A válogatós kutya sok bosszúságot tud okozni a gazdi számára. Sokan ilyenkor elkönyvelik, hogy kedvencük egyszerűen csak finnyás, a valóságban azonban számos ok állhat a jelenség hátterében. Gyakori ok például, hogy a kutyus nem azt az ételt kapja, ami számára megfelelő lenne, pedig a gazdi abban a hitben él, hogy szuper tápot választott a számára.
Cikkünkben összefoglaljuk, hogy milyen kérdéseket kell átgondolnod, ha válogatós a kutyád, mik lehetnek a probléma okai és tippeket is adunk, amelyek segítenek helyreállítani a kutyus étvágyát.
Milyen okai lehetnek, ha válogatós a kutya?
Az első és legfontosabb feladatod, hogy kiderítsd, nem áll-e valamilyen betegség a háttérben. Ezt jelzi általában, ha a kutya hirtelen, minden előjel nélkül étvágytalanná válik.
Első körben tehát figyeld meg a kutyus viselkedését!
- Ha a kutya minden ételt elutasít, tehát akár a kedvenc falatait is, akkor valószínűleg megbetegedett. Amennyiben az étvágytalanság 48 órán át (kölyökkutyáknál 24 órán át) fennáll vagy egyéb kísérő tünetek (láz, bágyadtság) jelentkeznek, akkor mindenképpen látogassatok el állatorvoshoz!
- Ha a kutyus ímmel-ámmal eszik, de közben a fájdalom jeleit mutatja (nyüszít, kedvetlen) akkor lehetséges, hogy a fogaival, ínyével van gond. Az is előfordulhat, hogy megsérült a szájpadlása valamilyen kemény tárgy rágcsálása közben, ami gyulladást okozott. Ez esetben is érdemes az állatorvosnál egy szájüregi vizsgálatot kérni.
- Étvágy problémát okozhatnak belgyógyászati betegségek is, ilyen például a vese vagy máj megbetegedése, szuka kutyusoknál a belső nemi szervek betegsége, de a daganatos megbetegedés is. Ilyenkor is gyakori a kísérő tünetek megjelenése, például a levertség, fáradékonyság.
Ha a fenti, sürgősen kezelendő okok kizárhatóak, akkor érdemes tovább keresni az étvágytalanság okát. Lássuk, mit érdemes figyelembe venni!
Tényleg válogatós a kutya? Vagy csak nem megfelelő eledelt kap?
A finnyásság hátterében leggyakrabban az áll, hogy kedvencedet – legjobb szándékod ellenére is – nem megfelelően eteted. Ennek a jele például, hogy a kutyus nem eszi meg egyszerre az elé rakott ételt, pedig pontosan kimérted az adagot. Az is előfordulhat, hogy a kutya minden második etetésnél hajlandó enni – de éppen csak annyit, hogy ne legyen éhes.
Az esetek kis részénél előfordulhat külső hatások okozta viselkedésbeli probléma – erről később részletesen is lesz szó. De az esetek nagy részében a „válogatós” kutya szimplán intoleráns az étel valamely összetevőjével szemben.
Száraz kutyatáp a válogatós kutyának – sokszor ez okozza a bajt
Gyakran azok a kutyusok, akik nem eszik meg egyszerre az ételüket, vagy nem minden étkezésnél esznek, válogatós kutyának vannak titulálva. Pedig majdnem minden esetben, amikor ez történik, a száraztápos etetés a hibás.
A száraztápok jelentős része ugyanis silány minőségű összetevőkből áll:
- Például emberi fogyasztásra már nem alkalmas (sokszor akár penészes) gabonafélékből, amelyek egyszerű szénhidrátokat és üres kalóriákat tartalmaznak;
- Állati melléktermékből, ami jelenthet elhullott, beteg állatok teteméből készült húslisztet, vagy egyszerűen lejárt szavatosságú húsipari hulladékot;
- Adalékanyagokból, azaz színezékekből, ízfokozókból, tartósítószerekből – nehogy a kutya kiszagolja, hogy itt valami bűzlik.
A száraztápos étkezés mellett kedvenced minden nap ezeket az összetevőket eszi, így a felhalmozódott káros összetevők zavart okoznak az emésztőrendszerben, ami idővel komoly diszkomfort érzéshez, hosszútávon pedig betegségek megjelenéséhez vezet.
Bárki, aki például érzékeny a fűszerekre, vagy a csípős ételekre el tudja képzelni, hogy milyen reakciót okozhat egy ilyen intolerancia – nem csoda tehát, ha a kutya nem eszik szívesen.
Miért hatnak rosszul az egyszerű szénhidrátok a bélrendszerre?
A keményítők és egyszerű szénhidrátok elősegítik bizonyos kártékony baktériumok és gombák (például Candida) szaporodását és elterjedését. Ezek a kórokozó baktériumok gyulladást okoznak a bélben, és gátolják a megfelelő emésztést.
A komplex szénhidrátok ugyanakkor (illetve a rostok és a hozzájuk kapcsolódó mikroelemek) táplálják a bélrendszerünk számára előnyös baktériumokat – ezért fontos minőségi kutyaeledelt választanod. A PetChef frissen főzött kutyaeledeleit állatorvosi recept alapján készítjük, kizárólag minőségi, emberi fogyasztásra alkalmas összetevőkből, különösen figyelve arra, hogy ne okozzanak sem intoleranciát sem allergiát.
Hogyan ismerheted fel, ha a kutya a silány tápanyagok okozta intoleranciában szenved?
Sajnos az étel intoleranciát nem könnyű felismerni, sokszor éppen az a figyelmeztető jel, hogy válogatós a kutya. Pedig ez a valóságban nincs így, a finnyásságot egész egyszerűen a rossz etetés miatti kényelmetlenség és fájdalom okozza.
Ezen kívül az intolerancia jelei lehetnek:
- A kutyus hasa furcsa zajokat ad ki emésztés közben;
- Fokozott bélgáz-termelődés, puffadás,
- Hasmenés, extrém esetben akár hányás is;
- Hasi tájékon jelentkező fájdalom.
Miért eszi meg a kutyus néha mégis a kirakott ételt?
A válasz egyszerű: nincs más elérhető étel számára, így a túlélési ösztön győz a személyes preferenciával szemben.
Vegyünk egy példát: amikor elfoglalt vagy, egész nap rohansz és tudod, hogy például a kenyértől felfújódsz, de egy szendvicsen kívül más nem nagyon fér bele az idődbe, akkor valószínűleg meg fogod enni, hiszen enni kell.
Külső hatások, viselkedési problémák a finnyásság hátterében
Ha a kutyusodat hosszú ideje száraztáppal vagy gyenge minőségű konzerves táppal etetted, és átállsz valamilyen egészséges alternatívára – például állatorvosi recept alapján készített házikosztra, vagy PetChef eledelre – gyakran azonnal láthatod a változást az étvágyban.
Ugyanakkor előfordulhat, hogy a már kialakult rossz tapasztalatok miatt a kutyus eleinte az újfajta étellel szemben is ellenérzést táplál. Ilyenkor érdemes többféle receptet kipróbálnod, vagy megrendelned a PetChef Kóstoló csomagját – ebben garantáltan talál kedvenced kedvére való menüt.
A Kóstoló csomag tapasztalataink szerint akkor is beválik, ha négylábú barátod természeténél fogva is válogatós – így gyorsan megtudhatod, mi az, ami a fogára való.
A mi ajánlatunk:
-
Kóstoló csomag: Nem tudod melyik ízt válaszd? Próbáld ki mindegyiket egyszerre! Mindegyikből rakunk a dobozba, így eldönthetitek, hogy melyek a legfinomabb ízek!
A doboz tartalma:
1 db Tanyasi marha (160g)
1 db Szüreti pulyka (160g)
1 db Ünnepi malac (160g)
1 db Háztáji bárány (160g)
1 db Erdei nyúl (160g)
1 db Mennyei kenguru (160g)
1 db Atlanti lazac (160g)
Használd az első vásárlásra beváltható -50% kedvezményt biztosító WELCOME-PETCHEF kupont, amit a rendelés végén a kuponmezőbe tudsz beírni!
Előfordulhat, hogy rossz szokások miatt válogatós a kutya
A finnyásság hátterében állhatnak olyan rossz gyakorlatok, amik akarva-akaratlanul is befolyásolhatják kedvenced étkezési szokásait. Lássuk, mire kell figyelni!
Ne hagyd kint egész nap az ételt!
Gyakori hiba, hogy a gazdik egész nap elérhetővé teszik az eledelt. A kutyus ilyenkor akkor eszik, amikor kedve tartja. Pedig a kutyák ősei, a farkasok is csak a sikeres vadászat után ettek – általában napi 1 alkalommal. A kutyáknál ezért az a legelőnyösebb, ha minden nap egyszer – vagy kistestű kutyáknál kétszer – kapnak enni. A jó evést az is elősegíti, ha az etetés(ek) minden nap ugyanabban az időpontban vannak. Azzal viszont kísérletezhetsz, hogy melyik a legmegfelelőbb időpont.
Arra is érdemes figyelni, hogy maximum fél órát legyen elérhető az étel. Viszont ha a kutya ennek ellenére sem eszi meg a kellő mennyiséget, vagy csak minden másnap eszik belőle, gyanakodhatsz, hogy nem megfelelő a táp a számára.
Jutifalit csak kiképzéskor adj kedvencednek!
A másik sűrűn előforduló rossz szokás, hogy a finnyásság ellensúlyozására vagy éppen csak kedveskedésből napi többször kap a kutya a kedvenc jutalomfalatából. Ezzel azonban éppen a válogatósságot erősíted, hiszen az etetés időpontjában nem lesz elég éhes kedvenced.
Jutalomfalatot csak akkor adj, ha trenírozod a kutyát, így ő is megtanulja, hogy mikor van ennek helye, és a finom falatot bizony ki kell érdemelni.
Fontos továbbá, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, és ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot, de lehetőleg glutént sem.
A PetChef kínálatában már elérhetőek az ínycsiklandozóan finom és omlós rágókák, amelyek fagyasztva szárított eljárással készülnek friss tőkehalból és farkashalból. Tökéletes választás kutyusod jutalmazására!
Ne adj maradékot a kutyusnak!
Hosszú távon igen kellemetlen, ha étkezésekkor a szőrös családtag is az asztalnál könyörög a leesett falatokért. Ezért amikor te eszel, ne adj neki enni a saját ételedből! Ráadásul a konyhai maradék legtöbbször egészségtelen kedvenced számára, a túl zsíros vagy fűszeres táplálék ugyanis irritálja az emésztőrendszert.
Hasznos tippek a válogatós kutya etetéséhez
Végül lássuk, mi mindent tehetsz még, hogy helyrehozd a kutyus étkezési szokásait!
Mozogjatok eleget!
A séta a friss levegőn, vagy a közös játék serkenti az étvágyat. Válogatós kutya esetén érdemes az etetés időpontja elé beiktatni egy kiadós mozgást, amitől megéhezik a kedvenced.
Az etetés legyen nyugodt környezetben!
Fontos, hogy a kutyát ne érjék evés közben zavaró külső ingerek. Lehetőleg nyugodt környezetben, a gyerekektől vagy más háziállatoktól külön etesd a blökit, így nem tereli el semmi a figyelmét.
Ne büntesd a kutyát, ha nem eszik!
Ahhoz, hogy kedvenced fejében kialakuljon egy egészséges kapcsolat az evéssel, lényeges, hogy akkor se szidd le, ha éppen nem eszik. Ezzel ugyanis csak az evésről kialakult negatív képet táplálod.
Tégy úgy, mintha te is ennél!
Mutasd meg kutyusodnak, hogy számodra is finom az eledel. Fogd meg a tálkáját, és látványosan imitáld, hogy te is eszel belőle. Ezzel jó példát mutatsz a számára.
Összefoglalva a fentieket, a finnyásság leggyakrabban abból adódik, hogy nem a számára megfelelő ételt kapja a kutya. Ahogy mi emberek, ők is igénylik a változatos és kiegyensúlyozott étkezést, a rostban és minőségi fehérjében gazdag ételeket. Ezek hozzájárulnak a kiegyensúlyozott, vidám viselkedéshez. Ha a pocak rendben van, a kedvenced is boldog! A gazdi pedig főleg!
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben, valamint egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Ismerd meg a PetChefet!
Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.
A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben és egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.
Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.
Házi készítésű főtt kutyaeledeleink
Ünnepi malac
Érzékeny gyomorra
Tanyasi marha
Fokozott energiaszükségletre
Háztáji bárány
A szőr- és bőr támogatására
Szüreti pulyka
Az emésztés támogatására
Erdei nyúl
A máj- és vese támogatására
Atlanti lazac
Az immunrendszer támogatására