Frissen főtt kutyaeledelek óangol juhászkutyádnak
A bobtail – vagy hivatalos nevén óangol juhászkutya – bozontos bundájában egy nagyon szeretetteljes, szelíd és önállóan gondolkodó, erős terelőösztönnel rendelkező lélek lakik. Bár sokan odaadó bohócként írják le, aki imádja az embereket, de meg tudja villantani rendkívül makacs természetét is. Aki azonban nem riad vissza a kihívásoktól, egy igazi hűséges szőrös társat kap, aki élettel és örömmel tölti meg a házat. Cikkünkből most mindent megtudhatsz a bobtail tartásáról, gondozásáról és etetéséről, így eldöntheted, hogy mennyire ideális számodra ez a kutyafajta.
Méret
Közepes | marmagassága: 56-61 cm, súlya: 25–32 kg
Mozgásigény
Nagy
Élettartam
10-12 év
Vérmérséklet
Szeretetteljes, hűséges, játékos, védelmező, mókás, intelligens, makacs
Etetés
Napi 2x
Ajánlott PetChef menü
Háztáji bárány, Mennyei kenguru
Színek
A bobtail kutya külseje
A bobtail kutya külsejének legmeghatározóbb része csodás bundája, ami azonnal rabul ejti a kutyaimádók szívét. Fedőszőrzete általában fürtös vagy bozontos, aljszőrzete dús és vízálló.
A bobtailek színe változó lehet, például fehér, fekete vagy szürke. A kutyusok farka és hátsó lábai a jellegzetes fehér harisnya kivételével egyszínűek, testük többi része szürke vagy kék satírozott.
A kutyák közepes termetűek – bár akadnak köztük nagyobb testű példányok -, erős és izmos testalkattal rendelkeznek. Testük arányos, a végtagjaik erőteljesek.
Koponyájuk széles és lapos, az orruk általában fekete. A szemek közepes méretűek, sötét színűek. A bobtail kutyák fülei fejükhöz viszonyítva kicsik.
A bobtail kifejezés a rövid vagy hiányzó farokra utal, ma már azonban állatvédelmi okokból sok országban tiltott a farokcsonkolás. Ezért a bobtail kutyák kurta, illetve hosszabb farokkal is büszkélkedhetnek.
Az óangol juhászkutyák marmagassága 56-61 cm, súlyuk 25-32 kg.
PetChef kutyakendő
A PetChef 100% pamutvászon kendője sétához, játékhoz, kiránduláshoz, kutyasuliba vagy ünnepi alkalmakra is ideális. A lila és rózsaszín változatok két méretben kaphatók, hogy minden kutyának megfelelő legyen.
A bőrbarát, mosógépben mosható kendőkkel stílusosan hirdetheted, hogy kedvenced a minőségi PetChef menük imádója.
MegnézemAz óangol juhászkutya vérmérséklete és jelleme
A bobtail édes, mackós megjelenése kissé megtévesztő lehet, mert első látásra lehet olyan érzésünk, hogy egy nyugodt, komotós kis négylábúról van szó, aki kettőt nem tud szólni. Bozontos bundája alatt azonban egy független gondolkodó rejtőzik. Az óangol juhászkutya igazi farmkutyából társasági és kiállítási kutyává fejlődött anélkül, hogy elveszítette volna azt az erős terelőösztönét, amely a 19. században a juhtenyésztő farmerek legjobb barátjává tette.
Az óangol juhászkutya egy jó kedélyű, odaadó bohóc, aki szereti az embereket. Szívvel-lélekkel védelmezi otthonát, ha kell, a hangját is kiereszti. Jól kijön a gyerekekkel, olyannyira, hogy képes még akár alacsonyabb kerítéseken is átugorni, hogy kövesse őket iskolába menet, megbizonyosodva arról, hogy biztonságban megérkeztek. Remek társa lehet más kutyáknak és macskáknak, különösen, ha együtt nevelkedtek.
Bár nagy bundája olyan benyomást kelt, mintha tipikus kültéri kutya lenne, valójában semmi sem áll távolabb az igazságtól. A bobtail bármilyen típusú otthonban szívesen él, amíg szeretett kétlábú barátaival lehet és figyelmet, törődést kap. Egyáltalán nem arra termett, hogy egy udvaron kiláncolva éljen és naphosszat egymagában legyen, ez agresszióhoz és destruktív viselkedéshez vezet a fajtánál.
A bobtail kölyök nevelése
A bobtail kölyök nagyon független és makacs tud lenni, de a kedves, határozott, és következetes nevelésre jól reagál és gyorsan tanul. Nagyon fontos odafigyelni érzékeny lelkivilágára.
Íme néhány tipp a bobtail neveléséhez:
- A bobtail kölyök szocializációját már 10-12 hetes korban érdemes elkezdeni, különben túlságosan félénk és gyanakvó lehet felnőtt korában. Ismertesd meg más kutyákkal, emberekkel, különböző környezeti ingerekkel. Ez segít abban, hogy pozitív tapasztalatokat szerezzen, és megtanuljon megfelelően viselkedni az egyes helyzetekben.
- Mindig legyél következetes a nevelése során, ne hagyd, hogy a fejedre nőjön. Ha bizonytalankodsz, nem vagy határozott, ő fogja keresztülvinni az akaratát.
- Törekedj rá, hogy változatos és szórakoztató feladatokat adj neki, mert könnyen unatkozhat.
- Kerüld az erőszakot vagy durva büntetéseket, mivel ezek csak megtörik a kutyád bizalmát és negatív hatással lehetnek a viselkedésére.
- Mindig pozitív megerősítéseket alkalmazz nála. Dicsérettel, játékkal és jutalomfalatokkal szép eredményeket érhetsz el képzése során.
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemA bobtail kutya betegségei, életmódbeli tanácsok
Minden gazdi vágya, hogy kedvence hosszú és kiegyensúlyozott életet éljen. Ehhez a következőkre figyelj bobtailednél:
- Csakis minőségi kutyaeledel kerüljön a tányérjára.
- Mindig szánj rá elegendő időt és figyelmet, törődj a lelkével. Ügyelj arra, hogy a fizikai mellett szellemi aktivitásban is bőven legyen része.
- Tartsd rendben a szőrét és figyelj oda szemei, fogai, fülei és mancsai ápolására.
- Építs be különféle étrend-kiegészítőket étrendjébe, melyek támogatják immunrendszerét, valamint ízületeinek, csontjainak védelmét és szőrének egészségét.
- Ha bármi szokatlan tünetet, problémát tapasztalsz, azonnal fordulj állatorvoshoz és 1-1,5 évente vidd el egy teljes körű egészségügyi kivizsgálásra.
Nulladik lépés: kizárólag hiteles tenyésztőtől vásárolj kiskutyát!
Az első lépés a megfelelő tenyésztő kiválasztása. Sajnos az olasz agár népszerűségének és az óriási keresletnek köszönhetően rengetegen szaporítják a jó pénzkereseti lehetőség miatt. A szaporítókat pedig sajnos nem érdeklik a fajta érdekei és az sem, ha valamilyen genetikai betegség öröklődik a vérvonalon. Éppen ezért válassz nagyon körültekintően tenyésztőt!
Miről ismerheted fel a jó tenyésztőt?
A bobtail kutya betegségei
A bobtailek a legtöbb esetben egészségesek, azonban náluk is előfordulhatnak bizonyos egészségügyi problémák. Bár nem minden kutyusnál jelentkeznek ezek a betegségek, de fontos, hogy tisztában legyél velük, ha ezt a fajtát választod.
A kutyusok átlagosan 10-12 évig élnek.
Nézzük most meg, hogy milyen betegségek fordulhatnak elő bobtailednél!
Allergia
Az allergia gyakori betegség a kutyáknál. Három fő típusa van:
- Ételallergia, amelyet az étrendből bizonyos ételek kiiktatásával lehet kezelni
- Kontaktallergia, amelyet egy helyi anyagra, például ágyneműre, bolhaporra, kutyasamponokra és egyéb vegyi anyagokra adott reakció okoz
- Légúti allergia, amelyet a levegőben lévő allergének, például pollen, por, penész vált ki
A kezelés az okoktól függően változik, és magában foglalhat étrendi korlátozásokat, gyógyszerszedést és környezeti változásokat.
Csípőízületi diszplázia
Ez egy örökletes rendellenesség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. Már 4 hónapos kutyusoknál is jelentkezhet, de mindenképpen 1 éves kor alatt jellemző.
A diszplázia eleinte sokszor tünetmentes, a kutyus idősödésével azonban gyulladás, fájdalom és sántítás alakulhat ki. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutya húzza a lábát. Bár tornáztatással és megfelelő diétával sokat lehet javítani az állapoton, teljesen nem gyógyítható.
Mivel csípődiszpláziával diagnosztizált kutya nem tenyészthető, mindenképp kérj negatív teszteredményt a tenyésztőktől!
Szürkehályog
A szürkehályog gyakran a progresszív retina atrófiával együtt fejlődik, és a szemlencse homályosságát okozza. Az érintett szemen külső szemlélőként is észlelhető a hártyára hasonlító hályog. A probléma örökletes és bár általában idős korban jelentkezik, bármely életkorban előfordulhat.
Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy alulműködés során a szervezet nem tudja fenntartani a megfelelő pajzsmirigy hormonszintet. Ennek jelei közé tartozik a súlygyarapodás, a szőrzet elvékonyodása, a száraz bőr, a lassú szívverés és a hideg iránti érzékenység. Mivel a pajzsmirigy alulműködés progresszív állapot, ha a fenti jelek bármelyikét észleled, mindenképp vizsgáltasd ki kutyusodat állatorvossal. A pajzsmirigy alulműködés könnyen kezelhető napi gyógyszeres kezeléssel, amelyet a kutya egész életében folytatni kell. Érdemes a tenyésztőtől információt kérni a kölyökkutya nagyszüleinek pajzsmirigy állapotáról, hiszen így megtudható, hogy a probléma előfordult-e a vérvonalon.
Süketség
A kutyusok süketsége lehet veleszületett, vagy kialakulhat például baleset következtében, illetve az öreg kutyák gyakori betegsége a hallás részleges elvesztése. Gyógyítására nincs lehetőség. A figyelmetlenség vagy a parancsszavakra történő lelassult reakció gyakran a halláskárosodás első jele.
Szemhéjbefordulás (entrópium)
Ilyenkor a szemhéj széle nem illeszkedik pontosan, párhuzamosan a szem felszínéhez, hanem a szem felé fordul, és a széle érintkezik a szemmel. Emiatt a szemhéj szélén, súlyosabb esetben annak külső oldalán található szőrszálak hozzáérnek a szaruhártyához, és irritálják azt. A betegség többnyire veleszületett, bizonyos kutyafajtáknál halmozottan fordul elő (pl. shar pei, csau csau, bulldog, bernáthegyi stb.). Az entrópiumban szenvedő kutyus szeme fájdalmas, fokozott váladékozás alakul ki, az állat hunyorog, nem szívesen nyitja ki a szemét. A kötőhártya általában piros, a szaruhártya homályos, ödémás, vagy idült esetben pigmentált lehet. Súlyos, vagy hosszan tartó esetekben a szaruhártyán eróziók, fekélyek alakulhatnak ki, amik tovább súlyosbítják a tüneteket, és állatorvos által nem kezelt esetekben a szem elvesztését is okozhatják. A kezelés műtéti úton lehetséges.
Cukorbetegség
A cukorbetegség a kutyusok esetében is olyan komoly problémát jelent, mint az embereknél. A cukorbetegség vagy az inzulintermelés teljes leállását jelenti, vagy pedig azt, hogy nem keletkezik elegendő inzulin, illetve nem jut el a sejtekbe. A végeredmény mindkét esetben az, hogy a sejtek nem tudják felvenni a glükózt, amely pedig létfontosságú a számukra. Ezért a kutya vércukorszintje megemelkedik, a vérben felhalmozódó glükóz pedig a vizelettel kiürül. Az állat szervezete egy idő után az azt felépítő fehérjék és zsírok lebontásával próbálja ellátni a sejteket energiával. Végül mindez az idegek, az agy és a belső szervek károsodásához vezethet.
Extra tipp: Bár jó esetben a bobtail hosszú és boldog életet él, a fenti betegségekre való hajlam miatt érdemes már kölyökkutya korban kisállat biztosítást kötni rájuk. Így még a hosszabb kezelés sem fog különösebb anyagi problémát jelenteni.
A bobtail etetése
A botailek nagyon szeretnek mozogni, ugyanakkor hajlamosak lehetnek arra, hogy szépen csendben felkússzanak rájuk a felesleges kilók.
A legideálisabb, ha naponta kétszer adsz kedvencednek magas energiatartalmú ételt és odafigyelsz arra, hogy ne vidd túlzásba a jutalomfalatok osztogatását.
Rendszeresen mérd szőrös pajtásod súlyát, és ha hízást tapasztalsz, csökkentsd az étel mennyiségét.
A kutyusok energiájukat elsősorban állati fehérjékből nyerik, ezért ügyelj rá, hogy magas minőségű, állati fehérjében gazdag, mesterséges adalékanyagoktól mentes táplálékot válassz, hogy biztosítsd számára az egész napos lendületet!
Bár sok helyen az extra magas hús- vagy fehérjetartalmat hirdetik az eledel legfontosabb tulajdonságaként, az állatorvosok szerint a túl magas fehérjetartalmú étel vese- és májproblémákat okozhat.
Ismerd meg a Mennyei kenguru főtt menüt!
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg nagytestű, idős, ízületi gyulladással, hasnyálmirigy-problémákkal, diszpláziával vagy cukorbetegséggel küzd, válaszd a Mennyei kenguru eledelünket!
Ez a gondosan összeállított monoprotein kenguruhúsos ragu köles, quinoa, sütőtök, édesburgonya, áfonya, gyömbér és kurkuma hozzáadásával készül. Magas omega-3 tartalma és hipoallergén hatása mellett támogatja az ízületek rugalmasságát és enyhíti az öregedéssel járó merevséget.
Ideális választás a különösen érzékeny, allergiás kutyáknak. Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
Vegyes etetés – jó megoldás a tisztán száraztápos etetés helyett
A tisztán száraztápos etetés helyett még mindig pénztárcakímélő, de egészségesebb megoldás az úgynevezett vegyes etetés. Ez azt jelenti, hogy a száraztápot valamilyen – mondjuk 50-50%-os arányban – kevered össze valamilyen másik, magasabb víztartalmú prémium kutyaeledellel, például esetünkben PetChef eledellel. Ilyenkor értelemszerűen a kutyus testsúlyának megfelelő mennyiségből csak a választott aránynak megfelelő mennyiséget kell venni – tehát 50-50%-os aránynál 50%-ot az adott eledelből.
A vegyes etetés további előnye, hogy mivel a táp általában ugyanaz marad, a hozzászokási idő is rövidebb. A kutyusok étvágya is javul, hiszen míg önmagában a száraztáp nem túl vonzó, “valódi” étellel keverve már étvágygerjesztőbb.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy hetente ellenőrizd a kutyus testsúlyát, és szükség szerint igazíts a mennyiségeken!
A PetChef frissen főtt kutyaeledeleinek receptjeit a kutyák táplálkozására specializálódott állatorvos, Dr. Varga József állította össze. Összetevőink frissek és emberi fogyasztásra is alkalmasak, így bátran adhatod menüinket bobtailodnak is.
A bobtail mozgásigénye, játék
A bobtail igényli az aktivitást. Remekül illik olyan családokba, ahol a mindennapok a mozgásról szólnak, és akik szeretnek sokat a szabadban lenni, ugyanis a bobtail híresen nagy természetjáró. Napi egy-két óra mozgás mindenképpen szükséges számára, hogy boldog kutyaéletet éljen.
Ízületei védelmében figyelj arra, hogy ne játsszon, futkározzon például betonon, mert ez túl kemény lehet számára, érdemes inkább füvesebb területekre vinni.
Az óangol juhászkutya tipikus munkakutya, ezért célszerű kiaknázni tehetségét. Jól teljesít az olyan kutyasportokban, mint az agility, a terelés, a nyomkövetés, az engedelmesség és a rally obedience. De kiváló mentőkutyának is.
FONTOS: Amennyiben nyáron túl nagy hőség van odakint, próbáld csökkenteni a szabadtéri aktivitásokat, ugyanis a bobtail sűrű bundája nagyon meleg, emiatt könnyen kaphat hőgutát a kutya.
A bobtail ápolása
A bobtail ékessége kétségtelenül gyönyörű bundája. Ez egyben azt is jelenti, hogy komoly figyelmet kell szentelni az óangol juhászkutya gondozásának. A bobtail kutyusok szőrének mennyisége változó. Egy kedvtelésből tartott blöki esetében elég lehet hetente körülbelül 1-2 órát szánni a szőrzet ápolására. Egy kiállítási kutya bundája azonban mindennapos odaadó törődést igényel.
Sok gazdi rövidre nyíratja a bobtailek szőrét a könnyebb gondozás érdekében, kiállítási kutyusoknál azonban ez nem lehetséges.
Nem árt kedvencedet már kölyökkorában hozzászoktatni a rendszeres szőrápolási rutinhoz, így az a későbbiekben egy vidám közös elfoglaltság lesz számára kedvenc gazdijával.
Ezekre figyelj a bobtail mindennapos ápolása során:
- 1-2 naponta keféld át alaposan a bundáját, hogy megakadályozd gubancolódását és eltávolítsd az elhalt szőrszálakat, amelyek egyéb esetben ruhádon, kanapédon és szerte a lakásban éktelenkednek.
- Célszerű havonta egyszer kutyakozmetikushoz ellátogatni, hogy kedvenced bundája a legszakszerűbb ápolásban részesüljön.
- Mindig ügyelj arra, hogy bobtailed jól kilásson a szőrzet mögül. Szükség lehet a szemek feletti szőr rendszeres nyírására, vagy kis copfot is készíthetsz neki.
- Séták után alaposan vizsgáld át a szőrét, nézd meg, hogy nem ment-e bele kullancs, valamint távolítsd el a levél- vagy ág darabokat, sarat, amit könnyen összeszed.
- Fürdetése során kizárólag adalékanyagmentes kutyasampont használj.
- Ellenőrizd rendszeresen kedvenced füleit, hogy nem tapasztalsz-e kipirosodást, kellemetlen szagot, ami fertőzésre utalhat.
- Nagyjából havonta kétszer vágd le a körmeit.
- A fogak egészségének megőrzéséhez rendszeresen távolítsd el fogmosással a kutyus fogairól a lepedéket, amelyből fogápolás hiányában fogkő alakulhat ki. A fogkő ugyanis hosszú távon fog- és ínybetegségekhez vezet. Iktasd be a napi fogmosást kutya fogkrémmel és fogkefével.
Kinek való és kinek nem való a bobtail?
Mikor válaszd a bobtailt?
Mikor ne válaszd ezt a fajtát?
És végül egy kis történelem: így alakult ki a bobtail kutyafajta
Angliában évszázadok óta ismertek különböző típusú juhászkutyák, de a bobtail viszonylag fiatal fajtának számít, amelyet valószínűleg valahol Dél-Közép-Angliában tenyésztettek ki. A legkorábbi ábrázolás, amelyen a ma ismert óangol juhászkutyára hasonlító eb látható, egy 18. századi Thomas Gainsborough festmény.
Csak 1885-ben lett a bobtail különálló fajta, és a walesi Freeman Lloyd, a juhok és juhászkutyák szakértője írta le, hogyan kell kinéznie a kutyusoknak. Ekkoriban a bobtaileket már alkalmanként használták juhok terelésére, de elsősorban kiállítási ebek voltak. Ennek ellenére az óangol juhászkutya megőrizte a régi időkből származó erőteljes terelőösztönét.
Az Amerikai Kennel Klub 1888-ban jegyezte be az első bobtail kutyát. A fajtaklub 1904-ben alakult meg. A kutyusok népszerűsége az 1960-as és 1970-es években ugrásszerűen megnőtt, mivel olyan filmekben szerepeltek, mint a ‘The Shaggy Dog’, vagy a ‘Ne egyétek meg a százszorszépeket!’. A bobtail jelenleg a 81. helyen áll az AKC által regisztrált fajták között, szemben az egy évtizeddel ezelőtti 66. helyével.