Az egyre gyakoribb májbetegségek a kutyák esetében is speciális étrendet tesznek szükségessé. Posztunkból kiderül, melyek a májbeteg kutya tünetei, melyek a betegség okai, és konkrét tippeket adunk a májbeteg kutya táplálására is.
A kutya májbetegségek kialakulása
A máj a gerincesek szervezetének legnagyobb mirigye, amelynek kiemelt és komplex szerepe van az anyagcsere-folyamatokban.
A máj legfontosabb funkciói
- az emésztőrendszerben keletkező káros anyagok kiválasztása, tárolása és feldolgozása,
- az aminosavak lebontása,
- a fehérjeszintézis lebonyolítása,
- nagy mennyiségű energia tárolása,
- enzimek kiválasztása,
- hormonok kiválasztása.
Összecsukható szilikon kutyatál
-
Végre egy tálka, amit bárhová elvihetsz magaddal. Ez az összecsukható szilikon kutyatál igazán helytakarékos megoldás egy hosszabb kirándulás vagy utazás során.
Sétához, kiránduláshoz ideális a PetChef új szilikon itatótálja, hogy ne okozzon problémát, ha megszomjazik kedvenced. Az összenyomható, egészségbarát szilikonból készült tálka kis helyen elfér. A karabíner segítségével pedig pórázra, kézitáskára, hátizsákra rögzíthető. Akár vizet, akár PetChef eledelt is tehetsz bele.
A kutya májbetegségek következményei
A máj megbetegedése, éppen azért, mert sokféle feladatot ellát, komoly zavarokat okozhat számos területen.
Néhány példa:
- a szénhidrát-, zsír és fehérje-anyagcsere,
- a vitaminháztartás,
- az emésztési folyamatok,
- a méregtelenítés,
- az immunrendszer működése.
A kutya májbetegségek lehetséges okai
A kutyák esetében három fő kategóriába sorolhatjuk a kialakuló májbetegségeket:
- degeneratív folyamatok az elzsírosodás, a cirrózis vagy a nekrózis következtében,
- májgyulladás (hepatitis),
- sárgaság.
A májnak sokféle funkciója van, sok különböző módon megbetegedhet.
Néhány lehetséges kiváltó ok:
- stressz,
- bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzések,
- toxikus anyagok, mérgezések,
- baleseti sérülések,
- daganatok.
A májbetegségek egyik leggyakoribb oka azonban a nem megfelelő táplálkozás, például a túlzott fehérjebevitel. A kutya májbetegségek megelőzése és kezelése kapcsán ezért is kiemelten fontos, hogyan történik a májbeteg kutya táplálása.
A májbeteg kutya tünetei
A májbetegségek tünetei igen változatosak a kutyáknál. Bár a legtöbb közülük egyértelmű és világos, mégsem könnyű laikusként azonosítani, hogy milyen betegség áll a háttérben. (Az alább felsorolt tünetek közül egy állaton általában csak néhány jelentkezik, nem pedig mind együttesen.)
A májbeteg kutya tünetei a következők lehetnek:
- bágyadtság, elesettség, enerváltság, álmosság,
- gyakori, hogy a májbeteg kutya nem eszik, étvágytalan,
- de jelentkezhet a kutyára egyébként nem jellemző, csapongó étvágy is,
- továbbá állandó szomjúság, fokozott vízfogyasztás és vizeletürítés,
- feszülő hasfal,
- felfúvódás,
- a has kóros megnagyobbodása,
- hasfájás,
- hasmenés,
- vagy éppen székletpangás (utóbbi kettő felváltva is előfordulhat),
- a szokásosnál világosabb színű széklet,
- sötétsárga vizelet,
- hányás,
- a kutya lesoványodik,
- láz,
- viszketegség,
- fénytelen, töredezett bunda,
- ekcéma,
- fogágybetegség,
- szájszag.
Rágóka válogatás
-
A kutyusod motiválása és jutalmazása fontos része a napi kapcsolatotoknak, ehhez jó, ha mindig van nálad néhány extra finom, szuperegészséges falat is.
Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot és glutént sem, ami a kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy allergiát.
Tökéletes választás lehetnek kutyusod jutalmazására a szuper ízletes izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal bőr rágókák és izlandi tőkehal bőr rágókák is, melyeket fagyasztva szárított eljárással készítünk.
Nagy segítségedre lehetnek a fogmosások közti lepedék eltávolításában ezek a természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágókák. Fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik. Mindennapos fogyasztás mellett kevesebb barna foglepedék és fogkő alakulhat ki, és megszűnhet a kutya rossz lehelete is.
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
A májbeteg kutya diétája
A májbeteg kutya megfelelő ellátásához minden esetben állatorvoshoz kell fordulni. A betegség okainak azonosítása, a pontos diagnózis elengedhetetlen a megfelelő kezeléshez. A szakorvos antibiotikumokkal és más gyógyszeres kezeléssel, például gyulladáscsökkentőkkel, de akár infúzióval is segítheti a máj gyógyulását.
A gyógyuláshoz azonban elengedhetetlen a májbeteg kutya megfelelő táplálása, vagyis májvédő diéta receptek használata, májkímélő ételek biztosítása.
Pontosan mit egyen a májbeteg kutya?
1. Fehérjeszegény étrend
A fehérjék életfontosságú tápanyagok, ezért nem hagyhatók el teljesen még a májbeteg kutya étrendjéből sem. A beteg májat azonban megterheli a lebontásuk, ezért nagyon fontos, hogy fehérjében szegény ételeket kapjon a kutya. Ez azt jelenti, hogy 20-25%-nál semmiképpen ne legyen magasabb a táplálék fehérjetartalma!
Fontos, hogy kiváló minőségű és minél könnyebben emészthető fehérjéhez jusson a májbeteg kutya. Ezért ajánlható például a:
- baromfihús,
- nyúlhús,
- a tojás,
- a tejtermékek.
2. Szénhidrátalapú diéta
A májbeteg kutya étrendjében a fő energiaforrást a szénhidrátok jelentik. Fontos, hogy könnyen emészthető formában vegye magához az állat ezeket a tápanyagokat is. Megfelelő arányban természetesen zsírokat is tartalmaznia kell a diétás menünek.
3. Ne feledkezzünk meg a mikrotápanyagokról!
A rostokban gazdag eledel előnyös a májbetegségek diétájánál, A májbeteg kutya rizsben gazdag táplálék esetén például nem csak a már említett könnyen emészthető szénhidrátokhoz, de nagy mennyiségű rosthoz is hozzájut. Természetesen a megfelelő ásványi anyagok, nyomelemek és vitaminok biztosítása is lényeges. Különösen a B-, E-, C- vitaminok, valamint a karnitin pótlása fontos, a nyomelemek közül pedig a cinké.
4. Fontos, hogy finom legyen
Mivel a májbetegségek gyakori tünete, hogy nem eszik a kutya, fontos, hogy lehetőleg olyan ételeket adjunk neki, amiket kedvel. Bevethetjük a – kímélő, például friss zöldfűszeralapú – fűszerezést is, hogy ízesebbek legyenek a kutya diéta receptek.
5. Amire még érdemes odafigyelni
A fentiek mellett arra is figyeljünk, hogy soha ne kapjon az állat egyszerre nagy adagot, inkább többször kevesebb étellel kínáljuk. Igyekezzünk kedvet és lehetőséget biztosítani a kellő mozgásra is, ami segíti a megfelelő anyagcserét és a gyógyulást.
Mindenképpen kerüljük:
- a túl fűszeres, csípős ételeket,
- a túl sok só használatát,
- a túlzott mennyiségű zsiradék bevitelét
- és a nehezen emészthető vörös húsokat.
Ismerd meg a PetChef Erdei nyúl menüt!
-
Egyre több négylábú idilli életét teszi tönkre valamilyen egészségügyi probléma, ami legtöbbször visszavezethető ahhoz, hogy milyen minőségű étel kerül kedvenced tányérjába.
Kutyusod máj- és vesebetegséggel küzd, hasnyálmirigy problémáktól szenved, esetleg idős, allergiás vagy cukorbeteg? Akkor válaszd az Erdei nyúl eledelünket!
A gondosan összeállított monoprotein raguban, a nyúlhús mellett, helyet kapott még egy kis kukoricadara, chia mag, édesburgonya, sütőtök és friss erdei áfonya is. Erdei nyúl eledelünk hipoallergén hatással is rendelkezik, ezért ideális azoknak a kutyusoknak, akik allergiásak más fehérjeforrásra. Csökkentett fehérjetartalma pedig támogatja a vesék szűrő funkcióját, így kifejezetten ajánljuk máj- vagy vese problémák fennállása esetén.
Kizárólag természetes összetevőkből, állatorvos tanácsadásával készült, frissen főzött eledeleinket még házhoz is visszük nektek!
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc eledelét!
Miért nem jók a bolti kutyaeledelek a májbeteg kutya táplálására?
Mint láttuk, a májbeteg kutya táplálása során fontos a fehérjeszegény, a májat kímélő étrend. A májnak kiemelt szerepe van a fehérje-anyagcserében, hiszen lebontja a fehérjék mérgező bomlástermékeit. Ha a máj működése nem megfelelő, a túlzott fehérjebevitel következtében nagy mennyiségű ammónia halmozódhat fel az állat szervezetében. Ez akár életveszélyes is lehet, amennyiben a beteg máj képtelen a fölös ammónia semlegesítésére.
Ezért a májbeteg kutya etetésére a bolti nedves és szárazeledelek jelentős része eleve alkalmatlan, mivel hús, vagyis fehérjetartalmuk túlságosan magas. Ráadásul gyakran nem is a legértékesebb fehérjéket tartalmazzák, mivel a gyártás során számos rossz minőségű alapanyagot, például:
- nyesedéket,
- bőrt,
- porcot,
- csontlisztet,
- csontokról mechanikusan lefejtett húspépet,
- inat stb. is felhasználnak.
Márpedig a májbeteg kutya diétájánál kulcsfontosságú a megfelelő arányú és minőségű, értékes fehérjék jelenléte.
A májbeteg kutya etetése: májkímélő étrend a PetCheftől
Egy egészséges kutya etetése házilag jelentős terhet ró a gazdira, nem is beszélve a májbeteg kutya etetéséről. Ezt a terhet veszi le a gazdik válláról a PetChef speciális, Erdei nyúl kutyaeledelével. Ez a termék az első osztályú nyúlhúsnak és alacsony fehérjetartalmának köszönhetően ideális vese- és májbeteg kutyusok számára.
A nyúlhús azért is ideális eleme a májat és vesét kímélő diétának, mert tökéletes példája a kiváló minőségű, teljes értékű fehérjének. Ez azt jelenti, hogy nagy koncentrációban tartalmazza a cikk elején említett esszenciális zsírsavakat. Emellett alacsony a zsír- és koleszterintartalma, miközben bővelkedik vitaminokban, ásványi anyagokban (pl. A-, B12- és B6-vitamin, vas). Alacsony nátriumtartalma és könnyű emészthetősége a csirkehúséhoz hasonlítható – ám azzal ellentétben alig van olyan állat, amelyik allergiás lenne rá.