Frissen főtt kutyaeledelek goldendoodle kutyádnak
A goldendoodle a golden retriever és az uszkár keresztezéséből született dizájner kutya. Gyakran mondják, hogy ha egy keresztezett fajtának nyitod meg a szívedet és az otthonodat, az olyan, mintha egy gyönyörűen becsomagolt ajándékot bontogatnál a születésnapodon: izgalmas, de sosem tudhatod, mit rejt. Így van ez a goldedoodle-ök esetében is. A tenyésztőkön is sok múlik, hogy milyen tulajdonságok dominálnak. Ezekre az édes kis szőrgombócokra ugyanakkor általában jellemző, hogy intelligensek, barátkozók, alkalmazkodók és rendkívül ragaszkodók. Cikkünkből most mindent megtudhatsz a goldendoodle tulajdonságairól, tartásáról és etetéséről, így könnyen eldöntheted, hogy mennyire ideális számodra ez a kutyafajta.
Méret
Közepes | marmagassága: 33-61 cm, súlya: mini: 7-14 kg, közepes: 14-20 kg, standard: 20-45 kg
Mozgásigény
Nagy
Élettartam
10-15 év
Vérmérséklet
Barátságos, hűséges, engedelmes, intelligens, könnyen képezhető
Etetés
Napi 2x
Ajánlott PetChef menü
Atlanti lazac, Tanyasi marha
Színek
A goldendoodle kutya külseje
A goldendoodle-ok mérete változó. A goldendoodle mini kutyák – toy goldendoodle-ök – általában 7-14 kg között mozognak, a közepes termetűek 14-20, a standardok pedig 20-45 kilósak is lehetnek. Az átlagos marmagasság a kutyusoknál 45-47 cm.
A mackós külsejű blökik bundája hullámos vagy göndör, de lehet egyenes is, nagyjából kb. 5-8 cm-es. Hosszabb szőr van a farkukon, a testükön, a fülükön és a lábaikon. A fejüket és a pofijukat pedig rövidebb szálak díszítik.
A fajtával számos árnyalatban találkozhatunk, így krémszínű, fekete, barna szőrzettel is büszkélkedhetnek, valamint népszerűek a merle goldendoodle-ök is.
Goldendoodle, labradoodle: mit érdemes tudni a hibrid kutyafajtákról?
A goldendoodle egy hibrid, népszerűbb nevén dizájner kutya. Ezek a fajták két fajtatiszta kutya – a golden retriever és az uszkár – keresztezésével születnek. A tenyésztők célja a gooldendoodle-k esetében az, hogy a szeretetre méltó golden retrieverek személyiségét és temperamentumát az uszkár intelligenciájával és kevésbé vedlő szőrzetével ötvözzék.
A dizájner kutya jelenség az 1990-es években született és a lényege, hogy a tenyésztők új kutyafajtákat terveznek fajtatiszta ebek keresztezésével, és ún. hibrid kutyusokat hoznak létre. A goldendoodle mellett népszerű például a labradoodle is.
Ahhoz, hogy egy kutyatípus fajtává váljon, rengeteg idő, akár évtizedek is szükségesek, hiszen szigorú szabályrendszereknek kell megfelelni. A dizájner kutyák tulajdonképpen olyan új fajták, amelyek egyébként a standardoknak nem felelnek meg.
A goldendoodle vérmérséklete és jelleme
A goldendoodle kutya temperamentuma több dologtól függ, beleértve a szülei – különösen az anya – temperamentumát, a szocializáció mennyiségét és a géneket, amelyeket örököl.
Általánosságban azonban elmondható, hogy ezek a kis szőrgombócok rendkívül barátságosak, hűségesek, nagyon ragaszkodnak szeretteikhez. Nem ok nélkül váltak népszerűvé.
Egy jól nevelt goldendoodle jól kijön más háziállatokkal, ideális gyermekek és idősek mellé egyaránt. Imádja a társaságot, nagyon szociális, kiválóan kommunikál az emberekkel.
Nagyszerűen alkalmazkodik, ugyanakkor lakásba nem ajánlott, sokkal inkább egy jól körülkerített udvarral rendelkező otthonra van szüksége. Nem ideális háziállat azonban kizárólag szabadban vagy kennelben való tartásra, mivel akkor érzi jól magát, ha a családdal együtt él. Olyannyira igényli kétlábú társainak közelségét, hogy szeparációs szorongástól is szenvedhet, ha hosszabb ideig egyedül hagyják, ami destruktív viselkedéshez vezethet.
A goldendoodle nem házőrző kutya és ugatásától sem hangos a ház. Mivel általában szívesen fogadja az embereket, így hajlamos a betolakodókkal is kesztyűs kézzel bánni.
Kedves, empatikus személyisége kiváló terápiás kutyává teszi.
A goldendoodle kutya nevelése
A golden retriever és az uszkár egyaránt okos és gyorsan tanul, és ez természetesen a goldendoodle-ökre is igaz. Korai szocializációval és megfelelő kiképzéssel csodás szőrös társ válik belőle. Nagyon együttműködő és engedelmes fajta, könnyen képezhető.
Íme néhány tipp a goldendoodle neveléséhez:
- Már 10-12 hetes korában már vidd el kutyaoviba és korán szocializáld. Mint minden kutyának, a goldendoodle-nak is szüksége van arra, hogy sokféle emberrel, látvánnyal, hanggal találkozzon kölyökként. Mivel hajlamos a félénkségre, ezért ez különösen fontos számára.
- Soha ne illesd kemény szavakkal, mert ez árthat az önbizalmának. Ugyanakkor legyél határozott és következetes nevelése során.
- A tréningek során a legjobb eredményt jutalmazással, pozitív megerősítésekkel érheted el.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemA goldendoodle betegségei, életmódbeli tanácsok
Minden gazdi vágya, hogy kedvence szőrös pajtija hosszú és kiegyensúlyozott életet éljen. Ehhez a következőkre figyelj goldendoodle kutyusodnál:
- Ügyelj arra, hogy mindig minőségi kutyaeledel kerüljön a tányérjára.
- Fontos a lelki egészsége is, ezért szánj rá elegendő figyelmet, biztosítd a kellő fizikai és szellemi aktivitást.
- Tartsd rendben a szőrét és figyelj oda szemei, fogai, fülei és mancsai ápolására.
- Ha bármi szokatlan tünetet, problémát tapasztalsz, azonnal fordulj állatorvoshoz és 1-1,5 évente vidd el egy teljes körű egészségügyi kivizsgálásra.
Nulladik lépés: kizárólag hiteles tenyésztőtől vásárolj kiskutyát!
Ha kutyát szeretnél, jobb választás lehet egy megbízható tenyésztőtől származó fajtatiszta kutya. Ezeknek a kutyáknak általában dokumentált eredetük van, a tenyésztők gondoskodnak az egészségükről és a jó viselkedésről.
Amennyiben pedig nem ragaszkodsz semmilyen fajtához, a legjobb döntés az örökbefogadás. A menhelyen rengeteg kutya várja, hogy végre igazi családja legyen.
Miről ismerheted fel a jó tenyésztőt?
- Minden esetben törzskönyvet ad, amihez tenyész alkalmassági vizsgát kell tenni
- Oltási könyvvel, féregtelenítve kínálja a kölyköket
- Tagja valamilyen egyesületnek
- Mindent tud a fajtáról és szívesen válaszol a kérdésekre
- Az ellések közt hagy időt az anyakutyának a regenerálódásra
A goldendoodle betegségei
A goldendoodle-ök átlagosan 10-15 évig élnek. A kutyusok általában egészségesek, de mint minden fajta, ők is hajlamosak bizonyos egészségügyi problémákra.
Lássuk, hogy milyen problémákra kell odafigyelned goldendoodle kutyádnál!
Addison-kór
Ez a nehezen diagnosztizálható betegség a mellékvesekéreg elégtelenségével jár, emiatt csökkent kortikoszteroid hormontermelés és így bágyadtság, letargia, soványság, folyamatos hasmenés jelentkezik. Leginkább fiatal és középkorú szuka kutyák veszélyeztetettek. Több típusa létezik, a típusnak megfelelő hormonpótlással kezelhető.
Aortabillentyű-szűkület
A veleszületett betegség során a szív aorta szelepének szűkülete tapasztalható. Az aorta billentyű feladata, hogy az oxigénben gazdag vért áramoltassa a bal kamrából az aortába és a test többi részébe. Ha a szelep szűkül, nyomást gyakorol a kutya szívére, ami a szívizomsejtek méretének növekedését és a szív falának megvastagodását okozhatja. Vannak kutyusok, akiknél nem mutat tüneteket a betegség, míg másoknál pangásos szívelégtelenség vagy hirtelen halál jelentkezhet a szűkület súlyosságától függően.
Allergia
Az allergia gyakori betegség a kutyáknál, beleértve a goldendoodle-t is.
Az allergiának három fő típusa van:
- ételallergia, amelyet az étrendből bizonyos ételek kiiktatásával lehet kezelni
- a kontaktallergia, amelyet egy helyi anyagra, például ágyneműre, bolhaporra, kutyasamponokra és egyéb vegyi anyagokra adott reakció okoz
- légúti allergia, amelyet a levegőben lévő allergének, például pollen, por, penész vált ki
A kezelés az okoktól függően változik, és magában foglalhat étrendi korlátozásokat, gyógyszerszedést és környezeti változásokat.
Csípőízületi diszplázia
Ez egy örökletes rendellenesség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. Már 4 hónapos kutyusoknál is jelentkezhet, de mindenképpen 1 éves kor alatt jellemző.
A diszplázia eleinte sokszor tünetmentes, a kutyus idősödésével azonban gyulladás, fájdalom és sántítás alakulhat ki. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutya húzza a lábát. Bár tornáztatással és megfelelő diétával sokat lehet javítani az állapoton, teljesen nem gyógyítható.
Mivel csípődiszpláziával diagnosztizált kutya nem tenyészthető, mindenképp kérj negatív teszteredményt a tenyésztőktől!
Szürkehályog
A szürkehályog gyakran a progresszív retina atrófiával együtt fejlődik, és a szemlencse homályosságát okozza. Az érintett szemen külső szemlélőként is észlelhető a hártyára hasonlító hályog. A probléma örökletes és bár általában idős korban jelentkezik, bármely életkorban előfordulhat.
Progresszív retina atrófia (PRA)
Genetikai öröklődésű szembetegség, amelynek során a szemben található ideghártya károsodik, a benne található fényérzékelő sejtek, csapok és pálcikák degenerálódnak, sorvadnak. A látás folyamatosan romlik, majd teljes vakság is bekövetkezhet. A betegség sajnos mai ismereteink szerint nem gyógyítható. Erre a betegségre is elérhető genetikai szűrővizsgálat.
Von Willebrand-Jürgens szindróma
A von Willebrand-szindróma egy örökletes vérbetegség, amelyet a VIII. alvadási faktor (von Willebrand-faktor) hiánya okoz. Elsődleges jele, a sérülést vagy műtétet követő túlzott vérzés. Egyéb tünetek, például orrvérzés, vérző íny, vagy gyomor- és bélvérzés is előfordulhat. A legtöbb von Willebrand-kóros kutya normális életet él. Gyanú esetén azonban mindenképpen érdemes az állatorvossal vizsgálatokat végezni a szindróma igazolására.
Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy alulműködés során a szervezet nem tudja fenntartani a megfelelő pajzsmirigy hormonszintet. Ennek jelei közé tartozik a súlygyarapodás, a szőrzet elvékonyodása, a száraz bőr, a lassú szívverés és a hideg iránti érzékenység. Mivel a pajzsmirigy alulműködés progresszív állapot, ha a fenti jelek bármelyikét észleled, mindenképp vizsgáltasd ki kutyusodat állatorvossal. A pajzsmirigy alulműködés könnyen kezelhető napi gyógyszeres kezeléssel, amelyet a kutya egész életében folytatni kell. Érdemes a tenyésztőtől információt kérni a kölyökkutya nagyszüleinek pajzsmirigy állapotáról, hiszen így megtudható, hogy a probléma előfordult-e a vérvonalon.
Extra tipp: Bár jó esetben a goldendoodle hosszú és boldog életet él, a fenti betegségekre való hajlam miatt érdemes már kölyökkutya korban kisállat biztosítást kötni rájuk. Így még a hosszabb kezelés sem fog különösebb anyagi problémát jelenteni.
A goldendoodle etetése
Kutuysodnak naponta kétszer adj magas energiatartalmú ételt. Fontos, hogy ne kapjon egyszerre nagyobb adagot, mivel a golden retriever gyomorcsavarodástól vagy puffadástól szenvedhet, ami sokszor a goldendoodle-ökre is jellemző.
Ügyelj rá, hogy ne etesd túl kedvencedet, mert könnyedén felszaladhatnak rá a plusz kilók.
Rendszeresen mérd a súlyát és ha hízást tapasztalsz, csökkentsd az eledel mennyiségét.
A goldendoodle energiáját elsősorban állati fehérjékből nyeri, ezért figyelj arra, hogy magas minőségű, állati fehérjében gazdag, mesterséges adalékanyagoktól mentes táplálékot válassz, hogy biztosítsd számára az egész napos lendületet!
Bár sok helyen az extra magas hús- vagy fehérjetartalmat hirdetik az eledel legfontosabb tulajdonságaként, az állatorvosok szerint a túl magas fehérjetartalmú étel vese- és májproblémákat okozhat.
Ismerd meg az Atlanti lazac főtt menüt!
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg immunrendszere legyengült, sokat vakarózik, hullik a szőre, szervezete esetleg valamilyen gyulladással küzd, vagy cukorbeteg, akkor válaszd az Atlanti lazac eledelünket!
Ebben a gondosan összeállított monoprotein lazachúsos raguban hajdina, quinoa, édesburgonya, brokkoli és sütőtök is található. Magas omega-3 és omega-6 zsírsav tartalma hozzájárul a fényes bundához az egészséges bőrhöz, ráadásul gyulladáscsökkentő hatású is.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Vegyes etetés – jó megoldás a tisztán száraztápos etetés helyett
A tisztán száraztápos etetés helyett még mindig pénztárcakímélő, de egészségesebb megoldás az úgynevezett vegyes etetés. Ez azt jelenti, hogy a száraztápot valamilyen – mondjuk 50-50%-os arányban – kevered össze valamilyen másik, magasabb víztartalmú prémium kutyaeledellel, például esetünkben PetChef eledellel. Ilyenkor értelemszerűen a kutyus testsúlyának megfelelő mennyiségből csak a választott aránynak megfelelő mennyiséget kell venni – tehát 50-50%-os aránynál 50%-ot az adott eledelből.
A vegyes etetés további előnye, hogy mivel a táp általában ugyanaz marad, a hozzászokási idő is rövidebb. A kutyusok étvágya is javul, hiszen míg önmagában a száraztáp nem túl vonzó, “valódi” étellel keverve már étvágygerjesztőbb.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy hetente ellenőrizd a kutyus testsúlyát, és szükség szerint igazíts a mennyiségeken!
A PetChef frissen főtt kutyaeledeleinek receptjeit a kutyák táplálkozására specializálódott állatorvos, Dr. Varga József állította össze. Összetevőink frissek és emberi fogyasztásra is alkalmasak, így bátran adhatod menüinket pitbullodnak is.
A goldendoodle mozgásigénye, játék
A goldendoodle átlagos energiaszinttel rendelkezik. Rendszeres mozgást igényel séták vagy egy jó kis hancúrozás formájában az udvaron. Legalább 20-30 perc aktivitást biztosíts számára naponta. A nagyobb kutyusok mozgékonyabbak lehetnek, mint kisebb rokonaik.
A blökik imádják a kutyasportokat, úgy mint az agilityt, a flyballt, az obedience-t és a rallyt. Szeretnek pancsolni, az úszás is kiváló testmozgás számukra.
Kutya teniszlabda
A teniszlabda színes, pattog, tökéletesen illeszkedik a szájba és a legszórakoztatóbb és legsokoldalúbb kutyajáték, ami jó pár generáció óta népszerű a kutyusok körében.
A PetChef kínálatában már megtalálod a vidám, egészségbarát teniszlabdákat, melyek télen-nyáron kiváló mókát biztosítanak az örökmozgó ebeknek.
MegnézemA goldendoodle ápolása
A goldendoodle-öknek egyedenként különböző típusú szőrzetük lehet. Némelyikük inkább a golden retrieverre hasonlít, míg mások a pudlira, laza fürtökkel, és akadnak olyan blökik, akik valahol a kettő között helyezkednek el. Nem, vagy csak alig vedlenek, de rendszeres ápolást és nyírást igényelnek.
Mikre kell érdemes odafigyelni a goldendoodle ápolása során?
- Bundáját legalább kétnaponta alaposan keféld át, nehogy csomósodjon.
- Ha a szőrzetet rövidre vágatod, hat-nyolc hetente kell nyírni, és hetente érdemes kikefélni.
- A goldendoodle csak akkor igényel fürdetést, ha az feltétlenül szükséges, különben a bundája és a bőre elveszíti a szükséges faggyút és nedvességet.
- A goldendoodle kutyánál problémát jelenthet a fülgyulladás. Mindig ügyelj arra, hogy fülei szárazak és tiszták legyenek, különösen miután kedvenced a vízben pancsolt. Mindig ellenőrizd, hogy fülei nem pirosodtak-e ki, nincs-e kellemetlen szaguk.
- Rendszeresen ellenőrizd, hogy nincsenek-e sebek, kiütések vagy fertőzésre utaló jelek, például bőrpír, érzékenység vagy gyulladás a bőrön, az orrban, a szemeken, a szájban, a lábakon.
- Néhány hetente – vagy ha már szükséges – vágd le a körmeit.
- A goldendoodle hajlamos lehet parodontális betegségekre. A fogak egészségének megőrzéséhez rendszeresen távolítsd el a kutyus fogairól a lepedéket, amelyből fogápolás hiányában fogkő alakulhat ki. A fogkő ugyanis hosszú távon fog- és ínybetegségekhez vezet. Iktasd be a napi fogmosást kutya fogkrémmel és fogkefével.
+1 FOGÁPOLÁSI TIPP: A lepedék eltávolításában a fogmosások között nagy segítségedre lehet egy természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágóka. A PetChef kínálatában megtalálod a szuper ízletes rágókákat, amelyek fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik.
Kinek való és kinek nem való a goldendoodle?
Mikor válaszd a goldendoodle–t?
- Ha egy szeretetteljes, családbarát kutyust keresel.
- Ha okos, intelligens, tanulni vágyó fajtában gondolkodsz.
- Ha közepes vagy nagy mozgásigényű kutya lenne ideális számodra.
- Ha gyerekekkel és idősekkel egyaránt barátságos kedvencre van szükséged.
- Ha olyan blökit szeretnél, aki alkalmas segítőkutyának.
- Ha szeretnéd, hogy szőrmentes legyen a lakás.
Mikor ne válaszd ezt a fajtát?
- Ha kis mozgásigényű társat keresel.
- Ha kistestű kutya lenne megfelelő.
- Ha egy vérbeli házőrzőre van szükséged.
- Ha sokat vagy távol és nincs elég időd kutyusoddal foglalkozni.
És végül egy kis történelem: így alakult ki a goldendoodle fajta
A goldendoodle az egyik legújabb „doodle”, vagy pudli keverék fajta. Tenyésztése az 1990-es években kezdődött, miután a cockapoo és a labradoodle is megjelent. Ausztráliában és az Egyesült Államokban dizájner kutyatenyésztők kezdték el széles körben keresztezni a golden retrievereket és az uszkárokat.
Az a tény, hogy a goldendoodle még mindig egy viszonylag fiatal dizájner kutya, azt jelenti, hogy a legtöbb kölyök első generációs tenyésztés eredménye. Vagyis többségük golden retriever és uszkár leszármazott; egyelőre még ritkán fordul elő tenyésztés goldendoodle párok között.
Annak ellenére, hogy a goldendoodle némi népszerűségre tett szert, még mindig nem létezik önálló fajtaklubja. Számos online közösség alakult azonban a goldendoodle szerelmesei és tulajdonosai számára. A goldendoodle kutyusok egyre többek szívébe lopják be magukat, és sokan úgy vélik, hogy túl fogják szárnyalni a többi doodle, azaz uszkár hibrid népszerűségét.