Keresés a cikkek között
mudi

Frissen főtt kutyaeledelek mudidnak

A mudi nagyon aktív és okos, jól képezhető terelőkutya, aki szinte minden feladatban jeleskedik. Kiváló házőrző, imádja a vadászatot, az agility- és engedelmességi versenyeket, a kereső- és mentési feladatokat. Hűséges, okos, szerető társ, aki egy életen át ragaszkodik családjához és védelmezi őket. Írásunkból most megismerheted a mudi tulajdonságait és mindent megtudhatsz tartásáról és etetéséről, így könnyen eldöntheted, hogy mennyire ideális számodra ez a magyar kutyafajta.

Méret

Közepes testű | magasság: 38–47 cm, súly: 8–13 kg

Mozgásigény

Nagy

Élettartam

13-16 év

Vérmérséklet

Intelligens, szerető, kedves, barátkozó, élénk, aktív, figyelmes

Etetés

Napi 2x

Ajánlott PetChef menü

Szüreti pulyka, Erdei nyúl

Színek

A mudi külseje

A mudi középtermetű kutya, mely első látásra keveréknek tűnhet. Fején és a lábai elülső oldalán szőre rövid és sima, a test többi részén bundája hosszabb, sűrű és hullámos vagy göndör. Rövidebb szőrrel rendelkezik, mint a többi pásztorkutya. Bármely színben előfordulhat, de a standard nem ismer el minden színváltozatot. A leggyakoribb a fekete, de találkozhatunk vörös, barna, fehér, fakó, kék-merle mudikkal is. Nagyon szép és különleges a fekete-szürke cifra mudi.

A mudi feje ékalakú, az orr felé keskenyedik. Jellegzetesek álló fülei, melyek külsőleg is hangsúlyozzák éber természetét.

A kutyusok marmagassága 38-47 cm. Súlyuk szukák esetén 8 és 11 kg mozog, de a kanok is maximum 13 kilósak.

A mudi tulajdonságai, vérmérséklete és jelleme

A mudi igazi családi kutya, nagyon hűséges gazdáihoz, állandóan a nyomukban jár. Keresi szerettei közelségét, de törekszik rá, hogy ne legyen láb alatt. Ha kell, elbújik, hogy ne zavarjon. Imád az ágy vagy szék alatt feküdni és onnan kémlelni, hogy mikor van szükség rá. Elég egy egyszerű jelzés és máris izgatottan és boldogan szalad kétlábú falkavezéréhez.

A mudik jól kijönnek a gyerekekkel és más állatokkal, amennyiben megfelelően szocializálják őket. Már fiatal koruktól kezdve érdemes hozzászoktatni őket a lurkók és egyéb szőrös kedvencek társaságához. Nem tűrik viszont jól, ha kötekednek velük vagy durván közelednek feléjük, ezért a család legifjabb tagjait meg kell tanítani arra, hogy megfelelően viselkedjenek a kutyusokkal.

Juhászkutya múltja miatt a mudi hajlamos riadót fújni, ha bármi szokatlant észlel. Rendkívül éber és hangos ugatással jelzi, ha betolakodót, vagy annak látszó szerzetet lát, nem szereti az idegeneket.

Tartható lakásban is, de a biztonságosan elkerített kertes házakban érzi legjobban magát. Fontos, hogy zárd a kaput és ne legyenek rések a kerítésen, ugyanis kíváncsi fajta és könnyen elkóborolhat.

Nem célszerű hosszabb időre magára hagyni, mert bosszantó szokásokat vehet fel, például felforgathatja az egész kertet. Ha azonban napi pár órás egyedüllét után hatalmas sétával és játékkal jutalmazod, akkor nagyon boldoggá és engedelmessé teheted négylábú kedvencedet.

A mudi nevelése

mudi-nevelese

Magas intelligenciájuknak és éberségüknek köszönhetően a mudik könnyen képezhetőek. Fontos, hogy már kölyökkorban kezdd meg tudatos nevelésüket, különben önfejűvé válhatnak.

Bár eredetileg pásztorkutyák, nagyon szép sikerek érhetők el velük keresések és mentések során, és jeleskednek például a rágcsálóvadászatban is.

Petchef Kutya Ragoka Valogatas

Rágóka válogatás

    A kutyusod motiválása és jutalmazása fontos része a napi kapcsolatotoknak, ehhez jó, ha mindig van nálad néhány extra finom, szuperegészséges falat is.

    Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot és glutént sem, ami a kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy allergiát.

    Tökéletes választás lehetnek kutyusod jutalmazására a szuper ízletes izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal bőr rágókák és izlandi tőkehal bőr rágókák is, melyeket fagyasztva szárított eljárással készítünk.

    Nagy segítségedre lehetnek a fogmosások közti lepedék eltávolításában ezek a természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágókák. Fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik. Mindennapos fogyasztás mellett kevesebb barna foglepedék és fogkő alakulhat ki, és megszűnhet a kutya rossz lehelete is.

    Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!

    rendelek

Íme néhány tipp a mudi neveléséhez:

  • Fontos a korai szocializációja, hiszen így megakadályozhatod, hogy a kutyus túlságosan védelmezővé, agresszívvá, vagy éppen nagyon félénkké váljon.
  • Kiképzése során mindig legyél vele következetes és határozott, ugyanis ha megérzi a túlzott engedékenységet, hamar a fejedre nő.
  • Kerülni kell a szidalmazást és bármilyen agresszivitást, mert ezek elbizonytalaníthatják. A dicséret és jutalmazás sokkal célravezetőbb tanítása során.

EZT IS MEGHÁLÁLJA MUDID: Kiképzéséhez természetesen szükséged lesz ízletes, de egészséges jutalomfalatokra. Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, és ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot, de lehetőleg glutént sem, ami kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy -allergiát.
A PetChef kínálatában már elérhetőek az ínycsiklandóan finom és omlós rágókák, amelyek fagyasztva szárított eljárással készülnek friss tőkehalból és farkashalból. Tökéletes választás kutyusod jutalmazására!

A mudi betegségei, életmódbeli tanácsok

A mudik többnyire 13-16 évig élnek. Mivel gazdiként bizonyára te is szeretnéd, hogy kutyusod egészséges és boldog életet élhessen, ezekre érdemes odafigyelned:

  • Kizárólag kiváló minőségű, tápanyagokban gazdag kutyaeledellel tápláld.
  • A mudi nagyon aktív fajta, így kiemelten fontos, hogy gondoskodj a megfelelő napi mozgásmennyiségéről.
  • Figyelj oda szőre rendben tartására és szemei, fogai, fülei és mancsai ápolására.
  • 1-1,5 évente vidd el teljes körű egészségügyi kivizsgálásra, illetve ha bármi szokatlan tünetet, problémát tapasztalsz, azonnal fordulj állatorvoshoz!

Lássuk most, hogy mit tehetsz, hogy a lehető legegészségesebb kiskutyát válaszd!

Nulladik lépés: kizárólag hiteles tenyésztőtől vásárolj kiskutyát!

Az első lépés a megfelelő tenyésztő kiválasztása. Sajnos ezt a viszonylag ritka magyar kutyafajtát is sokan szaporítják a jó pénzkereseti lehetőség miatt. A szaporítókat pedig sajnos nem érdeklik a fajta érdekei és az sem, ha valamilyen genetikai betegség öröklődik a vérvonalon. Éppen ezért válassz nagyon körültekintően tenyésztőt!

Miről ismerheted fel a jó tenyésztőt?

  • Minden esetben törzskönyvet ad, amihez tenyész alkalmassági vizsgát kell tenni
  • Oltási könyvvel, féregtelenítve kínálja a kölyköket
  • Tagja valamilyen egyesületnek
  • Mindent tud a fajtáról és szívesen válaszol a kérdésekre
  • Az ellések közt hagy időt az anyakutyának a regenerálódásra

A mudi betegségei

A mudik szerencsére kiváló egészségnek örvendenek, de náluk is előfordulhatnak bizonyos betegségek a nem megfelelő tartás vagy a felelőtlen tenyésztés következtében.

Milyen egészségügyi problémákra lehetnek hajlamosak a mudik?

Szürkehályog

A szürkehályog gyakran a progresszív retina atrófiával együtt fejlődik, és a szemlencse homályosságát okozza. Az érintett szemen külső szemlélőként is észlelhető a hártyára hasonlító hályog. A probléma örökletes és bár általában idős korban jelentkezik, bármely életkorban előfordulhat.

Könyökízületi diszplázia

A könyökízületi diszplázia során a könyökízületet alkotó karcsont és két alkarcsont egymással érintkező ízületi felszíne nem illeszkedik megfelelően. Emiatt helyenként feszülés, más helyen pedig instabilitás jön létre a könyökízületben. Ennek következményeként porcleválások (anconeus és coronoideus leválás), porcdegeneráció (oszteokondrózis dissecans), porckopásokkal, porcfelrakódásokkal kísért degeneratív ízületi betegség, arthrosis jön létre a könyökízületben.

Epilepszia

Az epilepszia egy olyan agyi működési zavar, amelynek során az agy egyes területein fokozott elektromos tevékenység keletkezik. Ez a fokozott agyi aktivitás megzavarja az idegsejtek ingerületi, illetve gátló folyamatainak egyensúlyát, és izgalmi túlsúlyt eredményez.

Az epilepszia a kutyák gyakori idegrendszeri betegsége. Tünetei változatosak lehetnek, mivel a betegségnek is többféle típusa van. A kutya epilepsziáról itt olvashatsz részletesebben >>

Csípőízületi diszplázia (HD)

Ez egy örökletes rendellenesség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. Már 4 hónapos kutyusoknál is jelentkezhet, de mindenképpen 1 éves kor alatt jellemző.

A diszplázia eleinte sokszor tünetmentes, a kutyus idősödésével azonban gyulladás, fájdalom és sántítás alakulhat ki. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutya húzza a lábát. Bár tornáztatással és megfelelő diétával sokat lehet javítani az állapoton, teljesen nem gyógyítható.

Mivel csípődiszpláziával diagnosztizált kutya nem tenyészthető, mindenképp kérj negatív teszteredményt a tenyésztőktől!

Térdkalács ficam

A térdkalács ficam azt jelenti, hogy a térdkalács (patella) elmozdul a normál helyzetéből. Ilyenkor a kutyus számára fájdalmas a láb terhelése. Súlyos esetben krónikussá válhat a probléma, és műtéti beavatkozás is szükségessé válhat.

Extra tipp: Bár a legtöbb a mudi hosszú és és boldog életet él, a fenti betegségekre való hajlam miatt érdemes már kölyökkutya korban kisállat biztosítást kötni rájuk. Így még a hosszabb kezelés sem fog különösebb anyagi problémát jelenteni.

A mudi etetése

A mudi számára a napi kétszeri etetés ideális. Bár sokat mozog, mégis figyelj rá, hogy sose etesd túl, mert a plusz kilók ízületi problémák kialakulásához vezethetnek.

Energiáját elsősorban állati fehérjékből nyeri, ezért törekedj arra, hogy magas minőségű, állati fehérjében gazdag, mesterséges adalékanyagoktól mentes táplálékot válassz, hogy biztosítsd számára az egész napos lendületet!

Bár számos helyen olvashatod, hogy a száraztápos etetés tökéletes a kutyák számára, a száraztápok nagy része azonban nem megfelelő választás. Ezek ugyanis olyan silány minőségű összetevőkből készülnek, mint a húsliszt és a gabona, amelyek alacsony tápértékkel rendelkeznek, és akár allergiát is okozhatnak. Ezen kívül lényeges tudnivaló, hogy bár sok helyen az extra magas hústartalmat hirdetik, mint az eledel legfontosabb tulajdonságát, a túl magas fehérjetartalom az állatorvosok szerint vese- és májproblémákat okozhat.

Petchef Szureti Pulyka Kutyaeledel Uj2 1

Ismerd meg a PetChef Szüreti pulyka menüt!

    Egyre több négylábú idilli életét teszi tönkre valamilyen egészségügyi probléma, ami legtöbbször visszavezethető ahhoz, hogy milyen minőségű étel kerül kedvenced tányérjába.

    Kutyusod túlsúlyos, hízékony, érzékeny emésztésű, esetleg cukorbeteg? Akkor válaszd a Szüreti pulyka eledelünket! A gondosan összeállított monoprotein raguban, a pulykahús mellett, helyet kapott még egy kis barna rizs, sárgarépa, zöldborsó, édesburgonya és chia mag is.

    Kis kedvenced szeret enni? Torkos kutyusodnak problémák vannak az emésztésével? Esetleg már súlyproblémákkal küszködik, és kicsit kigömbölyödött négylábú pajtásod? Szüreti pulyka eledelünk alacsony zsírtartalma és a benne található könnyen emészthető szénhidrátok miatt kiváló választás azoknak a kutyusoknak, akikre hamar felszaladnak a kilók.

    Kizárólag természetes összetevőkből, állatorvos tanácsadásával készült, frissen főzött eledeleinket még házhoz is visszük nektek!

    Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc eledelét!

    rendelek

Vegyes etetés – jó megoldás a tisztán száraztápos etetés helyett

A tisztán száraztápos etetés helyett még mindig pénztárcakímélő, de egészségesebb megoldás az úgynevezett vegyes etetés. Ez azt jelenti, hogy a száraztápot valamilyen – mondjuk 50-50%-os arányban – kevered össze valamilyen másik, magasabb víztartalmú prémium kutyaeledellel, például esetünkben PetChef eledellel.

Ilyenkor értelemszerűen a kutyus testsúlyának megfelelő mennyiségből csak a választott aránynak megfelelő mennyiséget kell venni – tehát 50-50%-os aránynál 50%-ot az adott eledelből.

A vegyes etetés további előnye, hogy mivel a táp általában ugyanaz marad, a hozzászokási idő is rövidebb. A kutyusok étvágya is javul, hiszen míg önmagában a száraztáp nem túl vonzó, “valódi” étellel keverve már étvágygerjesztőbb.

Ugyanakkor nagyon fontos, hogy hetente ellenőrizd a kutyus testsúlyát, és szükség szerint igazíts a mennyiségeken!

A PetChef frissen főtt kutyaeledeleinek receptjeit a kutyák táplálkozására specializálódott állatorvos, Dr. Varga József állította össze. Összetevőink frissek és emberi fogyasztásra is alkalmasak, így bátran adhatod menüinket mudidnak is.

A mudi mozgásigénye, játék

A mudi igazi kis örökmozgó. Alig várja, hogy sétálhasson, futkározhasson. Ha nem gondoskodsz a szükséges mozgásmennyiségéről, akkor sincs nagy vész, mert feltalálja magát és felássa a kertet, vagy a kerítés mentén rohangálva ugatja meg a járókelőket.

Szeret játszani és remek társ sportoláshoz, túrázáshoz. Bármikor kapható egy kis labdázásra vagy frizbizésre.

A mudi kiváló munkakutya, ezért tökéletes választás mindazoknak, akik szeretnék komolyabban képezni kutyusukat akár otthoni trükkök végrehajtására vagy terápiás célból. A fajta tehetséges az agilityben, flyballban, freestyle-ban, orrmunkában, engedelmességben és nyomkeresésben.

kutya teniszlabda

Kutya teniszlabda

    A teniszlabda színes, pattog, tökéletesen illeszkedik a szájba és a legszórakoztatóbb és legsokoldalúbb kutyajáték, ami jó pár generáció óta népszerű a kutyusok körében. A PetChef kínálatában már megtalálod a vidám, egészségbarát teniszlabdákat, melyek télen-nyáron kiváló mókát biztosítanak az örökmozgó ebeknek.
    megnézem

A mudi ápolása

mudi-apolasa

A mudik szőrének ápolása gyerekjáték, egyáltalán nem kell tőle megijedni, hiszen bundájuk gyakorlatilag önmagától megtisztul. Még ha kedvenced a sárban dagonyázik is, száradás után nincs vele probléma, nem igényel gyakori fürdetést.

A kutyusok szeretik a vizet, és egy úszás vagy egy strandon töltött nap után is elegendő, ha csak tiszta vízzel kicsit leöblítjük bundájukról a szennyeződéseket.

Nézzük meg, hogy mire érdemes még odafigyelni a mindennapos gondozás során:

  • Elég hetente egyszer alaposan átkefélni a szőrét.
  • Fontos odafigyelni körmeire és néhány hetente levágni, hogy elkerüld a fájdalmas szakadásokat és más problémákat.
  • Füleit hetente vizsgáld át, hogy nem pirosak-e, illetve nincs-e kellemetlen szaguk, mert az fertőzésre utalhat.
  • A fogak egészségének megőrzéséhez rendszeresen távolítsd el a kutyus fogairól a lepedéket, amelyből fogápolás hiányában fogkő alakulhat ki. A fogkő ugyanis hosszú távon fog- és ínybetegségekhez vezet. Iktasd be a napi fogmosást kutya fogkrémmel és fogkefével.

+1 EXTRA TIPP: A lepedék eltávolításában a fogmosások között nagy segítségedre lehet egy természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágóka. A PetChef kínálatában megtalálod a szuper ízletes farkashal bőr vagy tőkehal bőr rágókákat, amelyek fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik.

Kinek való a mudi és kinek nem?

Mikor válaszd a mudit?

  • Ha magyar kutyafajtában gondolkodsz.
  • Ha intelligens, könnyen képezhető fajtát keresel.
  • Ha nagy mozgásigényű ebre vágysz, akit elvihetsz sportolni, túrázni és imád játszani.
  • Ha vízszerető blökit néztél ki magadnak.
  • Ha egy vérbeli házőrzőre van szükséged.
  • Ha olyan kutyusra vágysz, akit könnyű gondozni és nem hullajtja a szőrét.
  • Ha gyerekek mellé is ideális négylábú kedvencet szeretnél.

Mikor ne válaszd ezt a fajtát?

  • Ha kistestű kutyában, ölebben gondolkodsz.
  • Ha nincs időd vele foglalkozni, vagy inkább otthonülő típus vagy.
  • Ha kis mozgásigényű kutyát szeretnél.
  • Ha nem szereted, ha kutyaugatástól hangos a ház.
  • És végül egy kis történelem: így alakult ki a mudi fajta

    A magyar mudi története nehezen nyomon követhető, mivel ezeket a kutyákat nem tudatosan tenyésztették, hanem a német spitz típusú kutyák és más magyar pásztorkutyafajták, így a puli és a pumi keveredésével jöttek létre természetes úton.

    Egy ideig a mudit, a pulit és a pumit nem ismerték el külön fajtaként, de 1936-ban Dr. Fényes Dezső tenyésztő és múzeumigazgató „felfedezte” a mudit Magyarországon, és azóta emlegetik külön fajtaként.

    Nem sokkal ezután azonban a kutyák majdnem kihaltak. Sokukat elpusztították ugyanis a második világháború idején, és ha nincsenek a fajtamentők, talán teljesen el is tűnnek. Bár a mai napig köztünk élnek, mégis ritkának számítanak a magyar kutyafajták között.

    Valójában a világon mindössze néhány ezer mudi él, a legtöbbjük természetesen hazánkban. Finnországban is találkozhatunk velük mentőkutyaként a hegyekben, és a kutyusok elszórtan más európai országokban is fel-felbukkannak.

    A Federation Cynologique Internationale 1966-ban ismerte el a mudi fajtát, a United Kennel Club pedig 2006-ban. A mudit 2004-ben az Amerikai Kennel Klub Alapítványi Állományi Szolgálatába is felvették, a szervezet 2022 óta a pásztorkutyák csoportjának részeként tartja számon a fajtát.