Viszonylag gyakran előfordul az a jelenség, hogy kedvencünk étvágytalan, vagy nem eszik. Ennek a hátterében számos ok állhat: ilyen például a helytelen etetés, bizonyos környezeti tényezők vagy valamilyen betegség. A cikkből megtudhatod, pontosan mi okozhatja, ha nem eszik a kutya, mire kell figyelned, és mikor érdemes állatorvoshoz fordulni.
Meddig normális, ha nem eszik a kutya?
- Az étvágytalan kutya esetében a következő dolgokat kell megfigyelni:
- Mióta nem eszik a kutya? Teljesen normális, ha a kutya 24 órán keresztül nem fogad el ételt, (már amennyiben nincs semmilyen egyéb tünete). Azonban ha nem eszik a kutya napok óta, akkor már érdemes állatorvos tanácsát kérned
- Vannak-e egyéb kísérő tünetek? Ha négylábú barátod ugyanolyan vidám és aktív, mint normális esetben, akkor valószínűleg nem betegség, hanem valamilyen környezeti hatás, esetleg helytelen etetés áll a jelenség hátterében. Ugyanakkor ha a kutya bágyadt, elesett, esetleg lázas vagy hány, akkor érdemes azonnal felkeresni az állatorvost!
- A kutya egyáltalán nem eszik, vagy csak a tápot nem eszi? Kap-e egyéb jutalomfalatot és mennyit? Ha a tápon kívül mást elfogad, akkor a hibás etetés lesz a baj.
Érdemes folyamatosan figyelni a kutya étkezési szokásait és változás esetén jegyzeteket is készíteni. Ez később, egy esetleges állatorvosi konzultáció során nagyon hasznos lehet a diagnózis felállításában.
Helytelen etetés: gyakran ez az oka, ha nem eszik a kutya
A kutya étvágytalanságának hátterében gyakran a helytelen etetési szokások állnak. Ha a kutya csak a saját táplálékát utasítja el, és boldogan eszik bármilyen más falatból, akkor szinte biztos, hogy ez a probléma.
Ismerd meg az Ünnepi malac menüt!
-
Egyre több négylábú idilli életét teszi tönkre valamilyen egészségügyi probléma, ami legtöbbször visszavezethető ahhoz, hogy milyen minőségű étel kerül kedvenced tányérjába.
Kutyusod érzékeny gyomrú, válogatós, cukorbeteg esetleg refluxszal vagy gyomorsav problémákkal küzd? Akkor válaszd az Ünnepi malac eledelünket!
A gondosan összeállított monoprotein raguban, a sertéshús mellett, helyet kapott még egy kis hajdina, sütőtök, édesburgonya, és sárgarépa is.
Érzékeny gyomrú kutyusoknál olyan kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, mint a puffadás, a hasmenés, az alkalmankénti hányás, vagy a pocak fájdalma. Ünnepi malac eledelünkben található gyulladáscsökkentő, valamint antioxidánst tartalmazó zöldségek magas aránya miatt kiváló választás az érzékeny gyomrú kutyusok számára. Ez az eledel rendkívül ízletes is, így az étvágytalan kutyusod az utolsó cseppet is eltünteti majd a tálkájából.
Kizárólag természetes összetevőkből, állatorvos tanácsadásával készült, frissen főzött eledeleinket még házhoz is visszük nektek!
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc eledelét!
Nem mindegy, mivel eteted a kutyát
Sok helyen olvasni, hogy a helyes etetés alapja, ha mindig nagyjából ugyanabban az időpontban adunk enni a kutyának, és ha nem eszik, 5 perc elteltével elvesszük a tálját. A neki szánt ételen kívül pedig nem adunk neki egész nap semmi egyebet. Másnap az így kiéhezett kutya jó eséllyel felfalja majd az elé tett eledelt.
A fenti elképzelés valóban hasznos, ugyanakkor nem árt megvizsgálni, mit is adunk a kedvencünknek.
Sokszor ugyanis az az oka a kutya étvágytalanságának, hogy számára egyáltalán nem kívánatos ételt kap. Hogy a kutya nem eszi meg a száraztápot, nem csoda. A száraztáp messziről sem hasonlít valódi táplálékra, sőt akár káros hatásai is lehetnek. A konzervek talán egy fokkal jobbak ilyen szempontból. Dehát ezzel tesszük a legjobbat szőrös családtagunknak nem? Hát, valójában sajnos nem.
A kutyatáp gyártók azzal hirdetik magukat, hogy az általuk gyártott termékek minden összetevőt tartalmaznak, amire a kutyának szüksége van. Azonban a valóság azonban azt mutatja, hogy sokszor silány minőségű alapanyagokkal dolgoznak, és olyan feldolgozási eljárásokat használnak, amely során az ételek tovább veszítenek a tápanyag-tartalmukból. Ha szeretnél a témáról többet megtudni, olvasd el A kutyatápok és a kiábrándító valóság című cikkünket.
A legjobbat azzal teszed a kutyusodnak, ha állatorvosi recept alapján te magad főzöl a számára, vagy frissen főzött kutyaeledelt rendelsz neki. A PetChef frissen főzött kutyaeledelei állatorvosi recept alapján készülnek, és kizárólag emberi fogyasztásra is alkalmas, minőségi összetevőket tartalmaznak. Nem mellesleg pedig ínycsiklandozóan finomak, így a kutyusok imádják: a legtöbb étvágytalan kutya esetében azonnali a változás.
Mire kell még figyelned?
- Jutalomfalat, nasi: Gyakori hiba, hogy a családtagok a kutyus könyörgő pillantásainak engedve finom falatokat adnak étkezés közben. Fontos azonban tudnod, és a többi családtaggal is tisztáznod, hogy ez inkább árt, mint használ a kutyusnak. Az emberi táplálék túl zsíros, vagy éppen túl sok szénhidrátot tartalmaz, ami nem felel meg a kutyák táplálkozási igényeinek, a cukros vagy éppen túl fűszeres ételek pedig egyenesen károsak a számára. A PetChef kínálatában már szuper ízletes farkashal bőr vagy tőkehal bőr rágókát is találsz, amelyek fantasztikus ízükön kívül egészséges formában intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak így kedvenced figyelmét is lekötik.
- Az étel egész nap elérhető: Az is igen sűrűn előfordul, hogy a gazdik egész napra kint hagyják a kutya tányérját, így ő bármikor kénye-kedve szerint hozzáférhet az ételhez. Ez a megközelítés valóban nem jó: mindig azonos időpntban etesd a kutyát, és étkezés után vedd el a tányért!
- Ne hagyd, hogy a kutya válogasson: ha rendben van az étel minősége, de így is inkább a család vacsorájára szavazna a kutyus, akkor állj ellen!
Milyen betegségek állhatnak a háttérben, ha nem eszik a kutya?
A kutya étvágytalanságának hátterében sokszor valamilyen egyéb betegség áll. Nézzük, mik a leggyakoribb okai a kutya étvágytalanságának!
Gyomorrontás vagy egyéb bélrendszeri problémák
Szőrös társaink sajátossága, hogy hajlamosak mindent megkóstolni, még azt is, amit nagyon nem kellene. Ha nem eszik a kutya, csak iszik és mellette elkezd legelészni, már gyanakodhatsz is gyomorrontásra. Ezen kívül az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- Hány a kutya, és nem eszik
- Hasmenés jelentkezik
- Hasfájás
- Gyanús bélhangok
- Levertség
A gyomorrontás okai lehet valamilyen mérgező növény, de bizonyos emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerek is kiválthatják. Ilyenek például bizonyos rágcsálnivalók, de a cukoralkohol (pl. Xylitol, eritrit) tartalmú sütemények is, amelyek akár mérgezőek is lehetnek a kutya számára.
Amennyiben gyomorrontásra gyanakszol, mindenképp vizsgáld meg, miből ehetett a kutya, és ha szükséges (például mérgező anyag, vegyszer fogyasztása esetén), fordulj az állatorvoshoz! Pár nap diéta vagy orvosi kezelés után kedvenced újra a régi lesz majd.
Egyéb bélrendszeri problémák
A gyomorrontáson kívül egyéb bélrendszeri problémák is állhatnak az étvágytalanság hátterében.
- Székrekedés: nehéz ürítéssel, alhasi fájdalommal és akár kiszáradással is járhat. Rostosabb táplálkozás és szükség esetén gyógyszeres székletlazítás segíthet. A székrekedésről itt tudhatsz meg többet.
- Bélgyulladás: híg, akár véres széklet, hányás, elesettség a tünetei. A kutya bélcsavarodás, bélelzáródás és bélgyulladásról itt olvashatsz bővebben.
- Bélférgesség: hányással, hasmeméssel és kidomborodó pocakkal járhat. A bélférgességről itt írtunk.
Szájüregi betegségek
A kutya étvágytalanságának hátterében állhat valamilyen szájüregi probléma is, például fogínygyulladás, fogkopás. A szájüregi probléma tünete, ha kedvenced nehezen rágja meg az ételt, láthatóan kellemetlen neki az evés.
Rágcsálni szerető kutyusoknál első körben azt kell ellenőrizni, hogy nem fúródott-e valamilyen szálka, vagy szilánk a szájüregbe. Ha nem látsz semmi rendelleneset, akkor mindenképp érdemes állatorvoshoz fordulni, hogy ellenőrizze a fogíny és fogak állapotát.
Összegyűjtöttünk néhány tippet a kutya szájüregi egészségének megőrzése érdekében:
- Ne hanyagold el a rendszeres fogászati ellenőrzést a kutyusodnál sem! A fogíny gyulladása ugyanis könnyen átterjedhet a gyomorra vagy belekre, súlyos betegségeket okozva
- Ha a kutyád imád rágni, válassz kifejezetten kutyáknak készült labdát, rágócsontot. Kevesen tudják, de a teniszlabdán található filc borítás fokozottan koptatja a fogakat
- Idős korban a fogak már kopottabbak, így adj puhább, könnyen rágható falatokat!
- Fiatal korban pedig a fogzás is okozhat fájdalmat
Egyéb betegségek
A kutya étvágytalanságának a hátterében sajnos még igen sok megbetegedés állhat. A kísérő tüneteket mindig jegyezd fel, és vizsgáld meg a kutya székletét és esetlegesen a hányadékát is.
A kutya étvágytalanságát okozhatja még:
- Mérgezés
- Allergia
- Depresszió
- Nyelőcső megbetegedés
- Vese-, vagy májbetegség
- Autoimmun betegség
- Daganatos megbetegedés
- Vírusos fertőzés
Összecsukható szilikon kutyatál
-
Végre egy tálka, amit bárhová elvihetsz magaddal. Ez az összecsukható szilikon kutyatál igazán helytakarékos megoldás egy hosszabb kirándulás vagy utazás során.
Sétához, kiránduláshoz ideális a PetChef új szilikon itatótálja, hogy ne okozzon problémát, ha megszomjazik kedvenced. Az összenyomható, egészségbarát szilikonból készült tálka kis helyen elfér. A karabíner segítségével pedig pórázra, kézitáskára, hátizsákra rögzíthető. Akár vizet, akár PetChef eledelt is tehetsz bele.
Gyógyszeres kezelés vagy oltás
Ha védőoltás után kedvenced bágyadt, levert, étvégytalan és esetleg hasmenése van, az 48 óráig teljesen normális jelenség. Azonban ha a tüneteket még ez után is tapasztalod, forduljatok állatorvoshoz.
Emellett a gyógyszeres kezelés is kiválthat étvágytalanságot. Ugyanakkor az amúgy is beteg kutya esetében semmiképpen sem cél, hogy ne egyen, ezért ilyenkor mindig kérd ki az állatorvos tanácsát!
Környezeti változások is okozhatják, hogy étvágytalan a kutya
Ha nem tapasztalsz semmilyen kísérő tünetet, és az etetés is rendben van, lehetséges, hogy valamilyen környezeti változás okozza a kutya étvágytalanságát.
Időjárás
Embereknél is előfordul, hogy fülledt, meleg időben nem kívánják az ételt. Nincs ez másképp a kutyáknál sem. Ilyenkor arra figyelj, hogy kedvencednek mindig legyen friss vize, de jéghideg vizet ne adj neki. Ha azonban a kutyus 1-2 nap után sem fogad el ételt, más ok állhat a háttérben.
A kutya életében bekövetkező változások
Az érzékenyebb kutyusok gyakran reagálnak úgy a változásra, hogy elutasítják az ételt. A következő változások kifejezetten nehezen érinthetik őket. Lássuk mit lehet tenni a különböző esetekben!
- Kölyökkutyáknál az elválasztás az anyukától: ilyenkor tölts a kiskutyával minél több időt, ne hagyd őt hosszú órákig magára. Csak fokozatosan szoktasd az egyedüllétre!
- A gazdi napokon át tartó távolléte: válassz olyan kutyaszittert, aki biztosan sokat foglalkozik majd a kedvenceddel!
- Másik kutya kerül a családba: ilyenkor különösen figyelj a kutyusra, menjetek nagy sétákra, játsszatok minél többet
- Utazás: a sok séta, illetve a megszokott tárgyak (fekhely, etető-, itatótál, játék) sokat segíthetnek
Rágóka válogatás
-
A kutyusod motiválása és jutalmazása fontos része a napi kapcsolatotoknak, ehhez jó, ha mindig van nálad néhány extra finom, szuperegészséges falat is.
Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot és glutént sem, ami a kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy allergiát.
Tökéletes választás lehetnek kutyusod jutalmazására a szuper ízletes izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal bőr rágókák és izlandi tőkehal bőr rágókák is, melyeket fagyasztva szárított eljárással készítünk.
Nagy segítségedre lehetnek a fogmosások közti lepedék eltávolításában ezek a természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágókák. Fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik. Mindennapos fogyasztás mellett kevesebb barna foglepedék és fogkő alakulhat ki, és megszűnhet a kutya rossz lehelete is.
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
Élethelyzetek
A fentieken kívül bizonyos élethelyzetek is okozhatják a kutya étvágytalanságát. Ha az öreg kutya nem eszik, az leggyakrabban szájüregi problémára utal, de mivel ilyenkor fokozottabb a különböző megbetegedések rizikója, érdemes minél előbb állatorvoshoz fordulni.
Speciális élethelyzet ezenkívül a tüzelés, ami általában évente kétszer, tavasszal és ősszel jelentkezik. Ilyenkor nem csak étvágytalanság, de fokozott étvágy is előfordulhat. Amennyiben nem tenyésztésre vásároltuk a kutyust, érdemes kiivartalaníttatni, hiszen ezzel nem csak a tüzelléssel járó kellemetlenségek, de bizonyos betegségek is megelőzhetők.
Összefoglalva tehát számos oka lehet, hogy miért nem eszik a kutya. Első körben érdemes megfigyelni, hogy tapasztalsz-e bármilyen kísérő tünetet, hiszen ez esetben betegség állhat a háttérben. Amennyiben nincs kísérő tünet, a környezeti változások és az étvágytalanság is okozhatják a kutya étvágytalanságát. Bármi is legyen az ok, minden esetben érdemes megvizsgálni, hogy helyesen eteted-e kedvencedet, és valóban a számára legjobb eledelt kapja-e.