Frissen főtt kutyaeledelek belga juhászodnak
Az elegáns belga juhászkutya vitathatatlanul egyike a legszebb pásztoroknak. Magas energiaszintje miatt nem való kanapén lustizó gazdiknak, sokkal több aktivitásra van szüksége, mint egy egyszerű sétára a háztömb körül. Imádja a családját és gyakorlatilag bármilyen aktivitásba bevonható, legyen az futás, kerékpározás vagy túrázás. Emellett remekel a kutyasportokban. Cikkünkből most mindent megtudhatsz a belga juhászkutya tartásáról, gondozásáról és etetéséről, így eldöntheted, hogy mennyire ideális számodra ez a kutyafajta.
Méret
Közepes- és nagy termetű, marmagassága: 56-66 cm, súlya: 20-30 kg
Mozgásigény
Nagy
Élettartam
12-14 év
Vérmérséklet
Aktív, intelligens, magabiztos, barátságos
Etetés
Napi 2x
Ajánlott PetChef menü
Mennyei kenguru, Tanyasi marha
Színek
A belga juhász külseje
A belga juhászok nagyon elegánsak és kifinomultak. Négy fő fajtájuk létezik:
- Malinois
- Tervueren
- Groenendael
- Laekenois
Bár mindegyik fajtának megvannak a maga egyedi jellemzői és sok tekintetben eltérőek, vannak azért közös fizikai tulajdonságaik.
A belga juhászok közepes- és nagy termetűek, robusztus testalkattal. Átlagos marmagasságuk 56-66 cm, súlyuk fajtától és nemtől függően 20-30 kg.
A belga juhászkutyák testalkata tükrözi mozgékonyságukat. Egyenes a hátuk, és jól fejlett mellkassal rendelkeznek. Izmos végtagjaikkal gyorsan és kecsesen mozognak.
Farkuk általában hosszú és alacsonyan hordják, ha nyugodtak, azonban felemelik, ha éberek és izgatottak.
Belga juhászkutya fajták
A kutyusok kettős szőrzettel rendelkeznek, amely védelmet nyújt számukra az időjárás viszontagságai ellen. A fedőszőrzet sűrű, egyenes, és típustól függően lehet rövid vagy hosszú. Az aljszőrzet puha és dús.
Belga juhász – Malinois
A malinois belga juhász rövid, egyenes, őzbarna szőrzetéről ismert, a szőrszálak végén fekete jegyekkel, ami jellegzetes megjelenést kölcsönöz neki. Nagyon különleges a belga juhász fekete maszkja és füle.
Belga juhász – Tervueren
A tervueren belga juhászkutyák hosszú és fényes, őzbarnától a mahagóniig terjedő színárnyalatú szőrzetükről ismertek, fekete tűzésekkel és maszkkal.
Belga juhász – Groenendael
A groenendaelek hosszú, impozáns fekete szőrzetükkel különülnek el a többi típustól, néha egy kis fehér rész díszíti mellkasukat.
Belga juhász – Laekenois
A laekenois kutyusok drótos, durva tapintású bundája többnyire őzbarna, fekete végekkel, ami szürkésbarna megjelenést ad nekik.
A belga juhász viselkedése, tulajdonságai, vérmérséklete és jelleme
A belga juhászkutyák kivételes temperamentumukról híresek, amely egyesíti az intelligenciát, a hűséget, a sokoldalúságot és az erős munkamorált. A kutyusok nagyon aktív és védelmezők. Elsősorban azon tapasztalt kutyatartó számára ideálisak, akik képesek megadni nekik a szükséges kiképzést és mozgást.
Ha belga juhászt választasz, garantáltan egy okos, bátor és a családjához ragaszkodó kutyust kapsz. Ébersége, megfigyelőképessége és védelmező ösztöne kiváló házőrzővé teszi. Juhászeb öröksége miatt természeténél fogva bizalmatlan az idegenekkel szemben. A jól szocializált és képzett belga juhászkutya magabiztosan védelmezi kétlábú szeretteit és tulajdonát, és nem támad ok nélkül.
Barátságos az általa ismert és szeretett emberekkel, erős köteléket alakít ki családjával, akiknek igényli idejét és figyelmét. Egyáltalán nem rajong azért, ha egyedül hagyják. Akkor érzi jól magát, ha részt vehet minden közös tevékenységben.
A belga juhász nem a legjobb választás egészen kicsi gyermekek mellé, a nagyobb lurkókkal azonban már jó társak lehetnek. Fontos azonban felügyelni őket. Más kutyusokkal is jól kijön, ha együtt nevelkedtek, idegenekkel tartózkodóbb.
A belga juhász kölyök nevelése
A belga juhászok rendkívül intelligensek, kiválóan képezhetők, és az új feladatok gyors elsajátítása is gyerekjáték számukra. Figyelemre méltó képességük van a parancsok megértésére és értelmezésére, így nagyszerűen teljesítenek a kutyasportok terén, engedelmességi versenyeken és remek munkakutyák.
A belga juhászkutyák kiképzéséhez következetességre és pozitív megerősítési technikákra van szükség. Magas intelligenciájuknak és erős munkamoráljuknak köszönhetően jól érzik magukat a mentális stimuláció és a strukturált tréningek során.
Íme néhány tipp a belga juhász kölyök neveléséhez:
- A megfelelő szocializáció elengedhetetlen a belga juhász kiskutya számára, hogy kiegyensúlyozott és magabiztos felnőtté váljon. A különböző emberekkel, állatokkal, környezetekkel és ingerekkel való korai találkozás segít megelőzni a félénkséget, a félelmet, valamint az ismeretlen helyzetekkel szembeni agressziót. A jól szocializált belga juhászkutyák barátságosak, kifelé fordulóak, és könnyedén alkalmazkodnak a különböző helyzetekhez. Már 10-12 hetes korában szocializáld kedvencedet!
- Fontos, hogy pajtid már kölyökkorában elsajátítsa az alapvető engedelmességet!
- Legyél következetes a kiképzési módszerek, parancsok és elvárások terén! Használd mindig ugyanazokat a jeleket és gesztusokat, hogy elkerüld a félreértéseket, és biztosítsd a világos kommunikációt kutyáddal!
- A belga juhászkutyák szívesen tanulnak új feladatokat és trükköket. Építs be olyan tréninggyakorlatokat, amelyek kihívást jelentenek szőrös cimbid problémamegoldó képességének, és mentálisan lekötik!
- Kerüld a büntetést vagy a kemény kiképzési módszerek alkalmazását, mivel négylábú barátod érzékeny ezekre, és félelmet vagy neheztelést válthatnak ki belőle!!
- Jutalmazd belga juhászkutyádat egészséges jutifalikkal, dicsérettel és szeretettel a kívánt viselkedés esetén. A pozitív megerősítés arra fogja ösztönözni négylábú barátodat, hogy a jövőben is megismételje azt.
PETCHEF TIPP: Ügyelj arra, hogy a tréningek során a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, és ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot – lehetőleg glutént sem -, ami kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát vagy allergiát!
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemA belga juhász betegségei, életmódbeli tanácsok
Ahhoz, hogy kedvenced hosszú és kiegyensúlyozott életet élhessen, a következőkre figyelj belga juhászkutyád esetében:
- Csakis tápanyagokban gazdag minőségi kutyaeledel kerüljön a tányérjára!
- Gondoskodj róla, hogy a fizikai mellett szellemi aktivitásban is bőven legyen része, soha ne sajnáld tőle az időt!
- Tartsd rendben a szőrét és figyelj oda szemei, fogai, fülei és mancsai ápolására!
- Tedd teljessé táplálkozását étrend-kiegészítőkkel, melyek támogatják immunrendszerét, valamint ízületeinek, csontjainak védelmét és szőrének egészségét!
- Ha bármi szokatlan tünetet, problémát tapasztalsz, azonnal fordulj állatorvoshoz és 1-1,5 évente vidd el egy teljes körű egészségügyi kivizsgálásra!
Nulladik lépés: kizárólag hiteles tenyésztőtől vásárolj kiskutyát!
Az első lépés a megfelelő belga juhász kennel kiválasztása. Sajnos a blökik népszerűségének és az óriási keresletnek köszönhetően rengetegen szaporítanak a tekintélyes belga juhász árak miatt. A szaporítókat pedig nem érdeklik a fajta érdekei és az sem, ha valamilyen genetikai betegség öröklődik a vérvonalon. Éppen ezért válassz nagyon körültekintően tenyésztőt! Ne dőlj be azonnal, ha belga juhász eladó, fontos, hogy megbízható helyről származzon kedvenced!
Miről ismerheted fel a jó tenyésztőt?
- Minden esetben törzskönyvet ad, amihez tenyész alkalmassági vizsgát kell tenni
- Oltási könyvvel, féregtelenítve kínálja a kölyköket
- Tagja valamilyen egyesületnek
- Mindent tud a fajtáról és szívesen válaszol a kérdésekre
- Az ellések közt hagy időt az anyakutyának a regenerálódásra
A belga juhász betegségei
A belga juhász többnyire egészséges fajtának számít, de előfordulhatnak bizonyos betegségek. Ilyenek lehetnek a csípő- és könyökdiszplázia, a progresszív retina atrófia, a szürkehályog, a rák, az epilepszia és a pajzsmirigy alulműködés.
A kutyusok átlagosan 12-14 évig élnek.
Nézzük most meg részletesebben, hogy milyen egészségügyi problémákkal küzdhetnek a belga juhászok!
Csípődiszplázia
Ez egy örökletes rendellenesség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. Már 4 hónapos kutyusoknál is jelentkezhet, de mindenképpen 1 éves kor alatt jellemző.
A diszplázia eleinte sokszor tünetmentes, a kutyus idősödésével azonban gyulladás, fájdalom és sántítás alakulhat ki. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutya húzza a lábát. Bár tornáztatással és megfelelő diétával sokat lehet javítani az állapoton, teljesen nem gyógyítható.
Mivel csípődiszpláziával diagnosztizált kutya nem tenyészthető, mindenképp kérj negatív teszteredményt a tenyésztőktől!
Epilepszia
Az epilepszia egy olyan agyi működési zavar, amelynek során az agy egyes területein fokozott elektromos tevékenység keletkezik. Ez a fokozott agyi aktivitás megzavarja az idegsejtek ingerületi, illetve gátló folyamatainak egyensúlyát, és izgalmi túlsúlyt eredményez.
Az epilepszia a kutyák gyakori idegrendszeri betegsége. Tünetei változatosak lehetnek, mivel a betegségnek is többféle típusa van. A kutya epilepsziáról itt olvashatsz részletesebben >>
Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy alulműködés során a szervezet nem tudja fenntartani a megfelelő pajzsmirigy hormonszintet. Ennek jelei közé tartozik a súlygyarapodás, a szőrzet elvékonyodása, a száraz bőr, a lassú szívverés és a hideg iránti érzékenység. Mivel a pajzsmirigy alulműködés progresszív állapot, ha a fenti jelek bármelyikét észleled, mindenképp vizsgáltasd ki kutyusodat állatorvossal. A pajzsmirigy alulműködés könnyen kezelhető napi gyógyszeres kezeléssel, amelyet a kutya egész életében folytatni kell. Érdemes a tenyésztőtől információt kérni a kölyökkutya nagyszüleinek pajzsmirigy állapotáról, hiszen így megtudható, hogy a probléma előfordult-e a vérvonalon.
Progresszív retina atrófia (PRA)
Genetikai öröklődésű szembetegség, amelynek során a szemben található ideghártya károsodik, a benne található fényérzékelő sejtek, csapok és pálcikák degenerálódnak, sorvadnak. A látás folyamatosan romlik, majd teljes vakság is bekövetkezhet. A betegség sajnos mai ismereteink szerint nem gyógyítható. Erre a betegségre is elérhető genetikai szűrővizsgálat.
Szürkehályog
A szürkehályog gyakran a progresszív retina atrófiával együtt fejlődik, és a szemlencse homályosságát okozza. Az érintett szemen külső szemlélőként is észlelhető a hártyára hasonlító hályog. A probléma örökletes és bár általában idős korban jelentkezik, bármely életkorban előfordulhat.
Extra tipp: Bár jó esetben a belga juhász hosszú és boldog életet él, a fenti betegségekre való hajlam miatt érdemes már kölyökkutya korban kisállat biztosítást kötni rájuk. Így még a hosszabb kezelés sem fog különösebb anyagi problémát jelenteni.
Kerámia kutyatál
Az egészséges kutyaeledelhez minőségi kerámia tál dukál. Lepd meg szőrös barátodat a PetChef újdonságával, a szupercuki kerámia etetőtálkával, amely kedvenc falataihoz és vízhez egyaránt tökéletes választás!
Sok kutyus szenved a fémtálak okozta allergiától, számukra a kerámiából készült tál a megfelelő választás.
MegnézemA belga juhászkutya etetése
A belga juhász számára a naponta kétszeri etetés ideális, ahelyett, hogy állandóan kint hagynád az ételt.
Szerencsére nagy mozgásigénye miatt nem hajlamos a hízásra, ettől függetlenül nem árt rendszeresen ellenőrizni a súlyát, és ha plusz kilókat tapasztalsz, csökkenteni az eledel mennyiségét.
A blökik energiájukat elsősorban állati fehérjékből nyerik, ezért ügyelj rá, hogy magas minőségű, állati fehérjében gazdag, mesterséges adalékanyagoktól mentes táplálékot válassz, hogy biztosítsd kedvenced számára az egész napos lendületet!
Bár sok helyen az extra magas hús- vagy fehérjetartalmat hirdetik az eledel legfontosabb tulajdonságaként, az állatorvosok szerint a túl magas fehérjetartalmú étel vese- és májproblémákat okozhat.
Vegyes etetés – jó megoldás a tisztán száraztápos etetés helyett
A tisztán száraztápos etetés helyett még mindig pénztárcakímélő, de egészségesebb megoldás az úgynevezett vegyes etetés. Ez azt jelenti, hogy a száraztápot valamilyen – mondjuk 50-50%-os arányban – kevered össze valamilyen másik, magasabb víztartalmú prémium kutyaeledellel, például esetünkben PetChef eledellel. Ilyenkor értelemszerűen a kutyus testsúlyának megfelelő mennyiségből csak a választott aránynak megfelelő mennyiséget kell venni – tehát 50-50%-os aránynál 50%-ot az adott eledelből.
A vegyes etetés további előnye, hogy mivel a táp általában ugyanaz marad, a hozzászokási idő is rövidebb. A kutyusok étvágya is javul, hiszen míg önmagában a száraztáp nem túl vonzó, “valódi” étellel keverve már étvágygerjesztőbb.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy hetente ellenőrizd a kutyus testsúlyát, és szükség szerint igazíts a mennyiségeken!
A PetChef frissen főtt kutyaeledeleinek receptjeit a kutyák táplálkozására specializálódott állatorvos, Dr. Varga József állította össze. Összetevőink frissek és emberi fogyasztásra is alkalmasak, így bátran adhatod menüinket belga juhász kutyádnak.
A kiegyensúlyozott táplálkozás mellett a betegségek megelőzésében nagy szerepe lehet, ha a belga juhász igényeinek megfelelő táplálék-kiegészítőt is adsz kedvencednek.
Ismerd meg a Tanyasi marha főtt menüt!
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg fáradékony, nagy mozgásigényű, válogatós, cukorbeteg, magas tápanyagszükségletű vagy még kölyökkutyus, válaszd a Tanyasi marha eledelünket!
Ez a gondosan összeválogatott marhahúsos monoprotein ragu barna rizzsel, sütőtökkel, édesburgonyával és áfonyával készül, magas fehérjetartalma pedig támogatja az izomzat, csontok és fogak fejlődését.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
A belga juhász mozgásigénye, játék
Ha imádsz futni, kerékpározni és örömmel viszed el kutyusodat, hogy kipróbáljon különböző kutyasportokat, például az agilityt vagy a flyballt, illetve gyakran teszel megerőltető túrákat vagy hosszú sétákat, akkor biztos lehetsz benne, hogy a belga juhászkutya élvezni fogja az életet társaságodban.
Fontos, hogy biztosíts neki némi pórázon kívüli mozgást is egy bekerített területen. Naponta legalább egy óra mozgásra van szüksége, amit két-három edzésre vagy játékra is fel lehet osztani. Szívesen játszik frizbit és más apportírozó játékokat. Ez a fajta a fizikai mellett rengeteg mentális stimulációt is igényel. Ha mindezt nem adod meg kedvencednek, hanem a kanapén lustálkodsz, akkor a belga juhász hangoskodóvá és rombolóvá válik, miközben megpróbál valami értelmes elfoglaltságot találni.
A belga juhászkutyák sokoldalú munkakutyák, a legkülönbözőbb szerepkörökben jeleskednek. Kiválóak terelésben, rendőri és katonai munkában, kereső- és mentőmunkában, terápiás ebként, valamint versenysportokban, agilityben, engedelmességben és nyomkeresésben.
A belga juhász ápolása
A belga juhászok bundája szerencsére könnyen ápolható, ezért nem kell hosszú órákat a fazonírozással töltened.
Ezekre figyelj a belga juhász mindennapos ápolása során:
- A belga juhászkutya kettős szőrzete taszítja a szennyeződéseket, de heti rendszerességgel célszerű alaposan átkefélni kell, hogy eltávolítsd az elhalt szőrszálakat!
- A mancspárnák közötti szőrzetet tompa végű ollóval vagy elektromos hajvágóval mindig nyírd le kedvencednek!
- A vedlési időszakban naponta szükséges a szőrt kefélni, hogy a laza szőrzetet kordában tartsd.
- A belga juhászkutyát nem kell túl gyakran fürdetni, hacsak nem hempergett valami büdösbe.
- Rendszeresen tisztítsd meg szőrös barátod füleit speciális fültisztító oldattal!
- Nagyjából kéthetente vágd le kedvenced körmeit, elkerülve a beszakadásokat!
- Gyakran mosd meg szőrös barátod fogait az állatorvos által javasolt fogkrémmel és fogkefével! A kutyus fogain képződő lepedékből fogápolás hiányában fogkő alakulhat ki, mely hosszú távon fog- és ínybetegségekhez vezet.
Kinek való és kinek nem való a belga juhász?
Mikor válaszd a belga juhászt?
- Ha már van tapasztalatod kutyusokkal és nagyobb testű ebet választanál.
- Ha egy intelligens, tanulékony fajtát szeretnél.
- Ha egy szerető, hűséges társat keresel.
- Ha egy vérbeli házőrzőben gondolkodsz.
- Ha aktív életmódot folytatsz.
- Ha olyan ebet választanál, aki jól teljesít a kutyasportokban.
Mikor ne válaszd ezt a fajtát?
- Ha mozgás helyett szívesebben lustálkodsz a kanapén.
- Ha nincs elegendő időd és energiád kutyusoddal foglalkozni.
- Ha kis lakásban laksz és nem tudsz megfelelő teret biztosítani kedvencednek.
- Ha nem volt még kutyád, ugyanis a belga juhászok intelligensek és szívós munkakutyák, akikhez határozottság, tapasztalat és kitartás szükséges.
És végül egy kis történelem: így alakult ki a belga juhász kutyafajta
A 19. század végén az európai kutyatenyésztők érdeklődni kezdtek a saját országukból származó kutyák kifejlesztése és tenyésztése iránt. Belgiumban 1891-ben meghatározták a négyféle juhászkutya típust, amelyek más-más szőrzettel rendelkeztek, de testfelépítésük és temperamentumuk közel azonos volt. Az egyik, hosszú, fekete szőrzetű fajta 1910-ben vált elismertté groenendael néven. A nevet attól a kenneltől kölcsönözték amely 1893 óta tenyésztette a fekete ebeket. A tenyésztő Nicolas Rose volt, akinek kutyusai – Picard d’Uccle és Petite – olyan kölyköket hoztak világra, amelyek nevei még ma is szerepelnek a belga juhászkutyák törzskönyveiben.
A belga juhászkutyákat az 1900-as évek elején kezdték el rendőri munkára használni New York-ban és Párizsban. Az első világháború kitörésekor a belga juhászokat őrszemként, hírvivőként és fegyvereket húzó kutyaként sorozták be. A háború után népszerű társak lettek.
Az Amerikai Kennel Klub 1912-ben ismerte el a fajtát. A világ többi részével ellentétben az AKC a belga juhászokat külön fajtákként különíti el, erre a változtatásra 1959-ben került sor.