Keresés a cikkek között

Mit tegyél kutya darázscsípés esetén?

A darázscsípés kutyáknál többnyire nem jár komoly panaszokkal, fontos azonban odafigyelni az esetleges allergiás reakciókra.

A darázs- és méhcsípések tavasszal, nyáron és kora ősszel a leggyakoribbak. A kellemetlen támadás általában a kutyusok mancsát, arcát és hasát érinti, és többnyire csak kisebb fájdalom, irritáció vagy duzzanat jelentkezik. A csípések nagy része otthon is kezelhető, de veszélyes például, ha a szájat, torkot éri a csípés, vagy ha több darázs támadja meg egyszerre kedvencedet. Ezen kívül a darázscsípés allergia is sürgős állatorvosi kezelést igényel. Cikkünkben most végigvesszük a darázscsípés tüneteit. Megbeszéljük, hogy hogyan érdemes házilag kezelni, ha pórul járt szőrös pajtid, és milyen esetekben szükséges szakemberhez fordulni.

A darázscsípés allergia akár a kutyus életét is veszélyeztetheti, ezért fontos mielőbb állatorvoshoz fordulni!

A kutya darázscsípés tünetei

A szabadban futkározva olykor megeshet, hogy a kutyusok valamilyen rovarcsípés áldozatául esnek. Sokszor az elkövető kilétét homály fedi, ám ha darázs- vagy méhcsípés érte négylábú barátodat, akkor az alábbi jeleket tapasztalhatod kutyusodnál:

  • nyüszítés
  • a blöki felfelé tartja a mancsát (amennyiben ott éri a csípés)
  • sántítás
  • harapdálás vagy rágcsálás a szúrás helyén
  • nyáladzás
  • az érintett terület – pl. arc vagy a száj – tapogatása
  • duzzanat
  • csalánkiütés (vörös, viszkető bőr)
  • a csípés helyén beragadt fullánk

Darázscsípés kezelése házilag: mit tegyél, ha a kutyát megcsípte egy darázs?

A darázscsípés bár többnyire ártalmatlan, mégis kellemetlen perceket tud szerezni szőrös pajtidnak, így fontos, hogy ott legyél mellette és kezeld kínzó panaszait.

Mikre figyelj?

Nyugtasd meg a kutyát!

A kutyusok általában megijednek az ilyen incidensek során, ezért fontos, hogy te higgadt maradj, nyugtasd meg és nyújts biztonságot kedvencednek!

Ellenőrizd a csípés helyét és távolítsd el a fullánkot!

Sokan nem tudják, de nem csak a méhek ereszthetik ki fullánkjukat, hanem a darazsak is. Keresd meg a csípés helyét a kutya testén, és távolítsd el a fullánkot! Ezt megteheted például bankkártya segítségével, óvatosan próbáld kikapargatni! Figyelj rá, hogy semmiképp se nyomd össze a fullánkot – emiatt érdemes a csipeszt is kerülni -, mert ezzel még több méreganyag kerül négylábú pajtid testébe!

Mosd le és borogasd a csípés helyét!

Szappanos hideg vízzel óvatosan törölgesd át a területet! Ez segíthet megelőzni a fertőzéseket. Ha duzzadt vagy fájdalmas a csípés helye, tegyél rá hideg borogatást! Mivel a darázs mérge lúgos, az ecetes borogatás lehet a legjobb megoldás! Amennyiben méhtámadás érte a blökit, a sütőporos vagy szódabikarbónás víz ideális erre, mivel ezeknek a rovaroknak a mérge savas.

A jegelés szintén segít, de soha ne tegyél jeget közvetlenül a kutya bőrére! Csomagolj néhány jégkockát egy konyharuhába, vagy használj egy zacskó fagyasztott borsót, amit egy vékony ruhadarabra helyezel! Ne hagyd a jeget a kutya testén túl sokáig, öt-tíz perc bőven elegendő!

Folyamatosan figyeld a kutya állapotát!

Mivel a darázscsípés kutyáknál ritkán allergiás reakciót is kiválthat, fontos, hogy monitorozd kedvenced viselkedését és az esetleges tüneteket, például a duzzanatot, bőrirritációt vagy légzésproblémákat!

A darázscsípés kezelése a legtöbb esetben otthon történik, súlyosabb panaszokkal azonban állatorvoshoz kell fordulni!

A cikk az ajánló után folytatódik...

Izlandi fogtisztító rágóka válogatás

Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.

Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.

Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!

Megnézem
Petchef Kutya Ragoka Valogatas

Kutya darázscsípés: mikor forduljunk orvoshoz?

Kutya darázscsípés esetén a tünetek szerencsére a legtöbb esetben enyhék és néhány órán belül maguktól megszűnnek. Azonban vannak olyan esetek, amikor azonnali orvosi ellátásra van szükség. Fontos tudni, hogy minden kutya másként reagálhat a darázscsípésre, egyéni tényezők befolyásolhatják a reakciót. Hogy meddig fáj a darázscsípés, ez is ebenként eltérhet, mintahogy az is, hogy mikor múlik el a darázscsípés. Ha bármi olyan tünetet észlelsz, ami szokatlan vagy aggodalomra ad okot, mindenképp fordulj állatorvoshoz!

Íme néhány eset, amikor ajánlott felkeresni a rendelőt!

1. Darázscsípés allergia

Ha a kutya súlyos allergiás reakciót mutat, semmiképp se késlekedj, mert akár életveszélyes állapot is felléphet nála!

Mik a kutya darázscsípés allergia tünetei?

  • hányás
  • zihálás vagy légzési nehézség
  • gyengeség vagy összeesik a kutya
  • nyugtalanság, zavartság
  • sápadt íny
  • hasmenés
  • túlzott duzzanat a csípés körül és távolabb
  • duzzanat a száj és a nyak körül

A darázscsípés allergia tünetei mennyi idő alatt jönnek ki?

A darázscsípés allergia jelei elég hamar – általában 10 percen belül – jelentkeznek, de minden eset más, akár órákkal az eset után is előfordulhatnak. Így a csípést követő 24 órában mindenképp ajánlott a fokozott kontroll!

Darázscsípés gyógyszer: Jó, ha antihisztamint kap a kutya darázscsípés ellen?

Néhány – embereknél alkalmazott – recept nélkül kapható darázscsípés allergia elleni gyógyszer adható kutyáknak is, de fontos tudnod, hogy ha kedvenced a nem megfelelő készítményt, vagy méretéhez és súlyához nem optimális mennyiséget kapja, az nagyon veszélyes lehet!

Csak akkor alkalmazz a kutyánál antihisztamint, ha az állatorvos javasolta! Mindig csak azt a mennyiséget add be szőrös pajtidnak, amennyit a szakember előírt!

Allergiás reakció esetén hatásos a darázscsípés kalciummal történő kezelése?

Óriási tévhit, hogy a kalcium tabletta vagy injekció megelőzi vagy mérsékli az allergiás reakciót. Sem az emberek, sem az állatok szervezetére nincsen hatással darázscsípés esetén. Amennyiben kutyusodnál allergiás reakciókat tapasztalsz, ne próbáld kalciummal kezelni, mert az tragédiához vezethet! Mindenképpen irány az állatorvos!

A cikk az ajánló után folytatódik...

Ismerd meg a Háztáji bárány főtt menüt!

Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg szőrhullás, vakarózás, mancsrágás vagy bűzmirigyproblémák jelentkeznek, válaszd a Háztáji bárány eledelünket!

Ez a gondosan összeállított monoprotein bárányhúsos ragu hajdinával, quinoával, sütőtökkel, brokkolival és édesburgonyával készül. Könnyen emészthető és hipoallergén, így ideális az allergiás kutyusok számára. Magas omega-3 és omega-6 tartalma segít az allergiás tünetek enyhítésében.

Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!

Megnézem
Petchef Haztaji Barany Kutyaeledel Uj2 1

2.Többszörös csípések

Előfordulhat, hogy a kutyus olyan helyen bóklászott, ahol egy egész darázs raj támadta meg és testét sok csípés borítja. Ezek még akkor is komolyabb reakciót válthatnak ki, ha amúgy kedvenced nem érzékeny a darázscsípésre, ezért érdemes megmutatni az állatorvosnak.

3. Szájat, torkot érintő csípés

Néhány kutyát a nyelvén, a szájában vagy a torkában érhet csípés, amikor épp darazsat vagy méhecskét próbál lenyelni. Ez komoly aggodalomra adhat okot, mivel a duzzanat súlyos légzési és nyelési problémákat, így fulladást is okozhat. Az ilyen típusú csípések sürgős orvosi ellátást igényelnek.

4. Elhúzódó vagy súlyosbodó tünetek

Ha a kutya állapota nem javul, vagy ha a tünetek súlyosbodnak, például az duzzanat vagy a fájdalom növekszik, akkor szintén tanácsos az állatorvos felkeresése.

Hogyan előzd meg a kutya darázscsípést?

Általában, ha kedvencedet egyszer orv darázstámadás éri, gyorsan megtanulja a leckét, és a jövőben nem veszi üldözőbe a rovarokat. Azonban ha mégis azon kapod kedvencedet, hogy kihívja maga ellen a sorsot, íme néhány óvintézkedés, ami segíthet megelőzni egy újabb csípési fiaskót!

  • Ha darazsakat, méheket üldöz a blöki, próbáld elterelni a figyelmét kedvenc játékával!
  • Tanítsd meg a kutyát arra, hogy ne próbáljon meg elfogni vagy levadászni repülő rovarokat! Kedveskedj neki kedvenc jutifalijával!
  • A séták során kerüljétek azokat a helyeket, ahol nagyon sok a darázs vagy a méhecske, például nyáron azokat a területeket, ahol sok a virág, mert itt könnyebben megtörténhet a baj!
  • Mindig tartsd szemmel kutyusodat, ha sétálni, kirándulni mentek, mert így könnyen kiszúrhatod, ha épp darázstámadás készül!

Ismerd meg a PetChefet!

Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.

A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben, valamint egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.

  • A recepteket dr. Varga József állatorvos állította össze nem csak az egészség megőrzésére, hanem akár különleges táplálkozási igénnyel rendelkező kutyusok számára is. Eledeleink között megtalálhatóak hipoallergén alternatívák, illetve a máj, a vese, a szőr és bőr, valamint az ízületek támogatására megalkotott menük is.
  • Teljesen tartósítószer- és adalékanyagmentes
  • Rendkívül kényelmes a rendelés, szállítás
  • Ügyfélszolgálatunk közvetlenül elérhető telefonon, bármilyen kérdésben szívesen adunk tanácsot