Milyen zöldséget és gyümölcsöt ehet a kutya?
A zöldségek és gyümölcsök nagyszerű kiegészítői a kutya étrendjének. Fontos azonban tudni, hogy mivel a kutyák emésztőrendszere és tápanyagszükséglete eltér az emberétől, ezért vannak olyan zöldségek és gyümölcsök, amelyeket egyáltalán nem fogyaszthat kedvencünk. Más zöldségek és gyümölcsök pedig kifejezetten ajánlottak és jótékony hatásúak a kutyusok számára.
Ebből a cikkből megtudhatod, hogy pontosan milyen zöldségeket ehet és nem ehet a kutya, amiről a könnyebb áttekinthetőség érdekében egy táblázatot is készítettünk. A cikk végén pedig pár tanácsot is találsz a zöldséggel gyümölccsel történő etetéssel kapcsolatban.
10 zöldség és gyümölcs, ami jó a kutyánknak
Először is összeállítottunk egy listát arról, hogy melyek azok a zöldségek és gyümölcsök, amelyek kifejezetten ajánlottak kedvencünknek. Ezen összetevők egy része megtalálható a PetChef frissen főzött kutyaeledeleiben is, hogy szőrös barátod biztosan minden, számára fontos tápanyaghoz hozzájusson.
1. Sárgarépa
A sárgarépa egy kiváló snack gazdinak és kutyának egyaránt, ami egy remek helyettesítője lehet a hagyományos jutalomfalatoknak. Kalóriatartalma alacsony, rosttartalma magas, és kiváló A vitamin- és káliumforrás (az izmok és más testszövetek megfelelő anyagcseréjéhez szükséges). Adhatjuk főzve vagy simán nyersen, csak arra ügyeljünk, hogy akkora darabokra vágjuk, hogy ne okozzon gondot a kutyánknak rágáskor. Nyersen fogyasztva jót tesz a kutya fogaival is.
2. Zöldborsó
A zöldborsó remek rost-, magnézium-, A, C, és K vitaminforrás. A rost segít a telitettségérzést tovább megőrizni, ezzel elkerülve a felesleges nassolást. A kutyus imádni fogja a friss vagy főzött (nem konzerv) borsót az étele kiegészítéseként.
3. Édesburgonya
Igen, kedvencünk ehet édeskrumplit. Az édesburgonya sok rostot, B6 és C vitamint tartalmaz, továbbá rengeteg értékes ásványi anyag található benne. Béta-karotin tartalma véd a rákos megbetegedésektől és szívpanaszoktól. Lehetőség szerint mindig megfőzve vagy párolva adjuk a kutyánknak ezt a prémium ételt.
4. Sütőtök
Rostokban gazdag és csodákat tesz ez emésztőrendszerrel. Zsírsavakban gazdag, ami jótékony hatású a bőrre és az állat szőrére. A tök ezeken felül rengeteg béta-karotint, antioxidánst és megannyi ásványi anyagot tartalmaz (nem a nyers édesített vagy fűszerezett). Házilag elkészített ételt sütve vagy főzve adhatjuk kedvencünknek.
5. Sárgadinnye
Gazdag A és C vitaminban, béta-karotinban, folsavban, rengeteg antioxidánst és rostot tartalmaz. Ezek a hasznos vitaminok és ásványi anyagok együtt jótékony hatásúak a kutya szemére, a szőrre, csökkentik a gyulladást a testben és elősegítik az emésztést. Távolítsuk el a magokat és a kérget, mielőtt kutyánknak adnánk és időszakosan csak kis adagokat adjunk neki (néhány falatot).
6. Áfonya
Rosttartalma mellett rengeteg antioxidánst és C vitamint tartalmaz, ami javítja kutyád emésztését és immunrendszerét, továbbá hozzájárul az egészséges agyműködéshez. Adjunk néhány szemet kedvencünknek időszakonként.
7. Alma
Ez a jól ismert gyümölcs rengeteg antioxidánst, rostot, A és C vitamint tartalmaz. Az A és C-vitamin alapvető az egészséges csontokhoz és szövetekhez. További előnyös tulajdonsága, hogy felfrissíti a kutya leheletét és javít a dentális higiénián. Ne felejtsük el a közepét és a magokat eltávolítani, mivel a magok cianidot tartalmaznak. Vágjuk fel szeletekre és adjuk kedvencünknek akár jutalomfalatként.
8. Körte
Mérsékelten adva remek vitamin- és ásványi anyag forrás. A és C vitaminban gazdag, így remek jutalomfalatként is tud szolgálni. Az almához hasonlóan a magok cianidot tartalmaznak, ezért a közepét a magokkal együtt távolítsuk el. Vágjuk apró szeletekre és ilyen formában tálaljuk kutyánknak.
9. Spenót
Ez a leveles „super food” tele van hasznos ásványi anyagokkal és vitaminokkal, mind állat mind ember számára. A, B, C és K-vitamin, valamint kalcium, vas, mangán és kálium tartalma felerősíti az immunrendszert, javítja a szív egészségét, az energiaszintet és a vitalitást. Adjuk a kutyánknak közepesen megfőzve és apróra vágva. Figyeljünk, hogy ne adjunk nagy adagot kedvencünknek, illetve kerüljük, ha veseproblémával küzd. Mindenképp konzultálj állatorvosoddal, mielőtt kiegészítenéd kedvenced étrendjét spenóttal!
10. Görögdinnye
A görögdinnye olyan, mint egy hatalmas egészségbomba. Alacsony a kalória tartalma és tele van olyan értékes tápanyagokkal, mint például kálium, béta-karotin és magnézium. Rengeteg vitamint is tartalmaz, mint az A, B6, C-vitamin és segíti felerősíteni az immunrendszert. Távolítsuk el a magokat és a kérget, mielőtt kutyánknak adnánk.
Ismerd meg a Mennyei kenguru főtt menüt!
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg nagytestű, idős, ízületi gyulladással, hasnyálmirigy-problémákkal, diszpláziával vagy cukorbetegséggel küzd, válaszd a Mennyei kenguru eledelünket!
Ez a gondosan összeállított monoprotein kenguruhúsos ragu köles, quinoa, sütőtök, édesburgonya, áfonya, gyömbér és kurkuma hozzáadásával készül. Magas omega-3 tartalma és hipoallergén hatása mellett támogatja az ízületek rugalmasságát és enyhíti az öregedéssel járó merevséget.
Ideális választás a különösen érzékeny, allergiás kutyáknak. Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Milyen egyéb zöldségeket és gyümölcsöket ehet a kutya?
A fenti 10 összetevő különösen jót tesz a kutya szervezetének, de a lista korántsem teljes. Lássuk, melyek azok a zöldségek és gyümölcsök, amit még nyugodtan adhatsz a kutyusodnak!
- Banán: tápanyagdús élelem, amit a legtöbb kutya imád, de magas a szénhidrát- és kalória tartalma, ezért csak kis mennyiségben add kedvencednek!
- Brokkoli: bátran adható kutyáknak, szulforafán tartalma lassítja az ízületi kopás kialakulását, ezen kívül számos vitamin található benne
- Cukkini: kiváló magnézium- és kálium-, valamint C-vitamin forrás
- Kaliforniai paprika: apróra vágva adjuk a kutyusnak, magas az antioxidáns, rost és béta-karotin tartalma
- Kiwi: magas C-vitamin tartalma jótékony hatású, de sok kutyus nem szereti
- Málna: 4-6 szem adható egyszerre kisebb testű kutyusoknak, 8-10 szem nagyobb testű kutyusoknak
- Mangó: Mag nélkül adható, gazdag A-, B6-, C-, E-vitaminban
- Narancs:Magas a vitamin-, és rosttartalma, de csak héj és magok nélkül adható
- Sárga- és őszibarack: kizárólag mag nélkül adható, magjuk ugyanis cianidot tartalmaz
- Spárga: nyersen túl kemény, ezért így ne adjuk kedvencünknek, megfőzve viszont szinte minden tápanyagtartalmát elveszíti, így nem a legideálisabb a kutyusnak
- Szárzeller: A-, B-, C- vitaminban gazdag, és frissíti a kutyus leheletét
Zöldségek és gyümölcsök, amik csak elővigyázatossággal adhatók a kutyának
A következő összetevők ugyan magas tápanyagtartalmuk miatt adhatók a kutyáknak, de érdemes figyelni, hogy nem okoznak-e hasfájást, puffadást!
- Karfiol: csak megfőzve és pépesítve adjuk a kutyának, mert rózsája egészben hasfájást okozhat
- Kelbimbó és káposzta: szuper a tápanyagtartalmuk, viszont sok kutyánál puffadást okoznak
- Zöldbab: összevágva jó összetevő, viszont szintén okozhat puffadást
Milyen zöldségeket és gyümölcsöket nem ehet a kutya?
Mivel a kutyák szervezete jelentősen eltér a miénktől, fontos tudni, hogy bizonyos zöldségek és gyümölcsök egyenesen mérgezőek lehetnek a számukra. A következő összetevőket semmiképpen se adjuk nekik!
Avokádó
Míg az emberekre teljesen veszélytelen, a kutyák számára mérgező az avokádóban található egyébként gombaölő hatású anyag, a persin. Kedvenceinknél ugyanis súlyos hasmenést és hányást okozhat, aminek következtében súlyos kiszáradás léphet fel.
Cseresznye, meggy, datolya, barack, szilva és más gyümölcsök magjai
A legtöbb gyümölcs magja cianidot tartalmaz, de talán a legveszélyesebb a meggy és a cseresznye. A cianid erősen toxikus anyag, amely blokkolja a sejtek oxigénszállítását, és a vérsejtek nem tudnak elegendő oxigénhez jutni. Ha azt gyanítjuk, hogy a kutya cseresznyét, meggyet evett, vagy bármilyen más gyümölcs magját rágcsálta el, tartsuk folyamatos megfigyelés alatt. A kitágult pupilla, légzési nehézségek és a vörös íny mind mérgezésre utal, és haladéktalanul orvosi ellátás szükséges.
Szőlő és mazsola
A szőlő és a mazsola rendkívül mérgező a kutyák számára, már kis mennyiség is hányással járhat. Nagyobb mennyiség fogyasztása esetén pedig akár bekövetkezhet veseelégtelenség is.
Hagymafélék és fokhagyma
A hagymafélék mind az Allicum család tagja, amely mérgező négylábú barátainknak. Olyannyira, hogy még arra is érdemes odafigyelni, hogy ne adjunk olyan ételt, ami hagyma és fokhagyma granulátumot tartalmaz. A hagymafélék ugyanis a gyomorfájást, hányingert, hányás és hasmenést is okozhatnak, de elpusztíthatják a kutya vörösvérsejtjeit és vashiányos vérzékenységet okozhatnak. Különösen veszélyeztetettek a Shiba Inu és Akita fajták.
Burgonya
A burgonyát nem tudja hasznosítani a kutyák szervezete, héjastul történő elfogyasztásuk nagy mennyiségben pedig akár mérgező is lehet. Figyelem! Az édesburgonya, nevével ellentétben valójában nem burgonya és nyugodtan adható kutyáknak.
Gomba
Bár a boltban kapható gomba nem mérgező a kutyák számára, semmi nem található bennük, ami hasznos volna. Arra viszont nagyon kell figyelni, hogy séta közben kedvencünk ne egyen fel gombát, mert több mint 150 olyan fajta létezik, ami komoly mérgezést okoz a számukra.
Paradicsom
Bár kis adag fogyasztásából nem lehet gond, a nagyobb mennyiség mérgező a kutyák számára. Ez a tomatin nevű vegyületnek köszönhető, amely komoly hasfájást és gyomorproblémákat okozhat.
Kerámia kutyatál
Az egészséges kutyaeledelhez minőségi kerámia tál dukál. Lepd meg szőrös barátodat a PetChef újdonságával, a szupercuki kerámia etetőtálkával, amely kedvenc falataihoz és vízhez egyaránt tökéletes választás!
Sok kutyus szenved a fémtálak okozta allergiától, számukra a kerámiából készült tál a megfelelő választás.
MegnézemTáblázat az ehető/ nem ehető zöldség- és gyümölcsfélékről
Ehető zöldségek és gyümölcsök kutyáknak | Nem ehető zöldségek és gyümölcsök kutyáknak |
---|---|
Alma (mag nélkül) Zöldborsó Sárgarépa Édesburgonya Sütőtök Spenót Cukkini Körte (mag nélkül) Kék áfonya Görögdinnye Sárgadinnye Brokkoli Kaliforniai paprika Kiwi Málna Mangó (mag nélkül) Narancs Sárgabarack (mag nélkül) Őszibarack (mag nélkül) Spárga Szárzeller |
Avokádó Meggy/Cseresznye/Datolya/Barack/Szilva-magja Paradicsom Hagymafélék Fokhagyma Burgonya Gomba Szőlő Mazsola |
Pár tanács a zöldségek és gyümölcsök bevezetéséhez a kutya étrendjébe
Ha eddig nem volt zöldség és gyümölcs a kutyusod étrendjében, mindenképpen figyelj oda a következőkre!:
- Mint mindig, itt is tartsd be a fokozatosság elvét! Eleinte kis mennyiségben, apró falatokat adj a kutyusnak, majd később növelheted a mennyiséget!
- Ha a kutyusod nem akar megbarátkozni a zöldségekkel, pürésítsd őket és úgy keverd össze az eledelével!
- Mindig alaposan mosd meg a zöldségeket!
- Cukorbeteg kutyus esetében a gyümölcsök problémát okozhatnak magas cukortartalmuk miatt. Ezért ilyen esetben kérd ki az állatorvos tanácsát!
- Bizonyos gyümölcsök és zöldségek héja nehezebben emészthető, ezért érdemes őket meghámozni, és a leveleket, szárat is eltávolítani.
Mi a PetChef-nél is figyelembe vesszük a zöldségek jótékony hatásait és házi készítésű ételeinket úgy állítjuk össze, hogy ezeket a kedvező hatásokat kedvenced is érezhesse valahányszor ételeinket eszi.