Biztosan Te is imádod, amikor kedvenc négylábúd hatalmas puszival üdvözöl. Kivéve, ha nem jó a lehelete! A kutya szájszag gyakori probléma különösen az idősebb kutyusoknál, de sajnos számos egészségügyi gond, vagy akár súlyos betegség jele is lehet. Cikkünkben most megnézzük, mi állhat a hátterében és gazdiként mit tehetsz kutyád üde leheletéért.
A kutya szájszag okai
A kutyusoknál a rossz lehelet (halitózis) nem ritka. Teljesen normális, hogy a kedvenced száján érezni az étel, egy-egy szájba vett játék szagát. Vannak azonban olyan esetek, amikor mindez kellemetlen szaggá válik, ami mögött sok esetben egészségügyi problémák húzódnak.
Mitől lehet büdös a kutya szája?
Nézzük most meg, hogy mik azok a leggyakoribb problémák, amelyek a rossz leheletet okozhatják kedvencednél!
Fogágy- vagy ínybetegségek
A kutyák rossz leheletének leggyakoribb oka a fogágybetegség. Az emberekhez hasonlóan a zsúfolt vagy rosszul elhelyezkedő fogazat növeli a másodlagos fogágybetegségek kockázatát. A probléma akkor alakul ki, amikor a szájban lévő baktériumok túlszaporodása és az ott található ételmaradék lepedéket képez, ami nem kerül eltávolításra.
Hosszú távon ez fogkő kialakulásához és az íny gyulladásához vezet. A fogkő ezen kívül kiváló táptalaja a kórokozó baktériumok további szaporodásához, és ez a gyulladással együtt kellemetlen szájszag kialakulásához vezet.
Táplálkozási hiányosságok
A nem megfelelő összetételű kutyaeledel felboríthatja a szájban és a bélben lévő baktériumok normális egyensúlyát, ami szintén hozzájárulhat a rossz lehelethez. A PetChef frissen főzött kutyaeledeleinek receptjeit a kutyusok táplálkozására szakosodott állatorvos állította össze. Így ha PetChef menüvel eteted kedvencedet, akkor biztos lehetsz benne, hogy az eledel összetétele megfelelő lesz.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemValami beszorul a kutya szájába (csont, bot, idegen test)
A játékokat, köteleket és botokat előszeretettel rágcsáló kutyáknál nagyobb a kockázata annak, hogy idegen anyag ragad a szájukban. A rongyos anyagok hajlamosak a fogak közé szorulni, míg a botok vagy más szilárd anyagok, például a rágójátékok beékelődhetnek a kutya szájpadlásába. Bizonyos esetekben ezek a problémák nem csak szájszagot, de étvágytalanságot, hányást is okozhatnak.
Valami mérgezőt evett
Bizonyos toxinok, például a növények fanyar vagy rothadó szagot okozhatnak a kutya leheletében. A cigarettacsikket fogyasztó kutyák lehelete cigi szagúvá válik. A környezetben több száz méreganyag fordul elő és ha meg tudjuk állapítani, hogy mivel találkozhatott, az segíthet a hatékonyabb kezelésben.
Valami gusztustalan dolgot evett
Elsősorban a kölyökkutyusok hajlamosak rá, hogy megeszik más ebek ürülékét vagy belekóstolnak a macskaalomba. Az ürülékszagú kutyalehelet összefüggésbe hozható azzal, hogy egyszerűen kakit evett. A háztartási tárgyakat vagy játékokat fogyasztó kutyáknál is kialakulhat rothadó szagú lehelet, és hányhatnak, ha nem képesek megemészteni az idegen anyagot.
Vesebetegség
A vesék a szervezet szűrőrendszereként működnek. Veseprobléma esetén a kutyusok vérében elkezdhet felhalmozódni a karbamid nevű méreganyag, amely ammónia- vagy vizeletszagúvá teheti a leheletét. A túlzott karbamidszint, az úgynevezett urémia, fekélyesedést is okozhat a szájban.
Májbetegség
A rossz lehelet, valamint a bőr vagy a szemek sárgulása (sárgaság) a fogyással, étvágytalansággal és hányással együtt azt jelezheti, hogy a kutyus mája érintett. A máj a szervezet méreganyagainak szűrőjeként működik. Májműködési probléma esetén a méreganyagok felhalmozódhatnak, és ez szájszag formájában is jelentkezhet.
Cukorbetegség
Ha a cukorbetegség hosszabb ideje nincs kezelve, a szervezet elkezdi lebontani a zsírokat és ún. ketonokat hoz létre. Ilyenkor a kutyus leheletének aceton- vagy édes szaga lehet. A cukorbeteg kutyáknak gyakran más tünetei is vannak, például fogyás, étvágyváltozás, valamint fokozott szomjúság és vizelés.
Szájüregi daganatok
Az idősebb állatoknál gyakrabban előforduló szájüregi daganatok rossz lehelethez vezethetnek. A rákos elváltozások növekednek, elfertőződhetnek, és a szövetek egyes részei elhalhatnak, emiatt pedig a megfelelő fogápolás ellenére is kellemetlen szag tapasztalható. A kutyák leggyakoribb szájüregi daganatai: a melanóma, a laphámrák és a perifériás odontogén fibromák.
Mit tehetsz kutya szájszag ellen?
Ha rossz leheletet tapasztalsz, első körben érdemes beütemezni egy alapos fogászati vizsgálatot. Az állatorvos így meg tudja állapítani, hogy fog vagy más egészségügyi probléma okozza a kellemetlen tünetet.
Amennyiben a kutyus hajlamos ínybetegségekre, fogkőképződésre, a vizsgálat során a szakember alaposan megtisztítja a száját, megelőzve a további panaszokat.
Abban az esetben, ha nem fogászati probléma húzódik meg a háttérben, vényköteles gyógyszerek, speciális étrendek, terápiák és akár műtét lehet a megoldás attól függően, hogy a betegség a test melyik részét érinti.
Házi praktikák kutya szájszag ellen
Az egészséges fogsor rendkívül fontos, ha szeretnéd, hogy kedvenced egészséges és hosszú kutyaéletet éljen. A fogak egészségének megőrzéséhez pedig arra van szükség, hogy a kutyus fogairól rendszeresen eltávolításra kerüljenek a lerakódások, amelyekből fogápolás hiányában fogkő alakulna ki. A fogkő ugyanis hosszú távon fog- és ínybetegségekhez vezet.
Rendszeres fogmosás
A lepedékképződés megelőzésére érdemes beiktatni a napi fogmosást kutyafogkrémmel és -fogkefével. Sok kutyafogkrém ízesített, hogy csábító legyen a kutyák számára, de mindig olyan készítményt válassz, mely nem tartalmaz mesterséges adalékanyagokat, színezékeket. Fontos, hogy soha ne vásárolj emberek számára készített fogkrémet, hiszen a kisállatok szájüregi baktériumflórája más, mint az embereké.
Speciális fogtisztító rágókák
A lepedék eltávolításában a fogmosások között nagy segítségedre lehet egy természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágóka. A PetChef kínálatában már szuper ízletes farkashal bőr vagy tőkehal bőr kutya rágókát is találsz, amelyek fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik.
Természetes megoldások a jobb szájhigiéniáért
- C-vitamin – Erősíti az immunrendszert, ami segít megküzdeni a szájban található baktériumokkal.
- Probiotikumok – Az étrend probiotikumokkal történő kiegészítése támogatja a száj egészségét. Például jó megoldás lehet erre a természetes inulin.
- Q10 koenzim – A Q10 segít a vörös, duzzadt íny gyógyulásában.
- Omega-3 zsírsavak – A zsírsavak gyulladásgátlók és jótékony hatással vannak a periodontális betegségekre. Érdemes beiktatni a lazacolajat a kutyus étrendjébe.
- Propolisz – Antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatása révén sikerrel alkalmazható ínygyulladásoknál és a száj kifekélyesedése esetén.
- Kókuszolaj – A kókuszolaj antibakteriális és gombaölő hatása révén segít enyhíteni a rossz leheletet. Kb. egy teáskanálnyit célszerű a kutya eledelébe keverni, ami pozitívan hat az emésztésére is.
- Citrom – Megállítja a baktériumok elszaporodását kedvenced szájában, így űzi el a kellemetlen szagokat. Elegendő néhány cseppet csepegtetni a kutyus ivóvízébe.
- Almaecet – Napi fél teáskanálnyi organikus almaecet a kutya ivóvízében nagyon hatékony a bűzös lehelet ellen.
Ezen kívül vannak olyan gyógynövények is, melyek hatásos szagűzők és a kutyusok számára is biztonságosak.
Ilyen a(z):
- petrezselyem
- édeskömény
- kapor
- sárgarépa
Mivel ezek természetes, de nem bizonyított módszerek, fontos, hogy alkalmazásuk előtt mindig konzultálj állatorvossal!
Figyelj rá, hogy mit eszik a kutyusod!
Kedvenceink bizony hajlamosak megenni jópár olyan dolgot akár otthon, akár egy-egy séta alkalmával, amit nem kellene.
Érdemes tehát néhány alapszabályt betartani:
- A séták alkalmával mindig tartsd szemmel, hogy nem eszik-e ürüléket, szemetet vagy más bűzös anyagokat.
- A kertben és a lakásban mindig legyen rend és biztosítsd, hogy a kutyus nem fér hozzá a szemeteshez.
A kutya jó egészségének megőrzéséhez kulcsfontosságú továbbá a jó minőségű, kiegyensúlyozott táplálkozás, a sok víz és a rendszeres testmozgás.
Törekedj rá, hogy:
- Kutyusod tányérjára minőségi, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag finomságok kerüljenek.
- Kerüld a száraztápos etetést, ezek az ételek ugyanis többnyire olyan silány minőségű összetevőkből készülnek, mint a húsliszt és a gabona, amelyek alacsony tápértékkel rendelkeznek, emellett a nem kívánatos összetevők felgyorsíthatják a fogproblémák kialakulását.
Tévhit: Sokan azt gondolják, hogy a száraz eledel előnyös a fogkő megelőzése szempontjából, de valójában ez nem igaz, hiszem szemcséi túl kicsik ahhoz, hogy bármiféle dörzsölő műveletet hajtsanak végre, így semmiképpen sem tisztítják az ínyt a peremnél, ahol leginkább szükséges lenne.
Ha szeretnél még többet megtudni a témáról, ajánljuk A kutyatápok és a kiábrándító valóság című cikkünket.