Az emberhez hasonlóan négylábú barátainknak is lehetnek komoly veseproblémái, amelyek mind heveny, mind idült formában is megjelenhetnek. Mi a különbség a kettő között? Mi vezethet a kutya veseelégtelenségéhez? Milyen tünetekre kell odafigyelni és mit tehetünk a vesebeteg kutya állapotának javulása érdekében? A bejegyzésben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a témáról.
Kutya veseelégtelenség: mit jelent ez pontosan?
A kutyák veséje az emberéhez hasonlóan páros szerv, ami a hasüregben helyezkedik el. A vese több feladatot is ellát:
- A vizelettel kiválasztja és megtisztítja a vért a káros salakanyagoktól
- Felel a víz és elektrolit háztartásáért
- Fenntartja a megfelelő sav-bázis egyensúlyt
- Hormonokat termel, amelyek a megfelelő vérnyomás, vörösvérsejt-termelődéséért felelősek
Ha a vese működése valamilyen okból kifolyólag jelentősen csökken, akkor annak komoly következményei lehetnek és akár életveszélyes állapot is kialakulhat. A vese csökkent működését nevezzük tehát veseelégtelenségnek, ami jelentkezhet heveny vagy idült formában.
Ismerd meg a PetChef Erdei nyúl menüt!
-
Egyre több négylábú idilli életét teszi tönkre valamilyen egészségügyi probléma, ami legtöbbször visszavezethető ahhoz, hogy milyen minőségű étel kerül kedvenced tányérjába.
Kutyusod máj- és vesebetegséggel küzd, hasnyálmirigy problémáktól szenved, esetleg idős, allergiás vagy cukorbeteg? Akkor válaszd az Erdei nyúl eledelünket!
A gondosan összeállított monoprotein raguban, a nyúlhús mellett, helyet kapott még egy kis kukoricadara, chia mag, édesburgonya, sütőtök és friss erdei áfonya is. Erdei nyúl eledelünk hipoallergén hatással is rendelkezik, ezért ideális azoknak a kutyusoknak, akik allergiásak más fehérjeforrásra. Csökkentett fehérjetartalma pedig támogatja a vesék szűrő funkcióját, így kifejezetten ajánljuk máj- vagy vese problémák fennállása esetén.
Kizárólag természetes összetevőkből, állatorvos tanácsadásával készült, frissen főzött eledeleinket még házhoz is visszük nektek!
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc eledelét!
A vesebeteg kutya etetése
A kutya veseelégtelenség gyógyítása csak az állatorvossal egyeztetett megfelelő étrend bevezetésével és szigorú betartásával lehetséges. Itt a cél, hogy a vesét minél kevesebb terhelés érje, ezért magas minőségű de lehetőleg alacsony foszfor és karbamid tartalmú étrend szükséges.
A PetChef Erdei nyúl kutyaeledele máj és vese kímélő hatású, úgyhogy ideális lehet vesebeteg kutyáknak. Természetesen mindenképpen szükséges az állatorvossal egyeztetni.
Az előírt ételmennyiséget jellemzően több, akár 5-6 adagra kell elosztani, ugyanis ezzel lehet elkerülni, hogy az elfogyasztott eledel hirtelen toxikus szintre növelje a salakanyagok mennyiségét.
Ilyen esetben szigorúan tilos egyszerre nagy mennyiségű táplálékot adni a kutyának!
Mit lehet tenni, ha a vesebeteg kutya nem eszik?
Bár nagy lehet a késztetés, hogy kutyusunknak kedvenc falatait adjuk, muszáj ellenállni a kísértésnek, ugyanis éppen ezzel növeljük meg a mérgező anyagok mennyiségét a szervezetében, ami toxikus sokkot is okozhat.
Az étrendet csak állatorvosi segítséggel szabad módosítani, és együtt megtalálni, mit hajlandó megenni a kutya. Szükség esetén pedig étvágynövelő készítmény adása javasolt!
A kutya veseelégtelenség tünetei és okai
A heveny veseelégtelenség
A kutya veseelégtelenségének ez a hirtelen fellépő formája kialakulhat a vese önálló megbetegedése következményeként, de sokszor más betegség vagy állapot okozza. A kiváltó okok a következők lehetnek:
- Külső okok, például súlyos vérvesztés, égés vagy lehűlés
- Súlyos hányás és hasmenés
- Vírusos vagy bakteriális megbetegedések, mint például babesiosis
- Szervi megbetegedések, például hasnyálmirigy-gyulladás, májbetegség, vagy gennyes méhgyulladás
- Mérgezések, például fagyálló-mérgezés
- Bélelzáródás
- A vizeletelvezetés problémái, például hólyagkő beékelődés, vagy prosztata megnagyobbodás
A heveny veseelégtelenség azonnali kezelésre szorul, ezért a tünetek jelentkezése esetén ne gondolkozzunk, azonnal vigyük az állatot orvoshoz! Az életveszélyes állapot megszüntetése után a kiváltó oknak megfelelő komplex terápia szükséges.
A heveny veseelégtelenség tünetei a következőek:
- Bágyadtság
- Hányás/hasmenés
- Csökkent mennyiségű vizelet, vagy a vizelet kiválasztásának tejes megszűnése
- Görcsök, nehézlégzés
- Vizeletszagú lehelet
PetChef kutyakendő
-
Sétához, játékhoz, kiránduláshoz, kutyasuliba vagy akár ünnepi alkalmakra is tökéletes választás a PetChef 100% pamutvászon kendője, mely igazán stílusossá teszi kedvencedet. Válaszd a kutyusod személyiségéhez legjobban illő modellt! A PetChef kínálatában már megtalálod a karakteres lila mellett a romantikus rózsaszín változatot is. A kendők két méretben érhetők el kicsiknek és nagyoknak, hogy a tekintélyesebb nyakméret se jelentsen problémát. A cuki kendőkkel ráadásul a világ tudtára adhatod, hogy kedvenced a szuperegészséges, minőségi PetChef menük imádója. A divatos kendők bőrbarátok és mosógépben moshatók.
Az idült veseelégtelenség kutyáknál
Az idült veseelégtelenség azt jelenti, hogy a vesék tartósan nem tudják ellátni a feladataikat. Alattomos betegség, mert komolyabb tüneteket már csak akkor tapasztalhatunk, ha a veséket alkotó szövetek körülbelül 75%-a károsodott.
Márpedig ha a vesék nem működnek megfelelően, akkor a salakanyagok mérgező mértékig felhalmozódhatnak, a vérnyomás kórosan megemelkedhet, és az alacsony vörösvérsejtszám miatt vérszegénység alakul ki.
Mit tehet a gazdi, hogy időben felismerje a betegséget?
Gyakori tévhit, hogy jó dolog, ha a kutya feltűnően sokat iszik és pisil. Ez nem így van! A nagy mennyiségű folyadék fogyasztás és nagy mennyiségű pisilés lehet annak a jele is lehet, hogy a vese többé nem képes a megfelelő folyadékszintet fenntartani, tehát egy korai, a kutya vesebetegség tünet is lehet.
Ezen kívül ha megtehetjük, idősebb korban érdemes kedvencünket időről időre szűrővizsgálatra vinni, ugyanis a vesebetegség időben történő felismerése kulcsfontosságú.
Az idült veseelégtelenség tünetei kutyáknál
A nagyfokú szomjúságérzet, és nagy mennyiségű vizelet korai figyelmeztető jel. Súlyosabb esetben a következőket tapasztalhatjuk:
- Étvágycsökkenés, súlyvesztés
- Csökkent aktivitás
- Fénytelen szőrzet, sorvadt izmok
- Hányinger, hányás, hasmenés
- Kellemetlen szájszag, fekélyek a szájüregben, kilazult fogak
- Sápadt nyálkahártya
- Vesék mérete, tapintása a normálistól eltérő
Rágóka válogatás
-
A kutyusod motiválása és jutalmazása fontos része a napi kapcsolatotoknak, ehhez jó, ha mindig van nálad néhány extra finom, szuperegészséges falat is.
Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot és glutént sem, ami a kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy allergiát.
Tökéletes választás lehetnek kutyusod jutalmazására a szuper ízletes izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal bőr rágókák és izlandi tőkehal bőr rágókák is, melyeket fagyasztva szárított eljárással készítünk.
Nagy segítségedre lehetnek a fogmosások közti lepedék eltávolításában ezek a természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágókák. Fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik. Mindennapos fogyasztás mellett kevesebb barna foglepedék és fogkő alakulhat ki, és megszűnhet a kutya rossz lehelete is.
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
Milyen vizsgálatok szükségesek a diagnózishoz?
A kutya laboreredmények alapján, tehát vér és vizeletvizsgálattal már nagyrészt diagnosztizálható. A vizeletvizsgálat eredményekből látszik, ha a salakanyagok, például foszfor mennyisége túl magas, ha a víz és bizonyos elektrolitok, például kálium mennyisége túl alacsony. A vér elsavasodott kémhatása, alacsony vörösvérsejtszám is árulkodó.
A laboron kívül alkalmazhatnak egyéb képalkotó eljárásokat, például röntgent és ultrahangot is.
A kutya veseelégtelenség kezelése
Teljesen természetes, hogy a gazdik első kérdése, hogy meddig él egy vesebeteg kutya. Nos, ha a betegséget időben sikerül felismerni, és kezelni, akkor kedvencünk még akár éveket is élhet. Bár a vese szövetei nem termelődnek újra, de megfelelő kezeléssel tehermentesíthető a vese, illetve megakadályozható a szövetek további károsodása. A kezelés további célja, hogy csökkentse a vese elégtelen működéséből adódó kellemetlen tüneteket és ezzel növelje kedvencünk életminőségét.
A kezelés fő elemei a megfelelő etetés, a vesekárosító gyógyszerek teljes elhagyása, és a betegséget kezelő gyógyszeres terápia.
A veseelégtelenség mindenképpen tartós állapot, ezért meg kell tanulni együttélni vele. Mik a gazdi teendői?
- Nagyon fontos a betegség fejlődésének nyomon követése, ami a következőket jelentheti:
– Rendszeres testsúly ellenőrzés
– Étvágy, vízfogyasztás, vizelet mennyiségének figyelése
– Ellenőrző laborvizsgálatok teljesítése - Állatorvossal egyeztetett diéta pontos betartása
- Folyamatosan nagy mennyiségű friss víz biztosítása
- Előírt gyógyszerek pontos adagolása
Ha a kutya állapotában javulást érzékelünk, a terápia folytatása akkor sem maradhat el! Állapotromlás esetén pedig sürgősen fel kell keresni az állatorvost.
Kórházi kezelés akkor lehet szükséges, ha súlyos állapotú, dehidratált vesebeteg kutyáról van szó, a kórházban ugyanis infúzióval tudják helyreállítani az elektrolit, folyadék és savbázis háztartást. Szintén súlyosabb esetben fordul elő, hogy a beteg állatnak időről időre infúzióra van szüksége, amit vagy az állatorvos, vagy betanulás után a gazdi adhat neki.