Frissen főtt kutyaeledelek bernáthegyi kutyádnak
A bernáthegyi a világ egyik legismertebb és legkedveltebb óriás kutyafajtája, akiről az emberek többségének azonnal a nyakában található rumos hordó jut eszébe. A kutyusok a svájci Alpok veszélyes hágóin segítettek az utazók megmentésében, mára azonban a családok megbízható és szeretetteljes tagjaivá váltak. Hatalmas testük még nagyobb szívet takar, nyugodt, békés, türelmes személyiségük tökéletes társsá teszi őket. Cikkünkből most mindent megtudhatsz a bernáthegyi tartásáról, gondozásáról és etetéséről, így eldöntheted, hogy mennyire ideális számodra ez a kutyafajta.
Méret
Óriás termetű | marmagassága: 65-90 cm, súlya: 54-82 kg
Mozgásigény
mérsékelt
Élettartam
8-10 év
Vérmérséklet
vidám, barátságos, kedves, független, szociális
Etetés
Napi 2x
Ajánlott PetChef menü
Atlanti lazac, Mennyei kenguru
Színek
A bernáthegyi kutya külseje
A bernáthegyi egy impozáns megjelenésű, óriási méretű kutyus, amely azonnal magára vonja a figyelmet. A kanok magassága elérheti a 90 centimétert, míg a súlyuk akár 82 kilogramm is lehet.
Az óriás bernáthegyi robosztus testalkatához izmos végtagok társulnak. Mellkasa mély, a hát vonala egyenes, és a farok hosszú, amely természetesen lóg, vastag szőrrel borítva. A kutya járása lassú és méltóságteljes, ami tükrözi a fajta nyugodt és megfontolt természetét. Emellett utal munkakutya múltjára, hiszem évszázadokon át embereket mentett a zord alpesi körülmények között.
Jellegzetes széles, lapos homloka, amelyet sötét maszk tesz még markánsabbá. A bernáthegyi fülei közepes méretűek, háromszög alakúak, és lazán lógnak a fej mellett. Az orr nagy és fekete, amely jól illeszkedik az erőteljes pofához. A szemek kifejezetten mélyen ülnek, és sötétbarnák, intelligenciát és a hűséget sugároznak.
Bernáthegyi színek és szőrzet
A bernáthegyi szőrzete kétféle változatban létezik:
- rövidszőrű: sima, sűrű és jól tapad a testhez, valamint ellenállóbb a zord időjárási körülmények közepette
- hosszúszőrű: enyhén hullámos, de soha nem göndör vagy bozontos
Mindkét típusú szőrzet vastag aljszőrzettel rendelkezik.
A kutyusok bundája általában vörös-fehér illetve fehér-vörös, de gyakorlatilag a vöröstől a sárgáig terjedő árnyalatok bármelyikével találkozni. A bernáthegyi fekete vagy sötét foltokat illetve maszkot visel a fején, amelyek tovább növelik a fajta karakteres megjelenését.
A bernáthegyi vérmérséklete, viselkedése, tulajdonságai és jelleme
A bernáthegyi – angolul St. Bernard, azaz szent bernáthegyi – híres végtelen nyugalmáról. A kutyusok rendkívül szelídek és barátságosak, megfontoltak és higgadtak, ezért csodálatos, szeretetteljes és hűséges családi társak. Személyiségük megbízható és kiegyensúlyozott, ritkán mutatnak agressziót. Békés természetük óriási termetük miatt különösen fontos.
A bernáthegyi további szupererejei közé tartozik, hogy figyelmes és ragaszkodó. Akkor boldog, ha szerettei körében lehet és könnyen megérzi a gazdi érzelmi állapotát. Ha nyugtalanságot, szorongást tapasztal, nyugtató jelenlétével segíthet megteremteni imádott kétlábúja lelki egyensúlyát.
Gyerekekkel különösen jól kijön, mivel rendkívül türelmes és óvatos a kisebbekkel. Bár nem kimondottan játékos, inkább az a fajta kutya, aki csendesen figyeli a kicsik szórakozását, és ha kell, védelmezően közbelép.
Más állatokkal is szívesen barátkozik, különösen, ha már kölyökkorától kezdve együtt nevelkednek. Mivel igazi kis szociális lény és nem hajlamos a dominanciára, jó társa lehet kutyáknak, macskáknak vagy akár kisebb állatoknak. Utóbbiak esetében arra kell figyelni, hogy hatalmas méreteivel nehogy rálépjen vagy ráfeküdjön az aprócska lakótársakra.
A bernáthegyi már csak külsejét tekintve is remek házőrző, hiszen termete és mély hangja elegendő a betolakodók távoltartásához. Nem agresszív, ugyanakkor ha azt érzi, hogy a családja veszélyben van, védelmező ösztönei azonnal működésbe lépnek.
Olyan otthon jelenthet ideális környezetet számára, ahol folyamatosan élvezheti szerettei társaságát és van elegendő helye a mozgásra. Bár a bernáthegyi szeret a szabadban tartózkodni, nem alkalmas arra, hogy udvari kutyaként éljen. Szüksége van a család közelségére és a beltéri kényelemre, főleg a nyári kánikulában, amikor a hőség különösen megterhelő lehet számára.
A bernáthegyi kölyök nevelése
A kölyök bernáthegyi képzése türelmet és következetességet igényel, mivel bár nagyon intelligens és tanulékony fajtáról van szó, a kutyusoktól nem áll távol némi makacsság. Tanításukat már apró szőrgombócként el kell kezdeni, hiszen a bernáthegyi kiskutya gyorsan növekszik, hamar nagyméretű kutyussá cseperedik, és ilyenkor már nehezebb irányítani, amennyiben nem kapta meg az alapvető engedelmességi tréninget.
Íme néhány tipp a bernáthegyi kiskutya neveléséhez:
- A szocializáció a bernáthegyi nevelésének egyik legfontosabb része. Már korán, 10-12 hetes korában el kell kezdeni a kölyökkutyát különböző emberekkel, állatokkal és helyzetekkel megismertetni, hogy felnőttkorában magabiztos és kiegyensúlyozott legyen. Mivel természeténél fogva óvatos lehet az ismeretlen dolgokkal szemben, mindez elengedhetetlen ahhoz, hogy ne váljon félénkké vagy túlzottan védelmezővé. Segít továbbá abban is, hogy megfelelően viselkedjen nyilvános helyeken és könnyen alkalmazkodjon új helyzetekhez.
- Az engedelmességi tréning mellett érdemes megtanítani a kutyát alapvető háztartási szabályokra is, például arra, hogy hol aludhat és ehet, valamint hogy ne rágja meg a bútorokat vagy más tárgyakat!
- Mindig legyenek világosak a szabályok és legyél következetes a nevelése során, kis barátod ugyanis olykor igen konok tud lenni!
- Mivel a bernáthegyi nagytestű és erős kutya, fontos, hogy gazdiként képes legyél őt fizikailag is irányítani! A pórázon való sétáltatást és a megfelelő viselkedést már kölyökkorban el kell kezdeni megtanítani, hogy a kutya később ne rángasson, vagy ne okozzon problémát más embereknek, állatoknak!
- Soha ne legyél kedvenceddel kemény, ne alkalmazz túl szigorú módszereket, mivel a bernáthegyik érzékenyek, és könnyen elveszítheted a bizalmukat, ha igazságtalanul bánsz velük!
- A pozitív megerősítésen alapuló kiképzés ideális a bernáthegyi számára. Motiváld kedvencedet dicsérettel, játékkal vagy jutalomfalatokkal!
PETCHEF TIPP: Ügyelj arra, hogy a tréningek során a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, és ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot – lehetőleg glutént sem -, ami kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát vagy allergiát!
A bernáthegyi betegségei, életmódbeli tanácsok
Ahhoz, hogy kedvenced hosszú és kiegyensúlyozott életet élhessen, a következőkre figyelj bernáthegyi kutyád esetében:
- Mindig törekedj arra, hogy csakis tápanyagokban gazdag minőségi kutyaeledel kerüljön a tányérjára!
- Gondoskodj róla, hogy a fizikai mellett szellemi aktivitásban is bőven legyen része, soha ne sajnáld tőle az időt!
- Tartsd rendben a szőrét és figyelj oda szemei, fogai, fülei és mancsai ápolására!
- Tedd teljessé táplálkozását étrend-kiegészítőkkel, melyek támogatják immunrendszerét, valamint ízületeinek, csontjainak védelmét és szőrének egészségét!
- Ha bármi szokatlan tünetet, problémát tapasztalsz, azonnal fordulj állatorvoshoz és 1-1,5 évente vidd el egy teljes körű egészségügyi kivizsgálásra!
Nulladik lépés: kizárólag hiteles tenyésztőtől vásárolj kiskutyát!
Az első lépés a megfelelő bernáthegyi kennel kiválasztása. Sajnos a kutyák népszerűségének és az óriási keresletnek köszönhetően rengetegen szaporítanak a tekintélyes fajtatiszta bernáthegyi árak miatt. A szaporítókat pedig nem érdeklik a fajta érdekei és az sem, ha valamilyen genetikai betegség öröklődik a vérvonalon. Éppen ezért válassz nagyon körültekintően bernáthegyi tenyésztőt és ne dőlj be bárkinek, ha egy eladó bernáthegyi kölyök akad az utadba! Sose az legyen a szempont, hogy mennyibe kerül egy bernáthegyi, csakis, hogy megfelelő helyről származzon!
Miről ismerheted fel a jó tenyésztőt?
- Minden esetben törzskönyvet ad, amihez tenyész alkalmassági vizsgát kell tenni
- Oltási könyvvel, féregtelenítve kínálja a kölyköket
- Tagja valamilyen egyesületnek
- Mindent tud a fajtáról és szívesen válaszol a kérdésekre
- Az ellések közt hagy időt az anyakutyának a regenerálódásra
A bernáthegyi betegségei
A bernáthegyi nagytestű kutyaként hajlamos néhány öröklött és életmódból eredő betegségre, amelyekkel nem árt tisztában lenned.
Várható élettartama sajnos viszonylag rövid, általában 8-10 év. A nagy termetű kutyusokra sok esetben jellemző ez az alacsonyabb életkor, mivel méretük és súlyuk nagyobb terhet ró az ízületekre és a szívre.
Nézzük most meg részletesebben, hogy milyen betegségekre kell figyelni!
Allergia
Az allergia gyakori betegség a kutyáknál. Három fő típusa van:
- ételallergia, amelyet az étrendből bizonyos ételek kiiktatásával lehet kezelni
- a kontaktallergia, amelyet egy helyi anyagra, például ágyneműre, bolhaporra, kutyasamponokra és egyéb vegyi anyagokra adott reakció okoz
- légúti allergia, amelyet a levegőben lévő allergének, például pollen, por, penész vált ki
A kezelés az okoktól függően változik, és magában foglalhat étrendi korlátozásokat, gyógyszerszedést és környezeti változásokat.
Csípődiszplázia
Ez egy örökletes rendellenesség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. Már 4 hónapos kutyusoknál is jelentkezhet, de mindenképpen 1 éves kor alatt jellemző.
A diszplázia eleinte sokszor tünetmentes, a kutyus idősödésével azonban gyulladás, fájdalom és sántítás alakulhat ki. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutya húzza a lábát. Bár tornáztatással és megfelelő diétával sokat lehet javítani az állapoton, teljesen nem gyógyítható.
Mivel csípődiszpláziával diagnosztizált kutya nem tenyészthető, mindenképp kérj negatív teszteredményt a bernáthegyi tenyésztőktől!
Dilatatív kardiomiopátia
A dilatatív kardiomiopátia a szívizom degenerációját jelenti. Ennek következményeként a szívizomzat elvékonyodik. Ez különösen a bal szívfél kamrai részén szembetűnő. A vér nyomása a szívüregeken belül azt eredményezi, hogy az elvékonyodott falak megnyúlnak, és emiatt a szív mérete megnő. A probléma hirtelen súlyos tünetekkel jelentkezhet. Néhány kutyánál súlyos szívelégtelenség alakulhat ki akár néhány óra alatt is.
Epilepszia
Az epilepszia egy olyan agyi működési zavar, amelynek során az agy egyes területein fokozott elektromos tevékenység keletkezik. Ez a fokozott agyi aktivitás megzavarja az idegsejtek ingerületi, illetve gátló folyamatainak egyensúlyát, és izgalmi túlsúlyt eredményez.
Az epilepszia a kutyák gyakori idegrendszeri betegsége. Tünetei változatosak lehetnek, mivel a betegségnek is többféle típusa van. A kutya epilepsziáról itt olvashatsz részletesebben >>
Gyomorcsavarodás (Puffadás)
A puffadás egy életveszélyes állapot, amely a nagytestű, mély mellkassal rendelkező kutyákat érintheti, különösen akkor, ha naponta egyszer, nagyobb mennyiségű ételt fogyasztanak, gyorsan esznek, és utána sok vizet isznak, valamint erőteljesen mozognak. A puffadás során a gyomor gázzal telik meg és gyomorcsavarodás alakulhat ki. A kutya nem tud böfögni vagy hányni, hogy megszabaduljon a gyomrában lévő felesleges levegőtől, és a vér normális visszaáramlása a szívbe akadályozottá válik. A vérnyomás leesik, a kutya sokkos állapotba kerül. Azonnali orvosi ellátás nélkül az állat meghalhat. Érdemes felfúvódásra gyanakodni, ha a kutyának kitelt a hasa, túlzottan nyáladzik és hányás nélkül öklendezik. Nyugtalan, levert, letargikus, gyenge is lehet, szapora szívveréssel.
Könyökízületi diszplázia
A könyökízületi diszplázia során a könyökízületet alkotó karcsont és két alkarcsont egymással érintkező ízületi felszíne nem illeszkedik megfelelően. Emiatt helyenként feszülés, más helyen pedig instabilitás jön létre a könyökízületben. Ennek következményeként porcleválások (anconeus és coronoideus leválás), porcdegeneráció (oszteokondrózis dissecans), porckopásokkal, porcfelrakódásokkal kísért degeneratív ízületi betegség, arthrosis jön létre a könyökízületben.
Szemhéjbefordulás (entrópium)
Ilyenkor a szemhéj széle nem illeszkedik pontosan, párhuzamosan a szem felszínéhez, hanem a szem felé fordul, és a széle érintkezik a szemmel. Emiatt a szemhéj szélén, súlyosabb esetben annak külső oldalán található szőrszálak hozzáérnek a szaruhártyához, és irritálják azt. A betegség többnyire veleszületett, bizonyos kutyafajtáknál halmozottan fordul elő (pl. shar pei, csau csau, bulldog, bernáthegyi stb.). Az entrópiumban szenvedő kutyus szeme fájdalmas, fokozott váladékozás alakul ki, az állat hunyorog, nem szívesen nyitja ki a szemét. A kötőhártya általában piros, a szaruhártya homályos, ödémás, vagy idült esetben pigmentált lehet. Súlyos, vagy hosszan tartó esetekben a szaruhártyán eróziók, fekélyek alakulhatnak ki, amik tovább súlyosbítják a tüneteket, és állatorvos által nem kezelt esetekben a szem elvesztését is okozhatják. A kezelés műtéti úton lehetséges.
Szürkehályog
A szürkehályog gyakran a progresszív retina atrófiával együtt fejlődik, és a szemlencse homályosságát okozza. Az érintett szemen külső szemlélőként is észlelhető a hártyára hasonlító hályog. A probléma örökletes és bár általában idős korban jelentkezik, bármely életkorban előfordulhat.
Extra tipp: A fenti betegségekre való hajlam miatt érdemes már kölyökkutya korban kisállat biztosítást kötni kutyusodra. Így még a hosszabb kezelés sem fog különösebb anyagi problémát jelenteni.
A bernáthegyi etetése
A bernáthegyi etetése különös odafigyelést igényel, mivel nagytestű kutyáról van szó, amely hajlamos az elhízásra és a vele járó egészségügyi problémákra.
A bernáthegyi napi ételadagját két étkezésre kell elosztani, hogy elkerüld a gyomorcsavarodást. A megelőzés érdekében fontos, hogy a kutya nyugodtan étkezzen, és ne végezzen intenzív mozgást közvetlenül evés után. Az etetés során biztosítani kell, hogy kedvenced ne falja fel túl gyorsan az ételt, mivel ez is hozzájárulhat a probléma kialakulásához.
A bernáthegyik hajlamosak arra, hogy plusz kilókat kapjanak magukra, ezért ügyelni kell arra, hogy az etetés során a megfelelő adagokat kapja kutyusod, és kerülni kell az asztali maradékokkal való kényeztetést, továbbá a túl sok jutalomfalatot.
Rendszeresen ellenőrizd a kutya testsúlyát! Szükség esetén csökkenteni kell az ételadagot vagy növelni a mozgásmennyiséget, hogy fenntartsd az ideális testsúlyt.
A bernáthegyik energiájukat elsősorban állati fehérjékből nyerik, ezért ügyelj rá, hogy magas minőségű, állati fehérjében gazdag, mesterséges adalékanyagoktól mentes táplálékot válassz, hogy biztosítsd kedvenced számára az egész napos lendületet!
Bár sok helyen az extra magas hús- vagy fehérjetartalmat hirdetik az eledel legfontosabb tulajdonságaként, az állatorvosok szerint a túl magas fehérjetartalmú étel vese- és májproblémákat okozhat.
Vegyes etetés – jó megoldás a tisztán száraztápos etetés helyett
A tisztán száraztápos etetés helyett még mindig pénztárcakímélő, de egészségesebb megoldás az úgynevezett vegyes etetés. Ez azt jelenti, hogy a száraztápot valamilyen – mondjuk 50-50%-os arányban – kevered össze valamilyen másik, magasabb víztartalmú prémium kutyaeledellel, például esetünkben PetChef eledellel. Ilyenkor értelemszerűen a kutyus testsúlyának megfelelő mennyiségből csak a választott aránynak megfelelő mennyiséget kell venni – tehát 50-50%-os aránynál 50%-ot az adott eledelből.
A vegyes etetés további előnye, hogy mivel a táp általában ugyanaz marad, a hozzászokási idő is rövidebb. A kutyusok étvágya is javul, hiszen míg önmagában a száraztáp nem túl vonzó, “valódi” étellel keverve már étvágygerjesztőbb.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy hetente ellenőrizd a kutyus testsúlyát, és szükség szerint igazíts a mennyiségeken!
A PetChef frissen főtt kutyaeledeleinek receptjeit a kutyák táplálkozására specializálódott állatorvos, Dr. Varga József állította össze. Összetevőink frissek és emberi fogyasztásra is alkalmasak, így bátran adhatod menüinket bernáthegyi kutyádnak.
A kiegyensúlyozott táplálkozás mellett a betegségek megelőzésében nagy szerepe lehet, ha a bernáthegyi igényeinek megfelelő táplálék-kiegészítőt is adsz kedvencednek.
A bernáthegyi mozgásigénye, játék
A bernáthegyi mozgásigénye mérsékelt, ami azt jelenti, hogy bár nem igényel hosszú, kimerítő sétákat vagy intenzív fizikai aktivitást, mégis fontos, hogy napi szinten elegendő mozgást kapjon egészsége megőrzése érdekében. Napi 1-2 közepesen hosszú séta általában elegendő ahhoz, hogy a bernáthegyi fizikailag és mentálisan is kiegyensúlyozott maradjon.
A játék is fontos szerepet játszik a bernáthegyi életében, de mivel nem egy kifejezetten energikus vagy hiperaktív fajta, ezért leginkább azokat élvezi, amelyek mentális stimulációját szolgálják. Ezek ráadásul segítenek elkerülni a unalomból fakadó viselkedési problémákat. Az interaktív játékok, mint a rejtvények vagy a keresőjátékok, kiváló módjai annak, hogy a kutya agyát foglalkoztasd. Amellett, hogy rendkívül szórakoztatóak, erősítik a kutya-gazdi viszonyt is.
A bernáthegyi általában a nyugodtabb programokat élvezi, mint például a szabadban való szimatolás, egy bámészkodós séta a parkban, vagy a kertben való nyugodt pihenés. A fajta természetéből adódóan nem a gyors futásra vagy ugrálásra van tervezve, ezért az ilyen típusú elfoglaltságokat érdemes kerülni.
A bernáthegyi ápolása
A bernáthegyi ápolása rendszeres figyelmet igényel, mivel a fajta sűrű szőrzete, nagy mérete és érzékeny bőre különleges gondozást követel meg.
Ezekre figyelj a bernáthegyi mindennapos ápolása során:
- Rövid- és hosszúszőrű bernáthegyi esetén is szükséges bundáját heti 1-2 alkalommal alaposan átfésülni. Fontos, hogy eltávolítsd a laza szőrszálakat és a hosszúszőrű kutyáknál megelőzd a csomók kialakulását.
- A vedlési időszakokban, tavasszal és ősszel, gyakrabban, akár napi szinten is szükséges lehet a karbantartás, hogy minimalizáld az olykor tetemes mennyiségű szőrhullást.
- A bernáthegyi rendszeres fürdetése nem javasolt, de ha a kutya koszos lesz, vagy kellemetlen szagot áraszt, akkor érdemes kádba dugni. Mindig kímélő kutyasampont használj, amely gyengéd a bőrével és a szőrzetével! Fürdetés után alaposan szárítsd meg a bundáját, különösen ha hosszú a szőre, hogy megelőzd a bőr irritációját és a gombás fertőzéseket!
- A lógó fülek hajlamosak a fülgyulladásra, ezért fontos, hogy rendszeresen vizsgáld át füleit és távolítsd el a szennyeződéseket, valamint legalább hetente tisztítsd meg speciális folyadékkal!
- A szemek környékét is tisztán kell tartani, mivel a bernáthegyik hajlamosak lehetnek a szemkönnyezésre, ami elszíneződést és irritációt okozhat.
- Nagyjából kéthetente vágd le kedvenced körmeit, elkerülve a beszakadásokat!
- Gyakran mosd meg kutyusod fogait az állatorvos által javasolt fogkrémmel és fogkefével! A kutyus fogain képződő lepedékből fogápolás hiányában fogkő alakulhat ki, mely hosszú távon fog- és ínybetegségekhez vezet.
Kinek való és kinek nem való a bernáthegyi?
Mikor válaszd az bernáthegyit?
- Ha egy nagytestű, ugyanakkor nyugodt és türelmes kutyát keresel.
- Ha tökéletes családi ebre vágysz, aki hűséges, szeretetteljes, jól kijön gyerekekkel, idősekkel és más háziállatokkal.
- Ha olyan kutyát szeretnél, aki nem igényel túlzott fizikai aktivitást, megelégszik közepes intenzitású sétákkal és játékokkal.
- Ha képes vagy vállalni négylábú barátod rendszeres szőrápolását, valamint kielégíteni a nagytestű kutyák egészségéhez szükséges speciális igényeket.
- Ha egy olyan védelmező házőrzőt keresel, aki hatalmas méretével és méltóságteljes jelenlétével természetes módon elrettenti a betolakodókat, ugyanakkor szelíd és békés természetű.
Mikor ne válaszd ezt a fajtát?
- Ha kis lakásban élsz, vagy nincs elég hely a kutyának, hogy kényelmesen mozoghasson és pihenhessen, mivel a bernáthegyi mérete miatt nagyobb életteret igényel.
- Ha udvaron tartható kutyust keresel.
- Ha kifejezetten nagy mozgásigényű társban gondolkodsz aktív sportoláshoz.
- Ha olyan kutyust keresel, akit hosszabb időre is egyedül hagyhatsz, nem igényli folyamatosan az emberek társaságát.
- Ha nem tudod elviselni a nyáladzást, a sár és a kosz gyakori behordását a házba, illetve a szőrhullást, mivel a bernáthegyi ezekkel együtt járó kihívásokat jelent a háztartásban.
És végül egy kis történelem: így alakult ki a bernáthegyi mentőkutya
A bernáthegyi története gazdag múltra tekint vissza, és szorosan kapcsolódik a svájci Alpokban található Szent Bernát-hágóhoz. A 11. században, Bernard de Menthon főesperes megalapította a Szent Bernát menedékházat az Alpok egyik legveszélyesebb hágójánál. A szerzetesek segítséget nyújtottak a hágón átutazóknak, különösen a téli hónapokban.
A bernáthegyi kutyák eredetileg a helyi masztiff típusú kutyák leszármazottai voltak, akiket a szerzetesek más fajtákkal kereszteztek, hogy egy olyan kutyát hozzanak létre, amely képes túlélni a zord alpesi körülményeket és segíteni tud az elveszett vagy bajba jutott utazók megmentésében. Ezek a kutyusok rendkívüli szaglásuknak és robosztus testfelépítésüknek köszönhetően a mély hóban is rábukkantak az eltűntekre. A bernáthegyik híre hamarosan elterjedt, és a kutyák mentési képességei legendássá váltak.
A 19. században a szerzetesek újfundlandi kutyákkal keresztezték a bernáthegyiket, hogy növeljék szőrzetük vastagságát és ellenálló képességét. Azonban a hosszú szőr nem vált be a hegyvidéki körülmények között, mivel hajlamos volt a jegesedésre, ami hátráltatta a kutyák munkáját. Ennek eredményeként a hosszúszőrű egyedeket később inkább kiállítási vagy házi kedvencként tartották, míg a rövidszőrű változat továbbra is mentési munkákban vett részt.
A bernáthegyi nevét hivatalosan 1880-ban kapta meg, amikor a Svájci Kennel Klub elismerte a fajtát. Ezt megelőzően különböző neveken ismerték a fajtát, mint például „Alpenhund” (alpesi kutya) vagy „Barryhund”. Barry egy híres mentőkutya volt, aki több, mint 40 életet mentett.
A bernáthegyi a 20. században már nemcsak Európában, hanem az Egyesült Államokban is népszerűvé vált, ahol különösen a 1960-as és 1970-es években rajongtak érte sokan.
A bernáthegyi hordóval a nyakában
A bernáthegyi kutyákat gyakran ábrázolják rumos hordóval a nyakukban, de ez inkább legendán és művészi ábrázoláson alapul, mintsem valóságon. A szimbólum a 19. század elején született, amikor Edwin Landseer brit festő megalkotott egy híres festményt, amelyen egy bernáthegyi nyakában hordó lóg. Ez a kép indította útjára azt a romantikus elképzelést, hogy a kutyák rumos italt hordtak, hogy melegítsék az alpesi hágókon megmentett utazókat.
Bár a történet kedvesen hangzik, valójában soha nem volt szokás, hogy a bernáthegyik hordót viseljenek mentési munkájuk során. A hordóval kapcsolatos mítosz azonban annyira népszerűvé vált, hogy a bernáthegyi neve egybeforrt ezzel a szimbólummal.