Frissen főtt kutyaeledelek bolognese kutyádnak
A bichon bolognese, azaz magyar nevén a bolognai pincs egy aprócska fehér szőrgombóc, amely barátságosságával, játékosságával és intelligenciájával azonnal levesz mindenkit a lábáról. Érzékeny, családszerető kutya, fontos számára, hogy minél több időt lehessen együtt ember falkájával, jól kijön a gyerekekkel, idősekkel és más háziállatokkal. Cikkünkből most megismerkedhetsz természetével, táplálkozási szokásaival, megtudhatod, hogyan ápold és hogy mennyire ideális számodra ez a kutyafajta.
Méret
Kistestű | magasság: 22-30 cm, súly: 3-6 kg
Mozgásigény
Mérsékelt
Élettartam
12-15 év
Vérmérséklet
Játékos, barátságos, alkalmazkodó, hűséges, megfontolt, szorgalmas, intelligens, nyugodt
Etetés
Napi 2x
Tanyasi marha, Atlanti lazac
Színek
A bichon bolognese külseje
A bolognese vagy bolognai pincs a bichonok családjának tagja. Ide tartozik még
- a havanese,
- a bichon frise,
- a máltai selyemkutya,
- de közeli rokona a kis oroszlánkutya és coton de tuléar is.
A bolognai pincs rokonaihoz hasonlóan egy kisméretű öleb, külsőleg a máltai selyemkutyára hasonlít legjobban. Vattaszerű fehér bundájával és nagy, sötét gomb szemeivel azonnal rabul ejti a szíveket.
Szőrzete egész testén hosszú, pelyhes. Farka a háta mögé hajlik. A feje közepesen hosszú, amit testéhez képest rövidebb szőr fed. Fülei magasan tűzöttek, lelógnak. Mozgása könnyed, fejét mindig előkelően tartja.
A bolognese kutyák magassága 22-30 cm és kb. 3-6 kg-t nyomnak.
A bolognese kutya vérmérséklete és jelleme
A bichon bolognese barátságos, vicces és játékos, igazi társas négylábú, aki nagyon szereti az embereket és a családját. Jól kijön az állatokkal – más kutyákkal és macskákkal – is. Igényli, és meg is hálálja a figyelmet és törődést. Olyannyira társaságfüggő, hogy ha hosszabb időre egyedül hagyod, szeparációs szorongás is kialakulhat nála.
Amilyen aranyos a külseje, olyan kemény fából faragták. Imád a saját feje után menni, olykor ravasz is tud lenni, ezért nem árt, ha időben felismered, amikor ártatlannak tűnő szőrgombócod épp manipulálni próbál. Fontos tehát, hogy meghúzd a határokat, nehogy idejekorán a fejedre nőjön.
A bolognese nevelése
A bolognai pincs kifejezetten okos kutyus, intelligenciája meghaladja az átlagot. Könnyen tanítható, szeret a gazdi kedvében járni.
Íme néhány tipp a bichon bolognese neveléséhez:
- A szigorú nevelés nem ajánlott, ugyanakkor nagyon fontos a következetesség, hiszen éles eszű négylábúról van szó.
- Örömmel sajátít el különböző trükköket. Kifejezetten igényli és jót is tesz neki, ha mentálisan edzésben tartod, játékokkal, feladatokkal trenírozod. 15-25 ismétlést követően megérti és megjegyzi az új parancsokat.
A bichon bolognese etetése
Ahhoz, hogy bichon bolognese kutyád egészséges maradjon, fontos, hogy már kiskorától minőségi eledelt kapjon. A napi kétszeri etetés ideális számára.
Ajánlott rendszeresen mérni a bolognai pincset, hogy lásd, ha változik a súlya. Amennyiben hízik, csökkenteni kell a napi adagját. Fél kilogramm körüli változás egy ilyen pici kutya esetében már soknak számít.
Bár sok helyen olvashatod, hogy a száraztápos etetés a legjobb, a száraztápok nagy része azonban nem megfelelő választás. Ezek ugyanis olyan silány minőségű összetevőkből készülnek, mint a húsliszt és a gabona, amelyek alacsony tápértékkel rendelkeznek, és akár allergiát is okozhatnak. Ezen kívül lényeges tudnivaló, hogy bár sok helyen az extra magas hústartalmat hirdetik, mint az eledel legfontosabb tulajdonságát, a túl magas fehérjetartalom az állatorvosok szerint vese- és májproblémákat okozhat.
A PetChef frissen főtt kutyaeledeleinek receptjeit a kutyák táplálkozására specializálódott állatorvos, Dr. Varga József állította össze. Összetevőink frissek és emberi fogyasztásra is alkalmasak, így bátran adhatod menüinket bichon bolognese kutyádnak is.
Ha kutyusodat igazán egészségesen szeretnéd etetni, esetleg immunrendszere legyengült, sokat vakarózik, hullik a szőre, szervezete esetleg valamilyen gyulladással küzd, vagy cukorbeteg, akkor válaszd az Atlanti lazac eledelünket!
Ebben a gondosan összeállított monoprotein lazachúsos raguban hajdina, quinoa, édesburgonya, brokkoli és sütőtök is található. Magas omega-3 és omega-6 zsírsav tartalma hozzájárul a fényes bundához az egészséges bőrhöz, ráadásul gyulladáscsökkentő hatású is.
Kizárólag természetes, feldolgozatlan összetevőkből főzött eledelünket állatorvos állította össze — mindezt házhoz is szállítjuk Neked!
Rendeld meg most kutyusod új kedvencét!
A bichon bolognese kutya betegségei, életmódbeli tanácsok
Bár a bolognai pincs alapvetően jó egészségű kutyafajta, az ő esetében is van pár dolog, amire érdemes odafigyelned:
- A bolognese hízási hajlama átlagosnak mondható, a napi sétákat érdemes rutinszerűen és ütemezetten megtenni, biztosítani a megfelelő – mérsékelt – aktivitást.
- Boldogsága és fittsége megőrzéséhez csak minőségi kutyaeledelt adj neki!
- Sose etesd túl, napi 2 alkalom elegendő számára!
- 1-1,5 évente vidd el állatorvoshoz egy teljes körű kivizsgálásra, vagy ha bármilyen szokatlan tünetet tapasztalsz – pl. fogyott a kutyus, sántít stb. -, azonnal fordulj szakemberhez!
Lássuk, hogy hogyan válassz egészséges házi kedvencet!
Nulladik lépés: kizárólag hiteles tenyésztőtől vásárolj kiskutyát!
Az első lépés a megfelelő tenyésztő kiválasztása. Sajnos a bichon bolognese népszerűségének és az óriási keresletnek köszönhetően rengetegen szaporítják a jó pénzkereseti lehetőség miatt. A szaporítókat pedig sajnos nem érdeklik a fajta érdekei és az sem, ha valamilyen genetikai betegség öröklődik a vérvonalon. Éppen ezért válassz nagyon körültekintően tenyésztőt!
Miről ismerheted fel a jó tenyésztőt?
- Minden esetben törzskönyvet ad, amihez tenyész alkalmassági vizsgát kell tenni
- Oltási könyvvel, féregtelenítve kínálja a kölyköket
- Tagja valamilyen egyesületnek
- Mindent tud a fajtáról és szívesen válaszol a kérdésekre
- Az ellések közt hagy időt az anyakutyának a regenerálódásra
A bolognai pincs betegségei
Ahogy már említettük, a bolognai kutya általában viszonylag hosszú és egészséges életet él. Ugyanakkor, mint minden más kutyafajta esetében, nála is előfordulhatnak a kistestű kutyákra és a fajtára jellemző betegségek.
Milyen betegségek fordulhatnak elő a bolognai pincseknél?
Patellaficam
A térdkalácsficam a kistestű kutyák gyakori betegsége, amit nagyrészt műtéttel lehet csak korrigálni. Intő jel lehet, ha bolognai pincsed sokszor ugrál három lábon.
Patellaficam esetén a kutyus térdkalácsa (patella) a combcsont árkában elmozdul normál anatómiai helyzetéből. Amikor a kutya hátsó lábának izmai ellazulnak, a térdkalács visszaáll eredeti helyzetébe. Ezért fordul az elő, hogy a legtöbb ilyen problémával küzdő bichon bolognese néhány percig feltartja a hátsó lábát, majd később teljesen normálisan jár.
A patellaficam többnyire genetikai eredetű, örökletes. A problémát az okozza, hogy az árok, amibe a térdkalács illeszkedik, nem elég mély. Kiválthatja továbbá problémát a térdszalagok megnyúlása, nem megfelelő hossza vagy csípőficam is.
Csípődiszplázia
A bolognai kutyáknál is előfordulhat ez az örökletes rendellenesség, amelynek lényege, hogy a csípőízület vérellátása nem megfelelő. Ezért ezen a területen a combcsont felső területei károsodnak. Már 4 hónapos korban is jelentkezhet, de mindenképpen 1 éves kor alatt jellemző.
A diszplázia eleinte sokszor tünetmentes, a kutyus idősödésével azonban gyulladás, fájdalom és sántítás alakulhat ki. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutya húzza a lábát. Bár tornáztatással és megfelelő diétával sokat lehet javítani az állapoton, teljesen nem gyógyítható.
Mivel csípő diszpláziával diagnosztizált kutya nem tenyészthető, mindenképp kérj negatív teszteredményt a tenyésztőktől!
Láb-Perthes kór
Ez a kistestű fajták széles körét érintő betegség azt jelenti, hogy a combcsont fejének vérellátása nem megfelelő. Emiatt a csontállomány felszívódik, az ízület nem képes ellátni a megfelelő funkcióját. Főként fiatal kutyákon (5-12 hónapos korban) jelentkezik, tünetei igen markánsak. A kutyus erősen sántít, sokszor már állás közben sem terheli a fájdalmas végtagot, nehezen áll fel stb.
A gyógymód a beteg terület eltávolítása, ahol hamarosan kialakul egy speciális kötőszövet, úgynevezett álízület. Ezután a láb visszanyeri mozgásképességét. A betegség örökletes, tehát felelős tenyésztőtől történő vásárlással nagyrészt kiszűrhető!
Krónikus szemirritáció
Szemirritációra utalhat, ha a kutya gyakran dörzsöli a szőnyegbe az arcát, vagy a mancsaival vakarja a szemeit. Ha ezt a tünetet tapasztalod, mindenképpen érdemes elvinni orvoshoz, hogy megtudd, mi áll a probléma hátterében.
Extra tipp: Bár a legtöbb a bichon bolognese hosszú és és boldog életet él, a fenti betegségekre való hajlam miatt érdemes már kölyökkutya korban kisállat biztosítást kötni rájuk. Így még a hosszabb kezelés sem fog különösebb anyagi problémát jelenteni.
A bolognese kutya mozgásigénye, játék
A bichon bolognese kutyák szeretnek mozogni, ugyanakkor nem tartoznak a kifejezetten aktív négylábúak közé. Kedvelik a hosszú sétákat, túrázni is magaddal viheted őket, de fontos, hogy fokozatosan szokjanak hozzá a terheléshez. Kényesek a rosszabb időre, így ilyenkor csak rövid sétákat érdemes betervezni.
Ha futópartnert keresel, akkor nem a bolognese lesz a partnered még a rövidebb távokon sem.
Milyen aktivitás a legmegfelelőbb a bolognese kutyának?
- Imádja a közös játékokat és szívesen tanul mutatványokat.
- Szereti a kutya sportokat, pl. a kutyatáncot
- Jó választás lehet a kistermetű kutyák számára is ideális agility.
A bichon bolognese bár dús bundával rendelkezik, szerencsére alig hullik a szőre. Ennek ellenére napi szintű törődést igényel.
Kutya teniszlabda
A teniszlabda színes, pattog, tökéletesen illeszkedik a szájba és a legszórakoztatóbb és legsokoldalúbb kutyajáték, ami jó pár generáció óta népszerű a kutyusok körében.
A PetChef kínálatában már megtalálod a vidám, egészségbarát teniszlabdákat, melyek télen-nyáron kiváló mókát biztosítanak az örökmozgó ebeknek.
MegnézemEzekre figyelj, hogy a legtökéletesebb ápolást nyújthasd bichon bolognese kutyádnak:
- Naponta fésüld és keféld ki a szőrét, hogy eltávolítsd az elhalt szőrzetet és megelőzd a szőr összegubancolódását vagy filcesedését. Érdemes már kölyökkutyaként hozzászoktatni ehhez a rituáléhoz.
- 3-4 hetente fürdesd meg kutyusodat, megszabadítva a különféle szennyeződésektől! Mindig használj kímélő és kifejezetten fehér szőrhöz készült kutyasampont!
- Időről-időre szükséges kedvenced szőrének professzionális eszközökkel történő nyírása is
- Kerüld el, hogy kutyusod szemébe irritáló szőrszál kerüljön és begyulladjon a szeme! Ezen a területen célszerű rövidebbre vágni a szőrét.
- A füleket és a szemét rendszeresen meg kell tisztítani a fertőzések elkerülése érdekében.
- Soha ne hagyd ki a szezonális bolha ellenes kezelést!
- Gondoskodj a rendszeres körömvágásról!
TIPP: Ha nincs elég időd vagy kedved magad ápolni bolognese-ed bundáját, keress egy jó kutyakozmetikust vagy vágószalont a környéken és bízd profikra!
Kinek való és kinek nem való a bichon bolognese kutya?
Izlandi fogtisztító rágóka válogatás
Kutyusod motiválása és jutalmazása a napi kapcsolatotok fontos része – ehhez jól jön néhány egészséges falat! Fontos, hogy a jutalomfalat alacsony szénhidráttartalmú legyen, mesterséges adalékok és glutén nélkül, hiszen ezek ételintoleranciát vagy allergiát okozhatnak.
Az izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal- és tőkehal bőr rágókák tökéletes választás. Ezek a natúr kutya rágókák segítenek a fogmosások közti lepedék eltávolításában, fantasztikus ízük és hosszú rágásélményük pedig leköti kedvenced figyelmét.
Mindennapos használatukkal csökkenhet a barna foglepedék, fogkő, és javulhat a kutya lehelete is. Rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!
MegnézemMikor válaszd a bichon bolognese-t?
- Ha szeretnél egy igazán szeretetteljes, barátságos, játékos kiskutyát.
- Ha olyan fajtát választanál, aki családi környezetben érzi jól magát, jól kijön a gyerekekkel, idősekkel és más háziállatokkal.
- Ha kifejezetten lakásban tartható fajtát keresel.
- Ha nem vágysz túl nagy mozgásigényű kutyusra.
- Ha fontosnak tartod, hogy négylábúd ne nyáladzon.
- Ha szempont, hogy ne legyen tele a lakásod és az autód kutyaszőrrel.
Mikor ne válaszd ezt a fajtát?
- Ha nincs időd és türelmes rendszeresen ápolni és fésülni kutyusod szőrét.
- Ha nagytestű fajtát szeretnél.
- Ha sportoláshoz, nagyobb túrákhoz keresel egy nagyon aktív kutyafajtát.
- Ha akár egész napra is magadra akarod hagyni kutyusodat.
- Ha úgy érzed, nem tudod anyagilag finanszírozni kedvenced ápolását, az állatorvos és a kutyakozmetikus költségét.
És végül egy kis történelem: így alakult ki a bichon bolognese kutyafajta
A bolognese elnevezés Bologna városára utal, ahonnan feltehetőleg ezek a kis fehér szőrpamacsok származnak. Az elbeszélések alapján már a XII.-XIII. században is léteztek a bolognai pincshez hasonló kutyák, akik a mai négylábúak ősei.
Ha visszaugrunk kicsit még régebbre az időben, már Artisztotelész is tett említést a canes melitensesekre. Ezek a kutyusok fehérek és bolyhosak voltak fekete szemekkel és orral, vélhetően a bolognese és a máltai selyemkutya ősei lehettek, akik máltai hajókon egerésztek.
A kis termetű bolognai pincsek elbűvölő jellemükkel belopták magukat az arisztokraták szívébe. A reneszánsz idején a nemesek legkedveltebb négylábúi voltak, sőt, diplomáciai szempontból is fontos szerepet játszottak. Kapcsolatépítés és erősítés céljából ugyanis királyok ajándékozták egymásnak a bolognaikat, akik a kiváltság és gazdagság szimbólumai lettek.
A gazdag hölgyek kísérőiként is feltűntek, ékszerekkel díszítették őket és parfümmel illatosították. Mária Terézia akkora rajongója volt a bolognese kutyájának, hogy halála után kitömette és a Bécsi Természettudományi Múzeumban állították ki.
A hírességek közül Leonardo da Vinci, Madame de Pompadour, II. Katalin orosz cárnő és Marilyn Monroe is bolognai gazdi volt.
A bichon bolognese kutyák tehát óriási népszerűségnek örvendtek a nemesek körében, a háborús évek azonban nem tettek jót a fajtának, a kihalás szélére kerültek.
Az 1980-as években azonban olasz tenyésztők ismét foglalkozni kezdtek velük és népszerűségük azóta egyre csak növekszik.