Frissen főtt kutyaeledelek a shar pei-ednek
A kínai származású shar pei kissé konok, önfejű, de megfelelő nevelés után kedves, lojális kutyafajta. Imádja családját, gazdájához nagyon ragaszkodó, természete inkább komoly, mint játékos. Mozgásigénye nem túl magas, ezért ideális társ a kevésbé aktív életstílust kedvelőknek. Cikkünkből most mindent megtudhatsz a shar pei tartásáról, gondozásáról és etetéséről, így eldöntheted, hogy mennyire ideális neked ez a kutyafajta.
Méret
Közepes | marmagassága: 41–51 cm, súlya: 16-25 kgMozgásigény
AlacsonyÉlettartam
10-12 évVérmérséklet
Higgadt, komoly, önfejű, más állatokkal szemben domináns
Etetés
Alacsonyabb fehérjetartalmúErdei nyúl, Szüreti pulyka
Színek
A shar pei külseje
A shar pei kedveltsége elsősorban különleges külsejének köszönhető. Az izmos, zömök testhez arányaiban nagy fej tartozik, jellegzetessége pedig a fejen és a nyakon található ráncok, ami olyan benyomást kelt, mintha a bunda túl nagy lenne a kutyusra. Fontos azonban tudni, hogy ma már a túlzott redőzöttség nem elfogadott, ugyanis egészségügyi problémákhoz vezet. A ráncos test csak a kölykök esetében elfogadható, felnőtt kutyákon csak a homlok és a nyak lehet redőzött.
Fülei fejéhez képest aprók és kagylószerűek, további különlegessége pedig sötét lila árnyalatú nyelve.
A shar pei válla lejtős, mellkasa széles és mély, háta erős és vízszintes. Meglepően nagy erővel rendelkezik, amely őrző- és harcikutya korából származik. Farkát háta fölött hordja, a legjellemzőbb a visszakunkorodó farok. Szőrzete rövid és durva, nem rendelkezik aljszőrzettel.
Shar pei színek
A shar pei egyszínű, csak a háton lehet némi sötétebb satírozottság. A fehéren kívül szinte minden színben megtalálható, a leggyakoribb színek:
- Kékesfekete, mélyfekete
- Sötétszürke vagy füstös szürke
- Rozsdabarna
- Krém- vagy homokszín
A shar pei vérmérséklete és jelleme
A shar-pei természete nyugodt és higgadt, emiatt tökéletesen alkalmas lakásban való tartásra. Udvari tartásra ugyanakkor nem alkalmas, hiszen aljszőrzet hiányában ez a kutyafajta nem tűri jól a hideget és az esőt.
Családját és gazdáját imádja, velük szemben nagyon ragaszkodó és lojális, éppen ezért viszont hajlamos a szeparációs szorongásra is. Ha több órára szeretnéd otthon hagyni, akkor nagyon fontos a megfelelő tréning. Idegenekkel szemben visszahúzódó, ha pedig veszélyesnek ítéli meg őket, akár ellenséges is lehet, ezért fontos, hogy megtanítsd számára, mikor van valós veszély.
A shar pei kínai őshazájában patkányokra és apróbb termetű ragadozókra vadászott, később pedig sajnos harcikutyaként is tartották. Emiatt más kutyákkal szemben sokszor ellenséges és domináns, korai szocializációja rendkívül fontos. Macskákkal megfelelő nevelés esetén jól kijön, viszont pórázon kell tartani séta közben, hogy nehogy más állatok nyomába eredjen.
A gyerekekkel szemben barátságos és türelmes, de nem túl játékos fajta. Kiváló őrzőkutya, de nem ugat túlzottan sokat.
A shar pei nevelése
A shar pei alapvetően intelligens, ugyanakkor független, makacs és önfejű fajta. Első kutyának éppen ezért csak akkor alkalmas, ha jövendőbeli gazdija türelmes, de következetes, és rászánja az időt a nevelésére.
Íme néhány tipp a shar pei neveléséhez:
- Ahhoz, hogy más kutyákkal szemben barátságos vagy legalábbis elfogadó legyen nagyon fontos a korai szocializációja. Erre tökéletes helyszín a kutyaovi és kutya napközi
- A konok shar pei neveléséhez jól jön a tapasztalat, ezért érdemes kutyaiskolába is hordanod
- A shar pei érzékeny lelke rosszul viseli, ha megszídják vagy ha túl nagy elvárásokat támasztanak vele szemben, ezért a pozitív megerősítésekre alapozó kiképzés az ideális számára
A shar pei betegségei, életmódbeli tanácsok
Ahhoz, hogy shar pei kutyusod egészséges és kiegyensúlyozott legyen, a következőkre kell odafigyelned:
- Csakis minőségi kutyaeledel kerüljön a tányérjára, a túl magas energiatartalmú eledeleket kerülni kell;
- Alacsony mozgásigénye miatt hajlamos a hízásra, ezért rendszeresen figyeld kutyusod testsúlyát. Ha súlygyarapodást tapasztalsz, mérsékeld a napi ételmennyiséget;
- Ellenőrizd rendszeresen a bőrredőket és ügyelj fogai, fülei és mancsai ápolására.
- A shar pei rosszul tűri a hideget és az esőt, ezért ilyenkor rövidebb sétákat tervezzetek, megfelelő kutyakabátban;
- Bár a shar pei hajlamos a lustaságra, a mindennapos mozgás és séta elengedhetetlen egészségének megőrzése érdekében;
- A shar pei bőre érzékeny, ezért érdemes a bőr egészségét támogató táplálékkiegészítőt, például lazacolajat adni neki;
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemNulladik lépés: kizárólag hiteles tenyésztőtől vásárolj kiskutyát!
Az első lépés a megfelelő tenyésztő kiválasztása. Sajnos a shar pei-t egy időben túltenyésztették, és különleges külseje miatt ma is rengetegen szaporítják a jó pénzkereseti lehetőség miatt. A szaporítókat pedig sajnos nem érdeklik a fajta érdekei és az sem, ha valamilyen genetikai betegség öröklődik a vérvonalon. Éppen ezért válassz nagyon körültekintően tenyésztőt!
Miről ismerheted fel a jó tenyésztőt?
- Minden esetben törzskönyvet ad, amihez tenyész alkalmassági vizsgát kell tenni
- Oltási könyvvel, féregtelenítve kínálja a kölyköket
- Tagja valamilyen egyesületnek
- Mindent tud a fajtáról és szívesen válaszol a kérdésekre
- Az ellések közt hagy időt az anyakutyának a regenerálódásra
A shar pei hajlamos bizonyos örökletes betegségekre, ezért a tenyésztőnek a következő szűréseket kell elvégeztetnie:
- Csontszerkezeti problémák szűrése
- Csípő- és könyökdiszplázia
- Patella ficamra való hajlam szűrése
- Genetikai bőrbetegségek
- FSF (familiar shar pei fever) szűrés
A shar pei betegségei
Mint minden kutyafajta a shar pei is hajlamos bizonyos betegségekre. Lássuk, mire kell figyelni?
FSF azaz shar pei láz és amyloidózis
A shar pei láz jellemzően 12-28 hónapos kor között jelentkezik, magas lázzal, a boka ízületének és bizonyos esetekben a pofának a duzzanatával jár. Bár az első tünetek 2-3 nap alatt gyógyulnak, a láz újra és újra jelentkezik. Ilyenkor gyulladásos fehérjék szabadulnak fel, amelyek a vesén keresztül ürülnek ki. Bizonyos állatokban genetikai hiba miatt a gyulladásos fehérjék nem, vagy alig bomlanak le, és amyloidok keletkeznek belőlük, amelyek néhány év alatt a szervekben lerakódnak és károsítják ezeket. Leggyakrabban veseelégtelenség alakul ki. Az amyloidózis kialakulását vesekímélő etetéssel és a lázas epizódok lerövidítésével lehet lassítani, de gyógymód jelenleg nincs rá.
Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy alulműködés során a szervezet nem tudja fenntartani a megfelelő pajzsmirigy hormonszintet. Ennek jelei közé tartozik a súlygyarapodás, a szőrzet elvékonyodása, a száraz bőr, a lassú szívverés és a hideg iránti érzékenység. Mivel a pajzsmirigy alulműködés progresszív állapot, ha a fenti jelek bármelyikét észleled, mindenképp vizsgáltasd ki kutyusodat állatorvossal. A pajzsmirigy alulműködés könnyen kezelhető napi gyógyszeres kezeléssel, amelyet a kutya egész életében folytatni kell. Érdemes a tenyésztőtől információt kérni a kölyökkutya nagyszüleinek pajzsmirigy állapotáról, hiszen így megtudható, hogy a probléma előfordult-e a vérvonalon.
Daganatos betegségek
A daganatos betegségek tünetei lehetnek a testen jelentkező nem gyógyuló sebek, duzzanatok, légzési vagy ürítési nehézségek, és a testnyílásokból történő rendellenes vérzés. Ha bármilyen szokatlan tünetet tapasztalsz, látogassatok el az állatorvoshoz!
Könyökízületi diszplázia
A könyökízületi diszplázia során a könyökízületet alkotó karcsont és két alkarcsont egymással érintkező ízületi felszíne nem illeszkedik megfelelően. Emiatt helyenként feszülés, más helyen pedig instabilitás jön létre a könyökízületben. Ennek következményeként porcleválások (anconeus és coronoideus leválás), porcdegeneráció (oszteokondrózis dissecans), porckopásokkal, porcfelrakódásokkal kísért degeneratív ízületi betegség, arthrosis jön létre a könyökízületben.
Bőrbetegségek
Szemhéjbefordulás (entrópium)
Ilyenkor a szemhéj széle nem illeszkedik pontosan, párhuzamosan a szem felszínéhez, hanem a szem felé fordul, és a széle érintkezik a szemmel. Emiatt a szemhéj szélén, súlyosabb esetben annak külső oldalán található szőrszálak hozzáérnek a szaruhártyához, és irritálják azt. A betegség többnyire veleszületett, bizonyos kutyafajtáknál halmozottan fordul elő (pl. Shar pei, Chow-Chow, bulldog, bernáthegyi stb.).
Az entrópiumban szenvedő kutyus szeme fájdalmas, fokozott váladékozás alakul ki, az állat hunyorog, nem szívesen nyitja ki a szemét. A kötőhártya általában piros, a szaruhártya homályos, ödémás, vagy idült esetben pigmentált lehet. Súlyos, vagy hosszan tartó esetekben a szaruhártyán eróziók, fekélyek alakulhatnak ki, amik tovább súlyosbítják a tüneteket, és állatorvos által nem kezelt esetekben a szem elvesztését is okozhatják. A kezelés műtéti úton lehetséges.
Térdkalácsficam (patella luxatio)
A térdkalácsficam azt jelenti, hogy a térdkalács (patella) elmozdul a normál helyzetéből. Ilyenkor a kutyus számára fájdalmas a láb terhelése. Súlyos esetben krónikussá válhat a probléma, és műtéti beavatkozás is szükségessé válhat.
Csípődiszplázia
Ez egy örökletes rendellenesség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. Már 4 hónapos kutyusoknál is jelentkezhet, de mindenképpen 1 éves kor alatt jellemző.
A diszplázia eleinte sokszor tünetmentes, a kutyus idősödésével azonban gyulladás, fájdalom és sántítás alakulhat ki. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutya húzza a lábát. Bár tornáztatással és megfelelő diétával sokat lehet javítani az állapoton, teljesen nem gyógyítható.
Osteochondritis dissecans (OCD)
Az osteochondritis dissecans (OCD) a porc betegsége, amely a kutya különböző ízületeit érinti. Az ízületek sérülése, örökletes tényezők, hirtelen növés, hormonális egyensúlyhiány és helytelen táplálkozás vezethet kialakulásához. Az OCD főként a nagytestű kutyáknál jelentkezik. Megtámadhatja a váll-, könyök- és térdízületeket, de többnyire a vállat érinti. A beteg ízületek miatt a kutya sántítani kezd.
A vállízület betegségénél az érintett kutya rövidebbeket lép mellső lábával, mert el akarja kerülni, hogy ízületei megfeszüljenek. Ha idővel mindkét mellső lábat megtámadja a betegség, a kutya vonakodva fog csak mozogni. A beteg vállízületek mozgatása nagy fájdalommal járhat, erőltetett mozgatása a betegség súlyosbodásával járhat.
Gyomortágulás, bélcsavarodás
Akkor léphet fel a probléma, ha egyszerre túl sokat és túl gyorsan eszik a kutya, rengeteg vizet iszik rá és aztán egyből aktív mozgásba kezd. Ha puffad a gyomra, öklendezik hányás nélkül vagy túlságosan nyáladzik, azonnal fordulj vele orvoshoz!
Ha nem kezelik időben, akár halálos is lehet. Ezért nagyon figyelj kedvencendre, hogy ne futkározzon és játsszon evés után, illetve inkább kisebb adagokban add neki az ételt.
Zöldhályog (glaukóma)
A shar-peiek hajlamosak a zöldhályogra, azaz glaukómára, amely során a szemben több csarnokvíz termelődik, mint amennyi el tud vezetődni. Ezáltal a felesleges folyadék felhalmozódik a szemben, a szem szöveteire terhelődő nyomás pedig megnő. Hosszú távon a megemelkedett nyomás a szem szöveteinek károsodását, részleges vagy teljes látásvesztést eredményezhet. A betegség kezelése során szükség lehet a csarnokvíz közvetlen eltávolítására, emellett pedig folyamatos gyógyszeres kezelésre kell számítani. Bizonyos esetben akár műtét is szükségessé válhat.
Extra tipp: bár a legtöbb, jó tenyésztésből származó shar pei hosszú és és boldog életet él, a fenti betegségekre való hajlam miatt érdemes már kölyökkutya korban kisállat biztosítást kötni rájuk. Így még a hosszabb kezelés sem fog különösebb anyagi problémát jelenteni.
A shar pei etetése
A shar pei etetésénél első számú szempont, hogy az alacsony mozgásigény miatt nagyon hajlamos a hízásra. Az elhízás pedig veszélyes kedvencedre, szív- és érrendszeri, ízületi problémát okoz, valamint megnöveli a cukorbetegség kockázatát is. Így inkább alacsony zsírtartalmú, kiváló minőségű állati fehérjéből készült eledelt adj a kutyusodnak., adagját napi kétszerre elosztva.
A másik fontos szempont, hogy a shar pei a többi kutyafajtánál kevésbé jól bontja le a fehérjét, ezért inkább alacsonyabb fehérjetartalmú eledelt kell választani a számára. A túl magas fehérjetartalom ugyanis hosszú távon vese- és májproblémák kialakulásához vezethet.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg kutyusod túlsúlyos, hízékony, érzékeny emésztésű vagy cukorbeteg, válaszd a Szüreti pulyka eledelünket!
Ez a gondosan összeállított monoprotein pulykahúsos ragu barna rizzsel, sárgarépával, zöldborsóval, édesburgonyával és chia maggal készül, alacsony zsírtartalma pedig ideális választás a hízékony, emésztési gondokkal küzdő kutyák számára.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Vegyes etetés – jó megoldás a tisztán száraztápos etetés helyett
A tisztán száraztápos etetés helyett még mindig pénztárcakímélő, de egészségesebb megoldás az úgynevezett vegyes etetés. Ez azt jelenti, hogy a száraztápot valamilyen – mondjuk 50-50%-os arányban – kevered össze valamilyen másik, magasabb víztartalmú prémium kutyaeledellel, például esetünkben PetChef eledellel. Ilyenkor értelemszerűen a kutyus testsúlyának megfelelő mennyiségből csak a választott aránynak megfelelő mennyiséget kell venni – tehát 50-50%-os aránynál 50%-ot az adott eledelből.
A vegyes etetés további előnye, hogy mivel a táp általában ugyanaz marad, a hozzászokási idő is rövidebb. A kutyusok étvágya is javul, hiszen míg önmagában a száraztáp nem túl vonzó, “valódi” étellel keverve már étvágygerjesztőbb.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy hetente ellenőrizd a kutyus testsúlyát, és szükség szerint igazíts a mennyiségeken!
A PetChef frissen főtt kutyaeledeleinek receptjeit a kutyák táplálkozására specializálódott állatorvos, Dr. Varga József állította össze. Összetevőink frissek és emberi fogyasztásra is alkalmasak, így bátran adhatod menüinket shar pei-ednek is.
A shar pei mozgásigénye, játék
Ahogy már említettük, a shar pei mozgásigénye nem túl magas. Ennek ellenére szüksége van a mindennapos sétára, amelyet komótosan, alaposan körbeszaglászva szeret megtenni. Tempója inkább lassú, de nincs ellenére a hosszabb séta sem, kivéve ha túl hideg van, vagy esik a hó vagy eső.
A shar pei nem túl játékos fajta, alacsony mozgásigénye miatt nem igazán alkalmas kutyasportokra, ezért kevésbé aktív gazdi mellé ajánlott.
Kutya teniszlabda
A teniszlabda színes, pattog, tökéletesen illeszkedik a szájba és a legszórakoztatóbb és legsokoldalúbb kutyajáték, ami jó pár generáció óta népszerű a kutyusok körében.
A PetChef kínálatában már megtalálod a vidám, egészségbarát teniszlabdákat, melyek télen-nyáron kiváló mókát biztosítanak az örökmozgó ebeknek.
MegnézemA shar pei ápolása
A shar pei bundája alapvetően öntisztuló, nem jellemző rá a kellemetlen szag. Durva szőrzetét viszonylag ritkán kell kefélni, fürdetni pedig csak akkor szabad, ha nagyon szükséges. A jó tenyésztőtől származó shar pei-ek bőrredői nem túl mélyek, és csak a homlokon, nyakon helyezkednek el. Ebben az esetben sok ápolást nem igényelnek, de rendszeres ellenőrzésüket nem szabad elhanyagolni. Mélyebb redők esetén ugyanis a ráncokban megtelepedhetnek baktériumok, és gombás fertőzések is kialakulhatnak.
Ezen kívül a következőkre kell odafigyelni a shar pei ápolásakor:
- Nézd át mindig a szőrét, karmait és a füleit, nehogy megbújjon benne élősködő vagy toklász.
- Figyelj az esetleges elváltozásokra és sérülésekre.
- Rendszeresen adj neki féregtelenítőt és kapja meg a szükséges oltásokat.
- Időnként szükség lehet a karmok megrövidítésére is. A körömvágásról ebben a cikkben írtunk bővebben.
- A fogak egészségének megőrzéséhez rendszeresen távolítsd el a kutyus fogairól a lepedéket, amelyből fogápolás hiányában fogkő alakulhat ki. A fogkő ugyanis hosszú távon fog- és ínybetegségekhez vezet. Iktasd be a napi fogmosást kutya fogkrémmel és fogkefével.
Kinek való és kinek nem való a shar pei?
Mikor válaszd a shar peit?
- Ha egy nyugodt, higgadt társra vágysz, aki szeret sok időt veled tölteni
- Ha anyagilag megteheted, hogy jó tenyésztőtől vásárolj kiskutyát
- Ha nem zavar, hogy a fajta nehezen tanul, sokszor önfejű és konok
- Ha biztosítani tudod a kutyus számára a különleges, minőségi etetést
Mikor ne válaszd ezt a fajtát?
- Ha egy aktív, mozgékony kutyára vágysz, aki sportoláshoz is elkísér
- Ha több kutyát szeretnél tartani
- Ha nem tudod lakásban tartani őt
- Ha olyan munkahelyed van, ami miatt egész nap egyedül kellene lennie a kutyusnak
És végül egy kis történelem: így alakult ki a shar pei fajta
A shar pei kínai eredetű kutyafajta, azonban ő inkább a köznép kutyája volt. Főleg a dél-kínai tartományokban tartották, terelő- őrző-védő, vadász- és harcikutyaként. Sokan ősi kutyafajtának tartják, de erre nincs közvetlen bizonyíték, a Han dinasztia korában ugyan találtak rá hasonlító kutyaszobrokat, de ezek a csau-csaura és mopszokra is emlékeztetnek.
A kommunizmus, és a Kínai Népköztársaság kialakulása idején a shar pei majdnem kihalt, ugyanis kormányzati utasítás megtiltotta a tartását. Túlélése egy hong-kongi kennel tulajdonosának, Matgo Law-nak köszönhető, aki 1973-ban exportált pár egyedet az Amerikai Egyesült Államokba. Ezután az USÁ-ban több tenyésztési program indult, amelynek köszönhetően a fajta megmenekült a kipusztulástól.
Egy ideig óriási népszerűségre tett szert, így túltenyésztették, ma már felelős tenyésztői programok vannak, amelyek szűrik a betegségeket és kerülik a túl ráncos példányok tenyésztői programba történő bevonását is.