Keresés a cikkek között
Petchef Mit Ne Egyen A Kutya

Könyörgő tekintet, reménykedő farokcsóválás: ki az aki ellen tud állni négylábú társának, amikor a finom falatokról van szó? Fontos azonban tudni, hogy a nasizás igenis árt a kedvencednek, és vannak olyan ételek is, amelyek kifejezetten károsak, akár egyenesen mérgezőek is lehetnek számára. Cikkünkben részletesen összegyűjtöttük, hogy mit nem ehet a kutya, kitérve nem csak az emberi fogyasztásra is alkalmas élelmiszerekre, de a háztartásban található anyagokra és a kerti virágokra is.

Mit nem ehet a kutya? – Áttekintő táblázat

Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük, hogy mit nem ehet a kutya. A cikk további részében pedig mindegyik listaelemről találsz leírást.

Petchef Unnepi Malac Kutyaeledel Uj2 1

Ismerd meg az Ünnepi malac menüt!

    Egyre több négylábú idilli életét teszi tönkre valamilyen egészségügyi probléma, ami legtöbbször visszavezethető ahhoz, hogy milyen minőségű étel kerül kedvenced tányérjába.

    Kutyusod érzékeny gyomrú, válogatós, cukorbeteg esetleg refluxszal vagy gyomorsav problémákkal küzd? Akkor válaszd az Ünnepi malac eledelünket!

    A gondosan összeállított monoprotein raguban, a sertéshús mellett, helyet kapott még egy kis hajdina, sütőtök, édesburgonya, és sárgarépa is.

    Érzékeny gyomrú kutyusoknál olyan kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, mint a puffadás, a hasmenés, az alkalmankénti hányás, vagy a pocak fájdalma. Ünnepi malac eledelünkben található gyulladáscsökkentő, valamint antioxidánst tartalmazó zöldségek magas aránya miatt kiváló választás az érzékeny gyomrú kutyusok számára. Ez az eledel rendkívül ízletes is, így az étvágytalan kutyusod az utolsó cseppet is eltünteti majd a tálkájából.

    Kizárólag természetes összetevőkből, állatorvos tanácsadásával készült, frissen főzött eledeleinket még házhoz is visszük nektek!

    Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc eledelét!

    rendelek

Mit nem ehet a kutya?

Emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerek (A-Z) Egyéb, emberi használatra szánt anyagok Virágok, Növények
Avokádó (!) Alkoholtartalmú italok (!) Aloe Vera
Barack, szilva, meggy cseresznye magja Dohány, dohánylevél Muskátli
Csípőspaprika Fogkrém Pillangósvirágúak
Csokoládé (!) Gyógyszerek Tulipán és nárciszok
Cukortartalmú élelmiszerek Macskatáp Gyönygyvirág
Fehér lisztes kenyér Marihuána
Főtt ételek maradéka: zsíros, fűszeres ételek Szódabikarbóna és sütőpor
Főtt csontok
Hagymafélék (!)
Kelt tészta
Koffeines italok (!)
Krumpli csíra, héja
Makadámdió (!)
Mogyoró,dió,kesudió
Mustármag, mustár
Nasik, ropi
Nem bolti gomba
Nyers hús fagyasztás vagy hőkezelés nélkül
Nyers sertéshús
Nyers tojás
Rebarbara (!)
Sóska (!)
Szőlő, mazsola (!)
Tej, tejtermékek
Xylit, cukoralkoholtartalmú édesítők

Mit nem ehet a kutya az emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerek közül?

Avokádó

Az utóbbi időben az avokádó óriási népszerűségre tett szert az egészséges táplálkozás hívei körében. Ugyanakkor nagyon fontos tudnod, hogy míg az avokádó az ember számára jótékony hatású, kutyusodnak egyenesen mérgező a benne található persinnek köszönhetően. Fogyasztása súlyos hasmenést és hányást, és ezzel kiszáradást is okozhat.

Csonthéjasok (barack, szilva, meggy, cseresznye stb.) magja

Bár a fenti gyümölcsök húsa nem mérgező a kutyák számára, magjaik két szempontból is bajt okozhatnak. Az egyik probléma, hogy a falánk kutyák sokszor magostul falják fel a fent említett gyömölcsöket, a magok (vagy azok szilánkjai) a vékonybélbe kerülve a bél sérülését vagy rosszabb esetben bélelzáródást okozhatnak, amely akár halálos kimenetelű is lehet. A magvak ráadásul cianidokat tartalmaznak, amely (bár csak nagy mennyiségben) erősen toxikus, mivel blokkolja a sejtek oxigénellátását.

Csípőspaprika

A csípőspaprikában található kapszaicin erősen irritáló hatású a kutyák bélrendszerére, ezért még a kevéssé csípős ételeket se add a kutyusodnak, mert akár súlyos tüneteket is okozhat.

Csokoládé

A csokoládéban található teobromin szőrös barátaink számára akár halálos méreg is lehet. Bár bizonyos kutyák jól tolerálják, kísérletezni vele orosz rulett: az érzékenyebb kutyák ugyanis akár bele is halhatnak a teobromin fogyasztásába. Ha kutyusod feltehetően csokit evett, akkor egy teljes napos megfigyelés szükséges, ugyanis a teobromin felezési ideje 20 óra. A túladagolás tünetei:

  • Remegés
  • Szapora szívverés
  • Izomgörcsök
  • Hányás, hasmenés
  • Gyakori vizelés
  • Zihálás
  • Nyáladzás,
  • Extrém szomjúság

Ha a fenti tüneteket tapasztalod, azonnal vidd orvoshoz a kedvencedet, mert a gyors beavatkozás életet menthet!

Cukros élelmiszerek

A kutyáknak egyáltalán nincs szükségük cukorra, a szénhidrátszükségletük is jóval alacsonyabb, mint az embereké. A cukor fogyasztása nagy inzulinválaszt vált ki, majd a rohamosan csökkenő vércukorszint gyengeséget okoz. Hosszú távon pedig cukorbetegség és elhízás alakulhat ki.

Petchef Mit Nem Ehet A Kutya

Fehér lisztes, élesztős kenyér

Ahogyan az embereknek, úgy a kutyáknak is egészségtelen az élesztős, fehér lisztes kenyér. Ez ugyanis csupa felesleges, üres kalória, értékes tápanyagok nélkül. Gyorsan felszívódó szénhidráttartalma pedig a cukorhoz hasonló problémák okozója, hosszú távon hiánybetegség is kialakulhat. Ha szeretnél megtudni többet a témáról, olvasd el a Kutya etetése kenyérrel című cikkünket.

Főtt ételek maradéka, fűszeres, zsíros ételek

Az emberi fogyasztásra szánt ételek jellemzően túl fűszeresek és sokszor túl zsírosak is. A fűszerek ugyanis irritálják a kutyák bélrendszerét, a túl magas zsírfogyasztás pedig emésztési problémákat, sőt, akár hasnyálmirigy gyulladást is okozhat.

Ha kiegyensúlyozottan és egészségesen szeretnéd táplálni a kutyusodat, akkor érdemes állatorvosi recept alapján készült ételt főzni a számukra, vagy frissen főzött kutyaeledelt rendelni. A PetChef frissen főzött kutyaeledelei kizárólag kiváló minőségű, emberi fogyasztásra alkalmas összetevőkből készülnek, és minden fontos tápanyagot biztosítanak a kutyusod számára.

Főtt csontok

Még mindig bevett szokás, hogy a sült húsok csontját a kutyáknak adják. Ez óriási hiba, ugyanis a főtt csont veszít rugalmasságából és rágás közben szilánkosra törik. A szilánkok pedig bármikor okozhatnak bélelzáródást, gyomor- vagy bélfal sérülést, ami kezelés hiányában akár halálos is lehet!

Hagymafélék

A hagymafélékben található tioszulfát mérgező a kutyák számára. Kis mennyiségben is gyomorfájást, hányást, hasmenést okozhat, nagy mennyiségben pedig elpusztíthatja a kutya vörösvérsejtjeit. A hagymafélék családjába tartozik a fokhagyma, metélőhagyma és snidling is. Szárított, vagy granulátum formában sem adható.

Kelt tészta

Nyers kelt tésztát sose adjunk a kutyusnak, mert dagadni és erjedni kezd. Továbbá, nagy mennyiségű bélgáz termelődhet, ami igen fájdalmas lehet a kutyának, az erjedés során pedig alkohol keletkezik, ami a májat károsítja.

Koffeines italok

Kávét, energiaitalt, fekete- vagy zöldteát sose adj kedvencednek. A kutyák ugyanis sokkal rosszabbul tolerálják a koffeint, mint az emberek. Testmérettől, az elfogyasztott mennyiségtől és egyéni érzékenységtől függően akár halálos mérgezés is kialakulhat. A tejeskávé, kóla is tabu!

Krumpli héja, csírája, a növény szára, levelei

A krumpli növény részei az emberekre is mérgezőek, és ez nincs másképp a kutyáknál sem. Sajnos a falánkabb egyedek hajlamosak lopni a krumplit, amiből főleg a kicsírázottak jelentenek veszélyt. Maga a feldolgozott, főtt krumpli már nem jelent veszélyt rájuk, de nem is jelent értékes tápanyagot a kutyák számára. Bár sok kutyatápban összetevőként alkalmazzák, mi a PetChefnél nem használunk burgonyát frissen főtt kutyaeledeleinkben. (A szuper egészséges édesburgonyát viszont igen: de valójában ez a növény csak a neve alapján áll rokonságban a krumplival)

Makadámdió

A makadámdió erősen mérgező a kutyáknak, hányással, remegéssel, lázzal jár a fogyasztása, a kutya képtelen állva maradni. Ha úgy sejted, hogy szőrös barátod makadámdiót fogyasztott, azonnal forduljatok állatorvoshoz! Megfelelő kezeléssel 24-48 órán belül elmúlnak a tünetek.

Mogyoró, dió

A mogyoró kisebb kutyáknál fulladást okozhat, a dió héja pedig szilánkosra törve és lenyelve bélelzáródáshoz, vagy a bélfalak sérüléséhez vezethet. Éppen ezért, ha diófa van az udvaron, érdemes inkább összeszedni a lehullott diót. Az olajos magvak nagy mennyiségű fogyasztása ezen kívül okozhat bélrendszeri problémákat is.

Mustár

A mustár gyomor- és bélrendszeri gyulladásokat okozhat, amely hasmenéssel, hányással jár és akár nagyon fájdalmas is lehet. Éppen ezért sose adj kutyusodnak mustáros pácban érlelt húst, vagy hotdog, hamburger maradékát.

Nasik, ropi

Az ember számára sem egészséges, de a kutyáknak kifejezetten ártalmas a sós, fűszeres nasi. A fűszer izgatja a bélrendszert, sóra egyáltalán nincs szüksége a kutyák szervezetének, nagy mennyiségű fogyasztása pedig akár sokkos állapotot is eredményezhet. A sok üres kalória pedig egyenes út az elhízáshoz és a cukorbetegséghez.

Nem ellenőrzött forrásból származó gombafélék

Egy erdei séta során a torkosabb kutyusoknál előfordul, hogy megkóstolják a fellelhető gombaféléket. Sajnos ebből óriási gond lehet, a mérgesgombák fogyasztása súlyos májkárosodást okozhat. És bár a bolti gomba alapvetően nem káros a kutyákra nézve, de semmilyen tápanyag nem hasznosul belőlük, így nem érdemes kutyát gombával etetni.

Nyers hús fagyasztás vagy hőkezelés nélkül

A nyers etetés egyre divatosabb a gazdik körében, de fontos tisztában lenni vele, hogy igen kockázatos módszer. Sajnos a nyers hús paraziták és baktériumok közvetítője lehet, ami nem csak a kedvencedre, de Rád és a családod többi tagjára is veszélyes lehet. Ezért, ha a nyers etetés mellett döntesz, a minimum, hogy ellenőrzött forrásból származó húst válassz, és etetés előtt hetekre fagyaszd le: ezzel a kórokozók egy jó részét elpusztíthatod.

Nyers sertéshús

Abszolút tiltólistás! A sertéshús okozza a halálos kimenetelű vírusos Aujeszky-betegséget, ezért nyers etetésnél is tilos sertést adni. Sertés kizárólag főve adható, a vírusok ugyanis elpusztulnak a hőkezelés hatására.

Nyers tojás

A tojásfehérjében található avidin egy fehérjetípus, amely akadályozza a biotin beépülését. Hosszú távon ez biotinhiány kialakulását okozhatja. Természetesen 1 db (szalmonellamentes) nyers tojás miatt nem kell aggódnod, de ha napi szinten szeretnél tojást adni a kutyusodnak, akkor főzd meg előtte.

Sóska és rebarbara

Mindkét növényben a kutyák számára mérgező kalcium-oxalát található meg, amely ideg- és emésztőrendszer károsító hatású. A mérgezés tünetei a remegés és az ingerültség: ha a kertben sóskát tartasz és ezeket a tüneteket tapasztalod, azonnal forduljatok állatorvoshoz!

Szőlő és mazsola

A szőlő és mazsola is abszolút tiltólistás, mert olyannyira mérgező a kutyák számára, hogy már kis mennyiségtől is hányás alakulhat ki. Nagyobb mennyiség fogyasztása pedig akár veseelégtelenséghez is vezethet.

Tej, tejtermékek

A tehéntejben található laktózt a felnőtt kutyusok nagy része nem képes emészteni. A megemésztetlen tejcukor pedig hamar hasmenést okoz, a hosszabb távú fogyasztás pedig akár bélgyulladáshoz is vezethet. A savanyított tejtermékekben kevesebb a laktóz, így kisebb eséllyel okoznak bajt, de valójában nincs helyük a kutya táplálkozásában. Ugyanez igaz a kecske- és juhtejre is.

Xylitol, cukoralkoholtartalmú édesítők

Figyelem! A xylit fokozottan veszélyes a kutyákra! Esetükben ugyanis elképesztő inzulinválasz alakul ki, amelynek következtében a kutya vércukorszintje olyan drasztikusan leeshet, hogy akár bele is halhat. A xylit ma már rengeteg élelmiszerben megtalálható (például rágóban, diabetikus sütikben), ezért mindig nézd át az összetevő listát, és a xylites élelmiszereket tartsd jól elzárva. Az eritrit (ami szintén cukoralkohol) már jóval kevésbé veszélyes a kutyákra, ennek ellenére kerülni kell a fogyasztását.

Petchef Mit Ehet A Kutya Es Mit Nem

kutya teniszlabda

Kutya teniszlabda

    A teniszlabda színes, pattog, tökéletesen illeszkedik a szájba és a legszórakoztatóbb és legsokoldalúbb kutyajáték, ami jó pár generáció óta népszerű a kutyusok körében. A PetChef kínálatában már megtalálod a vidám, egészségbarát teniszlabdákat, melyek télen-nyáron kiváló mókát biztosítanak az örökmozgó ebeknek.
    megnézem

Emberi használatra szánt anyagok, amit ne egyen a kutya!

Alkoholtartalmú italok

Az alkohol sokkal károsabb szőrös barátainkra, mint ránk. Már egész kis mennyiség súlyos májkárosodást okozhat. Ezért sose adj semmilyen alkoholos italt kedvencednek, mert akár már pár nyalintásnyi sör is bajt okozhat!

Dohány

A dohánylevél nikotintartalma szintén sokkal érzékenyebben érinti a kutyákat, mint az embereket. Különösen veszélyes a dohánynövény leveleinek vagy virágjának a megcsócsálása magas nikotintartalma miatt. A nagy mennyiségű nikotin izgatottságot, kitágult pupillákat, hányást okozhat, kezeletlenül pedig akár bénuláshoz vezethet és halálos is lehet. Ugyanígy óvd a kutyusodat a passzív dohányzástól, mert nála is megnövekszik a daganatos megbetegedések esélye.

Emberi gyógyszerek

Bár vannak bizonyos emberi gyógyszerek, amelyek kedvencednél is jótékony hatást váltanak ki, sok gyógyszer kifejezetten mérgező a számukra! A paracetamol és az ibuprofen, amik a legnépszerűbb fájdalom- és gyulladáscsökkentők közé tartoznak, kifejezetten mérgezőek a kutyák számára. Éppen ezért, mielőtt bármilyen gyógyszert adnál a kutyusodnak, mindenképpen hívd fel az állatorvost! Egy telefont biztosan megér a kutyusod egészsége, ugye?

Fogkrém

A fluoridos fogkrémek sajnos nem alkalmazhatóak a kutyák fogainak ápolására, mivel önkéntelen lenyelik a keletkezett habot, márpedig a fluorid lenyelése nem ajánlott. További probléma, hogy rengeteg fogkrém tartalmaz xylitet, ami, ahogy már említettük különösen mérgező a kutyáknak. A kutyus fogainak ápolására tehát kifejezetten kutyáknak készült fogkrémet használj: a kutyusod is sokkal boldogabb lesz tőle!

Macskatáp

A macskatáp összetétele jelentősen eltér a kutyatápokétól. A macskák ugyanis teljesen húsevők, így a fehérjék és a szénhidrátok aránya jelentősen különbözik. Az is lényeges különbség, hogy a macskatápban extra taurin található, mivel a kutyákkal ellentétben ők nem tudják előállítani ezt az anyagot. Bár pár falat macskaeledel elfogyasztása nem jelent gondot, de hosszú távú etetés során hiánybetegségek alakulhatnak ki.

Marihuána

Bár a marihuána illegális, mégis gyakori az emberi fogyasztása, ezért fontos megemlíteni. A kutyák ugyanis jóval érzékenyebbek a marihuánában található pszichotróp hatású THC-ra, már a füst passzív beszívása is komoly problémákat okozhat. A tünetek a hányástól, levertségtől, zavartságtól kezdve extrém esetben kómáig, halálig terjedhetnek. Különösen veszélyes a fűvel készült süti elfogyasztása.

Szódabikarbóna és sütőpor

Már kis mennyiségű szódabikarbóna vagy sütőpor is komoly bélgáztermelődéshez vezethet a kutyák emésztőrendszerében, ami igen fájdalmas lehet és súlyos esetben akár szívelégtelenséget is okozhat.

Petchef Mit Ehet A Kutya

Virágok, növények, amit nem ehet a kutya

Aloe Vera

Az Aloe Vera levelének van egy mérgező része, amely a kocsonyás rész és a levél külső felülete között található sárgás anyag. Már kis mennyiség elfogyasztása is hasmenést, hányást okozhat, nagyobb mennyiségben pedig akár életveszélyes állapot is kialakulhat. A növény értékes részei egyébként a kutyák számára is adhatóak, de csak megfelelő feldolgozás után.

Gyöngyvirág

A gyöngyvirág rendkívül mérgező a kutyusok számára. Nem csak a növény, de a hagymája is nagy mennyiségben tartalmaz szívglikozidokat, amelyek akár szívleállást is okozhatnak. A mérgezés első tünetei a szívritmuszavar, hasmenés, hányinger, majd remegés, ami után akár halál is bekövetkezhet. Ha arra gyanakszol, hogy kutyusod elcsent egy gyöngyvirág hagymát, azonnal forduljatok orvoshoz!

Muskátli

Főleg kölyökkutyák hajlamosak megrágcsálni az egyébként nem túl jó ízű muskátlit. A benne található geraniol és lialol azonban lenyelve hányást, étvágytalanságot vagy levertséget okozhatnak. Bőrrel érintkezve pedig irritációt vagy allergiás reakciót válthat ki.

Pillangósvirágúak

Ide tartozik az aranyeső, a lilaakác, de a csillagfürt is. A mérgezés súlyossága sok mindentől függhet, de a hányástól kezdve akár izomrángás, májkárosodás, extrém esetben halál is bekövetkezhet. Ha azt gyanítod, hogy a kutyus belekóstolt ezekbe a növényekbe, mindenképp vidd állatorvoshoz!

Tulipán, nárciszok

Ezeknél a virágoknál főként a hagyma mérgező, és akár nehézlégzés, görcsrohamok, gyomor- bélgyulladás is bekövetkezhet. Ez esetben is fontos a mielőbbi orvosi ellátás.

Petchef Kutya Ragoka Valogatas

Rágóka válogatás

    A kutyusod motiválása és jutalmazása fontos része a napi kapcsolatotoknak, ehhez jó, ha mindig van nálad néhány extra finom, szuperegészséges falat is.

    Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot és glutént sem, ami a kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy allergiát.

    Tökéletes választás lehetnek kutyusod jutalmazására a szuper ízletes izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal bőr rágókák és izlandi tőkehal bőr rágókák is, melyeket fagyasztva szárított eljárással készítünk.

    Nagy segítségedre lehetnek a fogmosások közti lepedék eltávolításában ezek a természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágókák. Fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik. Mindennapos fogyasztás mellett kevesebb barna foglepedék és fogkő alakulhat ki, és megszűnhet a kutya rossz lehelete is.

    Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!

    rendelek

Akkor mit ehet a kutya?

Kutyusod számára legjobb, ha állatorvos által összeállított, kifejezetten az ő tápanyagszükségleteinek megfelelő étrendet kapja. Bár sok helyen javasolják a jobb minőségű száraztápok vagy konzervek etetését, ha valóban minőséget szeretnél adni a kutyusodnak, a legjobban a frissen főzött kutyaeledellel jársz.