Az agility az egyik legnépszerűbb kutyasport, nem véletlenül! Kiváló testmozgás mind a kutyusoknak, mind kétlábú barátaiknak. Azon kívül, hogy elképesztően izgalmas mozgásforma, erősíti a kötődést, segít a kapcsolat és a kommunikáció elmélyítésében. Mind fizikailag, mind szellemileg stimulálja az ebeket és öröm nézni, ahogy a kutyusok mesteri ügyességgel másznak át alagutakon, szlalomoznak, vagy ugranak át gumiabroncsokon. Ha tehát unjátok a mindennapos sétákat, az alap kutyajátékokat, és jól jönne egy szuper energialevezető elfoglaltság, akkor kiváló lehet az agility. Cikkünkben most mindent megtudhatsz arról, hogy pontosan mi az agility, milyen kutyafajtáknak ajánlott, mikor érdemes elkezdeni és mire kell figyelni. És praktikákat is kaphatsz az otthoni gyakorláshoz.
Az agility jelentése: pontosan mi az agility?
A kutya agility egy olyan sport, ahol kedvencedet hibátlanul kell végigvezetni egy akadálypályán megfelelő időn belül. Az agility jelentése mozgékonyság, azonban itthon is az angol kifejezést szokás használni.
A kutyusok mindig egyedi pályákon versenyeznek, sem nyakörv, sem póráz nem használható a gyakorlás és a bajnokságok során.
Mint minden sportot, az agilityt is különböző szinteken lehet űzni, akár edzésről, akár versenyekről van szó. Lehet ez egy kellemes hobbi neked és kedvencednek, de akár komolyabb, nemzetközi kupákat is megcélozhattok, ha a kutya igazán ügyes és örömét leli az agilityben. Ki tudja, talán ő lesz a következő világbajnok.
Teljes összhang kutya és gazdája között
A kutya agility nemcsak remek testmozgás, móka és kaland, hanem egy igazi csapatépítő gazdi és imádott négylábúja között. A legjobb eredményekhez ugyanis elengedhetetlen a teljes összhang. A kutyát gazdája végig a megfelelő testbeszéddel és parancsokkal irányítja.
Az ebek a következő hét alapvető elemet követik az edzések és a versenyek során. A kutyavezető:
- Mozgását,
- testhelyzetét,
- szemét,
- mellkasát,
- lábait,
- karjait,
- hangutasításait.
Ahhoz, hogy a kutyus minél sikeresebb lehessen az agility-ben, a gazdinak pontosan meg kell értenie, hogy kedvence mire, hogyan reagál és tudatosan használni ezen elemeket a hibátlan feladat végrehajtáshoz.
Hogyan született a kutya agility?
Gyökerei 1970-ig nyúlnak vissza Angliába, amikor is bemutató sportként hozták létre. A kutya agilityt először 1978-ban a Crufts kutyakiállításon mutatták be a közönségnek és olyan gyorsan népszerű lett, hogy néhány éven belül hivatalos kutyasport státuszt kapott az Egyesült Királyságban. Napjainkban az agility az egyik legnépszerűbb kutyás sport világszerte.
Kutya teniszlabda
A teniszlabda színes, pattog, tökéletesen illeszkedik a szájba és a legszórakoztatóbb és legsokoldalúbb kutyajáték, ami jó pár generáció óta népszerű a kutyusok körében.
A PetChef kínálatában már megtalálod a vidám, egészségbarát teniszlabdákat, melyek télen-nyáron kiváló mókát biztosítanak az örökmozgó ebeknek.
MegnézemAgility kutyafajták: kiknek ajánlott ez az izgalmas sport?
A border collie-k, a juhászkutyák és a kistestű terrierek népszerű fajták az agility versenyeken, de bármilyen fajta számára remek elfoglaltság. Egyedül a versenyeken történő indulás okozhat gondot, ha kedvenced nagyon apró termetű, vagy épp hatalmas, de az agility lehet egyszerű szórakozás is, nem feltétele, hogy a blökinek meg is kell mérettetnie magát. Konkrét versenycélok nélkül is fantasztikus mozgáslehetőség, ráadásul több időt tölthetsz kutyáddal.
Milyen kutyusoknak nem alkalmas az agility?
Az agility minden egészséges, felnőtt kutya számára megfelelő, de nem jó választás olyan kutyusoknak, akik:
- Nemrég sérültek meg,
- nagyon idősek,
- egészségügyi problémákkal küzdenek.
Kölyökkutya esetén bölcs dolog, ha fokozatosan vezeted be kedvencedet az agility rejtelmeibe. Fontos, hogy a kutyus növekedése befejeződjön, így 12 hónapos kora előtt semmiképpen sem ajánlott.
Bizonyos elemeket, így az ugrásokat az ízületi problémákkal, gyulladásokkal küzdő vagy hátsérülésre hajlamos kutyák – például tacskók és basset houndok – esetében át kell alakítani vagy el kell távolítani.
Minden gazdi számára ajánlott az agility?
Valójában igen, nincsenek konkrét kritériumok a kutyát vezetőkkel kapcsolatban. Az életkor sem számít, vannak, akik jóval 70 felett is nagy örömmel vezetik kedvencüket az akadálypályákon. A mozgáskészség sem akadály. Ha fizikailag korlátozott vagy, kompenzálhatod azzal, hogy extra erőfeszítést teszel abba, hogy távolról irányítsd kedvencedet. És természetesen minél ügyesebb a kutyád, annál könnyebb lesz a dolgod.
Ugyanakkor azon gazdák számára a legtökéletesebb kutyasport, akik maguk is nagyon mozgékonyak, szeretnek futni, jó kondiban vannak.
A kutya agility előnyei
Lássuk most, hogy miért is annyira népszerű az agility! Jöjjenek a legfontosabb jótékony hatások!
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemI. előny: Nagyszerű testmozgás
A futás, az ugrálás, a mászás – ráadásul mindez gyors tempóban – garantáltan kifárasztja a kutyát. Az agility különösen kiváló azon energikus kutyák számára, akik nagyon aktívak, az átlagosnál fokozottabb a mozgásigényük.
II. előny: Nem fog unatkozni a kutyus
A fizikai edzés mellett az agility mentális stimulációt is nyújt kutyusod számára, ami csökkenti az unalmat és a vele járó destruktív viselkedést. Kevesebb felásott kert, megrongált bútordarab: tiszta haszon!
III. előny: Megerősíti a megfelelő viselkedést
A kutyák az agility során a gazdira vannak utalva, hiszen ők adják a parancsot a pálya sikeres teljesítéséhez. Az agility fokozza a koncentrációt, a kutyusok jobban figyelnek, és megerősíti az engedelmességi parancsok betartását is.
IV. előny: Erősíti a kötődést a tulajdonos és a kutya között
Sok agilityző gazdi számol be arról, hogy a csapatként történő edzés eredményeként sokkal nagyobb kötődés alakult ki kutyájával.
Mit érdemes tudni a kutya agility versenyekről?
Az agilityben való versenyzés népszerű, kellemes időtöltés kedvenceddel és a többi kutyatulajdonossal. Sok országban rendszeresen rendeznek agility versenyeket, van, hogy szinte minden hétvégén. Nemzetközi szinten a világbajnokság és a European Open számít a legrangosabbnak. Több száz élcsapat vesz részt ezeken a szigorú és nagy kihívást jelentő kupákon, és az időkülönbségeket mindössze századmásodpercekben mérik.
Milyen agility akadályok vannak?
A kutya agility pályák a legtöbb esetben 14-20 akadályból állnak, amelyek között lehetnek például alagutak, rudak, gumiabroncsok, libikókák, illetve van olyan asztal is, ahol szőrös barátodnak meghatározott időre meg kell állnia.
A pálya teljesítése során a gazdi nem érhet hozzá sem a kutyához, sem az akadályokhoz. A cél, a pálya hiba nélküli és minél gyorsabb teljesítése.
A díjugratáshoz hasonlóan hibának számít, ha például a kutya ugrás közben lever egy rudat, vagy nem hajlandó az akadályhoz menni, kihagy valamit.
Hogy néz ki a kutya agility pálya?
A pálya körülbelül 140-200 méter hosszú és felülete lehet lehet fű, föld, gumi vagy speciális szőnyeg.
A pályák és a különböző agility akadályok sorrendje minden versenyen más és más, és ez teszi az agilityt olyan izgalmassá. A próbatételek során minden alkalommal a bíró tervezi meg a pályát, a kutyákat vezetőknek pedig öt percük van arra, hogy szőrös barátjuk nélkül végigjárják. Ezalatt megjegyzik az akadályok sorrendjét, és megtervezik a stratégiát, hogy hogyan irányítsák majd kedvencüket.
Hogyan osztályozzák a kutyusokat a versenyeken?
A kutyákat méretük és a versenyeken szerzett tapasztalatuk alapján különböző csoportokba osztják. Annak szabálya, hogy melyik kutyus milyen osztályba kerül, országonként eltérő.
Európában a szinteket az FCI definíciói határozzák meg, amelyek 1-től 3-ig terjedő készségszinteket, valamint 1-től 3-ig skálázott méretszinteket – kicsi, közepes és nagy – tartalmaznak.
Mikortól versenyezhetnek a kutyusok?
A kutyák többnyire 18 hónapos korban kezdhetnek el versenyezni, de a szabályok országonként eltérőek. A versenyzés a legalacsonyabb szinten kezdődik, a legkönnyebb pályákkal. Ahogy a kutyák egyre több tapasztalatot szereznek és sikeresen teljesítik az alacsonyabb szinteket, úgy léphetnek tovább a nagyobb kihívást jelentő pályákra.
Mire érdemes figyelni, mielőtt belevágnátok a kutya agilitybe?
I. Legyenek meg a megfelelő engedelmességi alapok!
Kutyusodnak az agility során szorosan követnie kell a jelzéseidet, ezért az alapvető engedelmességi készségeket a pozitív megerősítés technikáival, többek között az ‘ül’, ‘marad’ és ‘gyere’ parancsszavakat alkalmazva célszerű frissíteni, tökéletesíteni. A maradás elsajátítása különösen fontos, amikor például billenő deszkáról van szó, ahol a kutyának addig kell mozdulatlanul maradnia, amíg a léc túlsó vége a földet nem éri.
II. A kutya figyelmének fókuszálása
Fontos, hogy a kutyus akkor is tudjon rád figyelni, ha közben más izgalmas dolgok történnek a környezetében. Amikor a pályán vagytok, sok zavaró tényező lehet, például más kutyák, hangos zajok, és persze a rengeteg mókás akadály, amivel játszhattok. Az olyan parancsok gyakorlása, mint a „figyelj rám” vagy a „nézz rám”, amikor kint vagytok, segíthet ebben.
III. Szoktasd a kutyát a különböző mozgásokhoz!
Érdemes a kutyust már azt megelőzően furcsa mozgásokkal megismertetned, mielőtt rátérnétek a valódi akadályokra. Tanítsd meg például arra, hogy hátrafelé járjon, a mancsait meghatározott helyekre helyezze, vagy hogy lépjen fel dolgokra, másszon vagy kússzon át rajtuk!
Tréningezheted, hogy megforduljon egy tárgy körül, és hogy távolodjon el tőled, illetve balra és jobbra mozogjon, ha jutalomfalatokat dobsz neki abba az irányba.
Kutya agility tanítása otthon: kutya agility szett és tanulási módszerek
Mielőtt kipróbálnátok egy agility foglalkozást, elkezdhetitek már otthon az ismerkedést az agility akadályokkal, agility eszközökkel, így könnyen kiderítheted, hogy kedvenced mennyire vevő erre a sportra.
Íme néhány tipp, hogyan állíthatsz össze házilag akadályokat, és hogyan tanítsd meg kutyusodnak az alapokat.
Ugrások
Először is mindenképpen kérdezd meg állatorvosodat, hogy az ugrálás alkalmas-e szőrös barátod számára! Amennyiben engedélyt kapsz, készíthetsz ugratókat úgy, hogy néhány könyvre egy könnyű műanyag csövet fektetsz. Győződj meg róla, hogy biztonságos a kutya számára és nem sérülhet meg akkor sem, ha felborítja az ugratót!
Érdemes alacsonyabb ugratóval kezdeni, majd lassan növelheted a magasságot. Nagytestű fajták esetében először egy-két centiméterrel érdemes indulni, a kistestű fajtáknál elég lehet eleinte a csövet a földre helyezni.
Kerékugrás
Egy régi bicikli gumi vagy hulahopp karika jól használható a gumiabroncs ugráshoz. Csak győződj meg róla, hogy elég nagy ahhoz, hogy a kutya kényelmesen átférjen rajta. Kezdetben tartsd stabilan a gumiabroncsot, miközben a kutya átsétál rajta. Lassan felemelheted, és végül fel is akaszthatod például egy erősebb faágra.
Kutyaséta
A kutyasétához egy magasabban fekvő sétaút szükséges, amelynek mindkét végén rámpa található. Jó lehet erre például egy piknikpad, amelynek két végére léceket helyezhetsz, amik rámpaként szolgálnak.
Vannak kutyák, akik nehezebben indulnak neki ennek az akadálynak. Érdemes ezt is alacsonyabban kezdeni, hogy a kutyus biztonsággal tudjon haladni és ne féljen rálépni a sétaútra.
Agility alagút, agility kúszó
Erre tökéletes lehet egy gyerekeknek készült műanyag alagút, amit szinte bármelyik nagyobb áruházban beszerezhetsz. Ha a kutyus bizonytalan az alagútba való belépéskor, ne erőltesd. Próbáld meg jutalomfalatokkal csalogatni, vagy úgy, hogy a másik oldalról bedugod a fejed és úgy szólítod.
Agility szlalom
Az egyik legszórakoztatóbb akadály a kutyusok számára, amikor rudak között szlalomozhatnak. A pálya ilyenkor 10-15 függőleges rúdból áll. Használhatsz akár síbotokat vagy PVC-csöveket, amelyeket a földbe szúrsz.
Kezdd úgy, hogy a rudak elég távol legyenek egymástól. Sétálj végig a rudak között pórázon a kutyával, hogy hozzászoktasd. Ezután csalogasd át a póznákon egyedül. Ahogy egyre ügyesebb lesz, közelebb hozhatod egymáshoz a rudakat.
Mérleghinta vagy billenő deszka
Sok kutya számára ez az egyik legtrükkösebb akadály, mivel nagy magabiztosságot igényel a mozgó tárgyak esetében.
Kezdd ezt is alacsonyan: szoktasd a kutyát az alatta mozgó dolgokhoz, például gördeszkához, játék kocsihoz vagy alacsony billenő deszkához! Jutalmazd meg, ha érdeklődést mutat a tárgy iránt, majd ha ráteszi a mancsát, végül pedig, ha egyensúlyoz rajta! Használhatsz kutya klikkert, ha szeretnéd, hogy szórakoztató játékká váljon, és pozitív asszociációt alakítson ki a mozgó tárgyakkal kapcsolatban.
Ha úgy érzed, hogy a kutya készen áll arra, akkor egy hosszú fadarabon, amely egy cső tetején nyugszik gyakoroljon, megépítheted a saját libikókát. Ismét lassan kell haladni, jutalomfalatokkal csalogasd a kutyát, és dicsérd, amikor megérinti és apró lépéseket tesz rajta! Amikor eléri a közepét, és a deszka elkezd lefelé billenni, jutalmazd meg kedvencedet, hogy fennmaradt a deszkán! Végül vastagabb csövekre válthatsz, ha már teljesen megbarátkozott a mozgással.