A kutya hányás gyakori jelenség, gazdiként minden bizonnyal találkoztál már vele. Sokan azonnal megijednek, mások csak legyintenek a tünetre. Mi az igazság? Meddig normális, ha hány a kutya? A bejegyzésben körbejárjuk, mik lehetnek a kutya hányás okai és mire kell odafigyelni. Arról is szó lesz, mikor kell felkeresni az állatorvost, és hogyan előzhetjük meg a problémákat megfelelő etetéssel.

Miért hány a kutya?

A kutya hányás nem feltétlenül jelez bajt, főleg ha nincsen egyéb kísérő tünete, és nem válik rendszeressé. A kutyák ugyanis eleve könnyebben, sőt akár szándékosan is hánynak, ez a szervezetük természetes öntisztító folyamatának része. Kiskutyáknál és idősebb állatoknál még a gyakoribb hányás sem biztos, hogy kóros.

A gazdi nem túl vonzó feladata ilyen esetben, hogy megvizsgálja a kutya hányását, és ellenőrizze az egyéb tüneteket. Ezekről a későbbiekben még részletesen is szó lesz.

A kutya hányás okai – külső tényezők

  • Túlevés, habzsolás
  • Feszültség, idegesség
  • Evés utáni hirtelen mozgás, futás
  • Romlott étel, vagy szemét elfogyasztása
  • Mérgező növény, fű megevése
  • Rendszertelen vagy túl hirtelen megváltozott étrend
  • Ételallergia vagy intolerancia
  • Idegen testek miatti részleges vagy teljes gyomor, vagy bélelzáródás, amit okozhatnak például: játék darabok, csont vagy fadarabok
  • Mérgezés: előfordulhat hányás, de nem ez az elsődleges tünet

Gyakran nehéz kideríteni, hogy az allergiás tünetek hátterében milyen okok állnak. Ha csak minimálisan is felmerül az ételallergia gyanúja, akkor fontos, hogy kedvencedet kizárólag hipoallergén táplálékkal etesd.

Igen gyakori hiba azonban, hogy bár az eledel hipoallergén, de a jutalomfalatokról vagy rágókákról megfeledkezik a gazdi. Sajnos a legtöbb jutalomfalat tartalmaz valamilyen allergént, legyen az gabona, vagy mesterséges ízfokozó.

A PetChef kínálatában már elérhetőek az izlandi tőkehalból és farkashalból készült teljesen természetes és adalékmentes hipoallergén kutya rágókák és jutifalik, amelyek allergia esetén is bátran adhatók kedvencednek.

Petchef Unnepi Malac Kutyaeledel Uj2 1

Ismerd meg az Ünnepi malac menüt!

    Egyre több négylábú idilli életét teszi tönkre valamilyen egészségügyi probléma, ami legtöbbször visszavezethető ahhoz, hogy milyen minőségű étel kerül kedvenced tányérjába.

    Kutyusod érzékeny gyomrú, válogatós, cukorbeteg esetleg refluxszal vagy gyomorsav problémákkal küzd? Akkor válaszd az Ünnepi malac eledelünket!

    A gondosan összeállított monoprotein raguban, a sertéshús mellett, helyet kapott még egy kis hajdina, sütőtök, édesburgonya, és sárgarépa is.

    Érzékeny gyomrú kutyusoknál olyan kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, mint a puffadás, a hasmenés, az alkalmankénti hányás, vagy a pocak fájdalma. Ünnepi malac eledelünkben található gyulladáscsökkentő, valamint antioxidánst tartalmazó zöldségek magas aránya miatt kiváló választás az érzékeny gyomrú kutyusok számára. Ez az eledel rendkívül ízletes is, így az étvágytalan kutyusod az utolsó cseppet is eltünteti majd a tálkájából.

    Kizárólag természetes összetevőkből, állatorvos tanácsadásával készült, frissen főzött eledeleinket még házhoz is visszük nektek!

    Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc eledelét!

    rendelek

Milyen az ideális táplálék?

Kerüljük el a maradékkal történő etetést, mivel a kutya bélrendszere eltérő a miénktől! A zsíros, fűszeres házi koszt irritálhatja a kutya bélrendszerét, és a nem megfelelő tápanyag összetétel pedig hiánybetegséget is okozhat.

Érdemes vigyázni a száraztápokkal is, mivel gyakran előfordul, hogy nem az található a termékben, ami rá van írva. Olcsóbb tápok esetében az alap sokszor valamilyen gabona vagy silány alapanyag adja, és ízfokozókkal, mesterséges adalékanyagokkal teszik vonzóvá a kutya számára.

A legjobb, ha állatorvos által összeállított, kiváló anyagokból készült, frissen főzött kutyaeledelt adunk kedvencünknek. Ha nincs időd főzni, nézz körül a PetChef kínálatában! A PetChefnél állatorvos által tervezett receptek alapján, kizárólag természetes alapanyagból főznek kutyaeledelt, ami alkalmas akár emberi fogyasztásra is.

Ha a kutya hányt, érdemes az emberhez hasonlóan még jobban odafigyelni a táplálkozására. A PetChef kínálatában is találsz olyan eledelt, ami kifejezetten érzékeny gyomrú kutyák számára lett összeállítva. Ilyen például az Ünnepi malac kutyaeledel.

Belső okok: kutya betegségek hányással

A belső okok lehetnek hirtelen fellépő, vagy krónikus betegségek is. Ilyen például:

  • Gyomor- vagy bélgyulladás
  • Emésztőrendszer betegségei, például vírusos, bakteriális fertőzések, vagy fekélyek
  • Torok- vagy mandulagyulladás
  • Bélférgesség
  • Hőguta
  • Akut máj, vagy vesebetegség
  • Hasnyálmirigy vagy epehólyag gyulladás
  • Autoimmun betegség
  • Daganatos megbetegedések

kutya betegségek járhatnak hányással, de az egyéb tünetek is árulkodóak

Mikor jelez bajt, hogy hány a kutya?

A kutya hányásának tehát rengeteg oka lehet, de mielőtt megijednénk, mérlegelnünk kell a kísérő tüneteket, és bizony közelről megvizsgálni a kutya hányását is.

Van-e idegen anyag a kutya hányásában?

Első körben azt nézzük meg, hogy látunk-e valamilyen idegen anyagot, például csomagolást, vagy szemetet, romlott ételmaradékot a kutya hányadékában, illetve arrafelé, ahol a kutya járhatott. Amennyiben igen, akkor valószínüleg megvan a ludas. Ha a kutyánk a hányás után megnyugszik, és vidám, jókedvű önmaga lesz, akkor túl is léphetünk a dolgon.

Ha a kutya nyugtalan, nem találja a helyét, vagy olyan anyagra utaló jelet találunk, ami veszélyes lehet rá, akkor azonnal hívjuk az orvost! Ne hánytassuk a kutyát, csak az orvos utasítására, mert például vegyi anyagok elfogyasztása esetén nagyobb kárt tehetünk!

Milyen ételek, anyagok lehetnek veszélyesek a kutyára?

  • Ételek: csokoládé, krumplihéj, gyümölcsmagok, szőlő vagy mazsola, gomba
  • Háztartási vegyi anyagok: tisztítószerek, fagyálló, gépolaj, motorolaj, kerti vegyszerek
  • Bizonyos dísznövények: tulipán (gumó is), azálea, leander, ricinus, ciklámen, tiszafa, amarillisz, őszi kikerics, borostyánbogyó, szobai futóka
  • Tárgyak darabjai: csont, szálka, játékok, cérna, fogselyem, cukormentes rágó

Petchef Kutya Ragoka Valogatas

Rágóka válogatás

    A kutyusod motiválása és jutalmazása fontos része a napi kapcsolatotoknak, ehhez jó, ha mindig van nálad néhány extra finom, szuperegészséges falat is.

    Fontos, hogy a jutifali alacsony szénhidrát tartalommal rendelkezzen, ne tartalmazzon semmilyen mesterséges adalékanyagot és glutént sem, ami a kutyáknál is gyakran okoz ételintoleranciát, vagy allergiát.

    Tökéletes választás lehetnek kutyusod jutalmazására a szuper ízletes izlandi tőkehal tallérok, izlandi farkashal bőr rágókák és izlandi tőkehal bőr rágókák is, melyeket fagyasztva szárított eljárással készítünk.

    Nagy segítségedre lehetnek a fogmosások közti lepedék eltávolításában ezek a természetes alapú, tápanyagokban gazdag rágókák. Fantasztikus ízükön kívül intenzív és hosszú rágásélményt biztosítanak, így kedvenced figyelmét is lekötik. Mindennapos fogyasztás mellett kevesebb barna foglepedék és fogkő alakulhat ki, és megszűnhet a kutya rossz lehelete is.

    Ne várj tovább, rendeld meg most kutyusod új kedvenc rágókáit!

    rendelek

Hányást kísérő tünetek

A másik nagyon fontos dolog, amire érdemes odafigyelni, hogy kíséri-e a hányást valamilyen egyéb tünet. Ha hány a kutya és nem eszik, hasmenést, levertséget tapasztalunk, vagy a hányás gyakran ismétlődik, érdemes orvoshoz vinni kedvencünket.
A következő tünetek viszont mérgezést, vagy egyéb komolyabb gondot is jelezhetnek, úgyhogy ha ezeket tapasztaljuk, ne gondolkozzunk sokat, sürgősen forduljunk állatorvoshoz!

  • Hidegrázás
  • Remegés
  • Légzési nehézség, sípoló légzés
  • Nyáladzás
  • Görcsös rohamok
  • Vér a hányadékban és hasmenésben is
  • Magas láz

A kutya hányás fajtái

A gazdi megtisztelő feladata az is, hogy jobban megismerje a kutya hányásának fajtáit, és így könnyebben felismerje, mi lehet az oka. Lássuk, mit érdemes figyelni a kutya hányásával kapcsolatban!

habzsolásgátló tál

Habzsolásgátló kutyatál

    A kutyusok sokszor hajlamosak a habzsolásra, ami felfúvódáshoz, emésztési problémákhoz vezethet. A PetChef kínálatában már elérhető a habzsolásgátló szilikon tál, mely megakadályozza, hogy kedvenced túl nagy lendülettel lásson neki a falatozásnak és felesleges levegőt nyeljen. A barázdákkal ellátott tál emellett fizikai és szellemi stimulációt biztosít kedvencednek, hiszen a kutyusnak minden egyes falatért alaposan meg kell dolgoznia, ami remek unaloműző számára. Sőt, akkor is jól jön, ha szeretnéd lekötni szőrös barátod figyelmét például körömvágás vagy fazonírozás közben.
    megnézem

Hányás vagy regurgitáció?

Fontos különbséget tenni a hányás és a regurgitáció között. A hányás erőteljes öklendezéssel és izomösszehúzódásokkal jár. Szaga savanyú, félig megemésztett táplálékot is tartalmazhat és az evés után később is jelentkezhet.
A regurgitáció ezzel szemben kizárólag evés után jelentkezik. A táplálék el sem jut a gyomorig, és erőlködés nélkül, nyelőcső vagyis “hurka” formában, emésztetlenül távozik.

Míg a hányás főként emésztőrendszeri gondot jelez, a regurgitáció inkább a nyelőcső rendellenességére, (például Megaesophagus) utal. Gyakori regurgitációnál keressük fel az állatorvost!

A kutya hányadék külleme, jellege

A hányadék jellege nagyon sokat elárul a lehetséges kiváltó okokról. Milyen lehet a kutya hányadéka?

  • Sűrű: ilyenkor a kutya barna hányás formájában adja vissza az eledelt. A hányadék nagyrészt emésztetlen, sűrű, nem sokkal az evés időpontja után távozik. Kiváltó oka lehet a habzsolás, vagy az evés utáni hirtelen mozgás
  • Szemcsés: a hányadék cseppfolyós, apróbb kávészem szerű szemcsékkel, kisebb emésztetlen ételdarabokkal. Általában táplálékkal kapcsolatos gondot jelez
  • Folyékony: sárga, áttetsző, habos vagy nyálkás hányadék, amely általában nem táplálékkal kapcsolatos okkal függ össze

Mit jelent, ha habos fehéret hány a kutya?

Az egyik leggyakoribb eset, hogy habosat hány a kutya. A habos hányásnak többféle oka is lehet:

  • Teli hassal történő aktív mozgás, futkározás
  • Torokgyulladás: főleg nyári időszakban hideg víz itatása, vagy a hosszas lihegés miatt alakulhat ki
  • Torokgyulladás mandulagyulladással: ebben az esetben olyan kísérő tüneteket figyeljünk, mint a bágyadtság, csökkent étvágy, köhögés, esetleg láz. Ilyenkor már érdemes meglátogatni az állatorvost!

Ha hány a kutya és nem eszik, menjünk állatorvoishoz vele!

Miért hány a kutya sárgát?

A sárga hányás azt jelzi, hogy a kutya epét hány. Normális esetben az epe a zsírbontásért felelős, amit a patkóbélbe kerülve végez. A kutya sárga hányása több dologra is utalhat.

Epe hányás szindróma

Ha a kutyus látszólag egészséges, jó étvágyú, és a széklete is normális, de reggelente mégis sárgás, nyálkás folyadékot hány, akkor valószínűleg az epe hányás szindróma lehet a baj. Ilyenkor az történik, hogy a kutya gyomra alvás közben kiürül és inaktívvá válik, így nem képes az epét a patkóbélbe terelni. Az epe hányás szindróma nem súlyos gond. Ha a következő dolgokra odafigyelünk, enyhíthetjük a problémát:

  • Etessünk mindig ugyanakkor!
  • Próbáljunk a napi egy etetés helyett inkább kétszer etetni!
  • Toljuk ki a vacsora időpontját, hogy ne éjszakázzon a kutyus üres hassal

A kutya savlekötővel való kezelése azonban csak állatorvos tanácsára történjen!

Heveny hasnyálmirigy gyulladás

Ez egy gyors lefolyású és veszélyes betegség, ami sokkos állapotot és más szervek károsodását is okozhatja. Kísérő tünetei a folyamatos epe hányás, magas láz, és a jellegzetes, kellemetlen szagú hasmenés. Ha ezt a tünetegyüttest tapasztaljuk, akkor minél gyorsabban vigyük orvoshoz a kutyát!

A heveny hasnyálmirigy gyulladást megelőzhetjük, ha nem adunk túl zsíros ételeket a kutyának, és nem etetjük túl.

Részleges vagy teljes bélelzáródás

A belek elzáródását valamilyen idegen test megrekedése okozhatja a belekben. Akár életveszélyes állapot is lehet, ezért a kutya sárga hányása mellett a következő tünetek jelentkezésénél forduljunk állatorvoshoz:

  • A kutya feltűnően sokat iszik
  • Nem fogad el semmilyen ételt
  • Összekuporodva, görcsös pózban üldögél
  • Nyögdécsel, liheg
Heveny bélgyulladás

A heveny bélgyulladás a bélelzáródáshoz hasonló tüneteket okoz, ultrahangos vagy röntgen vizsgálat szükséges a helyes diagnózis felállításához. Itt is rendkívül fontos az állatorvos időben történő felkeresése.

A kutya hányás és a helyes etetés

Az etetéssel kapcsolatban az első fontos kérdés, hogy hányszor etessük kedvencünket? Általában elegendő napi egyszeri etetés, de a kutya fajtája, vagy egészségi állapota indokolhat napi kétszeri etetést is. Napi kettőnél azonban semmiképp se etessünk többször, mert a kutya emésztőrendszere maximum napi kétszeri, energiadús táplálék felvételére hivatott.

Figyelem! Az ennél többszöri étkezéssel rosszat teszel a kutyádnak! A gyakori etetés hatására, megváltozik és gyengül a gyomorsav minősége, nem tudja kellőképpen emészteni a táplálékot, ami gázképződéshez és hányáshoz vezethet.

És még egy fontos dolog, amiről nem szabad megfeledkezni: etetés után közvetlenül ne vidd a kutyát sétálni és ne játssz vele. Az evés utáni mozgás, főleg nagytestű kutyák esetében a habos, fehér hányáson kívül akár bélcsavarodást is okozhat!

kutya hányás utáni diétára kiválóan alkalmas az Ünnepi Malac eledel

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Ismerd meg a PetChefet!

Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.

A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben, valamint egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.

  • A recepteket dr. Varga József állatorvos állította össze nem csak az egészség megőrzésére, hanem akár különleges táplálkozási igénnyel rendelkező kutyusok számára is. Eledeleink között megtalálhatóak hipoallergén alternatívák, illetve a máj, a vese, a szőr és bőr, valamint az ízületek támogatására megalkotott menük is.
  • Teljesen tartósítószer- és adalékanyagmentes
  • Rendkívül kényelmes a rendelés, szállítás
  • Ügyfélszolgálatunk közvetlenül elérhető telefonon, bármilyen kérdésben szívesen adunk tanácsot

Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Ismerd meg a PetChefet!

Kutyaeledeleinket frissen főzzük, emberi fogyasztásra alkalmas, természetes és friss alapanyagokból. A hagyományos tápokhoz képest sokkal nagyobb arányban maradnak meg az ételekben a hasznos tápanyagok és vitaminok a lassú főzési eljárásnak köszönhetően.

A kutyák jó étvággyal, szívesen fogyasztják és már az első héten pozitív változás figyelhető meg a közérzetükben és egészségi állapotukban: több energia, allergia enyhülése, jobb emésztés, fényesebb bunda és egészséges testsúly.

  • A recepteket dr. Varga József állatorvos állította össze nem csak az egészség megőrzésére, hanem akár különleges táplálkozási igénnyel rendelkező kutyusok számára is. Eledeleink között megtalálhatóak hipoallergén alternatívák, illetve a máj, a vese, a szőr és bőr, valamint az ízületek támogatására megalkotott menük is.
  • Teljesen tartósítószer- és adalékanyagmentes
  • Rendkívül kényelmes a rendelés, szállítás
  • Ügyfélszolgálatunk közvetlenül elérhető telefonon, bármilyen kérdésben szívesen adunk tanácsot

Ha új vásárlóként az első Kóstoló csomag íztesztje során úgy tapasztalod, hogy kutyusodnak valamilyen oknál fogva nem tetszenek a PetChef eledelek, akkor Tiszta tányér garanciánk keretében visszatérítjük a termék teljes árát. Visszatérítési igény esetén töltsd ki a Visszatérítés és csere oldalunkon található űrlapot, és ügyfélszolgálatos kollegáink hamarosan felveszik a kapcsolatot Veled! Tiszta tányér garanciánk kizárólag új vásárlóként az első Kóstoló csomagra érvényes. A visszatérítés nem vonatkozik a szállítási költségre és egyéb díjakra.

Házi készítésű főtt kutyaeledeleink

Ünnepi malac

Érzékeny gyomorra

Megnézem

Tanyasi marha

Fokozott energiaszükségletre

Megnézem

Háztáji bárány

A szőr- és bőr támogatására

Megnézem

Szüreti pulyka

Az emésztés támogatására

Megnézem

Erdei nyúl

A máj- és vese támogatására

Megnézem

Atlanti lazac

Az immunrendszer támogatására

Megnézem

1 thoughts on “Kutya hányás: mikor jelezhet bajt?

  1. Edit says:

    Üdvözlöm! Érdeklődni szeretnék, hogy ha 1 hétre Balatonra utazom a kutyusommal, akkor ezeket az ételeket hűtőben kell tárolni, majd a napi adagot fel kell melegiteni pl. mikróban?Rendelhető-e és hogyan tanácsos beosztani az érzékeny gyomorra és az izületekre készitett táplálék adagolását?13 éves, érzékeny gyomrú, izületi problémákkal küzdő kis tetű, keverék kutyusról van szó. (Hawanese-Siczu-Tibeti terrier talán). Előre is köszönöm válaszát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük