Sok kutyagazdi találkozott már azzal a jelenséggel, amikor kedvence a kertben, vagy séták alkalmával a parkban nagy hévvel legeli a gyepet. Ez a furcsa viselkedés a legtöbbeknek óriási fejtörést okoz, és gyakran felmerül a kérdés: miért eszik füvet a kutya? Cikkünkben most megnézzük a fűevés leggyakoribb okait. Utánajárunk, hogy kell-e aggódni szőrös pajtásod egészsége miatt és hogyan szoktathatod le erről a szokásáról.
Miért eszik a kutya füvet?
A fűevés nem számít szokatlannak a kutyusoknál, gyakran előfordul, hogy bocik módjára legelésznek a füves területeken. Számos oka lehet annak, ha kedvenced a gyepen falatozik. Lássuk most ezeket!
A kutyák szeretik a füvet
Hajlamosak vagyunk úgy gondolni a kutyusokra, mint akik elsősorban húst esznek, de teljesen normális, hogy növényeket is fogyasztanak, és a füvet sok blöki kedveli. Hogy füvet eszik a kutya, ez április és augusztus között a gyakoribb, nem véletlenül, hiszen ilyenkor a legjobb a fű íze, állaga és illata.
Kóstoló csomagunkban mindegyik ízünk megtalálható egyszerre, így kutyusod eldöntheti, hogy melyik a kedvence.
A doboz tartalma: 7 db, egyenként 160 grammos főtt kutyaeledel az alábbi ízekben:
Tanyasi marhaSzüreti pulykaErdei nyúlÜnnepi malacHáztáji bárányMennyei kenguruAtlanti lazac
MegnézemUnalom
Ha egy kutyus nem kap elegendő fizikai aktivitást vagy szellemi stimulációt, akkor előfordulhat, hogy például fűevésbe, ásásba, rágásba vagy akár a lakás szétszedésébe kezd.
Ha gyakran látod legelészni kedvencedet, győződj meg róla, hogy eleget mozog-e négylábú barátod és kellő időt fordítasz-e mentális fejlesztésére. Ha azt gyanítod, hogy unatkozik, mindenképp szánj rá több időt, amikor játszhattok, új készségeket sajátíthat el és levezetheti felesleges energiáit.
Rágcsálni akar valamit
Főleg a kölyökkutyáknál gyakori, de a felnőtt ebekre is jellemző lehet, hogy szívesen harapdálnak valamit. Ilyenkor előfordul, hogy füvet rágnak. Ha ezt tapasztalod, érdemes bővíteni az otthoni játékok repertoárját, hogy a füvezés helyett legyen a blökinek más szórakozása.
Betegség
Széles körben elterjedt hiedelem, hogy a kutyák azért esznek füvet, hogy megbetegedjenek, vagy épp azért, hogy megnyugodjon a gyomruk. Egy 2008-ban mintegy 1500 kutya körében végzett felmérés szerint azonban 10 ebből kevesebb mint 1 mutatta egészségügyi probléma jeleit, mielőtt füvet evett, és csak negyedük volt rendszeresen beteg utána. Bár előfordul, hogy füvet eszik a kutya és hány, ez a kutatás mégis azt sugallja, hogy valójában gyakoribb, hogy a kis négylábúaknak kutya bajuk fűevés után.
Jó rostforrás
Egyes kutatók szerint a kutyusok azért esznek füvet, hogy így vigyenek be több rostot a szervezetükbe. A szakemberek által leírt egyik esetben egy kutya hét éven keresztül rendszeresen evett füvet és betegeskedett, de felhagyott ezzel a szokásával, amikor magas rosttartalmú diétára fogták.
Pica
A pica az egy olyan étkezési zavar, amikor a kutyus olyan dolgokat eszik meg, amelyek nem ételek és nincs túl sok tápértékük. Nem csak megrágcsálják ezeket, hanem le is nyelik. Többek között fémet, műanyagot, szövetet, szemetet, köveket, papírt, piszkot, ürüléket vagy éppen füvet.
Egyes kutyák minden olyan nem táplálék jellegű tárgyat elfogyasztanak, amellyel kapcsolatba kerülnek, mások azonban mindig ugyanazt a típusú dolgot választják.
A picát általában egy kényszeres szokásnak tekintik, de lehet betegség vagy rossz táplálkozás eredménye is. Amennyiben a kutya viselkedését tápanyaghiány okozza, akkor a minőségi kutyaeledelekre – különösen a magas rosttartalmú finomságokra – való áttérés megoldást jelenthet.
Segít megszabadulni a parazitáktól
Vizsgálatok szerint egyes kutyák azért esznek rendszeresen füvet, hogy eltávolítsák a bélrendszerükben élő parazitákat. Az emésztetlen fű segíthet megtisztítani a beleket azáltal, hogy körbeveszi az élősködőket, amik távoznak, ahogy a fű elhagyja az emésztőrendszert.
ÉRDEKESSÉG: Egy 1500 kutyatulajdonos körében végzett felmérés szerint a gazdik közel 70%-a mondta azt, hogy kutyája minden nap, vagy legalább hetente egyszer legelészik. Azt figyelték meg, hogy ez a viselkedés különösen gyakori a fiatalabb kutyáknál.
Meg kell akadályoznom, ha a kutya füvet eszik?
Függetlenül attól, hogy miért eszik a kutya füvet, nem ez legegészségesebb nassolnivaló számára. Ugyan rendszeresen féreghajtott kutyák esetében nem valószínű, hogy a fű alkalmi fogyasztása miatt aggódni kellene, az alábbiakat mindenképpen érdemes szem előtt tartani:
- Kedvenced fáradtnak tűnik, hasmenése vagy székrekedése van.
- A kutyus a füvet megeszi, de nem nyúl az eledeléhez.
- Túl sok füvet eszik a kutya.
- A blöki rendszeresen fogyaszt füvet és folyton betegeskedik.
- A kutya füvet eszik és hány.
Kerámia kutyatál
Az egészséges kutyaeledelhez minőségi kerámia tál dukál. Lepd meg szőrös barátodat a PetChef újdonságával, a szupercuki kerámia etetőtálkával, amely kedvenc falataihoz és vízhez egyaránt tökéletes választás!
Sok kutyus szenved a fémtálak okozta allergiától, számukra a kerámiából készült tál a megfelelő választás.
MegnézemMikor fordulj orvoshoz, ha a kutya füvet eszik?
A fűevés szerencsére nem feltétlenül jár egészségügyi problémákkal. Mindenképpen érdemes azonban felkeresni az állatorvost, ha:
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemHogyan szoktathatod le, ha sok füvet eszik a kutya?
Nincs az a kutyus, aki ellenállna egy ínycsiklandó jutifalinak, így viszonylag könnyű dolgod lesz, ha fűelvonóra küldenéd bundás barátodat.
Mindössze annyit kell tenned, hogy a séták során legyen nálad jutalomfalat, és amikor a kutya lehajol, hogy füvet rágcsáljon, tereld el a figyelmét vagy szóban korrigáld, engedelmesség esetén pedig jutalmazd, dicsérd, simogasd meg.