Bár balesetek olykor előfordulnak, azonban ha szobatiszta négylábú barátodnál többször is előfordul, hogy bepisil, mindenképp érdemes utánajárni a miérteknek. Komolyabb lelki okok és egészségügyi problémák is közrejátszhatnak ugyanis megváltozott szokásaiban. Cikkünkből most megtudhatod, hogy mik állhatnak a váratlan pisi tócsák hátterében, és mit tehetsz azért hogy kedvenced újra házon kívül, a jól megszokott séták során könnyítsen magán.
Milyen okai lehetnek, ha a szobatiszta kutya bepisil?
Amennyiben nagyon fiatal a kutyus, előfordulhat, hogy a szobatisztaságra nevelés még nem fejeződött be teljesen. Ilyenkor nem kell megijedni attól, ha kedvenced időnként otthon végzi el a dolgát.
Abban az esetben azonban, ha szőrös pajtid már határozottan szobatiszta, akkor mindenképp utána kell járni az okoknak. Először az egészségügyi problémákat érdemes kizárni, ezért feltétlenül keresd fel állatorvosodat!
Mik lehetnek ezek?
Húgyúti problémák
Ha a kutya hirtelen elkezd akár a lakásban, akár más el nem elfogadható helyen pisilni, hátterében húgyúti fertőzés állhat.
Húgyúti probléma gyanúja esetén az állatorvos vizeletmintát vesz, hogy tenyésztést végezzen. Amennyiben a panaszt bakteriális fertőzés okozza, antibiotikum kúrával jól gyógyítható.
De fény derülhet kristályokra a vizeletben, hólyagkövekre, szerkezeti rendellenességekre, sőt akár daganatokra is.
Húgyúti problémákra utaló jel lehet még:
- erőlködés pisilés közben
- gyakoribb vizelés
- vér a vizeletben
- a vizelet erős szaga
A legtöbb húgyúti probléma gyógyszerekkel, táplálékkiegészítőkkel és/vagy étrendváltoztatással kezelhető. Szélsőségesebb esetekben az olyan problémák, mint a húgyhólyagkövesség vagy a daganat, műtétet tehet szükségessé.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg válogatós, érzékeny gyomrú, hasmenéssel vagy hányással küzd, válaszd az Ünnepi malac eledelünket!
Ebben a gondosan összeállított monoprotein sertéshúsos raguban hajdina, sütőtök, édesburgonya és sárgarépa található, amelyek gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásukkal támogatják az emésztést.
Ez az eledel rendkívül ízletes, így kutyusod az utolsó morzsát is eltünteti majd a tálkájából. Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked! Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
MegnézemInkontinencia
Az inkontinencia többnyire az idősebb kutyusokat érinti, de előfordulhat fiatal kutyáknál is. Általában ivartalanítást követően jelentkezik először, de előtte sem kizárt.
A húgyúti daganatok inkontinenciához vezethetnek és ezek főként idősebb állatokat érintenek.
Ha a kutya vizelete szivárog vagy csöpög, vagy alvás közben vizelet tócsákat hagy a fekhelyén illetve a padlón, akkor jó esetben inkontinencia lehet a bűnös. Sajnos ilyenkor a kutya ezt nem veszi észre és nem is tudja kontrollálni.
Időskori kognitív zavarok
Idős, kognitív vagy neurológiai betegségben szenvedő kutyáknál gyakoriak a vizelési problémák. A demencia például jellemzően zavartságot és nyugtalanságot okoz az ebeknél, ami rendellenes pisilési szokásokat eredményez. A kutyák egyéb neurológiai betegségei problémákat okozhatnak a hólyagot irányító idegekben, ami vizeletürítési balesetekhez vezethet.
Egyéb egészségügyi problémák
Más egészségügyi problémák is járhatnak bepisiléssel, például a vesebetegség, a cukorbetegség, a prosztata problémák és a Cushing-kór.
Gond lehet az ízületi gyulladás (artritisz) is, amely degeneratív elváltozásokat okoz az ízületekben, és ez olyan fájdalommal járhat, hogy a blöki inkább ott könnyít magán, ahol ül vagy fekszik.
Ezen kívül bizonyos gyógyszerek (pl. hosszú ideig alkalmazott szteroidok) is bepisilést idézhetnek elő.
Amennyiben konkrét betegségek egyik tünete a vizeletürítési baleset, akkor egyidőben más jelek is észrevehetők a kutyán, például fokozott szomjúság, csökkent étvágy, levertség, gyomor-bélrendszeri problémák (hasmenés és/vagy hányás), bőrpanaszok stb.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemJelölés
Egyes kutyákra, különösen a kanokra jellemző a jelölés, ami a nemi hormonok miatt alakul ki, de szokássá is válhat. Ez egyfajta kommunikációs eszköz számukra, hogy tudassák, bizonyos területek a fennhatóságuk alá tartoznak.
Meg kell azt is vizsgálni, hogy történt-e bármilyen környezeti változás, amely kiválthatja a problémát. Például:
- Érkezett-e új háziállat?
- Született-e kisbaba?
- Meghalt-e valaki a családban?
A kutyák gyakran nagyon érzékenyek a megváltozott körülményekre, ami ezt a magatartást eredményezi.
Szorongás
Minden olyan kutyánál, amelyik szorong vagy fél, előfordulhatnak vizeletürítési balesetek. Egyes kutyák esetében a szorongás egy adott helyzethez kapcsolódhat, például hangos tűzijátékhoz, vagy ha új látogatók érkeznek. Még a felnőtt négylábúakban is kiválthat szorongásos, félelemmel járó reakciót, ha a “rossz” viselkedésükért szóbeli megrovást kapnak.
Más kutyák esetében előfordulhat, hogy nincs nyilvánvaló probléma, ami ezt okozza, de nyugtalannak tűnnek, megváltozik az étvágyuk, vagy a szokásosnál jobban zihálnak.
Nem kívánatos pisi tócsákat eredményezhet az is, ha a blökik alárendeltnek érzik magukat. Gyakori, hogy akkor könnyítenek magukon, ha valaki felettük áll és lefelé néz, különösen, ha a kutya fiatal vagy nagyon félős.
Izgatottság
Bár az, hogy boldogságukban pisilnek a kutyusok, gyakoribb a kölyköknél, a felnőtt kutyáknál is előfordulhat. Ilyenkor szőrös barátod akkora izgalomban van, hogy elengedi a vizeletét.
Főként olyan esetekben fordulhat elő, ha például lelkesen üdvözöl, ha hazaérsz, vagy más kutyusokkal van együtt, esetleg egy imádott játékot vagy jutifalatot készül megszerezni.
Ez a viselkedés többnyire átmeneti jellegű, és nem krónikus probléma. Egyes kutyáknál azonban előfordulhat, hogy az ismétlődő epizódok váratlanul jelentkeznek.
Visszaesés
Bár a legtöbb kutya már jóval felnőtt kora előtt teljesen szobatiszta, nem ritka, hogy olykor visszaesések tapasztalhatók.
Ha a kutyus új gazdihoz kerül – különösen a mentett kutyák esetében – előfordulhatnak váratlan balesetek. De lehet ennek oka az új lakásba vagy házba költözés, illetve ha kiskutya érkezik a családba.
Mit tehetsz, ha bepisil a szobatiszta kutya?
Lássuk most, hogy mi a teendő, ha kutyusodnál pisi baleseteket tapasztalsz!
Fényt kell deríteni a kiváltó okokra!
Azt már megbeszéltük, hogy milyen okok állhatnak az otthon pisilés hátterében, ezért elsőkörben mindenképpen ezeket érdemes azonosítani. Amennyiben környezeti tényezők okozzák, meg kell szüntetni a kiváltó okot, és megnyugtatni kedvencedet! Séta közben például kerülni azokat a helyzeteket, amelyek megzavarhatják, félelemmel tölthetik el, így a szomszéd ugató kutyáját, vagy azt a területet, ahol fúrás, kalapácsolás ijesztheti meg négylábú pajtidat.
Képezd a kutyust!
Mivel bundás barátod korábban már szobatiszta volt, hasznos lehet, átismételni a képzés lépéseit.
Iktass be több pisiszünetet!
Célszerű kivinni a kutyát pisilni közvetlenül ivás, evés és alvásból való felébredés után. Mindig jutalmazd barátodat, ha a megfelelő helyen könnyít magát.
Ne kiabálj kedvenceddel!
Kerülj mindenfajta a büntetést vagy a kutyával való üvöltözést, amiért a házban vizel! Ez ugyanis visszafelé fog elsülni. Ahelyett, hogy megtanulná, hogy a bepisilés helytelen viselkedés, a kutyában inkább azt erősíti, hogy a gazdái kiszámíthatatlanok vagy nincs biztonságban. Büntetés hatására a kutya félhet attól, hogy előtted pisiljen – akár a szabadban is -, ami további balesetekhez vezethet.
Takaríts fel rendesen!
Ha bepisil a kutya, alaposan tisztítsd meg, fertőtlenítsd a területet. A vizeletszag ugyanis azt válthatja ki a kutyusból, hogy a beltér mégiscsak elfogadható hely arra, hogy elvégezze a dolgát.
Jól jöhet a szakember segítsége
Amennyiben már mindent megpróbáltál, de nem tapasztalsz előrelépést a kutyánál, érdemes lehet felkeresni egy kutyakiképzőt vagy elvinni kutyapszichológushoz kis barátodat.