Azt a legtöbben már hallottuk, hogy a probiotikumok jót tesznek az emésztésnek. Ahogy az ember szervezetének, a kutyáénak is szüksége van probiotikumokra, azonban nem mindegy, hogy milyen fajtára és mekkora mennyiségben.
A probiotikumok olyan létfontosságú mikroorganizmusokat tartalmaznak, melyek a belekben élnek. Ezekre legtöbbször úgy hivatkozunk, mint „jó” baktériumokra, amiknek egyensúlyban kell lenni a „rossz” baktériumokkal, hogy fel tudják velük venni a harcot. A leggyakrabban előforduló probiotikus baktériumok a lactobacillus és a bifidobacterium. A kutyák immunrendszerének nagy részét a probiotikumok alkotják: vírusok és ártalmas baktériumok elleni védőréteget képeznek a beleken és gyulladáscsökkentő hatást fejtenek ki.
Az emésztőrendszer egészsége hihetetlenül fontos. Az, hogy milyen ételt eszünk, és hogyan bontjuk le, még a hangulatunkat és a kognitív funkcióinkat is befolyásolja. Ez természetesen a házi kedvenceinkre is igaz. Az egészséges emésztőrendszer alapfeltétele pedig a probiotikumok jelenléte, amik megbirkóznak a hasmenéssel, szorulással, gyomorrontással, megelőznek vagy nyugtatnak allergiás reakciókat, szabályozzák az étvágyat és a súlyt, megelőznek húgyúti fertőzéseket, és a sort még hosszan lehetne folytatni. Akkor javasolt tehát a probiotikum becsempészése a kutyus étrendjébe, ha allergiás reakciót vált belőle ki egy új étrend vagy környezet; ha bármilyen fertőzést kapott el; ha antibiotikummal kezelik – ami felborítja a bélflóra egyensúlyát; vagy stressz esetén.
Érdemes megpróbálni a természetben megtalálható probiotikumokat is. Ezek lehetnek különböző erjesztett zöldségek, vagy kecsketej, ami alacsony laktóztartalma miatt nem ártalmas, de akár ebből készült kefír is. Persze ha kedvencünk nem hajlandó megenni ezeket, akkor jelentenek nagy segítséget a különböző készítmények, amiket az ételükbe keverhetünk. Nem mindegy azonban, hogy általános vagy egyedi tüneteknél alkalmazható probiotikumokat adunk a kutyának. Érdemes tájékozódni, hogy melyikre van szükség. Például vannak gyullasáscsökkentő fajták, vagy mások éppen immunerősítők. Fontos még, hogy a probiotikumnak is kell táplálék, és ez nem más, mint a prebiotikum. Így ezek bevitele is elengedhetetlen a probiotikumok munkájához, és áttételesen az egészséges immunrendszer kialakulásához. Ezek általában szénhidrát-eredetű rostok, amik megtalálhatóak a banánban, almában, zöldlevelű zöldségekben, gombában, fokhagymában.
Hogy milyen probiotikumot érdemes a kutyusodnak adni, az tehát tőle függ, és az őt körülvevő környezettől. Amit általában érdemes betartani, hogy egyfélét használjunk egyszerre, és az étrendje minél frissebb ételekből álljon, amik cukor- és keményítőmentesek. A lényeg, hogy amíg az ártalmas baktériumok – amik mindig lesznek – és a probiotikumok között megvan az egyensúly, addig a kutyád egészséges marad!