A kutyatulajdonosok jól tudják: házi kedvencünk tekintete még a legszigorúbb gazdi szívét is képes meglágyítani. Elég egyetlen pillantás, és még az utolsó falatot is képesek kivarázsolni a kezünkből. Azonban ahogy az emberek, úgy a kutyusok szeme is érzékeny lehet, főleg bizonyos fajták esetében. Miért könnyezik a kutya szeme, használ-e a szemcsepp kutyáknak, mit tehetünk szürkehályog esetében, és milyen kutyaeledelt kell nekik adni, hogy elkerüljük a bajt? Ezekre a kérdésekre ad választ alábbi cikkünk.
A könnyezés a kutyák testének természetes reakciója: a könny segítségével szabadulnak meg a szembe kerülő idegen anyagoktól. Azonban fontos kiemelni, hogy vannak olyan kutyafajták, amelyek – anatómiai okokból – hajlamosabbak a könnyezésre. A négylábúak fejformája, illetve szemeiknek a metszése ugyanis néha a könnyvezeték elzáródását okozhatják. Ebben az esetben – a könny kihullása után – a nedvesség a szemek sarkában gyűlik össze. Ezért házi kedvenceink szőre gyakran elszíneződik a szemei körül.
Az alábbi fajtáknál gyakrabban előfordulhat, hogy a kutya szeme könnyezik:
- uszkár,
- angol masztiff,
- puli,
- pekingi palotapincsi,
- schnauzer,
- bobtail,
- shi-tzu,
- sharpei,
- bichon,
- yorkshire terrier.
A (kutya) szem a lélek tükre – így vigyázhatsz rá:
Kedvenced szemeinek ápolása a napi “kutyarutin” része, pont úgy, mint a séta, a bunda kefélése, fésülése vagy az etetés. Azonban nem szabad megijedni tőle, hiszen egyáltalán nem bonyolult feladat, és nem igényel komoly felkészülést sem.
A kutya szemének tisztítására a reggel vagy a kora délelőtt a legalkalmasabb időpont. Ami szükséges hozzá, az egy langyos vízbe áztatott vattakorong vagy gézlap, amivel minden nap át kell törölgetned a kutyusod szemeit, a külső szemzugtól befelé haladva. Emellett létezik speciálisan erre a célra kialakított kutya szemcsepp is, amelyet állatpatikákban tudsz megvásárolni. Ha nincs a közeledben állatpatika, bórvizet is bátran használhatsz.
Mikor gyanakodhatsz szembetegségre?
Első és legfontosabb tünet: ha a kutya könnytermelése fokozódik. Figyelmeztető jel lehet továbbá, ha
- a kutya szeme vérben van,
- szeme váladékozik,
- a válladék kellemetlen szagú,
- a csipa színe megváltozik,
- a kutya a szemét a mancsával dörzsöli.
Ha ezekkel a tünetekkel találkozol, haladéktalanul vidd a kedvencedet orvoshoz. Addig is, a panaszok enyhítésére a kamillás borogatást javasoljuk.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemMelyek a leggyakoribb kutya szembetegségek, amelyek könnyezéssel járhatnak?
A legtöbb szembetegségnél nagyon jók a gyógyulási esélyek, azonban orvosi beavatkozás és gyógyszerek nélkül komoly kompilációk is felléphetnek. Ezért a tünetek jelentkezésekor érdemes minél előbb állatorvoshoz fordulni.
Szürkehályog kutyáknál
Általában az idősebb, 8-10 év körüli kutyusok betegsége, de örökletes úton kialakulhat a fiatalabb házi kedvenceknél is – például agaraknál, ír szettereknél vagy bobtaileknél. A kutya szürkehályog elsődleges tünete a kékesfehér hártya a szemen. Előrehaladása lassú, azonban a betegség későbbi stádiumában a kutya – ha nem kezelik – a látását is elveszítheti.
Kutya szemgyulladás
Ha begyullad házi kedvenced szeme, könnykiválasztása csökken vagy teljesen leáll, ami a szem kiszáradásához vagy elfekélyesedéshez vezethet. Ezt fertőzés, szembe kerülő idegen test, szemsérülés vagy benőtt szempillák is okozhatják. A kutyáknál előrodulhat szaruhártya-gyulladás, de a kutya kötőhártya gyulladás is gyakori. Utóbbit az erős váladékozásról ismerheted fel, illetve hogy a kutya szeme piros, véres. A szaruhártya-gyulladás súlyos esetben akár vaksággal is végződhet, ezért a kutyát minél előbb vigyük állatorvoshoz.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg máj- és vesebetegséggel küzd, hasnyálmirigy problémáktól szenved, esetleg idős, allergiás vagy cukorbeteg, akkor válaszd az Erdei nyúl eledelünket!
Ebben a gondosan összeállított monoprotein nyúlhúsos raguban kukoricadara, chia mag, édesburgonya, sütőtök és friss erdei áfonya is megtalálható. Hipoallergén hatással rendelkezik, ideális allergiás kutyusok számára. Csökkentett fehérje- és foszfortartalma támogatja a vesék szűrő funkcióját, így kifejezetten ajánljuk máj- vagy vese problémák fennállása esetén is.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked! Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
MegnézemZöldhályog
Súlyos esetben az állat szemének gyulladása glaukomához, azaz zöldhályoghoz vezethet. Ez egy rendkívül alattomos betegség, amely az első stádiumban nehezen ismerhető fel. A zöldhályogot okozhatja tumor is, vagy szintén lehet örökletes bizonyos fajtáknál (pl. basset hound, malamut, cocker spániel, drótszőrű terrier). Kiváltó oka, hogy a szemen belül a folyadéknyomás megnő, azonban a folyadékot elvezető csatorna beszűkül vagy elzáródik. Fontos figyelmeztető jele, hogy majdnem minden esetben a zöldhályogos szem pupillája nagyobb, mint az egészséges szemé.
Mit tehetsz, hogy ne könnyezzen a kutyusod szeme?
Ha nem ápolod napi szinten kutyusod szemét a fentebb leírt módon, előbb-utóbb vörösesbarna könnyfoltok jelenhetnek meg körülötte. Ez főleg a világosabb szőrű kutyák esetében lehet zavaró, és az úgynevezett porfirinek okozzák, amelyek a négylábúak nyála és vizelete mellett a könnyükben is megtalálható.
Ha el szeretnéd kerülni ezeket a foltokat, az alábbi tanácsokat fogadd meg.
Szőrszálak a szem környékén
A kutyus szeme alatti szőrszálak gyakran váltanak ki túlzott könnytermelést. Ha levágsz egy kicsit ebből a szőrből, vagy megkéred erre kutyakozmetikusodat, nagyon hamar érezheted a javulást.
Kerüld a műanyag kutyatálakat
Kedvencedet ne műanyagból, hanem lehetőleg rozsdamentes acélból, porcelánból vagy üvegből készült tányérból etesd. Ez azért fontos, mert könnyebben tisztíthatóak, és nehezebben telepednek meg rajtuk a baktériumok. Nagyon fontos, hogy rendszeresen tisztítsd a kutyusod tányérját!
Kerámia kutyatál
Az egészséges kutyaeledelhez minőségi kerámia tál dukál. Lepd meg szőrös barátodat a PetChef újdonságával, a szupercuki kerámia etetőtálkával, amely kedvenc falataihoz és vízhez egyaránt tökéletes választás!
Sok kutyus szenved a fémtálak okozta allergiától, számukra a kerámiából készült tál a megfelelő választás.
MegnézemKiváló minőségű táplálék
A jó minőségű, friss alapanyagok felhasználásával, mesterséges ízfokozók, színezékek és tartósítók nélkül elkészített, tápanyagokban gazdag táplálék nagyon fontos a könnyezés megelőzése és kezelése szempontjából. Lehetőség szerint egyáltalán ne vigyünk be a kutya szervezetébe mesterséges anyagokat. Igyekezzünk változatos, értékes tápanyagokban, vitaminokban, rostokban, nyomelemekben gazdag étrendet biztosítani a kutyus számára.