Óriási ijedtség egy gazdi számára, ha azt látja, hogy szőrös barátja dülöngélni kezd, mintha csak ivott volna. A koordinálatlan mozgásnak, egyensúlyvesztésnek számos okat lehet, amit nem szabad félvállról venni. Sokszor komoly betegség áll a hátterében, ezért azonnal állatorvoshoz kell fordulni, ha a különös jelenséget tapasztalod. Cikkünkből most megtudhatod, hogy milyen egészségügyi problémák okozhatnak dülöngélést, és mi a teendő ilyen esetekben.
Ataxia kutyáknál: ezért dülöngél a kutya
Az ataxia olyan neurológiai rendellenesség, amely egyensúly- és koordinációs problémákat okoz a kutyusoknál, és többek között tántorgó, dülöngélő járás jellemzi.
Az ataxia érintheti:
- a kisagyat
- a gerincvelőt
- a vesztibuláris rendszert (egyensúlyközpont)
Az ataxia befolyásolja a kutya azon képességét, hogy irányítsa az izmait és fenntartsa az egyensúlyt, így a kutya ügyetlennek tűnik, mozgása koordinálatlan.
1. Kisagyi ataxia kutyáknál (cerebelláris ataxia)
A kisagy közvetlenül a nagyagy mögött helyezkedik el, és az egyensúlyban, a testtartásban és az akaratlagos mozgások koordinálásában játszik szerepet. Amennyiben a kisagy bármilyen módon károsodik, az hatással van ezekre a funkciókra.
A kisagyi ataxia jelei kutyáknál a következők lehetnek:
- megnövekedett lépéshossz
- reszketés, amely akkor jelentkezik, amikor az állat megpróbál akaratlagos mozgást végezni
- a kutya széles lábakkal áll
- fej- és testremegés
- a kutyus a fejét alacsonyan tartja
2. Spinalis ataxia kutyáknál
A spinális ataxia a gerincvelő fehérállományának problémája. A gerincvelő továbbítja az információkat a test és az agy között. Többek között a test azon képességéért felelős, hogy érzékelje és megváltoztassa a végtagok helyzetét. A végtagokban lévő érzékelő receptorok az idegeken keresztül információt küldenek a gerincvelőbe. Amennyiben a gerincvelő sérül, a jelek nem tudnak eljutni az agyba vagy az agyból.
A spinalis ataxiára utal, ha:
- a kutya dülöngél vagy ide-oda billeg
- a végtagok rendellenes helyzetben állnak (pl. keresztben vagy szétterpesztve)
- járás közben a végtagok szélesen kilendülnek vagy keresztezi őket a blöki
- a kutyus képtelen mozgatni az érintett végtagokat
3. Vesztibuláris ataxia kutyáknál
A vesztibuláris rendszer a belsőfülből, a vestibulocochlearis idegből, az agytörzsből és a kisagyból áll. Az itt történt károsodás az alábbiakat okozza:
- dülöngélés, egyensúlyzavar
- túlzott nyáladzás
- gyors, önkéntelen szemmozgások
- séta közbeni botladozások
- a kutya fejbillentése
- kedvenced körbe-körbe jár
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg válogatós, érzékeny gyomrú, hasmenéssel vagy hányással küzd, válaszd az Ünnepi malac eledelünket!
Ebben a gondosan összeállított monoprotein sertéshúsos raguban hajdina, sütőtök, édesburgonya és sárgarépa található, amelyek gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásukkal támogatják az emésztést.
Ez az eledel rendkívül ízletes, így kutyusod az utolsó morzsát is eltünteti majd a tálkájából. Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked! Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
MegnézemDülöngél a kutya: a leggyakoribb okok
Most, hogy megismertük az ataxia különböző típusait, nézzük meg, hogy milyen konkrét problémák okozhatják a dülöngélését, egyensúlyvesztést kutyusodnál!
1. ok: Fülgyulladás kutyáknál
A fülgyulladás kutyáknál az egyik leggyakoribb betegség. Legtöbbször a külsőfület borító bőr gyulladása jelentkezik, azonban ez átterjedhet a középfülre és belsőfülre is. A belsőfül fertőzései a kutyák egyensúlyvesztésének leggyakoribb okai.
A kutya fülgyulladás okai:
- bakteriális vagy gombás fertőzés
- élősködők (pl. fülatka)
- fajtajellegből adódó hajlam (pl. spániel, labrador, németjuhász esetében gyakoribb probléma)
- idegen test a fülben (pl. toklász)
- túlzott fülzsírtermelődés, illetve fülzsírdugó
- szőrdugó
- sérülés, trauma
2. ok: Dezorientáció
A dezorientáció egy olyan megváltozott állapot, amikor a kutya tájékozódási zavarban szenved hely- vagy időtudat hiányában. Ez számos, a központi idegrendszert vagy a belsőfület érintő állapot következtében előfordulhat. Az életkorral összefüggő demencia is hatással lehet a kutyára, ami miatt még a számára ismerős helyeken is összezavarodik.
3. ok: Gerincvelő problémák
Jópár, a gerincvelőt érintő állapot befolyásolhatja a kutya egyensúlyát és koordinációját.
Ezek közé tartozhatnak:
- a porckorong kiboltosulások
- a daganatok
- a fertőzések
- a gyulladások
- a traumák
- egyes betegségek (pl. a degeneratív myelopathia, amely bénulást eredményezhet, vagy a wobbler-szindróma, amely a nyaki gerincszakaszt érinti)
3. ok: Izomgyengeség
Az izomgyengeség és izomsorvadás több probléma következtében is kialakulhat, és azt okozhatja, hogy dülöngél a kutya. Például a myasthenia gravis lebontja az idegek és az izmok közötti jelátvitelt, míg a myositis, az izomszövet gyulladása, amely járásképtelenséget eredményezhet.
4. ok: Járási problémák
A végtagok és lábak idegeinek és izmainak számos sérülése és működési zavara okozhat egyensúlyvesztést és koordinációs zavarokat. Az olyan állapotok, mint a keresztszalag szakadás, a csípődiszplázia, a patellaficam vagy az osteochondritis dissecans olyan fájdalmat eredményezhetnek, amely befolyásolhatja a kutya járóképességét és dülöngéléshez vezethet.
5. ok: Agyi rendellenességek: agydaganat, agyvelő- és agyhártyagyulladás, stroke
Az agydaganatok, fertőzések és gyulladások befolyásolhatják a kutya egyensúlyozási és járási képességét, valamint az idegek működést. A kisagy rendellenességei és az öregség miatt bekövetkező degeneratív elváltozások szintén hatással vannak az idegműködésre.
Az agyvelő- és agyhártyagyulladás gombás fertőzések, valamint kullancsok által terjesztett betegségek és paraziták következménye, mely rendszerint lázzal, illetve depresszióval is párosul.
Agydaganat esetén a tüneteket elsősorban az határozza meg, hogy milyen területet érint a tumor.
A stroke szintén okozhat dülöngélést, bár nem számít gyakori betegségnek.
A stroke kiváltó okai:
- magas vérnyomás
- vérrögök
- vérzés
- fejsérülés
- vesebetegség
- férgek
Milyen tüneteket érdemes figyelni stroke esetén?
- egyensúlyvesztés
- a fej egyik oldalra billen
- látásvesztés
- körbe-körbe járkálás
- összeesés
6. ok: Szopornyica
A szopornyica egy rendkívül fertőző – sokszor halálos – vírusfertőzés, amelyet kedvenced fertőzött állatokkal való érintkezés során kaphat el. A vírus az idegrendszert támadja, ami rángásokat, görcsöket és bénulást okoz.
7. ok: Kiszáradás
A kutyusoknak sok vízre van szükségük ahhoz, hogy szervezetük megfelelően tudjon működni, hiszen testük 80%-ban vízből épül fel. Ezért naponta nagyjából 40-60 ml szükséges számukra testsúly-kilogrammonként. Már 10%-os veszteség is jelentősnek számít esetükben.
Amikor a szervezet túl sok vizet veszít, akkor az egyes sejtekből történő vízkivonással kompenzál, emiatt felborul az elektrolit háztartás. Mindez jelentősen befolyásolhatja a izomműködést.
A dehidratáltság és kiszáradás oka lehet az étel és ital hiánya, a hőguta, de számos betegség is állhat a hátterében, például:
- bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzés
- fogfájdalom, fogsérülés
- fájdalom a szájban trauma következtében
- túlzott nyáladzás
- hányás, hasmenés
- cukorbetegség
- addison-kór
- bélférgesség
- daganat
- vesebetegség
- méreg fogyasztása
8. ok: Vérszegénység
A vérszegénység olyan állapot, amikor a vörösvértestek mennyisége jelentősen csökken. A vörösvérsejtek a test valamennyi sejtjéhez, így az izmok sejtjeihez is oxigént szállítanak. Ha nem elegendő a számuk, akkor a sejtek kiéheznek és legyengülnek. A vérszegénység az agyra is hatással lehet, és tájékozódási zavarokat, szédülést okozhat.
9. ok: Mérgek
Az alkohol, fagyálló vagy patkányméreg fogyasztása számos problémát, akár halált is okozhat, és befolyásolhatja a kutyus járását. Ha azt gyanítod, hogy kedvenced olyasmit evett, amit nem kellett volna, azonnal vidd állatorvoshoz. A szakember hánytatással és egyéb támogató kezeléssel segítheti a mérgek semlegesítését.
10. ok: Időskori vesztibuláris szindróma
Ez az állapot általában hirtelen jelentkezik az idősebb kutyáknál. Sok gazdi ilyenkor azt hiszi, hogy a kutyusnak stroke-ja van, mert úgy viselkedik, mintha részeg lenne.
Milyen tünetek utalnak a betegségre?
- dülöngélés, féloldalasság, botladozás
- minden irányba mozgó, rángatózó szemgolyók
- szétterpesztett lábak
- az egyik oldalra való dőlés, elesés
- fejdöntés az egyik oldalra
- étvágytalanság
- émelygés, hányás
- körbe-körbe járás
Szerencsére a betegség kilátásai nagyon jók, a legtöbb kutya rövid időn belül teljesen felépül.
11. ok: Máj- vagy veseelégtelenség
Amikor szervi elégtelenség következtében méreganyagok halmozódnak fel a testben, a kutya egyik lehetséges tünete lehet a dülöngélés, a koordinálatlan mozgás. Ehhez zavart viselkedés is társulhat.
Komposztálható kakizacskó
A kora reggeli sétáknál és az esti csavargásoknál a kutyaürülék eltűntetése talán a kedvenceinkkel járó egyik legnagyobb fejtörés.
A kukoricakeményítőből készült környezetbarát kakizacskónk használatával ez pofonegyszerű, ráadásul kedvenced ökomancsnyomát is csökkentheted vele.
Azontúl, hogy alapból elvárható, igenis menő dolog feltakarítani a kakit kutyusunk után. A lila, szupercuki mintás kakizacsival ezt te is könnyedén megteheted a kedvenceddel való séták során.
Megnézem12. ok: Sérülések
A különböző traumák, így a fejsérülések, agyrázkódás vagy a belsőfül károsodása hatással van a kutyusok egyensúlyára. Mivel a blökik szeretik elrejteni a fájdalmukat, olykor nehéz lehet ennek megállapítása, de az alábbi jelek utalhatnak rá:
- a blöki nyalogatja a sérült területet
- megváltozik a kutya étvágya
- kedvenced erősen liheg
- lelassulnak az állat reflexei
- tágabbak a pupillái
- szorong
- nem akar lefeküdni
Mit tegyél, ha dülöngél a kutya?
Ha azt látod, hogy kedvenced dülöngélni kezd, nem megfelelő a koordinációja, azonnal fordulj állatorvoshoz. Fontos, hogy megfigyeld a kutyus egyéb tüneteit is, mert ez segíthet a szakembernek a diagnózis felállításában.
Az állatorvos kérdéseket tehet fel a kutya táplálkozási és ürítési szokásairól, arról, hogy érintkezett-e beteg állatokkal, vagy hogy volt-e bármilyen sérülése. Ilyenkor szükséges lehet teljes körű fizikai, ortopédiai és neurológiai vizsgálat, valamint vér- és vizeletvizsgálat képalkotó eljárásokkal. Szükség esetén izom- és idegbiopsziára, valamint agy-gerincvelői folyadék vételére és elemezésére is sor kerülhet.
A megfelelő kezeléshez elengedhetetlen a pontos diagnosztika. Dehidratáció és elektrolitvesztés esetén például folyadékpótlásra van szükség. Ha fertőzésről van szó, antibiotikumok és gyulladáscsökkentők alkalmazása javasolt. Daganatok esetében sebészi eltávolítás, kemoterápia vagy sugárkezelés lehet indokolt.
Hogyan előzhető meg, hogy dülöngéljen a kutya?
- A rendszeres állatorvosi vizsgálatok segíthetnek abban, hogy még azelőtt fény derüljön bizonyos betegségekre, mielőtt annak komoly következményei lennének.
- Mivel a dülöngélést sok esetben dehidratáltság okozza, mindig gondoskodj arról, hogy kedvenced elegendő vizet fogyasszon, és a nyári kánikulában óvd a hőségtől, biztosíts számára hűvös helyet!
- A szopornyica elleni védőoltás beadatása a legjobb módja annak, hogy megvédd szőrös barátodat a halálos vírustól.
- Amennyiben kutyusodnál a külsőfül gyulladását tapasztalod, azonnal kezeld, nehogy súlyosbodjon!
- Tartsd távol kedvencedet a különféle méreganyagoktól!