Keresés a cikkek között
Petchef Kutya Borbetegsegek 2

A kutya bőrgombás fertőzése rendkívül kellemetlen mind az érintett állatnak, mind a gazdinak. A gombás terület viszket, váladékozik, a szőrzet kihullik, ami önmagában nem szép látvány, ráadásul kellemetlen szag is társul hozzá. A kutya bőrgomba az esetek többségében ugyanakkor könnyen kezelhető, a hosszú távú eredményesség viszont attól függ, sikerül-e a fertőzés hátterében álló okokat is megszüntetni. Cikkünkből mindent megtudhatsz a kutyák gombás bőrfertőzéséről.

A kutya bőrgomba hátterében az esetek túlnyomó részében a kutyák bőrén egészséges állapotban is fellelhető élesztőgomba (Malassezia pachydermatis) áll. Ez a gombafajta minden kutya bőrén fellelhető, a fül és a végbél környékén. Ez mindaddig nem okoz semmilyen megbetegedést, amíg a gomba nem tud elszaporodni. Amennyiben felborul az egyensúly, a gomba bőrgyulladást (Malassezia dermatitis) okoz.

A malassezia gombánál sokkal ritkábban bizonyos fonalas gombafajták (Trychopython, Microsporon) is képesek megbetegedést okozni. Ilyenkor más tünetek, köralakban letöredezett szőr, gyulladt bőrfelület jelentkezik, ugyanakkor viszketés nem tapasztalható.

A cikk további részében a malassezia gomba okozta bőrgyulladásról lesz szó.

A kutya bőrgombás fertőzésének tünetei

A malessezia bőrgomba okozta bőrgyulladás leggyakrabban a nedves, meleg területeken jelentkezik. Ilyen például a hónaljtájék, a nyak alja, a fülek, a mancsok és a körömágyak. Az érintett területeken gyakran vörössé válik a szőrzet. A tünetek két különböző formában is jelentkezhetnek:

Korpázó forma

A kutya testén erősen viszkető területek alakulnak ki, a szőrzet kihullik. Ha probléma tartósan fennáll és krónikussá válik, a bőr megvastagodhat, valamint hiperpigmentáció alakulhat ki.

Kenőcsös forma

Ebben az esetben az érintett területek sárgás, igen kellemetlen szagú váladékkal borítottak, a probléma nagy területet érint.

Mindkét formára jellemző tehát a folyamatos vakarózás, ami csak ront a helyzeten, hiszen a kutyus újabb sérüléseket okoz magának, amely tökéletes táptalaja a fertőzés továbbterjedésének.

A kutya bőrgomba és az egészséges táplálkozás

Az egészséges bőr, szőrzet és a jól működő immunrendszer alapja az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás. Bőrgombára hajlamos kutyánál kritikus fontosságú, hogy valóban minőségi alapanyagokat tartalmazó, esszenciális zsírsavakban gazdag táplálékkal etesd a kutyusod.

Petchef Haztaji Barany Kutyaeledel 22

Háztáji bárány

megnézem

Mivel a bőrgombát gyakran okozza valamilyen ételallergia, ezért a tünetek megjelenésekor érdemes azonnal hipoallergén etetésre váltani. A legjobb, ha a kutya eledele frissen főzött. Sajnos a száraztápokban és a konzerves tápokban gyakran silány minőségű alapanyagok vannak, és a feldolgozási eljárás pedig tovább csökkenti az ételek tápértékét. A legjobb amit tehetsz, hogy megkéred állatorvosodat, hogy kifejezetten a kutya táplálkozási igényeihez összeállított étrendet írjon, vagy ha nincs lehetőséged magad készíteni az ételt, rendelhetsz állatorvosi receptúra alapján készített frissen főzött eledelt is.

A PetChefnél többféle teljesen természetes, emberi fogyasztásra is alkamas hipoallergén eledel közül válogathatsz: különösen ajánlott a Háztáji bárány, az Erdei nyúl vagy a legújabb, Mennyei kenguru eledelünk.

Milyen tényezők állnak a kutya bőrgomba hátterében?

A gombás bőrfertőzésre sajnos sokszor igaz a mondás, hogy a baj nem jár egyedül. Bár előfordulhat, hogy szimpla genetikai hajlam áll a bőrgyulladás kialakulásának a hátterében, igen gyakori, hogy a háttérben betegség húzódik meg. Lássuk, mi okozhatja a gomba elszaporodását!

  • genetikai hajlam, bizonyos fajták eleve fogékonyabbak a fertőzésre: ilyen az uszkár, a westie, tacskó, cocker spániel és a basset hound
  • túlérzékenységi reakciót okozó betegségek: étel- és bolhaallergia
  • bakteriális bőrfertőzések, seborrhea
  • immunrendszer gyengülésével járó gyógyszerek szedése: pl antibiotikumok, immunszupresszív szerek, szteroidok tartós adása
  • hormonproblémák: pajzsmirigy stb.

Nagyon fontos, hogy az állatorvos kiderítse, milyen hajlamosító tényező áll a betegség hátterében. Ellenkező esetben, bár a kezelés hatására átmenetileg elmúlhatnak a tünetek, nagy esély van a kiújulásra.

A magas páratartalom és hőmérséklet szintén növeli a kutya bőrgombás megbetegedésének esélyét.

Petchef Kutya Borgomba Fertozes

A kutya bőrgombás fertőzésének diagnózisa

Ha bőrgombára gyanakszol a kutyusodnál, fontos, hogy minél előbb mutasd meg állatorvosnak. Lényeges, hogy részletesen tájékoztasd a kezelőorvost a tünetekről: mikor, hol jelentek meg, vakarózik-e a kutyus, terjed-e stb.

A pontos diagnózishoz (ami a betegség hátterében álló okokat is felderíti szükség lehet vizelet- és vérvizsgálatra, valamint biokémiai profil készítése is javasolt. Előfordulhat, hogy még specifikusabb vizsgálatokra lesz szükség, ilyenkor kórokozó tenyésztést és citológiát is végeznek.

A bőrgomba kezelése

A kezelés célja, hogy a gomba okozta bőrirritáció minél előbb enyhüljön, jelentősen csökkenjen a gomba- és baktériumszám, és végül visszaálljon a természetes mikroorganizmus populáció. Ezt enyhébb esetben külsőleg alkalmazott készítményekkel lehet elérni, számos sampon, gél, paszta áll rendelkezésre helyi kezelésre. Súlyosabb esetben szájon át adható gyógyszerek szükségesek, ha kell, antibiotikummal kombinálva.

Bár csábító lehet a kutya gombás fertőzésének kezelése házilag, a fent említett, esetlegesen a háttérben álló okok miatt mindenképpen konzultálj állatorvossal.

A kutya bőrgomba utókezelése

A gyógyszeres kezelésnek köszönhetően általában egy héten belül csökkennek tünetek. Ugyanakkor sajnos elég magas a kiújulási arány, ezért gyógyulás után is figyelj oda a következőkre:

  • Ne hanyagold el a szőrzet rendszeres ápolását, és kefélését, ilyenkor vizsgáld át tüzetesen kedvencedet
  • Rendszeresen tisztítsd meg és töröld ki az érzékeny területeket: a nyakon található bőrredőket, a lábujjközöket és a füleket
  • Rendszeresen kezeld a kutyust a paraziták (bolha, kullancs) ellen
  • A gyógyulás után lényeges a rendszeres állatorvosi kontroll
  • Ne kezeld a kutyust semmi olyan készítménnyel, amit nem beszéltél meg a doktorral