusoknál, és mire érdemes figyelned szőrös pajtid fülének ápolásakor. Megnézzük továbbá, hogy mire jók a fültisztító spray-k és hogyan használd ezeket!
Miért fontos a kutyusok fülének rendszeres ápolása fültisztító spray-vel?
A kutyák füle nagyon érzékeny terület, gyakran fordulnak elő náluk bakteriális vagy allergiás eredetű fülfertőzések, egyes fajták különös hajlamosak ezekre a problémákra. Érdemes tehát négylábú barátod füleit rendszeresen átvizsgálnod és speciális oldattal megtisztítanod, hogy megelőzd a gyulladások és irritációk kialakulását.
Milyen előnyei vannak a rendszeres fültisztításnak?
- Segítesz kedvencednek elkerülni a fülfertőzéseket és eltávolítani a fülben megrekedt vizet.
- Száműzheted a fülzsírt négylábú barátod füléből, ezáltal hallása is javulni fog.
- Eltávolíthatod a kutyusod fülébe befészkelő atkákat, kullancsokat és más élősködőket.
- Megszabadíthatod szőrös barátodat a szennyeződésektől, idegen anyagoktól (pl. toklász), amiket a nagy játékok hevében összeszedett.
- Megakadályozhatod az égő, viszkető érzés kialakulását a fülben.
Mikre figyelj a kutyus fülének tisztításakor?
Nézzünk meg most néhány fontos tudnivalót, amit érdemes betartani, hogy megőrizd kedvenced fülének egészségét!
- Hetente minimum 1-2 alkalommal alaposan törölgesd át pajtid fülét speciális oldattal. A gyakoriság attól is függ, hogy milyen a kutyus szőrzete, füleinek anatómiája. Eltérő ápolást igényel a lógó illetve az álló fül, hiszen ez utóbbi sokkal jobban tud szellőzni, tisztulni. Ráadásul egyes fajták füle belül is szőrös, ezért érdemes elsajátítani ennek szakszerű gondozását. Kérd ki állatorvosod tanácsát!
- Célszerű kedvencedet már kölyökkorától hozzászoktatni a fülek ápolásához, hogy egy megszokott rutinként tekintsen rá! Mivel a blökik imádják, ha fültövüket vakargatják, jó, ha ezzel kezded, majd lassan haladsz feljebb és beljebb, gyengéden masszírozva fülecskéit, hogy a kutyusban kellemes élmények maradjanak! Amennyiben nyugodtan viselkedik, minden alkalommal jutalmazd is érte!
- Törekedj arra, hogy fürdetéskor ne érje folyó vagy spriccelő víz a kutya fülét, mert ez sok esetben külső hallójárat gyulladáshoz vezet. A nedves környezet ugyanis tökéletes táptalajt jelent a baktériumoknak és élesztőgombáknak!
- A kutyák fülét úszás és fürdetés után mindig alaposan ki kell szárítani, speciális oldattal és puha gézzel áttörölni.
- Fontos, hogy ha kutyusodon fülfertőzés jeleit észleled, azonnal keresd fel az állatorvost antimikrobiális szerekért!
Mire jók a fültisztítóspray-k, oldatok és melyiket válaszd?
Amennyiben nincsen komolyabb baja kutyusnak, a fül egészséges, pusztán a szennyeződéseket szeretnéd eltávolítani, akkor elegendőek az általános, vény nélkül kapható fültisztító folyadékok. Ezek segítenek a lerakódások és a felesleges fülzsír eltávolításában oly módon, hogy azokat a külső hallójáratba juttatják, ahonnan aztán könnyen eltávolíthatok egy puha gézlap segítségével.
Melyik a legjobb fültisztító spray kutyáknak?
Rengetegféle fültisztító szer létezik: folyadékok, oldatok, olajok, fültisztító spray formájában vagy pumpa nélküli, cseppentős kiszerelésben.
- Csakis kiváló minőségű készítményt válassz kedvencednek!
- Érdemes kerülni a hidrogén-peroxidot vagy alkoholt tartalmazó fültisztítókat, ezek ugyanis irritációt okozhatnak a hallójáratban, különösen, ha az gyulladt vagy fekélyes.
- Egyes fültisztító spray-k antibakteriális vagy gombaellenes összetevőket tartalmaznak, amelyek segítenek megelőzni a fülfertőzéseket.
- Amennyiben kedvenced hajlamos a fokozott fülzsírtermelésre, ajánlott olyan oldatot választani, amely még hatékonyabban bánik a viaszos lerakódással.
Mindenképpen konzultálj állatorvossal, aki segíteni tud a legjobb fültisztító spray kiválasztásában!
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg szőrhullás, vakarózás, mancsrágás vagy bűzmirigyproblémák jelentkeznek, válaszd a Háztáji bárány eledelünket!
Ez a gondosan összeállított monoprotein bárányhúsos ragu hajdinával, quinoával, sütőtökkel, brokkolival és édesburgonyával készül. Könnyen emészthető és hipoallergén, így ideális az allergiás kutyusok számára. Magas omega-3 és omega-6 tartalma segít az allergiás tünetek enyhítésében.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
A speciális oldatok és a kutya fültisztító spray használata
A fültisztító spray-k előnye, hogy a pumpának köszönhetően könnyebb adagolást tesznek lehetővé és a kutyusnak sem jelent extra kellemetlenséget.
De akár hagyományos, cseppentős változatról, akár fültisztító spray-ről van szó, a folyadékot a kutya fülébe kell juttatni, majd a tövénél bemasszírozni. Fontos, hogy se a cseppentős, se a pumpás változatot ne told be túlságosan a blöki fülébe, nehogy megsértsd! Mindig kövesd az állatorvos instrukcióit, valamint a készítményen taláható adagolást!
Melyek a leggyakori fülproblémák kutyusoknál?
A kutyák füle általában akkor gyullad be, ha idegen anyagok vagy kórokozók jutnak be, és hosszabb ideig nem kerülnek eltávolításra.
A kutyáknál háromféle fülgyulladás fordulhat elő:
- otitis externa (külső fül)
- otitis media (középfül)
- otitis interna (belső fül)
Ezek közül a külső fül gyulladás a leggyakoribb.
A kutya fülgyulladás tünetei a következők lehetnek:
- kipirosodás a fülkagyló vagy a hallójárat belsejében
- vér vagy hegesedés a fülkagylón
- szokatlan szag a fül belsejéből
- duzzanat a fülkagyló vagy a hallójárat körül
- a fül túlzott vakarása
- fejrázás
- a kutyus az egyik fülét lejjebb tartja, mint a másikat
- a hallójárat belsejéből származó váladékozás
- a fül dörzsölése a felületekhez (pl. a kanapéhoz vagy a szőnyeghez)
A fülgyulladás általában azt jelenti, hogy bakteriális vagy gombás fertőzés van a kutya fülében, ami állatorvosi kezelést igényel.
Mely kutyafajták lehetnek hajlamosabbak a fülgyulladásra?
Sajnos a kutyák körében viszonylag gyakorinak számítanak a fülgyulladások, amelyek akár halláskárosodáshoz is vezethetnek. Egyes kutyafajták egyedi fizikai jellemzőik miatt hajlamosabbak lehetnek a fülfertőzésekre, mint mások.
A hosszú, lógófülű kutyák különösen ki vannak téve a kórokozóknak, mivel a hosszú füllebenyekben könnyebben megáll a nedvesség és a különféle szennyeződések, törmelékek, ideális környezetet teremtve a baktériumok és élesztőgombák elszaporodásának.
Egyes fajták azonban nemcsak anatómiájuk, hanem a szezonális allergiákra való hajlamuk miatt lehetnek veszélyeztetebbek. Ilyen esetekben érdemes fokozott figyelmet fordítani a fülek ápolására.
Lássunk most néhány fülfertőzésre hajlamosabb kutyafajtát!
Golden retriever
A golden retrievereknél a fülgyulladás gyakran környezeti allergiák, például pollenre, porra és fűfélékre való érzékenység miatt alakul ki. Érdemes lehet szervezetüket étrendkiegészítőkkel, például huminsavval támogatni, amely csökkenti a hisztamintermelést, és ezáltal segít enyhíteni az allergiás panaszokat.
Kerámia kutyatál
Az egészséges kutyaeledelhez minőségi kerámia tál dukál. Lepd meg szőrös barátodat a PetChef újdonságával, a szupercuki kerámia etetőtálkával, amely kedvenc falataihoz és vízhez egyaránt tökéletes választás!
Sok kutyus szenved a fémtálak okozta allergiától, számukra a kerámiából készült tál a megfelelő választás.
MegnézemShih tzu
A shih tzuk lompos, szőrös füle szintén nagyon hajalmos a gyulladásokra, melynek hátterében akárcsak a goldie-knál, allergia áll.
Basset hound
A basset houndok hosszú, lógó fülei fokozottan ki vannak téve a kórokozóknak, hiszen ha nedvesség jut a fülbe, az gyakorlatilag nem tud magától eltávozni, kiszáradni. Ezen kívül édes kis füleik fokozottan vonzzák a különböző szennyeződéseket is.
Cocker spániel
Az angol és amerikai cocker spánielek szintén szőrös, lelógó fülekkel büszkélkedhetnek, emellett erősen allergiás fajtának számítanak, így fokozottan hajlamosak a fülbetegségre. Nagyobb kockázatnak lehetnek kitéve a fülkagyló mirigyek hiperpláziája szempontjából is, vagyis amikor a fül belsejében lévő mirigyek krónikusan irritálttá válnak, ami tovább súlyosbíthatja a fülbetegséget, ha a hallójáratban már gyulladás kezdődött.