Egy kiskutya érkezése a családba az egyik legörömtelibb esemény. Az imádnivaló, négylábú családtag rengeteg szeretettel, vidámsággal és kalanddal tölti meg a mindennapokat, ugyanakkor cseperedése kihívásokat is tartogathat. Például a fogváltás időszakában. Ez az periódus ugyanis nemcsak a gyerekeknél, de a kiskutyáknak is nyűgös napokat okozhat és jópár kellemetlen tünettel, például ínyduzzanattal, fájdalommal, étvágytalansággal, hasmenéssel járhat. Fogzási útmutatónkból most megtudhatod, hogy mikor számíthatsz a tejfogak cseréjére, mivel jár a folyamat és tippeket adunk, hogy hogyan ápold kedvenced fogait.
Az első fogak megjelenése és a kölyökkutya fogváltása
A kutya kölykök szinte kivétel nélkül fogak nélkül születnek. Tejfogaik körülbelül kettő-négy hetes korukban kezdenek kibújni és rendszerint 14 és 30 hetes koruk között ki is esnek. A 28 tűéles fogacskát 42 felnőtt fog váltja, amelyek nagyobbak, erősebbek és tartósabbak, mint a tejfogak, és lehetővé teszik a blökik számára a hatékony rágást és a megfelelő táplálkozást.
Nézzük most meg időrendben, hogy hogyan jelennek meg az első fogacskák és mikor történik a kutya fogváltása!
Habzsolásgátló kutyatál
-
A kutyusok sokszor hajlamosak a habzsolásra, ami felfúvódáshoz, emésztési problémákhoz vezethet. A PetChef kínálatában már elérhető a habzsolásgátló szilikon tál, mely megakadályozza, hogy kedvenced túl nagy lendülettel lásson neki a falatozásnak és felesleges levegőt nyeljen. A barázdákkal ellátott tál emellett fizikai és szellemi stimulációt biztosít kedvencednek, hiszen a kutyusnak minden egyes falatért alaposan meg kell dolgoznia, ami remek unaloműző számára. Sőt, akkor is jól jön, ha szeretnéd lekötni szőrös barátod figyelmét például körömvágás vagy fazonírozás közben.
2-4. hét
Ebben a periódusban a kiskutya szemei már nyitva vannak, de még nem választják el az anyjától, annak tejével táplálkozik. Első előbukkanó fogai, a metszőfogak, melyekből hat fölül és hat alul kandikál ki. Ezután jelennek meg a szemfogak, összesen négy: kettő felül és kettő alul.
5-6. hét
A következő szakaszban – sokszor már a 3. héttől – megjelennek a kutyusok előzápfogai – a premolárisok – a szemfogak mögött, 3-3- alul és felül. Ekkora a kicsik már majdnem összes – nagyjából 28 – tűéles foga kibújik az íny alól.
A tenyésztők ebben az időszakban a kölykök elválasztásán dolgoznak, így a picik ismerkednek a tápok fogyasztásával is.
12-16. hét
Hogy melyik kutyus, mikor gazdisodik, ez a tenyésztőktől és a kutya fajtájától is függ. Vannak olyan esetek, amikor a kicsik már 8 hetesen kétlábú családjukhoz kerülnek, de sokszor csak 12 hetesen érkeznek új otthonukba.
Nemcsak emiatt jeles ez az időszak, hanem a kölykök tejfogai is ekkor kezdenek kihullani, helyet adva a felnőtt fogaknak.
Hasonlóan az ember gyerekekhez, a kutyusok fogzása is sajnos fájdalmas folyamat. A kis szőrgombócok fejlődésének ezen szakaszában fontos biztonságos, egészséges rágókákat biztosítani számukra. Elengedhetetlen a rendszeres konzultáció az állatorvossal is, hogy meggyőződj, rendben zajlik fogváltási folyamat, továbbá a szakember segíthet a kutyus kellemetlen panaszainak enyhítésében.
Ez az időszak a szocializáció szempontjából is fontos. A kiskutyát minimális stressz mellett kell új tapasztalatokhoz szoktatni. Többek között jó alkalom arra, hogy elkezdjed megérinteni a kiskutya száját, kívül és belül egyaránt, ezzel megalapozhatod, hogy a fogmosás egy természetes és jó élmény legyen számára.
6 hónapos kor után
A kutyus fél éves korára jórészt már kihullanak a kölyök fogak és megérkeznek a maradandók.
FONTOS: Bizonyos esetekben előfordul, hogy néhány tejfog nem esik ki, ebben az esetben mindenképp fordulj állatorvoshoz, mert szükséges lehet a kihúzásuk. Emellett azt is célszerű ellenőriztetni, hogy a fogak és az állkapocs megfelelően helyezkednek el, hogy esetleges eltérés esetén időben lehessen kezelni a problémát.
A kutya fogváltás sorrendje
Azt már tehát megnéztük, hogy mikor bújnak elő a tej- és állandó fogak, lássuk most, hogy milyen sorrendben történik mindez kedvenced szájában.
Kutya fogváltás ideje | Fog | Hol találhatók? | Hány darab? | |
---|---|---|---|---|
Kb. 12-16. hét körül | metszőfogak | elöl helyezkednek el | 6-6 a felső és az alsó állkapocsban |
|
Kb. 16. hét körül | szemfogak | a metszőfogak mögött találhatók | 2-2 a felső és alsó állkapocsban | |
Kb. 24. hét körül | előzápfogak és zápfogak | az előzápfogak a szemfogak mögött, a zápfogak vagy őrlők a kutya szájának hátsó részében vannak |
előzápfog: 8-8 a felső és alsó állkapocsban zápfog: 4 a felső állkapocsban, 6 az alsó állkapocsban |
A kutyák fogazatáról korábban itt írtunk részletesen >>
Kutya fogváltás tünetek: milyen jeleket tapasztalhatsz?
Ha a kutya sokat rág, az arról árulkodhat, hogy valószínűleg fogzik. De hogyan bizonyosodhatsz meg róla, hogy tényleg erről van szó és nem viselkedési probléma okozza a kellemetlen szokást? Máris mutatjuk, miről ismerheted fel a fogváltás jeleit!
1. tünet: Mindent megrág a kutya
A kutyák természetes ösztöne, hogy imádnak rágni. De ha azt tapasztalod, hogy a kiskutya hirtelen a korábbinál nagyobb érdeklődést mutat a tárgyak szétcincálása iránt, akkor szinte biztos lehetsz benne, hogy jönnek a fogai. Ahogy a háttérben készülődnek az állandó fogak, szőrös pajtid lépten-nyomon keresi, hogy mit csócsálhat meg alaposan.
MI A TEENDŐ ILYENKOR? Úgy tudod mérsékelni a károkat a lakásban, ha sok játékot, rágókát adsz neki, hogy lefoglalja magát azokkal. Ehhez már kiskorától érdemes szoktatni, ugyanis ha rájön, hogy neki is, és neked is vannak saját holmijai, akkor zökkenőmentesebb lesz a kapcsolatotok.
2. tünet: Nyáladzik kedvenced, a kutya fogváltás fájdalommal jár
A kutyusok alaposan megszenvedik a fogváltás időszakát, hiszen gyakran küzdenek ínyfájdalommal. Emiatt sokkal többet nyáladzanak, mint korábban. Még ha szőrös barátod olyan fajta is, amelyik hajlamos a fokozott nyálképződésre, valószínűleg észre fogod venni a megnövekedett mennyiséget.
Ráadásul ez párosul rágással is, azaz minél többet csócsál, annál többet nyáladzik.
3.tünet: Lassan eszik, valamint a kutya fogváltás étvágytalansággal jár
Amikor a kiskutya fogzik és fájdalmai vannak, akkor sajnos ez evéskor fokozódik. Emiatt azt figyelheted meg, hogy a kutyus lassabban veszi magához a falatokat, még akkor is, ha korábban igazi falánk hírében állt.
Sőt, előfordulhat olyan eset is, hogy a fájdalom miatt teljesen abbahagyja a falatozást. Ugyan viszonylag ritka, hogy semmilyen táplálékot nem vesz magához, ettől függetlenül, ha evészavar jeleit tapasztalod, feltétlenül kérd ki állatorvosod tanácsát. Ő ugyanis olyan kutyaeledeleket és étrend-kiegészítőket, rágókákat javasolhat, amelyek segítenek átvészelni a fogzás folyamatát.
Rágóka válogatás
-
A kutyusod motiválása és jutalmazása fontos része a napi kapcsolatotoknak, ehhez jó, ha mindig van nálad néhány extra finom, szuperegészséges falat is.
Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot és glutént sem, ami a kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy allergiát.
Tökéletes választás lehetnek kutyusod jutalmazására a szuper ízletes izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal bőr rágókák és izlandi tőkehal bőr rágókák is, melyeket fagyasztva szárított eljárással készítünk.
Nagy segítségedre lehetnek a fogmosások közti lepedék eltávolításában ezek a természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágókák. Fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik. Mindennapos fogyasztás mellett kevesebb barna foglepedék és fogkő alakulhat ki, és megszűnhet a kutya rossz lehelete is.
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
4. tünet: Kutya fogváltás hasmenéses panaszokkal
A kutyusnál az étvágytalanság mellett hasmenést is tapasztalhatsz. Ez többnyire nem tartós, azonban mindig figyeld, hogy mennyire aktív kedvenced, hogyan viselkedik, és fordulj állatorvoshoz, ha a tünetek romlását tapasztalod, vagy ha hosszabb ideig fennállnak.
5. tünet: Vérző, vörös vagy duzzadt íny
Kedvenced ínye valószínűleg vörös és duzzadt lesz, amíg fogzik, de ez teljesen normális része a kutya fogváltásának. Sajnos akár több hónapig is eltarthat, ezért ne ijedj meg!
Ínyvérzés is előfordulhat például közvetlenül azután, hogy kipottyant a foga. A legtöbb gazdi ezt úgy veszi észre, hogy a blöki túl sokáig rág valamit, amin utána véres nyomok figyelhetők meg. Ha amúgy szőrös barátod energikus, normálisan viselkedik, semmi ok a pánikra.
TIPP: Kedvenced rágókáit lefagyaszathatod, ez segíteni fog abban, hogy csillapítsd az íny duzzanatát és a fájdalmat.
6. tünet: Sokat panaszkodik a blöki
A kiskutyáknál gyakori, hogy sokat nyafiznak, de ha már négylábú barátod kinőtte ezt a korszakát, akkor viselkedése fogzásra is utalhat. Panaszkodhat például játékrágás vagy evés közben. Ilyenkor ellenőrizd az ínyét, fogait, így hamar fény derül rá, ha a készülő fogacskák és az azokkal járó fájdalom a probléma oka.
Amíg a nyafogás nem túlzott mértékű, és nem elviselhetetlen fájdalmakról tanúskodik, addig ez helyénvaló.
7. tünet: Kiesett fogak
A kutya fogváltását legkönnyebben úgy ismerheted fel, ha megtalálod a kipottyant fogacskákat. A leggyakoribb, hogy a blöki játék közben veszít fogakat, így nem lesz nehéz rájuk bukkannod.
TIPP: Sok gazdi őrzi meg kedvence tejfogait emlékbe. Ha szeretnéd te is eltenni őket, mindig alaposan tisztítsd le a fogakat, hagyd megszáradni és tárold biztonságos helyen őket.
Ezekre mindenképpen figyelj a kölyökkutyák fogápolásakor
Az egészséges fogsor rendkívül fontos, ha szeretnéd, hogy kedvenced betegségektől mentes, hosszú, boldog kutyaéletet éljen. A fogak épségének megőrzéséhez pedig arra van szükség, hogy a kutyus fogairól rendszeresen eltávolításra kerüljenek a lerakódások, amelyekből fogápolás hiányában fogkő alakulna ki. A fogkő ugyanis hosszú távon fog- és ínybetegségekhez vezet.
A kutya fogváltás emellett egy különösen érzékeny időszak, ami megviselheti kedvencedet, ezért fontos, hogy odafigyelj az alábbiakra:
- Bár a kölyökkutyák tejfogai hamar kiesnek, így ritkán fordulnak elő velük komolyabb problémák, azonban már ebben az időszakban érdemes hozzászoktatni kedvencedet a rendszeres fogápoláshoz. Finoman nyúlj a szájába, dörzsöld meg az ínyét és a fogait, használj kölyökkutyák számára készült fogkefét! Ezzel a rutinnal a későbbi fogmosási rutin sokkal könnyebbé válik.
- Használj kifejezetten a blökik számára kifejlesztett fogkrémet! Ezek többféle ízesítésben kaphatók. Soha ne adj kis szőrös barátodnak embereknek készült pasztát!
- A kölykök fogváltáskor valamivel kevesebbet esznek és többet rágnak. A kifejezetten kutyák számára készült bőr rágókák jó befektetésnek bizonyulnak, hogy megelőzzék a háztartási károkat és gondoskodjanak a megfelelő rágásélményről, valamint a lepedékek eltávolításáról.
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben, valamint egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben és egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Házi készítésű főtt kutyaeledeleink
Ünnepi malac
Érzékeny gyomorra
Tanyasi marha
Fokozott energiaszükségletre
Háztáji bárány
A szőr- és bőr támogatására
Szüreti pulyka
Az emésztés támogatására
Erdei nyúl
A máj- és vese támogatására
Atlanti lazac
Az immunrendszer támogatására