A kutyák alapvetően társas lények, ettől függetlenül türelemre és kitartásra lehet szükség, ha kedvencedet a családba érkező új kutyussal vagy macskával kell összeismertetni. Mindenképpen tartsd szem előtt bundás barátod személyiségét, vérmérsékletét, korát és meglévő szokásait, hogy a randi és a későbbi közös élet minél zökkenőmentesebb legyen. Cikkünkben most megnézzük, hogy mire figyelj két kutya összeszoktatásánál. Mi a helyzet, ha kölyökkutya érkezik a famíliába, és tippeket adunk a hétköznapokra, hogy megkönnyítsd az új lakó beilleszkedését. Továbbá szót ejtünk arról, hogyan történjen a kutya és macska összeszoktatása.
Két kutya összeszoktatása lépésről lépésre
A kutyusok összeszoktatása türelmet, következetességet és higgadtságot igényel. Az ismerkedés legjobb olyan területen, amely mindkét eb számára semleges. Fontos, hogy négylábú kedvenced ne érezze úgy, hogy az új kutyus betolakodik az életébe és otthonába, és átveszi helyét a gazdi szívében.
A 2 kutya összeszoktatását mindig alaposan meg kell tervezni. Ha bizonytalan vagy, tartasz tőle, feltétlen kérd tréner segítségét.
Figyelj arra, hogy a kutyusok még véletlenül se érezzék rajtad a stresszt, a bizonytalanságot, mert ez megzavarhatja az ismerkedést. Idegessé válhatnak, és nem lesz sikeres az összeszoktatás. Ezért fő a nyugalom és a határozottság!
Hogy mennyi időt vesz igénybe a fiú és lány kutya összeszoktatása vagy 2 kan kutya összeszoktatása, és hogy egyáltalán sikeres lesz-e a párosítás, ez nagyban múlik a kutyusok fajtáján és személyiségén.
Lássuk, hogy hogyan kezdj neki a kutyák összeismertetésének!
1. Keress egy semleges helyet a bemutatkozáshoz
Az összeszoktatáshoz találni kell egy nyugodt, teljesen semleges helyszínt. A legjobb egy szabadtéri, elkerített terület, amelyet egyik kutya sem érez saját felségterületének. Legyen csendes, ahol nincsenek más ebek vagy emberek, például egy olyan barát hátsó kertje, aki nem tart háziállatokat, vagy egy park, egy kevésbé látogatott időszakban.
2. A kutyák testbeszédének figyelése
A két kutya összeszoktatása első lépésben pórázon történik. Szükséged lesz ehhez egy segítőre és nem árt, ha az illető segíteni tud a blökik testbeszédének értelmezésében.
Fontos ugyanis, hogy folyamatosan figyeljétek a kutyákat, hogy mennyire mutatnak egymás iránt érdeklődést, örülnek-e egymásnak, boldogok-e, csóválják-e a farkukat, vagy inkább feszültséget, merevebb testtartást, behúzott farkat, szigorú tekintetet tapasztaltok a találkozás során.
Meg kell látni például, ha egy kutya menekülni szeretne, mert nem érzi jól magát az adott szituációban. Ha kedvenced mondjuk odaszalad hozzád, ne küldd vissza a “ringbe”, mert ez általában annak a jele, hogy szünetre van szüksége az ismerkedésben.
Amennyiben nem vagy biztos abban, hogy kedvenced testbeszéde mit üzen, és hogy mennyire érzi komfortosan magát az összeszoktatás során, érdemes trénerrel konzultálni.
ERRE FIGYELJ: Ha bármilyen agresszivitást észlelsz a blökik közt, állj közéjük és határozottan jelezd a “NEM!” szóval, hogy fejezzék be. Megfelelő reakció esetén mindig jutalmazd őket, akár jutifalival, akár pozitív szavakkal.
PETCHEF TIPP: Figyelj arra, hogy a tréningek során a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, és ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot – lehetőleg glutént sem -, ami kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát vagy allergiát.
A PetChef kínálatában megtalálható Rágóka válogatásban ropogós és szuper ízletes levegőn szárított rágcsákat találsz tőke- valamint farkashalból. Ezek az egészséges finomságok tökéletesek kutyusod jutalmazására!
3. Sétáltassátok együtt a kutyákat
A séta kiváló alkalom az összeszoktatásra. Segítőddel menjetek mindkét kutyával ugyanabba az irányba, megfelelő távolságban, majd forduljatok vissza és cseréljetek helyet, hogy a kutyusoknak legyen módja szagmintát gyűjteni a másik blökitől.
Hagyjátok, hogy a kutyák megvizsgálják egymás piszkát, vizeletét és ily módon szerezzenek információkat egymásról. Fontos, hogy mindkét kutyavezető végig nyugodt maradjon és lazán fogja a pórázt.
Amennyiben az ebek pozitívan viszonyulnak egymáshoz, fokozatosan lehet csökkenteni a távolságot a párhuzamos séta során. Ne engedd viszont, hogy szembe találkozzanak egymással, mivel ez stresszt vált ki belőlük.
4. Engedjétek, hogy a kutyák pórázon kívül interakcióba lépjenek egymással
Következő lépésként egy elzárt területen jöhet a póráz nélküli ismerkedés. Adjatok a kutyáknak néhány percet, hogy megszaglásszák egymást, hogy többet tudjanak meg a másikról, vagy elkezdjenek játszani. Figyeljétek végig a viselkedésüket, hogy mennyire nyitottak egymást irányában.
5. Az új kutya bevezetése a családi fészekbe
Miután megvolt a semleges terepen a közös séta, itt az ideje, hogy az újdonsült családtag belépjen új otthonába.
Fontos, hogy először egyedül ismerhesse meg lakóhelyét. Ezért kérd meg segítődet, hogy a már veled együtt élő kutyust vigye el sétálni, játszani ez idő alatt.
Tartsd szemmel új kutyádat, miközben felfedezi a lakást. Miután bebarangolta a helyiségeket, vidd egy nyitottabb térbe, távol a bejárati ajtótól. A szűk zúgok ugyanis versengést, dulakodást idézhetnek elő.
Szedj össze minden olyan kutyajátékot, jutalomfalatot, ágyat, értékes tárgyat vagy ételt, amely feszültséget kelthet a kutyák között! Ezután a segítőd behozhatja hazatérő kedvencedet.
Rágóka válogatás
-
A kutyusod motiválása és jutalmazása fontos része a napi kapcsolatotoknak, ehhez jó, ha mindig van nálad néhány extra finom, szuperegészséges falat is.
Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot és glutént sem, ami a kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy allergiát.
Tökéletes választás lehetnek kutyusod jutalmazására a szuper ízletes izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal bőr rágókák és izlandi tőkehal bőr rágókák is, melyeket fagyasztva szárított eljárással készítünk.
Nagy segítségedre lehetnek a fogmosások közti lepedék eltávolításában ezek a természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágókák. Fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik. Mindennapos fogyasztás mellett kevesebb barna foglepedék és fogkő alakulhat ki, és megszűnhet a kutya rossz lehelete is.
Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
Felnőtt kutya és kölyökkutya összeszoktatása
A kölyökkutya esetében elengedhetetlen a szocializáció, hogy már korán különböző méretű és korú kutyákkal találkozzon és ilyenkor a legkönnyebb megismertetni például a macskákkal is. Az együttlét, közös játék egyrészt segíti a fejlődését, másrészt lehetővé teszi számára, hogy megértse más állatok testbeszédét, és megtanulja, hogyan viselkedjen velük.
A pozitív élmények felkészítik a kölyköt arra, hogy megbirkózzon azzal, amikor a séták során különböző kutyákkal találkozik. Ha ez kimarad, elképzelhető, hogy kedvenced nehezen viseli majd el más ebek társaságát.
Felnőtt kutya és kölyökkutya összeszoktatásánál ezeket tartsd szem előtt:
- Egyes kölykök óvatosak vagy idegesek lehetnek, amikor először kerülnek közelebb más kutyákhoz. Míg mások nagyon izgatottá válhatnak és pozitív élmény lesz számukra az ismerkedés.
- Az idő és a türelem kulcsfontosságú. Az alapvető engedelmesség megtanítása és a pozitív megerősítés alkalmazása segíthet abban, hogy a két kutya harmonikusan éljen együtt, és igazi barátokká váljanak.
- A kölyökkutyák esetében gyakori, hogy a felnőtt kutya hagyja, hogy a kis kölyök ugrándozzon, de az is előfordulhat, hogy frusztrálttá válik emiatt. Adj időt mindkét ebnek ahhoz, hogy megszokják egymást, és ne erőltess semmit.
- A kutyáknak fontos az egyéni idő is, hogy pihenhessenek és kikapcsolódhassanak. Biztosíts a kutyusoknak saját helyet és időt a pihenésre.
Öreg kutya összeszoktatása kölyökkel
Az idősebb kutyák a szokások rabjai, és vágynak a megszokott rutinjukra. Ennek bármilyen megzavarása szorongást okozhat, vagy esetleg féltékenységet vagy irigységet válthat ki. A kölyökkutyák pedig igen izgágák tudnak lenni.
Fontos, hogy az idősödő kutya ne érezze elhanyagolva magát.
- Mindig etesd meg először az idősebb kutyát!
- Korosodó kutyusodra tedd fel először a pórázt.
Ezek az apró gesztusok sokat jelenthetnek a kutya hozzáállásában, hogy jobban képes legyen elfogadni a fiatal ebet.
ERRE FELTÉTLEN FIGYELJ: Amíg nem tudod biztosan, hogyan fog viselkedni a kölyökkutyád, amíg nem vagy otthon, és hogyan jön ki a két kutya egymással, soha ne hagyd a kiskutyát felügyelet nélkül szabadon. A dinamikától függően napoktól akár hónapokig is eltarthat, amíg a két kutya ellenőrzés nélkül együtt lehet a távollétedben. Eleinte ha nem vagy otthon, jó, ha a kiskutyát ketrecben tartod, a kicsi biztonsága érdekében és hogy feleslegesen ne zavarja szenior pajtását.
Kutya, macska összeszoktatása
A kutya és macska összeszoktatása a sztereotípiák ellenére igenis lehetséges. Kell hozzá némi idő és türelem és hogy ne siettesd az összecsiszolódást. A siker elsősorban a háziállatok személyiségétől függ, hogy mennyire jönnek ki jól egymással.
TIPP: Legegyszerűbb mindig kölyköket egymáshoz szoktatni. A kiskutyáknak és kiscicáknak még kevés negatív tapasztalatuk van, és sokkal előbb barátkoznak össze egymással.
Ezekre mindenképp figyelj!
- Gondoskodjon arról, hogy a macskának mindig legyen egy kutyamentes menedékhelye. Itt legyen neki alom, kaparófa, víz, etetőtálat és játékok.
- Győződj meg róla, hogy a helyiség macskabiztos: távolíts el minden mérgező növényt, gyógyszert, törékeny csecsebecsét.
- Néhány búvóhelyet is elhelyezhetsz, alagutat, hogy a macska nagyobb biztonságban érezze magát.
- Sokan a lakótérben magasan fekvő területeket, például polcokat vagy bútorokat alakítanak ki, ahová a cicusok felmenekülhetnek a kutya elől.
Kutya összeszoktatása macskával: hogyan történjen?
- Eleinte különítsd el az állatokat, hogy ne találkozzanak közvetlenül. A cél az, hogy megszokják egymás jelenlétét anélkül, hogy szemtől-szembe kerülnének egymással. Ha nem is látják, hallhatják és szaglászhatják egymást.
- Hasznos lehet, ha a másik állat jelenlétét kellemes dolgokhoz kötik, például ételhez. Minden egyes etetésnél helyezd az etetőtálat egy kicsit közelebb a zárt ajtóhoz. Folytasd ezt mindaddig, amig mindegyik háziállat nyugodtan tud közvetlenül az ajtó mellett enni.
- Ezután jöhet a találkozó a közös helyiségben. Arra figyelj, hogy ez ne legyen egyikük saját felségterülete sem. Az első néhány találkozót fogd rövidre. A kutyát tartsd pórázon, a macskát pedig hagyd, hogy kedvére jöjjön és menjen. Kérd meg a kutyát, hogy üljön le, és nyugodt viselkedésért jutalmazd valami finomsággal. Adj a macskának is jutalomfalatokat.
- Ha valamelyik háziállat agressziót mutat, különítsd el őket.
- Amikor kedvenceid már jól kijönnek egymással, szabadon engedheted őket a szobában, de fontos, hogy felügyeld együttlétüket, és akadályozd meg, amennyiben a kutya izgatottságában cicus kergetésbe kezd. Ha nem zökkenőmentes a találkozás, vissza kell térni a bemutatkozó lépésekhez és megismételni a folyamatot.
PetChef kutyakendő
-
Sétához, játékhoz, kiránduláshoz, kutyasuliba vagy akár ünnepi alkalmakra is tökéletes választás a PetChef 100% pamutvászon kendője, mely igazán stílusossá teszi kedvencedet. Válaszd a kutyusod személyiségéhez legjobban illő modellt! A PetChef kínálatában már megtalálod a karakteres lila mellett a romantikus rózsaszín változatot is. A kendők két méretben érhetők el kicsiknek és nagyoknak, hogy a tekintélyesebb nyakméret se jelentsen problémát. A cuki kendőkkel ráadásul a világ tudtára adhatod, hogy kedvenced a szuperegészséges, minőségi PetChef menük imádója. A divatos kendők bőrbarátok és mosógépben moshatók.
Kutya összeszoktatása: hasznos tippek a mindennapokra
Miután megvolt a sikeres ismerkedés, ezekre érdemes figyelni a hétköznapok során:
- Mindig tartsd kutyusod szokásos napi menetrendjét, ettől ne térj el az új lakó miatt.
- Minden blökivel tölts külön-külön is időt, például sétáljatok, játszatok kettesben.
- Figyelj a kutyák között kialakuló feszültség jeleire, mint például a halk morgás, a szúrós tekintet, merev testtartás. Ha ezek bármelyikét tapasztalod, lépj közbe!
- Ha szét kell választani a kutyákat, tarts legalább 20-30 perc szünetet, mielőtt újra összeengednéd őket.
- Az etetés idején mindig különítsd el új és régi kedvencedet. Tálkáikat helyezd el különböző helyiségekben, vagy használhatsz kutya kaput, hogy elválaszd őket egymástól.
- Sose hagyd, hogy ha az egyik kutya előbb végez az étkezéssel, megzavarja a másikat. Miután ettek, szedd össze a tálkákat.
- Mindenképpen vásárolj az új kutyának saját fekhelyet.
- Törekedj arra, hogy a már korábban veled élő kutyus sose érezze úgy, hogy az új lakó elbitorolná a holmijait.
- Akár dolgozni mész, vagy csak zuhanyozol, mindig különítsd el a kutyákat, ha nem tudsz rájuk figyelni.
- Felügyeld a játékidőt, mert a megállás nélküli mókázás átcsaphat durvulásba, ha a kutyák már kellően fáradtak. Tartsatok szünetet, hogy tudjanak pihenni, elkerülve ezeket a helyzeteket.
- Teremts teret minden kutya számára, hogy elvonulhasson. A kutyáknak is szükségük van némi énidőre.
- Hónapokba is telhet, mire az új és már korábban veled élő kutyád igazán összeszokik. Legyél türelmes velük, ezzel is megkönnyítve az összecsiszolódást.
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben, valamint egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben és egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Házi készítésű főtt kutyaeledeleink
Ünnepi malac
Érzékeny gyomorra
Tanyasi marha
Fokozott energiaszükségletre
Háztáji bárány
A szőr- és bőr támogatására
Szüreti pulyka
Az emésztés támogatására
Erdei nyúl
A máj- és vese támogatására
Atlanti lazac
Az immunrendszer támogatására