Frissen főtt kutyaeledelek labradorodnak
A labradorok végtelenül elbűvölő, kedves, ragaszkodó kutyusok, akik imádják a társaságot, szívesen járnak családtagjaik kedvében. Intelligensek, engedelmesek és könnyen tanulnak. Mindenük a játék, a rohangálás, elevenséget és derűt csempésznek az otthonokba. Írásunkból most mindent megtudhatsz a labrador tulajdonságairól, tartásáról és etetéséről, így könnyen eldöntheted, hogy mennyire ideális számodra ez a kutyafajta.
Méret
Nagytermetű | marmagassága: 54-60 cm, súlya: 25-35 kg
Mozgásigény
Nagy
Élettartam
10-12 év
Vérmérséklet
Barátságos, intelligens, játékos, megbízható, energikus, lojális
Etetés
Napi 2x
Ajánlott PetChef menü
Tanyasi marha, Mennyei kenguru
Színek
A labrador külseje
A labradorok gyönyörű barna szemeinek és édes pofijuknak képtelenség ellenállni. Bár külsőre kissé hasonlítanak a golden retrieverekre, szőrük rövidebb, sűrűbb. Puha és vastag aljszőrzetük jó szolgáltatot tesz még extrémebb időjárási körülmények között is.
Többféle színben is találkozhatunk velük: a zsemle mellett fekete, csokibarna és a viszonylag ritkának számító ezüst árnyalatokban.
A labradorok testalkata nagyon arányos és izmos. Lábuk és gerincük hossza egyensúlyban van. Koponyájuk széles, pofijukat lógó füleik keretezik. Farkuk vastag és erős. Lábujjaik között úszóhártya található, ami segíti őket az úszásban, mivel óriási vízimádók.
Erőteljes állkapoccsal rendelkeznek, azonban vérbeli apportírozóként úgy tudják megfogni szájukkal zsákmányukat, hogy abban ne tegyenek semmilyen kárt.
A labrador méretei: súlya nemtől függően 25-35 kg, marmagassága 56 és 60 cm között mozog.
A labrador tulajdonságai, vérmérséklete és jelleme
A labrador az egyik legkedvesebb természetű kutyafajta hírében áll és erre alaposan rá is szolgál. Szeretetteljes, derűs, játékos és rendkívül kíváncsi, szívesen tesz gazdái kedvére. Társaságkedvelő, gyerekekkel és idősekkel egyaránt barátságos. Kiváló partnere a többi állatnak is.
Megnyerő személyisége mellett a labrador jellemzői közé tartozik magas intelligenciája, imád tanulni és könnyen képezhető. Engedelmes és nagyon törekszik arra, hogy megfeleljen másoknak. Mindenhol szívesen látják, mert tudja, hogyan kell illedelmesen viselkedni.
Nem kanapén kuksoló típusról van szó. Elegendő fizikai és mentális aktivitással biztosítható a labrador boldog, kiegyensúlyozott kutyaélete.
A szőrmókok ízig-vérig munkakutyák, remek terápiás ebek, emellett zseniálisak az apportírozásban és szaglásuknak köszönhetően verhetetlenek a drog-, valamint a robbanóanyag keresésben.
Akadnak köztük lármásabb fajták és nyugodtabb ebek. Ha a labrador rossz tulajdonságait keressük, akkor bizony házőrzésben vannak hiányosságai, ugyanis szívesebben bandázik vagy farokcsóválással üdvözli a betolakodókat ahelyett, hogy kitessékelné őket otthonunkból.
Nem viselik jól a magányt, így nem szabad hosszabb ideig egyedül hagyni őket.
A labrador nevelése
A labrador nevelése szerencsére egyszerű. Azonban nagyon fontos, hogy kiskorától képezzük, ellenkező esetben az amúgy szeretetteli, engedelmes fajta akár el is vadulhat, ideges, agresszív lehet. Rengeteg energiával rendelkezik, amit érdemes kordában tartani.
Íme néhány tipp a labrador neveléséhez:
- Célszerű már kiskorától szocializálni, hogy minél több emberrel, állattal, látnivalóval, hanggal ismerkedhessen.
- Jutalmazással és pozitív megerősítéssel tanítható.
- Nem szereti a durvaságot és a gorombaságot, ezeket kerülni kell.
- A legkönnyebben játékos formában képezhető.
+1 TIPP: Kutyusod betanításához, kiképzéséhez természetesen szükséged lesz ízletes, de egészséges jutalomfalatokra. Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, és ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot, de lehetőleg glutént sem, ami kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy -allergiát.
A PetChef kínálatában már elérhetőek az ínycsiklandozóan finom és omlós tőkehal kutya rágókák, amelyek fagyasztva szárított eljárással készülnek friss tőkehalból. Tökéletes választás kutyusod jutalmazására!
A labrador etetése
A labrador imád enni, igazi haspók. Fontos, hogy mindig vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag eledelt kapjon és sose etesd túl, mert nagyon hamar felszaladnak rá a kilók, ami az általános egészségének és ízületeinek sem tesz jót.
A napi kétszeri etetés ideális számára.
Ugyan sok helyen olvashatod, hogy a száraztápos etetés tökéletes a kutyák számára, a száraztápok nagy része azonban nem megfelelő választás. Ezek ugyanis olyan silány minőségű összetevőkből készülnek, mint a húsliszt és a gabona, amelyek alacsony tápértékkel rendelkeznek, és akár allergiát is okozhatnak. Ezen kívül lényeges tudnivaló, hogy bár sok helyen az extra magas hústartalmat hirdetik, mint az eledel legfontosabb tulajdonságát, a túl magas fehérjetartalom az állatorvosok szerint vese- és májproblémákat okozhat.
Ismerd meg a Tanyasi marha menüt!
-
Egyre több négylábú idilli életét teszi tönkre valamilyen egészségügyi probléma, ami legtöbbször visszavezethető ahhoz, hogy milyen minőségű étel kerül kedvenced tányérjába.
Kutyusod fáradékony, nagy mozgásigényű, válogatós, cukorbeteg, esetleg magas tápanyagszükségletű vagy még kölyök? Akkor válaszd a Tanyasi marha eledelünket!
A gondosan összeállított monoprotein raguban, a marhahús mellett, helyet kapott még egy kis barnarizs, sütőtök, édesburgonya és friss erdei áfonya is.
Remek választás válogatós kutyák számára, de még számos más előnye is van. A marhahús extra magas fehérjetartalommal rendelkezik, ezért különösen támogatja az izomzat, a csontok és a fogak megfelelő fejlődését, és rengeteg energiával látja el a kutyusokat.
Kizárólag természetes összetevőkből, állatorvos tanácsadásával készült, frissen főzött eledeleinket még házhoz is visszük nektek!
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc eledelét!
Vegyes etetés – jó megoldás a tisztán száraztápos etetés helyett
A tisztán száraztápos etetés helyett még mindig pénztárcakímélő, de egészségesebb megoldás az úgynevezett vegyes etetés. Ez azt jelenti, hogy a száraztápot valamilyen – mondjuk 50-50%-os arányban – kevered össze valamilyen másik, magasabb víztartalmú prémium kutyaeledellel, például esetünkben PetChef eledellel. Ilyenkor értelemszerűen a kutyus testsúlyának megfelelő mennyiségből csak a választott aránynak megfelelő mennyiséget kell venni – tehát 50-50%-os aránynál 50%-ot az adott eledelből.
A vegyes etetés további előnye, hogy mivel a táp általában ugyanaz marad, a hozzászokási idő is rövidebb. A kutyusok étvágya is javul, hiszen míg önmagában a száraztáp nem túl vonzó, “valódi” étellel keverve már étvágygerjesztőbb.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy hetente ellenőrizd a kutyus testsúlyát, és szükség szerint igazíts a mennyiségeken!
A PetChef frissen főtt kutyaeledeleinek receptjeit a kutyák táplálkozására specializálódott állatorvos, Dr. Varga József állította össze. Összetevőink frissek és emberi fogyasztásra is alkalmasak, így bátran adhatod menüinket labrador kutyádnak is.
A labrador betegségei, életmódbeli tanácsok
Ahhoz, hogy labradorod kiegyensúlyozott, hosszú és egészséges kutyaéletet élhessen, érdemes az alábbiakra odafigyelni:
- Kizárólag minőségi kutyaeledel kerüljön a tányérjára.
- A labradorok hízásra hajlamosak, ezért rendszeresen figyeld kutyusod testsúlyát, és ha növekedést tapasztalsz, csökkentsd a napi ételmennyiséget.
- Mivel gyakoriak náluk az ízületi betegségek, kúraszerűen ízületvédő készítményekkel erősítheted.
- 1-1,5 évente vidd el kutyusodat teljes körű egészségügyi kivizsgálásra, illetve ha bármi szokatlan tünetet, problémát tapasztalsz, azonnal fordulj állatorvoshoz!
Nézzük most meg, mit tehetsz, hogy a lehető legegészségesebb kiskutyát válaszd!
Nulladik lépés: kizárólag hiteles tenyésztőtől vásárolj kiskutyát!
Az első lépés a megfelelő tenyésztő kiválasztása. Sajnos a labrador népszerűségének és az óriási keresletnek köszönhetően rengetegen szaporítják a jó pénzkereseti lehetőség miatt. A szaporítókat pedig nem érdeklik a fajta érdekei és az sem, ha valamilyen genetikai betegség öröklődik a vérvonalon. Éppen ezért válassz nagyon körültekintően tenyésztőt!
Miről ismerheted fel a jó tenyésztőt?
- Minden esetben törzskönyvet ad, amihez tenyész alkalmassági vizsgát kell tenni
- Oltási könyvvel, féregtelenítve kínálja a kölyköket
- Tagja valamilyen egyesületnek
- Mindent tud a fajtáról és szívesen válaszol a kérdésekre
- Az ellések közt hagy időt az anyakutyának a regenerálódásra
Kerámia kutyatál
-
Az egészséges kutyaeledelhez minőségi kerámia tál dukál. Lepd meg szőrös barátodat a PetChef újdonságával, a szupercuki kerámia etetőtálkával, amely kedvenc falataihoz és vízhez egyaránt tökéletes választás! Sok kutyus szenved a fémtálak okozta allergiától, számukra pl. a kerámiából készült tál a megfelelő választás.
A labrador betegségei
A labradorok többnyire robosztusak és egészségesek, de mint minden fajta, ők is hajlamosak bizonyos egészségügyi problémákra. Életkoruk átlagosan 10-12 év, azonban előfordul, hogy öröklött betegségek vagy rossz tartás miatt nem érik meg ezt a kort.
Milyen betegségek fordulhatnak elő a labradoroknál?
Centronukleáris myopathia
A labrador retrieverek centronukleáris myopathiáját általános izomgyengeség jellemzi, amelyet az izomrostok képződési mechanizmusának zavara okoz. Az érintett kutyák az izomgyengeség miatt képtelenek lehetnek normálisan járni és mozogni. Könnyen elfáradnak, izomremegés jelentkezhet náluk és összeeshetnek. Az izomgyengeség jelei 6 hetes és 7 hónapos kor között jelentkezhetnek és körülbelül 1 éves korukig súlyosbodhatnak, majd az állapot stabilizálódik. Néhány kutyánál nyelési problémák léphetnek fel, és fennáll a fulladás vagy légúti fertőzés okozta hirtelen halál veszélye.
Csípődiszplázia
Ez egy örökletes betegség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. Már 4 hónapos kutyusoknál is jelentkezhet, de mindenképpen 1 éves kor alatt jellemző.
A diszplázia eleinte sokszor tünetmentes, a kutyus idősödésével azonban gyulladás, fájdalom és sántítás alakulhat ki. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutya húzza a lábát. Bár tornáztatással és megfelelő diétával sokat lehet javítani az állapoton, teljesen nem gyógyítható.
Mivel csípődiszpláziával diagnosztizált kutya nem tenyészthető, mindenképp kérj negatív teszteredményt a tenyésztőktől!
Epilepszia
Az epilepszia egy olyan agyi működési zavar, amelynek során az agy egyes területein fokozott elektromos tevékenység keletkezik. Ez a fokozott agyi aktivitás megzavarja az idegsejtek ingerületi, illetve gátló folyamatainak egyensúlyát, és izgalmi túlsúlyt eredményez.
Az epilepszia a kutyák gyakori idegrendszeri betegsége. Tünetei változatosak lehetnek, mivel a betegségnek is többféle típusa van. A kutya epilepsziáról itt olvashatsz részletesebben >>
Halott farok szindróma
A halott farok szindróma oka ismeretlen, de a hideg és a túlzott fizikai terhelés szerepet játszhat kialakulásában. Erre utal egyik angol elnevezése is, a cold water tail (hideg vízi farok). A kutyusok izomlázszerű fájdalmat tapasztalnak, farkuk begyullad. A vérerek összenyomódnak, így csökken az izom oxigénellátása. Tipikus tünete, hogy a farok lóg, fájdalmas, a kutya egyáltalán nem, vagy csak nehezen mozgatja. Gyógymód nincs rá, de a tünetek nagyjából két hét alatt elmúlnak.
Könyökízületi diszplázia
A könyökízületi diszplázia során a könyökízületet alkotó karcsont és két alkarcsont egymással érintkező ízületi felszíne nem illeszkedik megfelelően. Emiatt helyenként feszülés, más helyen pedig instabilitás jön létre a könyökízületben. Ennek következményeként porcleválások (anconeus és coronoideus leválás), porcdegeneráció (oszteokondrózis dissecans), porckopásokkal, porcfelrakódásokkal kísért degeneratív ízületi betegség, arthrosis jön létre a könyökízületben.
Osteochondritis dissecans (OCD)
Az osteochondritis dissecans (OCD) a porc betegsége, amely a kutya különböző ízületeit érinti. Az ízületek sérülése, örökletes tényezők, hirtelen növés, hormonális egyensúlyhiány és helytelen táplálkozás vezethet kialakulásához. Az OCD főként a nagytestű kutyáknál jelentkezik. Megtámadhatja a váll-, könyök- és térdízületeket, de többnyire a vállat érinti. A beteg ízületek miatt a kutya sántítani kezd. A vállízület betegségénél rövidebbeket lép mellső lábával, mert el akarja kerülni, hogy ízületei megfeszüljenek. Ha idővel mindkét mellső lábat megtámadja a betegség, a kutya vonakodva fog csak mozogni. A beteg vállízületek mozgatása nagy fájdalommal járhat, erőltetett mozgatása a betegség súlyosbodásával járhat.
Progresszív retina atrófia (PRA)
Genetikai öröklődésű szembetegség, amelynek során a szemben található ideghártya károsodik, a benne található fényérzékelő sejtek, csapok és pálcikák degenerálódnak, sorvadnak. A látás folyamatosan romlik, majd teljes vakság is bekövetkezhet. A betegség sajnos mai ismereteink szerint nem gyógyítható. Erre a betegségre is elérhető genetikai szűrővizsgálat.
Szürkehályog
A szürkehályog gyakran a progresszív retina atrófiával együtt fejlődik, és a szemlencse homályosságát okozza. Az érintett szemen külső szemlélőként is észlelhető a hártyára hasonlító hályog. A probléma örökletes és bár általában idős korban jelentkezik, bármely életkorban előfordulhat.
Trikuszpidális (háromhegyű) billentyű elégtelensége
A trikuszpidális billentyű a jobb pitvar és a jobb kamra között helyezkedik el. A szívbillentyűk feladata biztosítani a vér pitvarból kamrába való jutását és megakadályozni a visszaáramlást. Szívbillentyű elégtelenség esetén a sérült billentyű megvastagodhat vagy csomók jelenhetnek meg rajta. A billentyűk lyukassá válhatnak, így pitvarba visszafolyhat a vér, ami szívzörejhez és abnormális szívhanghoz vezet. A megnövekedett vérmennyiség a szívkamrák megnagyobbodáshoz vezet, egyben növeli a vérnyomást. A trikuszpidális billentyű esetén a magas vérnyomás hatására kiáramló vér a mellkasba és a hasüregbe kerül, melynek tünete a kutyus hasi puffadtsága.
Extra tipp: Bár a legtöbb labrador hosszú és és boldog életet él, a fenti betegségekre való hajlam miatt érdemes már kölyökkutya korban kisállat biztosítást kötni rájuk. Így még a hosszabb kezelés sem fog különösebb anyagi problémát jelenteni.
Rágóka válogatás
-
A kutyusod motiválása és jutalmazása fontos része a napi kapcsolatotoknak, ehhez jó, ha mindig van nálad néhány extra finom, szuperegészséges falat is.
Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot és glutént sem, ami a kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy allergiát.
Tökéletes választás lehetnek kutyusod jutalmazására a szuper ízletes izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal bőr rágókák és izlandi tőkehal bőr rágókák is, melyeket fagyasztva szárított eljárással készítünk.
Nagy segítségedre lehetnek a fogmosások közti lepedék eltávolításában ezek a természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágókák. Fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik. Mindennapos fogyasztás mellett kevesebb barna foglepedék és fogkő alakulhat ki, és megszűnhet a kutya rossz lehelete is.
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
A labrador mozgásigénye, játék
A labrador vadászkutya, lételeme a mozgás. Lelkileg és fizikailag is akkor érzi jól magát, ha sokat rohangálhat, napjai tele vannak aktivitással. Mivel rendkívül energikus, ne kényszerítsd be egy kis lakásba, hanem biztosíts számára nagy teret, ahol kedvére futkározhat. Szüksége van rá, hogy rendesen kifáradjon, így az 1-2 rövidebb séta biztosan nem elegendő ennek a fajtának.
A labradorok imádnak kirándulni, együtt sportolni kétlábú családtagjaikkal. Természetesen ebtársaikkal is szívesen játszanak. Kiemelkedően teljesítenek a kutyasportokban, zseniálisak az agility-ben, a dog dancingben.
Rajonganak az erdőkért, mezőkért, vízpartokért. Hosszú órákon át elvannak, ha eldobunk számukra valamit és azt óriási lelkesedéssel visszahozhatják. Szeretnek strandolni, de egy friss pocsolya is megteszi nekik, hogy megmártózzanak.
A labrador ápolása
A labrador ápolása egyszerű, hiszen rövid szőréből kiperegnek a szennyeződések, még ha kedvenced úgyis döntött, hogy a sárban dagonyázik.
Nézzük, hogy mire érdemes odafigyelni mindennapos ápolása során:
- Minimum hetente egyszer alaposan keféld át a bundáját, vedlési időszakban azonban ajánlott sűrűbben megtenni.
- Rendszeresen vizsgáld át a szőrét, hogy nehogy élősködők telepedjenek meg benne.
- A labrador hajlamos a bőrgyulladásokra, ezért ezt is ellenőrizd.
- Nem szükséges sűrűn fürdetni, évente néhány alkalom bőven elegendő. Ilyenkor mesterséges adalékanyagoktól mentes kutyasampont használj.
- A kutyafajta gyakran küzd fülfertőzésekkel, ezért fordíts különös figyelmet a fülek tisztántartására.
- Soha ne hagyd ki a szezonális bolhakezelést.
- Ellenőrizd kutyusod körmeit és ha szükséges vágd rövidre őket, megelőzve a beszakadásokat és egyéb problémákat.
- A fogak egészségének megőrzéséhez rendszeresen távolítsd el a kutyus fogairól a lepedéket, amelyből fogápolás hiányában fogkő alakulhat ki. A fogkő ugyanis hosszú távon fog- és ínybetegségekhez vezet. Iktasd be a napi fogmosást kutya fogkrémmel és fogkefével.
+1 FOGÁPOLÁSI TIPP: A lepedék eltávolításában a fogmosások között nagy segítségedre lehet egy természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágóka. A Petchef kínálatában megtalálod a szuper ízletes farkashal bőr vagy tőkehal bőr rágókákat, amelyek fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik.
Kinek való és kinek nem való a labrador retriever?
Mikor válaszd a labradort?
- Ha nagyon eleven, barátságos, szeretetteljes kutyust keresel.
- Ha intelligens, tanulni vágyó, engedelmes fajta szimpatikus számodra.
- Ha nagy mozgásigényű ebet szeretnél.
- Ha gyerekekkel és idősekkel egyaránt barátságos kutyusban gondolkodsz.
- Ha olyan szőrös kedvencre vágysz, aki remek alkalmazkodó készséggel rendelkezik.
- Ha macskabarát fajta jön csak szóba.
- Ha olyan kedvencet szeretnél, aki alkalmas segítőkutyának.
Mikor ne válaszd ezt a fajtát?
- Ha kis mozgásigényű társat keresel.
- Ha kistestű kutya volna megfelelő.
- Ha hosszabb időre egyedül akarod hagyni kedvenced.
- Ha egy vérbeli házőrzőre van szükséged.
És végül egy kis történelem: így alakult ki a labrador retriever fajta
A labrador retrieverek Új-Fundland szigetéről származnak. Az eredetileg Szent János kutyáknak nevezett labradorok az 1700-as évektől kezdve a helyi halászok társaiként és segítőiként szolgáltak. Naphosszat gazdáik mellett dolgoztak, a horgok közül kiszabadult halakat fogták ki, majd az estét a halászok családjával töltötték.
A Szent János kutyát az újfundlandi kutyával és más helyi kutyákkal keresztezték. A kívülállók felfigyeltek a kutya hasznosságára és jó természetére, és az angol sportolók néhány labradort importáltak Angliába, hogy a vadászatok során apportírozásra használják. Malmesbury második grófja 1830 körül Szent János kutyákat szállíttatott Angliába és Malmesbury harmadik grófja volt az első, aki a négylábúakat labradorként említette.
Meglepő módon a labradorok az 1880-as évekre majdnem kihaltak, és a Malmesbury családnak és más angol rajongóknak tulajdonítják a fajta megmentését. Új-Fundlandon a kutyusok a kormányzati korlátozások és az adótörvények miatt eltűntek. A családok legfeljebb egy kutyát tarthattak, és a szukákat magas adókkal sújtották, így a lány kölyköket kiselejtezték az alomból.
Angliában azonban fennmaradt és a Kennel Club 1903-ban külön fajtaként ismerte el a labrador retrievert. Az Amerikai Kennel Club 1917-ben követte a példát, és az 1920-as és 30-as években brit labradorokat importáltak, hogy a fajta meghonosodjon az Egyesült Államokban.
A fajta népszerűsége a második világháború után kezdett igazán felívelni, és 1991-ben a labrador retriever lett az Amerikai Kennel Klub által regisztrált legnépszerűbb kutya – és ezt a címet azóta is őrzi. Kanadában és Angliában is ők vezetik a listát.