Keresés a cikkek között

Miért rázza a kutya a fejét? Ezekre figyelj!

Miert Razza A Kutya A Fejet

A fejrázás egy teljesen normális kutyaviselkedés. A blökik ösztönösen rázzák a buksijukat, hogy enyhítsék a viszketést vagy az irritációt. Hatékony módja annak, hogy a hallójáratukat megtisztítsák a víztől, különféle szennyeződésektől vagy rovaroktól. Ha azonban nem csak alkalmi fejrázásról van szó, hanem tartóssá válik, az betegségre utalhat, ezért érdemes állatorvoshoz fordulni. Cikkünkből most megtudhatod, hogy miért rázza a kutya a fejét. Megmutatjuk, hogy mik azok a jelek, amelyek abnormalitásra utalnak és mindenképpen komolyan kell venned.

Miert Razza A Kutya A Fulet

Miért rázza a kutya a fejét? Ez normális?

Először is fontos megérteni, hogy a kutyusok mindig rázzák a fejüket, ha valamit szeretnének eltávolítani a fülükből. A szőrös négylábúaknak ugyanis nincs olyan egyszerű dolguk, mint nekünk embereknek, hogy ha éreznek valami nem odaillőt a fülükben, akkor azt az ujjaik segítégével könnyen eltávolítják. De például akkor is erőteljesen rázzák a fejüket, fülüket, ha viszketést, vagy bármilyen irritációt tapasztalnak.

Mindennaposnak számít, hogy ha kedvenced fülébe fűszál, levéldarab, rovar vagy épp víz kerül a napi séták vagy hosszabb kirándulások során, akkor azonnal próbál szabadulni tőle egy energikus fejrázás kísértében. Bár a kutyák megvakarhatják az arcukat, vagy mancsukkal dörzsölhetik a fülüket, ez nem olyan hatékony, mint a gyors és erőteljes fejrázás.

A cikk az ajánló után folytatódik...

Izlandi fogtisztító rágóka válogatás

Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.

Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.

Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!

Megnézem
Petchef Kutya Ragoka Valogatas

Mit jelent, ha folyamatosan rázza a fejét a kutya?

Ideális esetben, miután megszűnt azt irritáció a fülben, a kutya abbahagyja a fejrázást. Előfordulhat azonban olyan eset is, hogy folyamatosan csinálja, ami komolyabb problémára utalhat.

Ha ez a viselkedés egy-két nap alatt sem szűnik meg, mindenképpen érdemes időpontot kérni az állatorvostól.

Milyen betegségek állhatnak a kutya fejrázása mögött?

A fejrázás hátterében meghúzódhatnak a hallójáratba szorult idegen tárgyak, gyulladásos betegségek, vagy akár neurológiai rendellenességek, amelyek fejremegéssel járnak, így könnyen összetéveszthetők a fejrázással.

A kutya fejrázás okának diagnosztizálása és kezelése nemcsak azért fontos, mert egy súlyos egészségügyi probléma tünete lehet, hanem azért is, mert a folyamatos vagy különösen erőteljes fejrázás a kutya füllebenyében lévő erek megrepedéséhez vezethet. Az így kialakuló fülvérzések műtéti beavatkozást igényelhetnek.

Lássuk most, hogy milyen okok állhatnak a különös fejrázások hátterében!

#1. ok: A kutya fülgyulladása (otitis externa)

A kutya fülgyulladás a blöki belsőfülét, középfülét és külsőfülét is érintheti.

A fejrázás gyakran a külsőfül megbetegedésekor figyelhető meg, ez az állatorvosnál tett látogatások egyik vezető oka, és számos egyéb tünettel jár:

  • vörös és duzzadt fülek
  • fülvakarás
  • váladékozás
  • kellemetlen szag a fülben

A fülgyulladás gyakori okai közé tartozik:

A legtöbb esetben a fülgyulladás orvosi kezelést igényel, magától nem múlik el. Azoknál a kutyáknál, akik egyszer már szenvedtek fülgyulladásban, nő az esélye annak, hogy újra megbetegednek. Ha nem kezelik, a fülgyulladás súlyosbodhat, és a fül szerkezetének maradandó elváltozásához vezethet, ami a hallásra is negatív hatással lehet.

NEM ÁRT TUDNI: Többszöri fülgyulladás esetében mindig meg kell keresni a kiváltó okokat, ami lehet akár allergia, anatómiai rendellenesség vagy pajzsmirigy alulműködés is.

#2. ok: Allergia

Az allergia egy másik gyakori probléma, amely a kutyák fejrázásához vezet.

Az allergia egyéb tünetei:

  • viszkető bőr
  • szőrhullás
  • visszatérő bőr- és fülgyulladások
  • a fül vakarása
  • lábak rágása
  • arc dörzsölése

A kutya allergia főbb típusai:

  • atópia vagy más néven légúti allergia (belégzés útján)
  • bolhanyál okozta bőrgyulladás (csípés útján)
  • kontakt dermatitis (érintkezés útján)
  • ételallergia (lenyelés útján)

A kutya allergiáról itt írtunk részletesebben >>

Kutya Fejrazas Okai

#3. ok: Fülsérülés

Bár nem olyan gyakori, de előfordulhat, hogy a kutyák megsérülnek futás során, a nagy játék hevében a kutyaparkban, vagy épp az erdei ösvényen való kalandozás közben.

Ha változást észlelsz kutyád viselkedésében – például hirtelen letargikussá, visszafogottá válik, vagy fülfájás és -érzékenység jeleit mutatja – azonnal fordulj állatorvoshoz.

#4. ok: Fül vasculitis (érgyulladás)

A fül vasculitis, a füllebenyben lévő erek falának gyulladása, amely a kutya füllebenyén súlyos bőrbetegséget eredményez.

Milyen tüneteket tapasztalhatsz?

  • vörös vagy lila foltok a fülön
  • a bőr kérgesedése
  • folyadékkal teli hólyagok
  • szőrhullás
  • viszketés és fájdalom az érintett területen

A fájdalmas betegséget okozhatja a nem megfelelő immunválasz, fagyási sérülés, légycsípés, gyógyszerek és oltások, ételallergia, kullancs és egyéb környezeti hatások.

Ha az érgyulladás jeleit tapasztalod kutyádon, fontos szakember felkeresése.

#5. ok: Vérömleny

Vérömleny vagy hematóma keletkezik, amikor a kutya füllebenyének bőre és porcai között vér gyűlik össze, ami elszíneződött bőrt, duzzanatot, vérzést és fájdalmat okoz.

A vérömlenyeket többnyire maga a kutyus okozza, például amikor túl agresszíven vakarózik vagy rázza a fejét, de fülfertőzés vagy bőrbetegség következménye is lehet.

A kezelés többféle módon is történhet, például a vérömleny tűvel történő lecsapolásával, de akár még sebészeti beavatkozás is szükségessé válhat.

A vérömlenyt azonnal kezelni kell, elkerülve a fertőzést és a további károsodást, továbbá meg kell állapítani, hogy milyen alapbetegség okozta a vakarózást és a fejrázást. A legtöbb esetben bakteriális fertőzés vagy viszkető bőrbetegség is fennáll.

Bár a vérömlenyeket nehéz megelőzni, a fejrázást okozó alap problémák prevenciója vagy sikeres kezelése csökkenti ennek a szövődménynek a kockázatát.

#6. ok: Fülzsír felhalmozódása

Kutyusod akkor is rázhatja a fejét, ha túl sok fülzsír halmozódott fel, ami kellemetlen lehet, akadályozza a levegő áramlását, és fertőzés előjele lehet. Ha megszagolod kedvenced fülét, és kellemetlenebb szagot, valamint zsírt észlelsz, ugyanakkor bőrirritációt és váladékot nem, akkor mindenképp szükséges a fülek tisztítása. A legjobb ellátás érdekében érdemes ezt állatorvosodra bízni.

Miért rázza a kutya a fejét, illetve a teljes testét?

Azt tehát már tudjuk, hogy miért rázza a kutya a fejét, de mi van akkor, ha a teljes testét rázza?

A mozdulatot bármilyen feszült vagy stresszes helyzet után, egyfajta újraindításként használják a blökik. Teljesen normális reakciónak számít, így tudják megnyugtatni magukat az ebek.

Gyakran láthatjuk, miután két kutyus először találkozik egymással. Az első randi ugyanis kissé nyugtalanná teheti a kutyákat, ezért a kötelező szaglászás után mindkét kutyus lerázza magát. Az is előfordulhat, hogy a kutya erőteljes fej-farok rázást mutat be, amikor más pajtikkal játszik. Ez a testbeszéd egy formája, amely azt üzeni: “Hé, itt tartsunk szünetet!”. Nemcsak a mókázás során figyelhető meg, hanem például hosszú autóutak után is, vagy amikor új emberek veszik körül szőrös barátodat.

A cikk az ajánló után folytatódik...

Ismerd meg a Mennyei kenguru főtt menüt!

Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg nagytestű, idős, ízületi gyulladással, hasnyálmirigy-problémákkal, diszpláziával vagy cukorbetegséggel küzd, válaszd a Mennyei kenguru eledelünket!

Ez a gondosan összeállított monoprotein kenguruhúsos ragu köles, quinoa, sütőtök, édesburgonya, áfonya, gyömbér és kurkuma hozzáadásával készül. Magas omega-3 tartalma és hipoallergén hatása mellett támogatja az ízületek rugalmasságát és enyhíti az öregedéssel járó merevséget.

Ideális választás a különösen érzékeny, allergiás kutyáknak. Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!

Megnézem
Petchef Mennyei Kenguru Kutyaeledel Uj2 1

Hogy ne a fejét rázza kedvenced, add neki a legjobb falatokat! Válaszd a PetChefet!

Ismerd meg a PetChefet!

Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.

A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben, valamint egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.

  • A recepteket dr. Varga József állatorvos állította össze nem csak az egészség megőrzésére, hanem akár különleges táplálkozási igénnyel rendelkező kutyusok számára is. Eledeleink között megtalálhatóak hipoallergén alternatívák, illetve a máj, a vese, a szőr és bőr, valamint az ízületek támogatására megalkotott menük is.
  • Teljesen tartósítószer- és adalékanyagmentes
  • Rendkívül kényelmes a rendelés, szállítás
  • Ügyfélszolgálatunk közvetlenül elérhető telefonon, bármilyen kérdésben szívesen adunk tanácsot