A kutyusok boldog életéhez a látás ugyanolyan értékes és fontos dolog, mint az emberek számára. A kutyák szemproblémái elég gyakoriak. Míg jó részük enyhe, és otthon is kezelhető, mások súlyosabbak lehetnek, és veszélyeztethetik a kutya látását. Cikkünkben most a leggyakrabban előforduló kutya szembetegségeket fogjuk megnézni, hogy tudd, milyen panaszokkal érdemes állatorvoshoz fordulni, hogy megőrizhesd kedvenced szemének egészségét.
Milyen jelekből tudhatod, hogy probléma van a kutya szemével?
Kedvenced szemét érdemes rendszeresen ellenőrizni, így azonnal észreveheted, ha a szokottól eltérően tüneteket tapasztalsz.
Mik lehetnek ezek?
- kipirosodás
- váladékozás
- duzzanat
- hunyorgás
- szemek elhomályosodása
- kancsalság
- a kutya csukva tartja a szemeit
- szem dörzsölése
Mivel ezek a szimptómák számos betegség jelei lehetnek, fontos, hogy szakember állítsa fel a pontos diagnózist és határozza meg a szükséges kezelést.
Melyek a leggyakrabban előforduló kutya szembetegségek?
Nézzük most meg azokat a problémákat, amelyek a legsűrűbben tapasztalhatók a kutyusok esetében.
Kötőhártya-gyulladás (conjunctivitis)
A blökik egyik leggyakoribb szemfertőzése a kötőhártya-gyulladás.
Tünetei nagyon hasonlóak az emberekéhez:
- zöld vagy sárga váladék a szemből
- hunyorgás vagy a szem csukva tartása
- a szem dörzsölése, mivel fájdalmas vagy viszket a szem
- a szemfehérje vörös vagy véreres, de a szaruhártya általában tiszta
A kötőhártya-gyulladást okozhatja bakteriális vagy vírusos fertőzés, illetve bármilyen pollenre, illat vagy más irritáló anyagra adott allergiás reakció.
A kutyák kötőhártya-gyulladását a legtöbb esetben bakteriális szemcseppel vagy kenőccsel kezelik, és néha szteroidot használnak a gyulladás csökkentésére. Általában egy héten belül gyógyul.
Mivel a kutya kötőhártya-gyulladása emberre is erősen fertőző lehet, ezért fontos, hogy azonnal fordulj állatorvoshoz. Amíg a kutyus szeme meg nem gyógyul, érdemes minden alkalommal alaposan kezet kell mosni, amikor a kutyussal érintkezel.
Cseresznyeszem betegség
A cseresznye szem a harmadik szemhéj mirigyének előesése. A szemhéjban található könnytermelő mirigyet rögzítő szövetek olykor olyan lazák, hogy a mirigy elődomborodik a helyéről és kis piros dudorként – cseresznyeként – jelenik meg a szemrésben.
Erre leginkább az egyévesnél fiatalabb kölykök és bizonyos kutyafajták hajlamosak. A probléma sokszor néhány hét, vagy hónap különbséggel mindkét szemen megjelenik. Az előesett harmadik szemhéj mirigy nem minden esetben okoz rövid idő alatt problémát, de hosszú távon vérkeringési zavar, gyulladás alakulhat ki, és ennek következtében a könnytermelő szövet károsodhat.
Könnyebben jelentkezik mellette szárazszem betegség is. Emellett eróziók, fekélyek tűnhetnek fel a szaruhártyán. Az előesett mirigy műtéti úton visszahelyezhető eredeti helyzetébe.
Retina problémák
A kutya retinája a szem hátsó részén található. Ez tartalmazza a pálcikáknak és csapoknak nevezett sejteket, amelyek elnyelik a fényjeleket, és továbbítják azokat az agyba. A retina az, ami végső soron minden emlős számára lehetővé teszi a látást.
A retina problémák jó része vaksághoz vezethet.
A kutyák retina betegségeinek, amennyiben nem örökletesek, az alábbi okai lehetnek:
- magas vérnyomás
- szopornyica
- gombás fertőzések
- hirtelen retina degenerációs szindróma (SARDS)
- zöldhályog
- Ivermectin toxicitás
Ha a kutya hirtelen megvakul, vagy úgy tűnik, hogy elveszítette a látását, a lehető leghamarabb fel kell keresni az állatorvost. Bizonyos esetekben ugyanis visszafordítható a károsodás.
Progresszív retina atrófia (PRA)
A progresszív retina atrófia genetikai öröklődésű szembetegség, amelynek során a szemben található ideghártya károsodik, a benne található fényérzékelő sejtek, csapok és pálcikák degenerálódnak, sorvadnak. A látás folyamatosan romlik, majd teljes vakság is bekövetkezhet. A betegség sajnos mai ismereteink szerint nem gyógyítható. Erre a betegségre elérhető genetikai szűrővizsgálat.
Szürkehályog
A szürkehályog gyakran a progresszív retina atrófiával együtt fejlődik, és a szemlencse homályosságát okozza. Az érintett szemen külső szemlélőként is észlelhető a hártyára hasonlító hályog. A probléma örökletes és bár általában idős korban jelentkezik, bármely életkorban előfordulhat.
Bár a legtöbb szürkehályog kicsi, és csak részben akadályozza a kutyák látását, egyeseknél vakságot okozhatnak, ezért azonnal fordulj állatorvoshoz, ha észleled a jeleit. A szürkehályog hajlamosabbá teheti a szemet gyulladások és olyan betegségek kialakulására is, mint a zöldhályog. A műtét az egyetlen hosszú távú kezelési módszer, amelynek során az állatorvos eltávolítja a sérült lencsét, és műlencsével helyettesíti.
Zöldhályog (glaukóma)
A glaukóma során a szemben több csarnokvíz termelődik, mint amennyi el tud vezetődni, ami felhalmozódik, és fájdalmas nyomást okoz a szemben és a szem körül. A glaukóma tünetei a kutyáknál a fájdalom, a kipirosodás, a homályos látás, a szem könnyezése vagy kidudorodása és a pupillatágulat.
Hosszú távon a megemelkedett nyomás a szem szöveteinek károsodását, részleges vagy teljes látásvesztést eredményezhet.
A kutya glaukómájának súlyosságától függően az állatorvos szemműtétet vagy gyógyszeres kezelést javasolhat a folyadékelvezetés javítása és a fájdalom enyhítése érdekében.
Befelé forduló szemhéj (entrópium)
Az entrópium olyan állapot, amelynek során a kutya felső vagy alsó szemhéja befelé fordul,
Nagyon enyhe esetben nem okoz problémát, de ha a kutya szőre a szeme körül vagy a szemhéja dörzsöli a szem felszínét, az irritációt és sérülést, valamint fertőzést eredményezhet. Krónikus esetekben a szaruhártya maradandó károsodása történhet, ami a látás elvesztéséhez vezethet.
A leggyakrabban érintett fajták a csau csau, az angol bulldog, az ír szetter, a labrador, a golden retriever, a bernáthegyi, a shar pei, a rottweiler, a nagy dán dog és chesapeake bay retriever.
Az entrópium tünetei közé tartozik a kipirosodás, a kancsalság és a túlzott könnyezés. Az entrópiumot általában genetikai tényezők okozzák.
Ha azt gyanítod, hogy szőrös kedvencednek entrópiuma van, mindenképpen fordulj állatorvoshoz. A probléma antibiotikumokkal, műkönnyel, ideiglenes varratokkal, a szaruhártya védelmére szolgáló kontaktlencsével vagy entrópia műtéttel kezelhető.
Lusta szem vagy kancsalság
Ez a kutya szemizmait érintő állapot, amikor az egyik, vagy mindkét szem nem egyenesen előre néz.
Egyes kutyafajtáknál, például a mopszoknál és a boston terriereknél a kancsalság veleszületett és gyakori; ez nem igényel kezelést. Ha azonban a lusta szem hirtelen jelentkezik, mindig fel kell keresni az állatorvost.
A kutyák hirtelen kancsalsága ugyanis neurológiai problémát jelezhet. A lusta szem kezelése a kiváltó októl függ.
Száraz szem betegség (keratoconjunctivitis sicca)
A kutyák szemszárazsága akkor alakul ki, amikor a könnycsatornák nem termelnek elegendő könnyet a szem kenéséhez, és a por és a törmelék eltávolításához.
Tünetei közé tartozik a kipirosodás, a hunyorgás, a túlzott pislogás, a gumiszerű váladékozás és a szemtapogatás. Mindenképpen fordulj szakemberhez, ha ezeket a jeleket észleled, mivel a kutyák száraz szeme szaruhártya fekélyt okozhat. Műkönny és immunmoduláló cseppek használata lehet szükséges.
Szaruhártya fekélyek
A szaruhártya fekélyek a kutyáknál a szemük külső rétegének sérülését jelentik. Ezek nagyon fájdalmasak, ezért a kutya általában behunyja a szemét, és dörzsölheti azt. A fekélyt okozhatja sérülés vagy fertőzés, vagy a szaruhártya krónikus szemszárazság miatti gyulladása.
Ha nem kezelik megfelelően, a szaruhártya fekély súlyosbodhat, kiterjedhet.
Kezelése történhet kenőcsökkel, antibiotikus cseppekkel, vagy súlyos fekély esetén szemműtéttel. Fontos a kezelés, mert a szaruhártya hegesedhet, ami korlátozza a kutya látását.
Szaruhártya gyulladás (Überreiter szindróma)
Az Überreiter szindróma egy autoimmun betegség, általában nyáron kezdődik, a tünetek télen enyhülnek. Valószínűleg genetikai tényezők okozzák, de az UV sugárzás sem tesz neki jót. Kipirosodik és eressé válik a szem, a szaruhártya elhomályosodik, látászavar vagy akár teljes vakság is kialakulhat. Általában mind a két szem érintett, de az egyiknél erősebben jelentkeznek a tünetek.
Kezeléssel tünetmentes állapot érhető el, de sajnos a betegség nem gyógyítható.
Szemhéj daganat
A kutya szemhéján megjelenő daganatok nagyon könnyen felismerhetők. Elsősorban az idősebb kutyáknál, főleg vizsláknál gyakoriak ezek a dudorok. Többnyire szemhéjciszta vagy jóindulatú daganat okozza. A leggyakoribbak a szemhéjszélre nyíló mirigyek adenomái, papillomák, histiocytomák, melanomák. Minden szemhéjdaganatot állatorvosnak kell megvizsgálnia, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem rákos, és hogy szükséges-e a sebészi eltávolítás.
Szemlencse ficam (luxáció)
A szemlencsét lencsefüggesztő rostok tartják normál helyzetben, azonban előfordul, hogy ezek károsodnak, elszakadnak, ilyenkor a szemlencse elmozdul stabil helyzetéből. Amennyiben előrefelé történik, az a gazdi számára is érzékelhető, hiszen olyan, mintha valami furcsa dolgot látna a kutyus szemében. A fej mozgatásával a lencse is mozog. Figyelmeztető jel lehet, ha az állat dörzsöli a szemét, hunyorog, bágyadt.
Kialakulásának hátterében többnyire genetikai tényezők állnak. A terrierekre a legjellemzőbb és a legtöbb esetben mindkét szemen jelentkezik, de nem feltétlenül ugyanabban az időben. Ezen kívül sérülés következtében is megjelenhet, valamint uveitis, szürkehályog vagy zöldhályog következtében is létrejöhet.
Szaruhártya disztrófia
A szaruhártya disztrófia egy örökletes betegség, mely bármely korú kutyusnál kialakulhat. Rendkívül fájdalmas állapot, ami súlyosabb szemproblémákhoz és vaksághoz vezethet. A szaruhártya, a szem elülső, tiszta rétege, melynek fő feladata a fény megtörése a szemben.
A szaruhártya disztrófia során ez a tiszta réteg fehérré válik. Az opálosság a szaruhártyában felépülő koleszterin- vagy kalcium-lerakódásoknak köszönhető. A betegség a szaruhártya mindhárom rétegét érintheti. A problémát a szem zavarossága jelezheti, valamint ha a kutyus gyakran teszi a mancsát az arcához. Kezelése alacsony zsírtartalmú és magas rosttartalmú étrenddel, valamint szemgyógyszerek alkalmazásával történhet, súlyos esetben műtét válhat indokolttá.
A szempillák befelé növekedése (Distichiasis)
Ennél a problémánál a szempillák rendellenesen, a szem belsejébe növekednek, ami a szem irritációját okozza. Tünete, hogy a kutyus sokat hunyorog és dörzsöli a szemét. Műtéti eljárással gyógyítható.
Allergia
Az allergiás megbetegedések ugyanúgy érinthetik a kutya szemét, mint a bőrét. A kivörösödés és viszketés jellemzi. Gyakoriak a bakteriális fertőzések, és ezek néha zöld, sárga vagy tiszta váladékot produkálnak a szemekből.
Túlzott könnytermelés (Epiphora)
A nagy mennyiségű könnytermelés egyes kutyafajtáknál nagyon gyakoriak, például az uszkároknál vagy a spánieleknél.
Amennyiben nagyon könnyes a kutyus szeme, de nem látható bőrpír, akkor nem igényel kezelést. Azonban ha kedvenced szeme vagy az arcán lévő bőr vörös, akkor mindenképpen tanácsos szakemberhez fordulni.
A hirtelen fellépő epiphora leggyakoribb oka az allergia.
Kerámia kutyatál
-
Az egészséges kutyaeledelhez minőségi kerámia tál dukál. Lepd meg szőrös barátodat a PetChef újdonságával, a szupercuki kerámia etetőtálkával, amely kedvenc falataihoz és vízhez egyaránt tökéletes választás! Sok kutyus szenved a fémtálak okozta allergiától, számukra pl. a kerámiából készült tál a megfelelő választás.
Hogyan ápold kedvenced szemeit, hogy elkerüld a kutya szembetegségeket?
Bár a kutyák szemproblémáit nem mindig lehet megelőzni, beépíthetsz néhány olyan rutint a hétköznapokba, amelyekkel megőrizhed a kutyus szemének egészségét és sérülésmentességét.
- Óvatosan tisztítsd meg a szemkörnyéket – A rendszeres ellenőrzés mellett fordíts figyelmet a kutyus szemkörnyékének ápolására is. Mivel ez egy érzékeny terület, mindig legyél nagyon körültekintő. Attól függően, hogy a blöki mennyire hajlamos a könnyezésre vagy csipásodásra, hetente 2-3-szor puha vattakoronggal törölgesd át a szemeit. Használhatsz ehhez akár vizet, akár a kutyusok számára speciálisan kifejlesztett készítményt.
- Ne hagyd ki a szűrővizsgálatokat – Négylábú pajtásodat 1-1,5 évente vidd el egy teljes körű egészségügyi kivizsgálásra, így egyes szemproblémák már korai stádiumban kiszűrhetők, még mielőtt észrevennéd azok jeleit.
- Rendszeresen vágd le a kutyus körmeit – Ez segíthet megelőzni, hogy a blöki megsértse a szemét, ha az arcát tapogatja.
- Nyírd le a szőrét – A kutya ápolása során ügyelj arra, hogy a szőre a szeme közelében ne legyen olyan hosszú, hogy irritálhassa.
Őrizd meg kutyusod szemeinek egészségét! Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest, a lassú főzési eljárásnak köszönhetően, sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok és ez hozzájárul ahhoz, hogy kutyusod fitt maradjon és megőrizd szemei egészségét.
A kutyák jó étvággyal, és szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben és egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülés, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
- A recepteket dr. Varga József állatorvos állította össze akár azoknak a kutyusoknak is, akik különleges táplálkopzási igénnyel rendelkeznek: hipoallergén, máj- és vesekímélő, energizáló hatású és érzékeny gyomrú kutyáknak is van ajánlott menü
- Teljesen tartósítószer és adalékanyag mentes
- Rendkívül kényelmes a rendelés, szállítás
- Ügyfélszolgálatunk közvetlenül elérhető telefonon, bármilyen kérdésben szívesen adunk tanácsot
Kutyaeledeleinkre visszavásárlási garanciát vállalunk: amennyiben bármilyen oknál fogva nem ízlik kutyusodnak valamelyik PetChef eledel, kicseréljük egy általad választott másik ízre vagy akár a teljes árát visszatérítjük! Tégy minket próbára!
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben, valamint egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben és egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Házi készítésű főtt kutyaeledeleink
Ünnepi malac
Érzékeny gyomorra
Tanyasi marha
Fokozott energiaszükségletre
Háztáji bárány
A szőr- és bőr támogatására
Szüreti pulyka
Az emésztés támogatására
Erdei nyúl
A máj- és vese támogatására
Atlanti lazac
Az immunrendszer támogatására