A bűzmirigy kutyák esetében számos panasz okozhat, például bűzmirigy gyulladást. Hogyan kezelhető ez a betegség, és jó ötlet-e a bűzmirigy kinyomása otthon?
Mi a bűzmirigy és mi a funkciója?
A bűzmirigy vagy paraproctalis mirigy a kutyák végbélnyílása mellett, két oldalt található babszem nagyságú képlet. A mirigyek belsejében speciális sejtek vannak, amelyek jellegzetes, erős, kellemetlen szagú, olajos állagú váladékot termelnek. Ha a kutyák bűzmirigye jól működik, ez a váladék székelés során a széklettel együtt távozik.
A kutya bűzmirigye valószínűleg egyfajta “személyi igazolvány” szerepét tölti be a kutyák társas érintkezésében. A kutya ürüléke, vizelete, illetve a mirigy váladéka révén jelöli ki territóriumát és jelzi a többiek számára felségterületének határait.
A bűzmirigy további funkciói:
- A kutya utcán, parkokban a bűzmirigy váladékának ürítésével egyedi szagnyomot hagyva üzenhet fajtársainak. A többi állat a szag alapján be tudja azonosítani, melyik kutya járt ott korábban.
- A bűzmirigy megkönnyíti a székelést azáltal, hogy a végbélnyílás környékét sikamlóssá teszi.
- Vészhelyzetben “vegyi fegyverként” szolgálhat, összezavarva az ellenfelet.
Milyen tünetei vannak a kutyának bűzmirigy problémák esetén?
A bűzmiriggyel kapcsolatos panaszokat (pl. bűzmirigy gyulladás) számos tünet kíséri. A legegyértelműbb az úgynevezett radírozás vagy szánkázás, amikor a kutya ülő helyzetben, a mellső lábaival húzza magát előre, miközben a talajhoz dörzsöli a végbéltájékát. Ez a viselkedés mókásnak tűnhet, de egyértelmű jele, hogy a bűzmiriggyel valami nincs rendben.
További lehetséges tünetek:
- a végbél környékének duzzanata, kipirosodása,
- a kutya erőlködik ürítés közben, rosszabb esetben erős fájdalom gyötri,
- a végbéltájékot nyalogatja, harapdálja,
- kellemetlen számára az ülő pozíció,
- farokkergetés,
- a hajlatok és a fülek kipirosodása, vakarása,
- súlyosabb esetben testszerte bekövetkező gyulladások,
- valamint ekcémás bőrgyulladás bőrpírral, szőrhullással.
A megfelelő étrend
A megfelelő táplálék megakadályozhatja a bűzmirigy megbetegedését, illetve a betegség kiújulását. Továbbá segíthet az elhízás megelőzésében, amely a bűzmirigy betegségek egyik rizikófaktora.
A tartósítószerektől, mesterséges aromáktól és színezőanyagoktól mentes, természetes és friss alapanyagokból álló étrend az allergiás tünetek megjelenését is gátolja, amelyek ugyancsak katalizálják a bűzmirigy zavarait. (Ez az egyik oka, amiért a száraztápokat érdemes mellőzni.) Fontos, hogy a táplálék megfelelő mennyiségű rostot tartalmazzon!. Ez nélkülözhetetlen az egészséges emésztéshez, és elősegíti a megfelelő mennyiségű és állagú széklet képződését.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg szőrhullás, vakarózás, mancsrágás vagy bűzmirigyproblémák jelentkeznek, válaszd a Háztáji bárány eledelünket!
Ez a gondosan összeállított monoprotein bárányhúsos ragu hajdinával, quinoával, sütőtökkel, brokkolival és édesburgonyával készül. Könnyen emészthető és hipoallergén, így ideális az allergiás kutyusok számára. Magas omega-3 és omega-6 tartalma segít az allergiás tünetek enyhítésében.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
A kutya bűzmirigy problémáinak lehetséges okai: a bűzmirigy gyulladás
Amennyiben a bűzmirigy csatornái elzáródnak, a képződő váladék csak részben vagy egyáltalán nem ürül ki. A folyadék ilyenkor pangani kezd, tovább sűrűsödik, végül teljesen elzárja a kivezető járatokat. Ekkor megjelennek az első tünetek, a mirigyek, illetve a végbél környékének kipirosodása irritációja.
Amennyiben a probléma nem oldódik meg, és a tünetektől egyre inkább szenved a kutya, bűzmirigy gyulladás alakul ki. A pangó mirigyváladékban baktériumok szaporodhatnak el, könnyen elfertőződhet. Kezelés hiányában az állat szervezete megpróbálja elhatárolni a fertőzést: védőburokkal veszi körbe. Ilyenkor tályog alakul ki. A gennyes váladék felgyülemlik, de a mirigyek elzáródása miatt nem tud kiürülni. A létrejövő tályogok a bőr alatt érzékeny csomók formájában tapinthatóak ki.
Végül a tályog kifakad, és a váladék a bőrön keresztül távozik. A kifakadt bűzmirigy szaga, pontosabban az abból ürülő gennyes folyadéké kifejezetten kellemetlen, a megszokottnál is büdösebb. Ez a stádium már kifejezetten fájdalmas, kínzó az állat számára, ezért ekkor mindenképpen fordulj vele orvoshoz! Ellenkező esetben a gyulladás a végbéltájéki szövetekre is átterjedhet, azokat súlyosan károsíthatja.
A bűzmirigy megbetegedésére hajlamosító tényezők:
- ha a kutya bűzmirigy kivezető nyílása eleve túl szűk,
- túlsúly,
- tartósan lágy széklet vagy hasmenés,
- a végbéltájékot érintő egyéb fertőzés vagy sérülés,
- a végbél záróizmainak rendellenes működése,
- bőratka fertőzés,
- a pajzsmirigy működési zavara,
- jelentős túlsúly,
- étel- és egyéb allergiák,
- továbbá minél kisebb testű a kutya, annál nagyobb a valószínűsége a bűzmirigy zavarok jelentkezésének.
A bűzmirigy gyulladásának, elzáródásának kezelése
A bűzmirigy kinyomása otthon
Amennyiben a bűzmirigy elzáródását időben észreveszi a gazdi, még mielőtt a további tünetek megjelennének, a problémát viszonylag könnyű orvosolni. Ilyenkor a meleg borogatás is segíthet, de a megoldás általában a kutya bűzmirigyének kinyomása.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemHogyan nyomjuk ki a kutya bűzmirigyét?
1. Keresd meg a kutya bűzmirigyeit!
Ha a végbélnyílást egy óra középpontjának vesszük, akkor a két mirigy kb. 8 és 4 óránál helyezkedik el.
2. Gumikesztyűben, a kezedben egy meleg vízzel átitatott puha kendővel vagy vattával finoman, mégis határozottan nyomd meg a bűzmirigyeket!
A szövet megakadályozza, hogy a kifröccsenő bűzös folyadék szétfolyjon. Fontos, hogy ha esetleg maradt is valamennyi folyadék a mirigyekben, akkor se nyomd meg őket többször!
3. Töröld le a kutya hátsó felét, és jutalmazd meg!
Lényeges, hogy a procedúra a lehető legrövidebb ideig tartson!. A legfontosabb azonban, hogy csak akkor fogj bele, ha pontosan tudod, mit és hogyan kell tenned, különben nagyobb bajt okozhatsz, mint a kiinduló helyzet. Ennek érdekében először érdemes elsajátítani a technikát az állatorvosodtól, és csak akkor próbálkozni, ha már magabiztosan megy. De a legbiztosabb, ha szakemberre bízod a bűzmirigy kinyomását!
Komposztálható kakizacskó
A kora reggeli sétáknál és az esti csavargásoknál a kutyaürülék eltűntetése talán a kedvenceinkkel járó egyik legnagyobb fejtörés.
A kukoricakeményítőből készült környezetbarát kakizacskónk használatával ez pofonegyszerű, ráadásul kedvenced ökomancsnyomát is csökkentheted vele.
Azontúl, hogy alapból elvárható, igenis menő dolog feltakarítani a kakit kutyusunk után. A lila, szupercuki mintás kakizacsival ezt te is könnyedén megteheted a kedvenceddel való séták során.
MegnézemMikor fordulj állatorvoshoz?
A bűzmirigy gyulladás kezelése házilag nem javasolt. Amennyiben a bűzmirigy gyulladás kialakult, főleg, ha tályog is képződött, mindenképpen keresd fel az állatorvost. Ha a kutyának ürítés közben nagy fájdalmai vannak, véres a széklete, illetve a fülén és a bőrén ekcéma vagy gyulladások jelentek meg, akkor is haladéktalanul fordulj orvoshoz!
Az állatorvos elsőként rendszerint manuálisan kitisztítja a kutya bűzmirigyeit. A betegség súlyosságától függően ezután gyógyszeres kezelés következhet gyulladáscsökkentőkkel, antibiotikumokkal, fájdalomcsillapítókkal. Súlyosabb esetben gyulladáscsökkentő injekciót is alkalmazhat az orvos, ha pedig a tályog állapota indokolja, műtéti beavatkozásra is sor kerülhet.
Amennyiben a bűzmirigy betegség az állat esetében krónikus vagy visszatérő, meg kell vizsgálni a bűzmirigy eltávolításának lehetőségét is. Ez azonban sok kockázatot rejt (záróizmok esetleges károsodása miatt később széklettartási nehézségek, fertőzésveszély stb.). Ezért az állatorvossal alaposan át kell beszélni a bűzmirigy eltávolítás előnyeit és esetleges hátrányait, mielőtt végleges döntést hozol.