A veszettség egy halálos kimenetelű vírusos betegség, amely az agyat és a gerincvelőt támadja meg, és mind a kutyusok – valamint más háziállatok -, mind a gazdik életét veszélyezteti. Mivel a veszettség ellen nincs gyógymód, a rendszeres védőoltások beadatása elengedhetetlen. Cikkünkben most megnézzük, hogy mit kell tudni a veszettségről, milyen tünetei vannak, mennyi időnként kell kedvencednek oltást kapnia, és milyen következményei lehetnek, ha szőrös barátod nincs beoltva.
Mi az a veszettség?
A veszettség egy ún. zoonotikus neuroinvazív fertőző betegség, melyet a Rabies Lyssa vírus okoz. Agy- és gerincvelő gyulladással jár, és a tünetek jelentkezése után halálos kimenetelű.
Hogyan kapható el a veszettség?
A veszettség leggyakrabban egy fertőzött állat harapott sebén keresztül terjed, a sérült bőrön jut be a vírus a véráramba. Nyílt seb esetén is történhet fertőzés, amely egy fertőzött állat nyálával érintkezik, általában nyalogatással.
Bár a veszettség háziállatok között is terjedhet, a kutyák leggyakrabban például denevérekkel, mosómedvékkel, rókákkal, farkasokkal való érintkezés során kapják el.
ÉRDEMES TUDNI: Magyarországon az erdei veszettség jelenti a fő veszélyt, a vörös róka terjeszti leggyakrabban a betegséget.
A fertőzés állatról emberre is a testnedvek útján terjed.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemMennyi idő alatt alakul ki a veszettség?
A vírus hetekig a kutya szervezetében lehet, mielőtt tünetek jelentkeznének. A betegség a legtöbb eset az expozíciót követő 21-80 napon belül alakul ki, de a lappangási idő lehet ennél sokkal rövidebb vagy sokkal hosszabb is. Gyakorlatilag 5 naptól akár több évig is terjedhet ez az intervallum.
Veszettség: a betegség lefolyásának szakaszai
1. Inkubációs idő – Az idegrendszeren kívüli szakaszban a vírus hetekig-hónapokig szaporodhat a sebben, illetve seb körüli izomban.
2. Az inkubációs időt követően – A második szakaszban a vírus bejut a perifériás idegbe.
3. A vírus szétterjedése – Ezt követően a vírus szétszóródik az idegek mentén, eljut a gerincvelőbe vagy megfertőzi az agytörzset. Mivel az agyba jut, megváltozik az állat viselkedése. A vadállatok szelíddé válnak, míg a háziállatok és az ember agresszív lehet, megvadul.
Honnan ismerheted fel, ha veszett a kutya? Mik a veszettség tünetei?
Ha kutyusodat megharapta egy másik állat, és félsz, hogy esetleg veszett, figyeld a viselkedését, és azonnal hívd az állatorvost, ha fertőzésre gyanakszol.
Milyen jelek figyelmeztethetnek?
- A kutya gyorsan nyugtalanná és ingerlékennyé válik.
- Kedvenced agressziót mutat.
- A blöki szokatlanul ragaszkodó.
- Szőrös barátod, aki általában izgatott és boldog, hirtelen nyugodt, érdektelen vagy búskomor lesz
- A kutyust zavarják a fények, a mozgás, a hangok negatív hatással vannak rá.
- Sötét, csendes helyet keres, ahol elbújhat.
A veszettség fizikai jelei a kutyáknál
- habzó száj
- láz
- nyelési nehézségek
- túlzott nyáladzás
- tántorgás
- tarkómerevség
- görcsök a száj, garat, gége izomzatában
- bénulás
Veszettség esetén kezdetben csak enyhébb viselkedésbeli zavarok jelentkeznek, az izmok bénulására utaló tünetek (pl. nyelési nehézség, nyáladzás stb.) csak később. A halál a légzőizmok bénulásával áll be.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg immunrendszere legyengült, sokat vakarózik, hullik a szőre, szervezete esetleg valamilyen gyulladással küzd, vagy cukorbeteg, akkor válaszd az Atlanti lazac eledelünket!
Ebben a gondosan összeállított monoprotein lazachúsos raguban hajdina, quinoa, édesburgonya, brokkoli és sütőtök is található. Magas omega-3 és omega-6 zsírsav tartalma hozzájárul a fényes bundához az egészséges bőrhöz, ráadásul gyulladáscsökkentő hatású is.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Hogyan diagnosztizálható a veszettség?
A veszettséget csak az agy közvetlen vizsgálatával lehet diagnosztizálni. Azaz amíg az állat él, addig sajnos ez nem lehetséges. Amennyiben erős a veszettség gyanúja, vagy ha a veszettség tüneteit mutató kutya hirtelen elpusztul, az állatorvos javasolhatja az agyból vett minta vizsgálatát, különösen abban az esetben, ha embert is megharapott.
Miért olyan fontos a veszettség elleni oltás?
A veszettség kialakulásának megelőzésére a legjobb és legfontosabb módszer, a veszettség elleni vakcina beadása. A veszettség szerencsére itthon nem gyakori a kutyáknál, mivel a veszettség elleni oltás jogszabály szerint minden kutya esetében kötelező.
Louis Pasteur mutatta ki elsőként, hogy a fertőzött harapástól a tünetek megjelenéséig tartó folyamat is megszakítható a szérum harapás utáni korai alkalmazásával.
A veszettség elleni modern vakcinák rendkívül biztonságosak és hatékonyak.
Milyen gyakran kell veszettség elleni oltás? A kutya veszettség elleni oltás meddig véd?
A hazai szabályozás szerint a három hónapos kort betöltött ebeknek egy hónapon belül meg kell kapniuk a vakcinát, majd először 6 hónap múlva, ezt követően évente ismétlő oltásra van szükség.
A kutyus csak akkor kaphatja meg a veszettség elleni oltást, ha egészséges, nem áll hatósági megfigyelés alatt, parazitamentes és chippel rendelkezik.
Miért jó a kombinált veszettség elleni oltás?
A veszettség elleni oltás kizárólag a veszettség ellen véd. Viszont a kutyusok sok más fertőzésnek is ki vannak téve, melyek végzetes kimenetelűek lehetnek.
Az alábbi betegségek szintén veszélyeztetik a kutyusok életét:
- parvovírusos bélgyulladás
- szopornyica
- fertőző májgyulladás
- leptospirosis
Érdemes olyan vakcinát választani, ami ezek mindegyike ellen immunitást ad. Mindenképp konzultálj a kombinált veszettség elleni oltásról állatorvosoddal!
A kutya oltásokról itt írtunk korábban >>
A hagyományos és a kombinált veszettség elleni oltás ára
A veszettség elleni oltás ára rendelőként eltérő lehet, ezért mielőtt oltatni viszed kedvencedet, mindenképp tájékozódj az aktuális díjakról. Szerencsére nincsenek nagy eltérések, viszont az ár függhet például attól, hogy kizárólag veszettség elleni oltást kap a kutyus, vagy kombinált vakcinát választasz, illetve ha még nincs chipje a kutyának, az is dobhat a költségeken.
Az egyszerű veszettség elleni szérumok átlagosan 6 és 10.000 forint között mozognak,míg a kombinált veszettség elleni oltás ára nagyjából 18.000 forint körül érhető el.
Veszettség elleni oltás elmulasztása: bírságra is számíthatsz!
Mivel a veszettség elleni oltás kötelező, amennyiben a kutya nem oltott, a járási hivatalok élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabhatnak ki a járványügyi közérdeket szem előtt tartva.
A blöki nem kaphat érvényes kutyaútlevelet sem a vakcina híján.
PetChef kutyakendő
A PetChef 100% pamutvászon kendője sétához, játékhoz, kiránduláshoz, kutyasuliba vagy ünnepi alkalmakra is ideális. A lila és rózsaszín változatok két méretben kaphatók, hogy minden kutyának megfelelő legyen.
A bőrbarát, mosógépben mosható kendőkkel stílusosan hirdetheted, hogy kedvenced a minőségi PetChef menük imádója.
MegnézemMi a teendő kutyaharapás esetén?
A kutyaharapásról az orvosoknak tájékoztatniuk kell a hatósági állatorvost.
Ha a kutya gazdája ismert, 14 napos megfigyelést rendel el az állat tartási helyén. Erre akkor is szükség van, ha az eb amúgy rendelkezik érvényes – 1 éven belül beadott – veszettség elleni oltással.
Amennyiben a blöki nem oltott, a megfigyelést követően meg kell kapnia a vakcinát. Ha nincs mikrochipje, akkor ezzel is el kell látni már a karantén első napján. Ennek költségei a gazdit terhelik.
Milyen esetekben javasolt a veszettség elleni oltás embernél?
Fertőzés alapos gyanúja esetén az időben elkezdett kötelező oltással embereknél meg lehet akadályozni a betegség kialakulását. Ezért fontos, hogy ha kutyaharapás történik, azonnal orvoshoz kell fordulni, különösen ha az ebnek nincs veszettség elleni oltása.
De javasolt lehet olyanoknál is, akik fokozottabban ki vannak téve munkájuknak köszönhetően a veszettségnek, például zoológusoknak, ebrendészeti dolgozóknak, vadászoknak, barlangászoknak stb.
Hány oltásra van szükség?
Összesen négy oltás szükséges:
– 0, 7, 21 nap, valamint 1 év múlva
– vagy 0, 7, és 28 nap, valamint 1 év múlva
A veszettség elleni oltás mellékhatásai embernél
Szerencsére komoly mellékhatásoktól nem kell tartani. Jelentkezhet azonban rövidebb ideig:
- helyi bőrpír
- fájdalom
- láz
- fejfájás